Žiarlivosť ako dôkaz lásky?
Každý z nás je ovládaný myšlienkami. Všetci o niečom stále premýšľame a niekedy sa môže stať, že nás myšlienky pohltia a získajú nad našim doterajším reálnym pohľadom a postojom prevahu. Určite všetci poznáte ten pocit, keď ste si stopercentne istý, veríte, viete a potom zrazu stačí niekoho stretnúť, niečo si prečítať, počuť niekoho názor či zlú skúsenosť a zrazu sú tu myšlienky. Myšlienky, ktoré vás môžu zožrať a môžu vám ublížiť viac, než si viete predstaviť či pripustiť. A ako také pocity môžu súvisieť s láskou? Láska nás má posúvať ďalej, má nám prinášať radosť. Láska je v podstate taký dobrovoľný zväzok dvoch ľudí, veď kto nechce, nemusí v ňom byť. Žiarlivosť do vzťahu určite patrí, ale kde je jej hranica? Každému z nás robí dobre, keď vieme, že ten druhý "trošililinku" žiarli, podporí to naše pocity, že mu na nás záleží a že nás miluje. Keby nemiloval, nezaujímal by sa. Je ale dôležité vedieť, do akej miery je táto pozornosť úprimná. Ako sa vy sami cítite, keď žiarlite? Viete čo svojou žiarlivosťou vôbec dávate najavo?
Vyjadrujete strach! Strach, že si sami neveríte a bojíte sa, že o toho druhého môžete prísť. Je to strach, ktorý vás dostane, začnete strácať svoju osobnosť a váš vzťah pôjde do kytičiek. Stratíte svoju iskru, ktorá sa vášmu partnerovi páči a budete žiť v pocite strachu. Začínate pochybovať o sebe a žiarlite, necháte sa ovládať zbytočnými a zlými myšlienkami neverím sebe ani partnerovi. Zo strany partnera potom môžete samozrejme len očakávať negatívnu spätnú väzbu. Keď budete veriť, nemáte dôvod pochybovať a keď budete navyše veriť v sami seba, tak nebudete žiadne čierne myšlienky hľadať a keď budete naozaj milovať, nebudete mať pochybnosti a už vôbec nie predsudky.
Ako spoznáte, že máte doma chorobného žiarlivca? Žiarlivca, ktorý už to preháňa a ktorý prekračuje vo svojom správaní zdravú hranicu?
Verí vám?
Máte doma partnera, ktorý stále rieši, že vás nemá na očiach, že mu zahýbate všade a s každým? Neverí vám, ani ak sa mu snažíte stále dookola vysvetliť, že nič nerobíte? Pozor na to, až vás to začne urážať a pozor, ak na vás vztiahne ruku.
Prenásleduje vás?
Stopuje vás? Prenasleduje vás? Kontroluje vás, či idete tam, kam ste naozaj povedali? Pýta sa okolia, či ste tam naozaj boli? Kontroluje vás a ešte rieši, ako ste sa správali?
Spovedá priateľov?
Volá vašim priateľom a rieši, či to, čo ste povedali je naozaj pravda? Vyzvedá, či ste povedali o svojej minulosti, prítomnosti naozaj všetko. Priateľom sa to zdá divné a riešia s vami, či je to normálne a či to nepreháňa.
Prehľadavá vám veci?
Nie je to celkom normálne správanie, ani ak vám prehľadáva tašku, mobilný telefón či vaše osobné veci.
Stále volá a pútá na seba pozornosť?
Nech ste v práci alebo doma, stále volá, kontroluje, či ste naozaj tam kde máte byť. Nerieši, či je deň alebo noc, zavolá kedykoľvek.
Vyhráža sa vám a citovo vás vydiera?
Nie je nič horšie, keď sa začne vyhrážať, ako si ublíži, ak ho opustíte alebo sa nebudete správať podľa jeho predstáv.
[kač]