Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Zoznámte sa s múdrosťou

14.jún 2019
Zoznámte sa s múdrosťou

S vekom prichádza múdrosť. Konkrétne tak zuby múdrosti. Problémy s nimi zahrňuje predovšetkým bolesť a nepohodlie, infekcie a ochorenie ďasien a zubný kaz.

Ústa prechádzajú počas vášho života mnohými zmenami. Jeden z hlavných milníkov sa obvykle deje vo veku sedemnásť až dvadsať jedna rokov a týka sa vzhľadu vašich tretích stoličiek. Historicky boli tieto zuby nazývané zuby múdrosti, pretože sa objavujú až v zrelom veku. Keď sa vyvinú správne, môžu vám pomôc žuvať. Ale je tiež normálne cítiť trochu nepohodlia, keď sa objavia. Pokiaľ máte bolesti, mali by ste okamžite vyhľadať svojho zubára.

Pokoj k rastu?

Zuby múdrosti môžu viesť k problémom, pokiaľ pre nich nie je dostatok miesta na povrchu alebo sa dostanú do nesprávnej polohy. Vaše zuby múdrosti, ale aj ich cesta cez vaše ďasná, by mal zubár pravidelne sledovať. Keď nie sú v spravnej polohe, môžu umožniť uviaznutie potravy. Pokiaľ nerastú správne, môžu sťažovať cestu ostatným zubom a spôsobovať ich vychýlenie. Zuby múdrosti, ktoré sa čiastočne prerezali, môžu dať baktériám miesto pre vstup do ďasien a vytvoriť miesto pre vznik infekcií. To môže viesť tiež k bolesti, opuchom a stuhnutosti v čeľusti. To celé môže mať za následok vytvorenie cysty, čo môže poškodiť korene okolitých zubov, alebo dokonca zničiť kosť.

Prečo by ste mohli potrebovať svoje zuby múdrosti odstrániť?

Každý pacient je jedinečný, ale všeobecne je potrebné tieto zuby odstrániť, pokiaľ existujú dôkazy o zmenách vo vašich ústach, ako sú napríklad:

  • Bolest
  • Infekcia
  • Cysty
  • Nádory
  • Poškodenie susedných zubov
  • Ochorenie ďasien
  • Zubný kaz, pokiaľ nie je možné alebo žiaducé obnoviť zub
  • Váš zubár môže tiež odporučiť odstránenie zubov múdrosti ako súčasť liečby rovnátkami alebo inej zubnej starostlivosti

Má zmysel udržiavať svoje zuby múdrosti?

Tie ktoré nie sú odstránené, by mali byť naďalej monitorované, pretože potenciál pre rozvoj problémov neskôr stále existuje. Ako ľudia starnú, sú vystavení väčšiemu riziku zdravotných problémov, a to zahrňuje tiež potencionálne problémy, predovšetkým z ich zubami múdrosti. Navštevujte svojho zubára pravidelne. Pravidelné návštevy umožňujú vášmu zubnému lekárovi hodnotiť celkové zdravie vášho chrupu.

Zkazené zuby múdrosti môžu spôsobiť niekoľko problémov v ústach:

Poškodenie iných zubov

Pokiaľ zub múdrosti tlačí proti druhému moláru, može poškodiť druhý molár alebo zvýšiť riziko infekcie v tejto oblasti. Tento tlak môže tiež spôsobiť problémy s vytesnením iných zubov alebo vyžadovať ortodonickú liečbu k narovnaniu tých ostatných.

Cysty

Zuby múdrosti sa vyvíjajú vo vaku vo vnútri čeľuste. Vak sa môže naplniť tekutinou, čím sa vytvorí tzv. cysta, ktorá môže poškodiť čeľusť, zuby a nervy. Zriedkavo sa môže vytvoriť nádor, obvykle nekancerózny. Táto komplikácia môže vyžadovať odstránenie tkaniva aj kosti.

Rozpad

Čiastočne prerezané zuby múdrosti sa zdajú byť vystavené vyššiemu riziku vzniku bolestivého zápalového stavu ďasien nazývaného perikonitida.

Ochorenie ďasien

Obtiažne čistenie a čiastočne vypuklé zuby múdrosti zvyšujú riziko vzniku bolestivého zápalového stavu ďasien zvaného perikonitida.

Prevencia

Mali by ste chodiť k lekárovi pravidelne, aby ste mohli so svojim lekárom sledovať rast a stav vášho chrupu. Pravidelne aktualizované rentgenové snímky môžu indikovať dopady zubov múdrosti pred tým, než sa prejavia akékoľvek príznaky.

Pokud vás osmičky bolí, neváhejte navštívit vašeho zubního lékaře, ať si nezpůsobíte ještě větší komplikace

Kedy je podľa lekárov najlepšie zuby múdrosti odstrániť?

Problémy obvykle končia až z ich odstránením. Zubári často uprednostňujú odstránenie zubov múdrosti, keď sú pacienti v neskorom veku alebo na počiatku dvadsiatich rokov, než spôsobia majiteľovi nejaké zdravotné problémy. V tomto veku sú ľahšie odstraniteľné než pri starších pacientov. Odstránenie v neskorom veku nesie mierne zvýšené riziko poškodenia hlavného nervu v čeľusti, nazývaného nižší alveolárny nerv. Mladší pacienti sa zase rýchlo zotavujú zo sedácie. Adolescenti nosiaci rovnátka alebo iné ortodontické prístroje majú často na konci liečby zuby múdrosto odstránené. Je to preto, že tieto vyliezavajúce zuby môžu zmeniť polohu ostatných potom, čo boli narovnané.

Ako sa zuby vyvíjajú

Primárne zuby začnú vykukávať z ďasien, keď je dieťati asi šesť mesiacov. Spodné rezáky sú obvykle prvé primárne zuby. Väčšina detí ma všetkých dvadsať základných zubov už vo veku troch rokov a tendenciu strácať svoje prvé zuby majú vo veku od šiestich do dvanástich rokov. Potom sú nahradené druhými - trvalými. Väčšina ľudí má všetky svoje druhé, trvalé zuby na svojom mieste do veku dvadsať jeden rokov.

Normálny dospelý má v ústach tridsať dva zubov, ktoré okrem zubov múdrosti vylezú von asi v trinástich rokov:

  • Rezáky (celkom 8): Stredné štyri zuby na hornej a dolnej čeľusti
  • Špicáky (celkom 4): Špicaté zuby tesne mimo rezákov
  • Premoláry (celkom 8): Zuby medzi špicákmi a stoličkami
  • Moláry (celkom 8): Ploché zuby v zadnej časti úst, používané pri mletí potravín
  • Zuby múdrosti alebo tretie stoličky (celkom 4): Tieto zuby vyrastú okolo veku osemnástich rokov, ale často sú chirurgický odstránené, aby sa zabránilo posunutím inýc zubov

Časti zubov

Na zube rozoznávame tri časti: korunka, krčok a koreň. Vnútorná štruktúra je potom u každého rovnaká, skladá sa zo štyroch základných vrstiev: skloviny, zuboviny, zubnej drene a zubného cementu.

Rovnako ako pravidelnú návštevu u svojho zubného lekára by ste nemali podceňovať ani dentálnu hygienu. V lekárni alebo drogérii môžete kúpiť veľa najrôznejších pást, ustných vôd atď. Je iba na vás, či chcete mať zuby biele alebo silné. Najviac informácií by vám k výberu vašej pasty aj kefky na zuby mal povedať váš odborný zubná lekár. Nikto vám presne neporadí a nepovie, ako často by ste si zuby mali čistiť. Mali by ste si ich totiž čistiť, do tej doby, do kým nebudú naozaj čisté a to po prejdení jazykom spoznáte iba vy sami. Mali by ste ísť aj vzorným príkladom svojim deťom, pretože ako sa hovorí, čo sa v mladosti naučíte, v starobe ako keď nájdete. Zaobstarajte si teda kvalitnú zubnú kefku, pastu na odporučanie svojho zubného lekára, medzizubnú kefku, zubnú niť atď. Starostlivosti o váš chrup je potrebné venovať nejaký čas, ale tiež trochu tých kvalitných produktov.

Odborníci na slovo vzatých nájdete v každom meste - v Bratislave, KošiciachBanskej Bystrici alebo napríklad v Žiline.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: