Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Zoznámte sa s exotickým ovocím

6.august 2018
Zoznámte sa s exotickým ovocím

Ananás, figy, datle, mango, o pomarančoch, mandarinkách alebo grapefruitoch ani nehovoriac - to už nikto z nás nepovažuje za exotické ovocie. Stalo sa úplne bežnou súčasťou našich jedálničkov. Existuje ale stále mnoho plodov, ktoré pre nás sú nielen exotické, ale aj málo známe, často dokonca úplne neznáme.

Karambola

Býva označovaná tiež ako čínska hviezdica, aj keď pochádza z Malajzijského polostrova, nie z Číny. Pri izbovej teplote veľmi rýchlo dozrieva a vydáva jasmínovú vôňu, aj preto sa používa na zvýraznenie chuti niektorých pokrmov, napríklad zmrzlinových pohárov, dezertov, krémov, ale aj mastných jedál. Najčastejšie sa karambola konzumuje čerstvá buď aj s priesvitnou hladkou vonkajšou šupkou, alebo olúpaná, jej dužina je veľmi šťavnatá, ľahko kyslá a osviežujúca.

Čínska hviezdice je nielen lahodná, ale aj zdravá, obsahuje veľké množstvo antioxidantov, vitamínu C, vápnika, horčíka, fosforu a v neposlednom rade tiež nezanedbateľné množstvo železa.

Durian

Toto ovocie sa v našich obchodoch zatiaľ nezabývalo. Možno aj preto, že je síce veľmi chutné, ale neolúpané neuveriteľne zapácha, dokonca tak strašne, že napríklad v Ázii je zakázané s ním cestovať akýmkoľvek verejným dopravným prostriedkom. Ak sa odvážny človek pachom nenechá odradiť a plod otvorí, je odmenený jednou z najlahodnejších pochúťok, akú môže ovocie ponúknuť. Durian sa používa aj na ochutenie sladkostí a v Ázii sa podáva s opraženou cibuľkou a chilli papričkami k ryži.

Semienka sa varia alebo smažia v kokosovom oleji. Ovocie obsahuje veľké množstvo vitamínu C a aminokyselín tryptofánu, riboflavínu a niacínu, avšak v kombinácii s alkoholom je durian smrteľne nebezpečný. Toto zvláštne exotické ovocie môžete zakúpiť v niektorých špecializovaných predajniach s exotickým ovocím a zeleninou.

Liči

Toto ovocie, ktorého presný názov je liči čínske alebo dvojslivák lahodný, tvarom pripomína srdce, aj preto sa prezýva plod lásky, navyše vonia po ružiach. Pod kožovitú ružovú šupku, ktorá sa ľahko odlúpne, je biela dužina jemnej chuti, ktorá sa mení podľa ingrediencií, s ktorými ovocie kombinujeme, ak ho nejeme samostatne. Malá kôstka vnútri plodu nie je jedlá. Dužina liči pomáha pri kašli a bolestiach žalúdka.

Obsahuje vitamíny C, B1 a B2, vápnik, sodík, fosfor a horčík. Čerstvé ovocie je určené na okamžitú konzumáciu, možno ich ale pridávať do sladkých i slaných pokrmov.

Pitaya

Ovocie pitaya je známe ako dračie ovocie, v Číne ako ovocie ohnivého draka alebo dračie perlové ovocie, vo Vietname sa mu hovorí zelený drak. Stretnúť sa môžeme aj s pomenovaním jahodová hruška. Pitaya rastie na kaktusoch rodu Hylocereus, ktoré kvitnú iba v noci, preto sa prezýva mesačá kvetina alebo kráľovná noci. Existujú tri odrody dračieho ovocia - červená pitaya s bielou dreňou, celočervená a žltá pitaya.

Dreň obsahuje čierna zrniečka, ktorá sa konzumujú s dreňou, ale sú nestráviteľné, zrelé plody majú sladkú chuť a jemnú arómu. Dužina dračieho ovocie je bohatá na antioxidanty a má vysoký obsah rozpustných vláknin, je zdrojom vitamínu C, karoténu, vitamínov skupiny B, vápnika a ďalších prvkov.

Pitayu si zamilujete

Kaki

Tvarom pripomína toto svietivo oranžové ovocie kríženca paradajky a mandarínky, chuťou potom kombináciu žltého melónu, broskyne a hrušky s nádychom vône vanilky. Kaki, alebo tiež tomel, býva označované ako pokrm bohov, a ak ho chcete ochutnať, musíte tak urobiť od októbra do decembra, iba vtedy je kaki v našej republike k dostaniu. Ovocie má vysoký podiel vlákniny, vitamínov, napr. A a C, minerálnych látok.

Kaki zvyšuje imunitu a znižuje stres, nervozitu a únavu. Okrem toho, že prospieva zdraviu, je výhodou kaki aj pohodlná konzumácia, pretože sa ľahko lúpe a krája a jeho sladká a pevná oranžová dužina je bez kôstok a jadierok. Popri priamej konzumácii nachádza nepreberné množstvo využitie v kuchyni napríklad do šalátov, omáčok, hlavných jedál sladkých i slaných, záleží na fantázii kuchárov. Ovocie s nálepkou Kaki Persimon Bouquet je zárukou tej najvyššej kvality.

Muffiny s kaki

Ingrediencie: 2 vajcia, 100 g cukru, 80 g tuku (maslo, margarín), štipka soli, 150 g polohrubej múky, 50 g ovsených vločiek, 1 lyžica prášku do pečiva, 120 g ovocného jogurtu, 2 kaki (cca 250 g)

Postup: Tuk vyšľaháme s cukrom a soľou, pridáme vajíčka. Múku zmiešame s ovsenými vločkami a práškom do pečiva a striedavo s jogurtom dávame do ušľahaného cesta, nakoniec vmiešame ovocie kaki pokrájané na kocky. Pečieme cca 20 minút do ružova na ,mafinový plechu alebo v papierových košíčkoch na muffiny (plníme iba do polovice, pri pečení vyskočia).

Granátové jablko

Mnohí ich považujú za malý zázrak, pretože látky, ktoré obsahuje, dokážu pri každodennej konzumácii spomaliť starnutie DNA a tým pádom starnutie ako také. Granátové jablká nielen omladzujú, ale predovšetkým majú vplyv na zdravie radu orgánov v našom tele. Pozitívne pôsobí na mozog, obličky, srdce a ďalšie orgány. Granátové jablko je doslova napchaté vitamínmy a minerály, ktoré sú pre náš organizmus dôležité.

Najjednoduchší spôsob, ako granátové jabĺčko konzumovať, je rozrezať ho na niekoľko dielikov, z nich potom do misky vyškrábnout zrniečka a konzumovať aj so semienkami, ktorá zrnká obsahujú. Zrnká môžete použiť na ozdobu šalátov, zmrzlinových pohárov a tort, pridávajú sa aj k hydine, rybám alebo grilovanému mäsu.

Ryžová kaša s granátovým jablkom

Ingrediencie: 200 g ryže arborio (na rizoto), 1 l mlieka, 110 g krupicového cukru + 2 lyžice na dokončenie, 1 vanilkový struk, pozdĺžne prepolené a vyškrábnutá dreň, 2 lyžičky nastrúhanej kôry z bio citróna, 1 granátové jablko

Postup: V kastróliku priveďte na vysokom plameni do varu ryžu, mlieko, cukor a dreň z vanilkového struku. Stlmte, priklopte a za občasného miešania varte 25-30 minút domäkka a do zhustnutia. Tesne pred dokončením vmiešajte citrónovú kôru. Vyloupejte granátové jadierka a šťavu zachyťte. V kastróliku zvarte granátovou šťavu s lyžicou vody a s 2 lyžicami cukru. Vmiešajte granátové jadierka a vypnite plameň. Ozdobte ryžu a podávajte.

Doneste mangostan na rande

Mangostan

S oveľa známejším mangom nemá toto ovocie nič spoločné, názov mangostan je odvodený od krajiny pôvodu, ktorej je oblasť Mangu v juhovýchodnej Ázii. Podľa legendy objavil toto ovocie Budha, keď cestoval džungľou na chrbte bieleho slona. V Ázii prezývajú mangostanu ovocie bohov a je považovaný za jeden z najcennejších plodov, ktorý má stále miesto v tradičnej ľudovej medicíne. V nej sa mangostan používa na antibiotické hojenie rán, k boji proti parazitom, na liečbu tuberkulózy a malárie, na tlmenie bolesti a reguláciu krvného tlaku.

Mangostan tiež ovplyvňuje nervový systém a zlepšuje náladu, posilňuje ďasná a ochraňuje zrak. Má výrazné detoxikačné schopnosti a vyvoláva pocit nasýtenia. Bielkoviny, minerálne látky, antioxidanty, vitamíny, vlákninu a kyseliny elagovou, fytovú a chloregenovou, to všetko obsahuje mangostan, ktorý sa najčastejšie konzumuje surový. Jeho aromtická sladkokyslá chuť je považovaná za veľmi delikátnu. Plody, ktorých prvú úrodu možno uskutočniť až po dvadsiatich rokoch pestovania, pripomínajú jablko, majú kožovitú kôru purpurovej až fialovej farby, biela dužina tvarom pripomína cesnak.

Kumquat

Je to taký liliput medzi citrusovými plodmi a môžeme mu hovoriť trpasličí pomaranč, ale aj šťastie, pretože latinský názov je fortunella. Prvá zmienka o pestovaní kumquatu sa objavila v čínskej literatúre už v 12. storočí, ale ovocie poznali a pestovali aj v Japonsku, na Taiwane a Filipínach. Dnes sa s kríkmi či stromčeky, na ktorých rastie kumquat, môžete stretnúť aj na gréckom ostrove Korfu. Oranžové plody sú na rozdiel od pomarančov alebo mandarínok podlhovasté a iba dva až štyri centimetre veľké.

Dajú sa konzumovať celé, teda dužina aj so šupkou, ktorej sladká chuť vnútrajška dodáva horkastú príchuť, semienka sa nejedia. Kumquat je výborný čerstvý, ale aj s pečeným mäsom alebo ako ozdoba alkoholických nápojov. Naviac má antioxidačné účinky, obsahuje vitamín C a draslík a meď. Posilňuje imunitu, urýchľuje uzdravovanie, zamedzuje usadzovaniu cholesterolu v žilách a posilňuje srdce. V ázijských krajinách je kumquat symbolom šťastia.

Keďže sa kumquat často pridáva k mäsu, hodí sa k nemu červené víno, v horúcich letných dňoch naopak ako delikatesa k bielym ľahkým vínam. Hojne sa využíva ako ozdoba pohárov rôznych nápojov a koktailov.

Exotické ovocie

Každé ovocie musí byť predovšetkým čerstvé, ale poznať to u druhov, ktoré dobre nepoznáme, nie je vždy ľahké, všeobecne sa dá povedať, že je dobré kupovať ovocie pevnejšie na dotyk, ktoré príjemne vonia a je bez viditeľných vád. Nikdy nekupujte ovocie nahnité alebo so známkou plesne. Tropické a subtropické ovocie kupujte radšej mierne nedozreté, väčšina exotických druhov pri izbovej teplote "dôjde". Ak chcete, aby si ovocie zachovalo nielen chuť, ale predovšetkým toľko potrebné vitamíny, je dôležité ich dobre uchovávať.

Najvyššie jednotlivé druhy oddelene v skle alebo plaste, v chladničke či v dobre vetranej a suchej špajze.

A čo takto ochutnať nejaké to exotické ovocie s budúcim partnerom na prvom rande?

Zdroj: https://www.healthyfoodtribe.com

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: