Život vo voľnom vzťahu
Všimli ste si niekedy, že keď ste slobodní, chcete byť vo vzťahu, a keď ste vo vzťahu, chcete zase späť svoju slobodu, ktorú ste mali, keď ste boli sami? Nie je na tom nič zlé. V skutočnosti je to zdravé. Vzťahy sú o zdieľaní vašich individualít, rozdielov a učenie sa o tom, ako sa môžete navzájom prijať. Nikdy nie sú ako to, čo vidíme vo filmoch, v televízii alebo môžeme čítať v niektorých knihách. Väčšina toho, čo vidíme a čítame, nie je totiž skutočnou pravdou a obrazom skutočného vzťahu. Vzťahy by nám nemali ubližovať alebo nás udržiavať malými. Mali by nám pomáhať rásť. A jediný spôsob, ako to môžeme urobiť, je, keď všetkému dáme voľný priestor.
Neberte sa príliš vážne
Jedným z dôvodov, prečo sa komunikácia vo vzťahoch rozpadá, je to, že jeden z partnerov, alebo dokonca obaja nemôžu nájsť spoločný humor vo všetkých svojich každodenných problémoch alebo dokonca priznať, že pre neho nemajú žiadny vkus. Všetci sme ľudia, čo znamená, že všetci robíme nejaké chyby. Nezabudnite, že nič nie je dokonalé. Takže namiesto toho, aby ste sa neustále obhajovali, skúste sa nad tým pousmiať a radšej už mlčať. Namiesto toho, aby ste boli naštvaní, že stratíte svoje kľúče, pousmejte sa. Ak chcete robiť bláznivé veci a nahlas skákať do svojej obľúbenej skladby, urobte to. Život je príliš krátky na to, aby ste boli neustále vážni. Skúste nájsť spôsoby, ako sa smiať viac aj počas obyčajného dňa. Pozrite sa na to, ako reagujete a skúste zistiť, či môžete reagovať nejakým zábavnejším, otvorenejším spôsobom.
Malo by sa vám páčiť všetko, čo robíte
Keď sa ráno prebudíte, uvedomte si, že máte celý deň pred sebou, aby ste si ho mohli poriadne užiť. Aj napriek tomu, že sa to môže týkať vašej práce, nemusí to byť hneď tak hrozné, ako sa to zdá. Dôležité je, aby ste vedeli, že ak budete robiť niečo, čo vám bude počas dňa dávať pocit pozitívneho naplnenia, je o to, čo robíte správne. Aj keby sa vám ráno podarilo rozliať kávu, nenechajte si tým rozliať celý deň.
Verte sami sebe
Pred tým, než urobíte akékoľvek rozhodnutie, nepotrebujete ho preberať s priateľmi, rodinou alebo dokonca barmanom. Verte sami sebe a tiež tomu, aký je váš názor. Ak budete počúvať len názory ostatných, mohli by ste skončiť v ťažkostiach a pravdepodobne veľmi nešťastní. Väčšinou si vypočujete len to, čo chcete a potrebujete počuť, pretože ostatní myslia, že musia väčšinou hovoriť len to, čo chcete počuť. Čím menej dôverujete sebe, tým menej si budete ceniť toho, čo máte hovoriť, alebo emócie, ktoré vás povedú k určitému spôsobu konania. Musíte veriť svojim predstavám a pocitom. Ak tak neurobíte, zriedka uvidíte voľbu, ktorú máte v určitých situáciách. Najlepší spôsob, ako začať, je naučiť sa upokojiť sami seba.
Voľný vzťah verzus otvorený vzťah?
Je to taká alternatíva k modelu otvorených vzťahov, ktorý by mohol byť zaujímavejší. Slobodný vzťah sa líši od otvoreného vzťahu niekoľkými kľúčovými spôsobmi. V otvorenom vzťahu existuje dohoda, ktorá umožňuje obom partnerom mať viacnásobne emocionálne a intímne vzťahy aj mimo ich vzťah. Vo voľnom vzťahu existuje dohoda, ktorá umožňuje obom partnerom mať úplnú slobodu v tom, ako trávi svoj voľný čas, vrátane dovolenky a prázdnin. Slobodný vzťah prepisuje pravidlá o spoločenských konvenciách rovnako tak ako otvorený vzťah. Ale pretože sa to netýka intímnych vzťahov, môže byť takýto vzťah prijateľnejší. Je to potom pre vzťah dokonca bezpečnejšie aj v niekoľkých kľúčových oblastiach. Model voľného vzťahu sa bude najľahšie vykonávať v bezdetnom vzťahu, alebo v manželstve. Bolo by asi ťažké vysvetľovať potom deťom ako sa veci naozaj majú.
Ako by mal vyzerať voľný vzťah?
Povinnosti
Žiaden z partnerov nemá žiadnu povinnosť zúčastniť sa akýchkoľvek stretnutí, spoločenských akcií, športových akcií, osláv alebo sviatkov. Pre niektoré ženy to môže byť náročné, ale výhody môžu stáť za to. Rovnako tak sa ale taký voľný vzťah nemusí páčiť určitému príbuznému alebo priateľom partnera. Muži väčšinou necítia žiadnu povinnosť socializovať sa s ľuďmi, ktorí sa im nepáčia, ale ženy to často robia. Tu môže nastať konflikt. Muži sú často vystavení extrémnemu tlaku, aby sa zúčastnili všetkých spoločenských akcií a výročných osláv. Keď sú muži nútení ísť na akcie, na ktoré sa im nechce a potom sa stanú nahnevanými, frustrovanými a napätými.
Organizovanie víkendov
Každý partner by mal mať úplnú slobodu organizovať svoje víkendové aktivity. Ak chcú, aby sa k nim ich partner pripojil alebo išli na rande, musí ho pozvať. Ak je pozvaný, môže partner prijať alebo odmietnuť bez akéhokoľvek vysvetlenia. Víkendy sú jediná doba, ktorú si môžu obaja partneri vo voľnom vzťahu venovať len sami sebe alebo naopak partnerovi. Počas pracovného týždňa nemá väčšinou nikto žiadnu skutočnú slobodu, pretože každý musí pracovať. Model voľného vzťahu vám umožní lepšie organizovať váš voľný čas.
Dovolenka
Dovolenka a víkendové pobyty môžu obaja partneri tiež tráviť samostatne, s priateľom alebo spolu ako pár. Dovolenka môže byť veľmi prospešná pre jednotlivca a ale aj pre vzťah. Vo voľnom vzťahu by nemali existovať žiadne "dlhodobé" intímne vzťahy.
Aké sú výhody voľného vzťahu?
- Predovšetkým je to voľnosť.
- Potom tiež osobná sloboda.
- Dostatok času na obľúbené aktivity.
- A neustále dostatok času na priateľov.
Aké sú nevýhody voľného vzťahu?
- Ste vlastne sami.
- Problémy a starosti riešite sami.
- A stále márne čakáte, kedy sa voľný vzťah preklenie na vzťah normálny.
- Budete chcieť, aby sa do vás váš partner zamiloval až po uši a bol len a len váš.
Voľný vzťah aj otvorený vzťah je poslednou dobou veľkým trendom. Lenže to prináša tiež svoje nevýhody a taký vzťah nezvládne každý. Chýba aj vám nejaký partner? Nejde predsa o to, aké máte statusy a či je váš vzťah v nejakej škatuľke. Je to len váš vzťah a nemalo by byť podstatné, ako ho chápu ostatní, ale ako ho chápete vy. Alebo ste stále sami? Tak neváhajte a zoznámte sa, vedecký zoznamovací dotazník vám v tom môže pomôcť.
[kač]