Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Zomrieť online

3.október 2018
Zomrieť online

Tiež už vám niekedy tie všetky sociálne siete a online život lezú krkom? Premýšľali ste niekedy nad tým, že by ste "zomreli" online? A ako veľmi ľahké alebo náročné by to bolo?

Mnoho ľudí sa denne pripojí k sociálnym sieťam. Pre niektorých užívateľov sú online siete hlavným prostriedkom, ako zostať v kontakte s priateľmi a rodinou. Stránky sociálnych sietí vám umožňujú zverejňovať vaše myšlienky, obrázky, videá, hudbu, spomienky a ďalší obsah. Ale čo sa stane s tým všetkým, keď zomriete? Alebo čo všetko ste museli urobiť a odstrániť, aby ste v online svete "zomreli"? Je to škaredý a strašidelný problém. Veľmi veľa investujeme my sami do našej online prítomnosti, stále viac sme ovplyvňovaní vecami, ktoré vidíme a robíme na internete. Máme tiež vplyv na našich online priateľov. Môže to vyzerať až ako znepokojujúce. Mnoho ľudí si začína klásť otázky typu: "Čo sa stane s mojou online prítomnosťou potom, čo zomriem?". Je to stále dôležitejšia a dôležitejšia téma, ako plynie čas a všemožných účtov a loginov pribúda.

Profil vašej sociálne siete

Internet poskytuje ľuďom miesto pre vyjadrenie vlastných myšlienok a pocitov, keď trpia stratou, sú naštvaní, alebo majú radosť. Profil vašej sociálne siete sa môže stať miestom, kde môžu vaši priatelia a rodina zdieľať raz aj spomienky na vás. Ľudia, ktorí by o tom nepočuli, sa o tom potom môžu dozvedieť na stránke vášho profilu. A takých profilov, kde ľudia na niekoho spomínajú, existuje už veľmi veľa. Kto bude mať prístup do vášho profilu po tom, čo vy tu nebudete? Môže niekto požiadať o prístup k vašim účtom, aby vystupoval ako správca vášho online života a spomienok?

Existujú pravidlá alebo zákony?

Zatiaľ vraj neexistuje žiadny zákon s pravidlami, ako zvládnuť online prítomnosť potom, čo niekto odíde. Každá spoločnosť vytvára svoju vlastnú politiku. Napríklad ale Facebook stanovuje pravidlá, ktoré umožňujú priateľom a príbuzným premeniť normálny profil na pamätník. Spoločnosť Facebook zaviedla pred niekoľkými rokmi politiku týkajúcu sa zvládnutia profilov zosnulých osôb. Členovia rodiny si môžu vybrať jednu z dvoch možností, a to buď nadobro zavrieť účet alebo previesť účet na tzv. pamätný profil. Zásady spoločnosti Facebook tiež hovoria, že táto spoločnosť nikdy neuvoľní prihlasovacie údaje nikomu inému, ako je držiteľ a majiteľ účtu, a to ani po jeho smrti.

Ako na zmenu účtu?

Pred vykonaním akýchkoľvek zmien vyžaduje samozrejme spoločnosť Facebook vierohodný a overený dôkaz, že používateľ zomrel. Existuje na to online formulár. V rámci tohto formulára je údajne k dispozícii odkaz na informáciu potvrdzujúcu smrť. Zamestnanci Facebooku potom musia skontrolovať profil používateľa, aby overili, že naozaj nedošlo k žiadnej aktuálnej činnosti. Až potom spoločnosť Facebook začne proces premeny účtu. Pri prepínaní do pametného profilu sa odstránia citlivé informácie z daného profilu, akou sú napríklad kontaktné informácie a adresy. Odstránená bude aj aktualizácia stavu, ktorá chráni súkromie zosnulého používateľa. Facebook zmení nastavenie profilu tak, aby iba priatelia mohli tento profil nájsť a odoslať informácie na stenu používateľa. Vyhľadanie zosnulého používateľa na vyhľadávači vo Facebooku nebude obsahovať pamätnú stránku. Ďalej sa deaktivujú prihlasovacie údaje používateľa. Tým sa zabráni tomu, aby niekto odhalil heslo používateľa, prihlasoval sa namiesto neho a spôsobil nejaké škody. Facebook ale nevymaže neaktívne účty bez oznámenia.

Čo môžete urobiť, aby ste pomohli vašej rodine alebo priateľom spravovať svoju online prítomnosť potom, čo zomriete?

Jedna vec, ktorú môžete urobiť, je označiť niekoho, kto bude mať na starosti vaše online účty potom, čo zomriete. Budete musieť vytvoriť zoznam vašich užívateľských mien a hesiel a dať ich na bezpečné miesto. Niekoľko firiem, ktoré sa na tento druh podnikania sústredia, tieto informácie uložia, zvyčajne za poplatok. Možno by stačil len nejaký advokát, ktorý by mal za úlohu ihneď potom odovzdať vaše informácie vami zvolenej a oprávnenej osobe.

Čo robiť s informáciami mŕtveho užívateľa zostáva problematickou témou

Väčšina sociálnych sietí umožňuje užívateľom pridávať komentáre a správy navzájom. Hoci spoločnosti začínajú uznávať problém, čo s vašimi údajmi robiť, akonáhle zomriete, väčšina zodpovednosti spadá na vás a vašu rodinu. Nie je to ľahká téma, ale trochu úvahy vopred by mohlo zachrániť vašich milovaných pred tým, aby boli ešte viac frustrovaní vo svojom žiali.

Zomrieť online

Čo by ste nemali zdieľať na sociálnych sieťach?

Facebook, MySpace, LinkedIn, sú len málo z viac ako sto webových stránok, ktoré spájajú ľudí po celom svete a kde ľudia túžia zdieľať svoje myšlienky a pocity. Je ľahké zachytiť na sociálnych stránkach všetko možné, ale to, čo sa rozhodnete zdieľať, je väčšinou pre všetkých. Zdieľanie osobných informácií s cudzími osobami môže byť nebezpečné a existujú niektoré veci, ktoré by ste si určite mali dať na zoznam tých, ktoré by ste nemali nikdy zdieľať.

Osobné správy

Užívatelia môžu posielať osobné správy, publikovať názory, poznámky, obrázky alebo videá na stenu iného užívateľa. Stena môže byť viditeľná pre všetkých, zatiaľ čo správy sú medzi odosielateľom a príjemcom a vidia ich len oni dvaja. Osobné a súkromné ​​záležitosti by nikdy nemali byť zdieľané na stene. Neexistuje žiadna oficiálna príručka, ako sa správať na sociálnych sieťach, ale mali by ste použiť predovšetkým svoj najlepší úsudok.

Plány

Zdieľanie vašich spoločenských plánov nie je dobrý nápad. Predstavte si situáciu, kedy uverejníte nejakú informáciu, že sa koná večierok. Ak máte v priateľoch ku príklade sedemsto ľudí, budete musieť počítať s tým, že dorazia všetci. Pokiaľ chcete malú oslavu, nedávajte informáciu na verejnú sieť. Ak plánujete párty alebo vychádzky iba so skupinou priateľov, posielajte iba osobné pozvanie.

Informácie o spoločnosti

Nikdy neprezrádzajte informácie o spoločnosti na sociálnych sieťach. Neprezrádzajte výšku svojej mzdy, nezdieľajte správy o plánovanej expanzii alebo veľkých projektoch, ktoré firmu čakajú.

Vašu adresu a telefónne číslo

Ak budete zdieľať svoju adresu a telefónne číslo na sociálnych sieťach, môžete sa vystavovať hrozbám krádeže a ďalším osobným nebezpečenstvám, ako je napríklad vlámanie. Ak zverejníte, že sa chystáte na dovolenku, máte zverejnenú aj adresu a potom každý vie, že máte prázdny dom. Zlodeji by vás mohli vykradnúť. Dokonca aj zverejnenie vášho telefónneho čísla umožňuje ľuďom, ktorí sú internetovo gramotní, ľahký prístup k vašej adrese. Vyhľadávacie služby môžu poskytnúť domovskú adresu komukoľvek, ak oznámite telefónne číslo.

Neprezrádzajte svoje heslá

Dokonca aj zdieľanie heslá s priateľom, môže byť pre vás riziko. Najmä u párov, kde existuje nedostatok dôvery. Majte vždy na pamäti, že váš vzťah sa môže po nejakom čase zmeniť, potom bude váš profil ohrozený, rovnako ako vaše iné ďalšie informácie.

Keď sa rozhodnete odísť zo sveta online a zrušiť všetky svoje účty a sociálne siete, budete to musieť vopred poriadne premyslieť, aby ste odstránili naozaj všetko. A ak chcete mať iba všetky údaje pohromade "keby náhodou", spíšte si všetky svoje účty, heslá a všetko starostlivo uschovajte, aby ste to našli iba vy alebo prípadne váš najdôveryhodnejší priateľ. Využiť môžete aj spomínaného notára, ktorého nájdete - v Bratislve, KošiciachTrenčíne alebo napríklad Žiline.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: