Zoznámenie s najstrašidelnejšími hotelmi sveta
Existujú hotely, ktoré svojim hosťom okrem pohodlnej postele, skvelého výhľadu a masážnej sprchy ponúkajú niečo navyše - paranormálny zážitok. Vydáme sa po stopách najdivnejších hotelov sveta.
Chelsea hotel
Desivý domov celebrít, New York, USA, 2 hviezdičky
Aj keď je teraz newyorský hotel Chelsea kvôli rekonštrukcii mimo prevádzky, stále sa drží na špičke rebríčka najstrašidelnejších hotelov sveta. Máloktoré ubytovacie zariadenie sa totiž môže pochváliť podivnými úmrtiami aj pohnutou hostóriou, ako táto budova na Manhattane.
Hotel celebrít
Budova na 23. ulici je dokončená v roku 1885 a hotel je v nej riadený o 20 rokov neskôr. Známy sa stane hlavne v 50. a 60. rokoch, kedy sa v ňom usadí rada newyorských celebrít ako hudobník Bob Dylan či básnici Leonard Cohen a Allen Ginsberg. Vďaka ním sa hotel Chelsea stáva synonymom pre výstrednosť a škandály. Vznikajú tu umelecké diela, budova si zahreje vo filmoch a seriáloch a stane sa tiež námetom pre niektoré populárne songy.
Ikonický hotel má však aj svoju temnú stránku. V niektorých jeho izbách sa totiž odohrali tragické události a následky v podobe paranormálnych javov sa tu vraj vyskytujú dodnes.
Smrť v kúpeľni
Najznámejšie sú hneď dve úmrtia. Prvé je smrť britského spisovateľa a básnika Dylana Thomasa, ktorý sa tu upije k smrti. V izbe 206 upadne do kómy potom, čo oznámi svojim priateľom, že vypil 18 pohárikov whisky. Neberie pritom vôbec do úvahy svoj zlý zdravotný stav, kvôli ktorému ho musel v hotely niekoľkokrát navštíviť lekár. Jeho ducha vraj návštevníci výdajú najčastejšie.
V roku 1978 je v kúpeľni izby číslo 100 nájdená dobodaná Nancy Spungenová, priateľka gitaristu skupiny Sex Pistols Sida Viciouse. Spoločne žijú v hotely niekoľko týždňov, holdujú tu drogám a alkoholu a pri jednej z hádok Sid bodne svoju priateľku loveckým nožom do brucha. Hudobník je následne z jej smrti obvinený, ale krátko pred procesom umiera na predávkovanie heroínom. Prekvapivo je to práve on, ktorého duch je vídaný, ako blúdi po chodbe na 1. poschodí hotela Chelsea. Z izby číslo 100 je vraj počuť hudbu a hádajúce sa hlasy.
Tiež tu straší
To ale nie sú rozhodne jediné paranormálne úkazy, ktoré môžete v hotely Chelsea zažiť. Okolo hotelových balkónov sa vraj vznáša duch mladej ženy menom Nadia, ktorá tu v 20. rokoch spáchala samovraždu. Na niekoľkých miestach je videný prízrak porezaných rúk. Do skupiny miestnych duchov patrí aj Mary, vdova po pasažierovi z Titaniku, ktorá sa zo žiaľu v jednej z izieb obesila. Hostia sa tiesž často sťažujú na premiestňovanie predmetov, podivné výkriky, kroky na schodišti a zhasínanie svetiel.
Ballygally castle
Strašidelný zámok, Ballygally, Severné Írsko, 4 hviezdičky
Zámok Ballygally sa nachádza v rovnomennej dedine v Severnom Írsku, približne 6 kilometrov od prístavného mesta Larne. Teraz funguje ako hotel a pravidelne je médiámi zaradený medzi najdesivejšie ubytovacie zariadenie na svete. Podľa nich je totiž domovom mnohých duchov, z ktorých najaktívnejšia je bývalá majiteľka, lady Isabella Shawová. Tá vyskočí z hotela potom, čo ju manžel zamkne v izbe a trýzni ju hladom.
Teraz má vraj vo zvyku klopať na dvere izieb a potom zmiznúť. Madame Nixonová je ďalšou bývalou obyvateľkou šľachtického sídla, ktorá tu žila v 19. storočí. Teraz chodí po hotely a doprovádza ju nezameniteľné šušťanie hodvábnych šiat. Nie sú to však zďaleka jediní duchovia, ktorí sa tu vyskutujú.
Paranormálna presilovka
Malá miestnosť v rohovej veži je dokonca pomenovaná Izba duchov a nie je kvôli paranormálnym aktivitám radšej používaná pre ubytovanie. Hostia v izbách pod touto miestnosťou sa sťažujú na dotyky neviditeľných rúk, smiech a plieskanie detských nožičiek okolo ich postelí. Raz ich podobný zážitok vyhnal v pyžame či spodnom prádle až do vstupnej haly hotela. Sama tunajšia manažérka vraj zažije nevysvetiteľnú príhodu.
Po kontrole prestretých tabúľ, pripravených personálom pre slávnosť, zamkne miestnosť. Keď sa do nej vráti, na stoloch je neporiadok a príbori sú usporiadané do podivných obrazcov. Spiritualisti, ktorí na hrade strávia noc, aby monitorovali tunajšie strašidelné prejavy, tvrdia, že je v hotely často viac duchov než ubytovaných hostí. Kto by sa chcel na vlastnej koži presvedčiť ako to vlastne je, musí si pripraviť sumu od 130 libier vyššie za dvojlôžkovú izbu.
Emily Morgan hotel
Duchovia, kam sa pozrieš, San Antonio, USA, 4 hviezdičky
Veľmi zaujímavý pobyt môžu hostia stráviť aj v hotely Emily Morgan v San Antoniu. Budova je od svojho postavenia v roku 1924 až do roku 1976 zdravitníckym zariadením. Brány hotela sa tu otvoria o osem rokov neskôr. Zdá sa, že je v ňom veľmi rušno, bez toho aby tým bol myslený pohyb hostí. Hlásenie nevysvetliteľných zvukov, zjavení a podivných pocitov sú pomerne časté. Hotel dokonca získal v roku 2015 tretie miesto v celosvetovom rebríčku najstrašidelnejších hotelov podľa amerického denníka USA Today.
Ten odporučuje si prenajať izbu na 7. poschodí, kde sa môžete stretnúť s príznačným hosťom. Paranormálne aktivity sa ale prejavujú aj na 9. a 14. poschodí. Sú tu cítiť silné prievany chladného vzduchu a zápach liekov a dezinfekcie.
Priehľady do minulosti
Mnohí návštevníci tvrdia, že zahliadli po otvorení dverí výjav z nemocničného prostredia, ktorý sa postupne rozplynul. Je počuť kroky, dvere sa otvárajú a zatvárajú, samovoľne sa otáčajú kohútiky a tiečie voda. Hostia stretávajú príznačné zjavenie, ku ktorým patria sestry tlačiace vozíky. Iné priehľadné postavy sa objavujú v zrkadlách, blúdia chodbami aj izbami, miznú v múroch. Zdrojom mnohých divných príhod sú tiež tunajšie výťahy.
Tie nezastavujú na niektorých poschodiach alebo na dlhé hodiny zablokujú ľudí vo vnútri kabíny, bez toho aby sa mohli dovolať na pomoc. Naopak inokedy recepcia príjma núdzové volania, bez toho aby ktokoľvek bol vo výťahu. Suterén budovy je hosťom neprístupný, aj zamestnanci sem chodia veľmi neradi. Bola tu márnica a v týchto miestach je počuť hlasy a objavujú sa žiarivé záblesky. Noc v dvojlôžkovej izbe v tomto hotely vychádza okolo 140 dolárov v závislosti na type izbe a mesiaca v roku.
Rusell hotel
Dúpä nerestí, Sydney, Austrália, 3 hviezdičky
Hotel Russell sa nachádza v jednom z najkúzelnejších historických miest v Sydney. The Rocks je miesto, ktoré si obľúbili turisti aj miestny obyvatelia. Bolo prvou európskou osadou v Austrálií, ktorú založil anglický kapitán Arthur Philip v roku 1788. Pôvodne išlo o trestaneckú kolóniu, odsúdenci mali staviať vládnu budovu a bývanie pre úradnikov. Historické budovy sú postavené z ručne vyrábaných tehál alebo blokov miestného pieskovca, a preto nesú názov, ktorý v preklade znamená Skaly. Po roku 1887 tu vyrastol aj tento hotel.
Zírajúci námorník
Hotel Rusell je jedným z prvých ubytovacích zariadení v tejto oblasti, ktoré nie je na prelome 19. a 20. storočia príliš bezpečné. Bojujú tu miestne gangy, pestuje sa hazard a prostitútky lákajú do temných uličiek námorníkov, aby ich pasáci zavraždili a okradli. So svojimi obeťami sa pritom ženy zoznamujú tiež v krčme v hotely. Najčastejšie sa paranormálna aktivita prejavuje v izbe číslo 8 a v okolí.
Hostia vídajú ducha námorníka, ktorý stojí pri posteli alebo sa prechádza chodbou. Je počuť kroky a prázdne miestnosti. Sami zamestnanci potvrdzujú podivné škrípanie v chodbách a niektorí hostia sa sťažujú na tlak na hrudi počas spánku. Kto má pre strach urobené, zaplatí za jednú noc okolo 200 austrálskych dolárov.
Langham hotel
Prízraky v luxuse, Londýn, Veľká Británia, 5 hviezdičiek
Za najstrašidelnejší hotel je v Londýne jednoznačne považovaný luxusný hotel Langham z roku 1863 v centre mesta. Nie je sa čomu diviť, vyskytuje sa v ňom vraj také množstvo duchov, že to dokáže vydesiť aj najväčších odvážlivcov. Je tu postava muža vo vojenskej uniforme, ktorá stojí pri okne na 4. poschodí. Má ísť o ducha nemeckého aristokrata, ktorý tu vyskočil z okna pred 1. svetovou vojnou.
Na 3. poschodí sa zase strašidelný komorník snaží ponúknuť svoje služby hosťom a chodbami ide zjavenie s desivou ranou na tvári. Duch hlavy Francie, Napoleona III., ktorý tu býval častým hosťom, sa má zjavovať v suteréne.
Duch bez nôh
Najčastejšie je pozorovaný duch muža v slávnostnom odeve z viktoriánkych časov. Počas októbra sa objavuje v izbe číslo 333. Legenda tvrdí, že ide o zjavenie lekára, ktorý v tejto izbe zabil svoju manželku a potom aj sám seba. V roku 1973 tento prízrak vydesil dokonca aj reportéra BBC. Ten sa uprostred nocí prebudí a vidí, ako sa v miestnosti zhmotňuje zjavenie človeka, ktorému chýba časť nôh od kolien dole.
S roztiahnutými rukami sa blíži k novinárovi, ktorý radšej vezme nohy na plecia a z izby utečie. Podobné správy sa vyskytujú opakovane. Dvojlôžková izba v tomto hotely stojí 390 libier na noc.
Strašidelné a desivé miesta, uličky a zákutia ale nájdete po celej našej republike a hneď budete vedieť kam na rande.
Zdroj: https://www.elledecor.com
[ivi]