Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Zdroje zdravia nájdete v prírode

9.marec 2022
Zdroje zdravia nájdete v prírode

Imunitný systém je náš štít proti škodlivinám okolo nás aj vo vnútri nás. Rozpoznáva aj látky pozitívne, ktoré nám majú pomáhať. Výdobytky moderného sveta ale majú negatívny vplyv aj na našu imunitu. Našťastie tu máme pomocníkov z prírody, ktorí nám môžu pomôcť si našu obranyschopnosť znova vybudovať.

Vôbec najlepšie na imunitnom systéme je, že sa dá tvoriť, brániť a vylepšovať bez pomoci súčasnej chémie a jej produktov. V prírode si môžete nazbierať dostatok byliniek na zlepšenie imunity aj na boj proti prechladnutiu, ale napríklad aj reumy. Vitamíny a minerály vám zaistia zelené potraviny a listová zelenina. Nie je od veci podniknúť zdravotnú prechádzku, cvičenie, alebo dokonca beh. Očiste organizmu prospeje príjem práve takých látok potrebných na život. Základom je aj pravidelná strava bohatá na bielkoviny a dostatok spánku.

Imunitný systém a jeho škodcovia

Imunitný systém je taký náš obranný mechanizmus proti cudzím škodlivinám, ktoré nám môžu ublížiť. Tieto škodliviny sa nachádzajú jednak vonku a hovoríme im patogény, ale aj vo vnútri tela ako napríklad nádorové bunky. Úlohou imunitného systému je ale tiež správne rozpoznať vlastné tkanivá a orgány, neškodné vírusy, baktérie a množstvo vecí z okolitého prostredia ako napríklad potraviny, peľ a lieky a pod. Celý tento zložitý systém nie je vôbec jednoduché si predstaviť. Je to celá sieť orgánov, tkanív, buniek a bielkovín.

Naše hlavné imunitné orgány sú týmus a kostná dreň. Za druhotné môžeme považovať slezinu, lymfatické uzliny a ďalšie lymfatické uzlíky, ktoré sú napojené predovšetkým na sliznice orgánov.

Vitamíny a minerály

K posilňovaniu imunity patria tradične vitamíny a bylinky. Základom je určite vitamín C, ďalej vitamíny A, B, E, draslík, vápnik, horčík, železo, selén, zinok a antioxidanty. Nemusíme jesť ale nejaké výživové doplnky, stačí dostatok zelených potravín. Týka sa to listovej zeleniny, ako sú špenát a šalát alebo aj riasy, chlorella a spirulina, ktoré obsahujú okrem minerálov a vitamínov aj bielkoviny. Ako prírodný doplnok stravy je tiež výborný zelený jačmeň. Najlepšie ale ako sušená šťava, sušený drvený list sa neodporúča vôbec kupovať.

Tento kvalitný doplnok dokonca obsahuje pre náš organizmus dôležitých látok viac ako umelé vitamíny v tabletách. Na tie by si ľudia mali celkovo dávať pozor.

Zázračné bylinky

Podobne pomáhajú na našu imunitu aj bylinky. Napríklad taká echinacea - echinacea purpurová. Jej fialový kvet doslova posilňuje bunky a aktivuje biele krvinky, chrániace telo proti nebezpečným látkam a mikroorganizmom. Ich účinok sa využíva napríklad aj pri liečbe rakoviny, ale najväčšiu pozornosť by sme jej mali venovať v dobe chrípkových epidémií.

Aké sú vaše obľúbené bylinky?

Z echinacea si môžeme pripraviť čaj alebo používať v podobe kvapiek a tinktúr. Vitamíny A, C a minerály železo a vápnik môžeme nájsť v obyčajnej žihľave. Pomáha proti chudokrvnosti, akné, reumatizmu a niektorým druhom ekzému. Predovšetkým na jar sa nám žihľavy hodí k očiste organizmu po zimnom období. Žihľava má totiž aj detoxikačný účinok. Z nasušenej žihľavy je preto najlepšie si urobiť čaj. Do tretice je nutné pripomenúť si rakytník. Jeho bobuľky ukrývajú komplex bioaktívnych látok, podporujúcich očistné mechanizmy v tele, a dodávajú mu nepreberné množstvo vitamínov, minerálov a nenasýtených mastných kyselín.

Rakytník nás chráni pred vírusmi, baktériami a stresom. Dokonca zlepšuje pamäť a pomáha fyzickej rekonvalescencii. Rakytníkový čaj a šťava obrňujú telo pred virózou a angínou.

Detoxikácia organizmu

S bylinkami úzko súvisí aj detoxikácia - očistenie tela od škodlivín, ktoré môžu mať až jedovatý vplyv na organizmus, a preto sa im hovorí toxíny. Signály pre nutnosť detoxikácie sú únava, slabosť a pocit celkového vyčerpania, ale aj časté prechladnutia a chronické ochorenia, kožné problémy, problémy so spánkom, celulitídu, priberanie na váhe, reuma a bolesti kĺbov. Cieľom očistnej kúry je zlepšenie fyzickej a psychickej kondície. Po očiste je organizmus lepšie pripravený na príjem látok potrebných na život.

Výsledkom je posilnenie imunitného systému, ktorý môže následne fungovať tak, ako je pre organizmus najlepšie. Vhodný čas na očistu organizmu je prakticky kedykoľvek. Postupov na očistenie organizmu je celý rad, ale základom je dostatočný pitný režim, vhodná strava, pohyb, masáže a relaxačné kúpele. Na pitie je odporúčaná voda a nesladený ovocný čaj. Pre detoxikáciu sú z byliniek vhodné púpava lekárska, žerucha, rebríček obyčajný a sedmokráska chudobka.

Strava a spánok

K posilňovaniu imunity patrí aj zdravá a pestrá strava a dostatok spánku. Na dobrú imunitu potrebujeme dostatok bielkovín a nenasýtených mastných kyselín. Nájdeme ich v kukuričnom, sezamovom a sójovom oleji. Ponúka sa aj jedálniček so zníženým množstvom sacharidov a dostatkom antioxidantov, ktoré získame z ovocia a zeleniny. Patrí k nim hlavne kukurica, paradajky, červená repa, špenát, brokolica a karfiol. Na posilnenie imunity odporúčame dostatok zinku, ktorý je obsiahnutý v morských plodoch, ustriciach, tmavom mäse a orechoch.

Na obranyschopnosť ďalej pomáha cesnak, kel, huby reishi, fazuľa, čučoriedky a maliny.

Spíte dostatočne?

Pre zdravý imunitný systém je ale taktiež nesmierne dôležitý spánok. Počas spánku totiž dochádza k regenerácii poškodených buniek, uvoľneniu svalov a reštartu imunitného systému.

Dostatok pohybu a relaxácie

2,5 hodiny týždenne – aspoň tak dlho by mal cvičiť človek každý týždeň. Pravidelným pohybom totiž každý z nás zabraňuje osteoporóze, rakovine a srdcovým ochoreniam. Cvičenie preťahuje svaly, spevňuje chrbát, zlepšuje dýchanie a krvný obeh, čo sú podmienky dôležité pre celkovú imunitu. Dvakrát týždenne by ste mali posilňovať svaly kvôli riziku ich ochabnutia. Na začiatok skúste jógu, pilates alebo aerobik na zlepšenie krvného obehu. Opatrní by sme mali byť s nedávno tak obľúbenou zumbou, pretože nie je ideálny pre reprodukčný systém.

Pamätajte tiež na preťaženie a zbytočne sa neprepínajte. Niekedy menej znamená viac, a preto sa treba pretiahnuť, rozohrejte a skúste obehnúť krátke koliesko okolo domu. Stačí toľko, koľko zatiaľ zvládnete. Alebo iba cestujte do práce alebo za vzdelaním pešo. Aj krátky, ale zdravý pohyb je stále lepší ako žiadny.

Čo je dobré na depresiu?

Potreba antidepresív každoročne rastie, a nie vždy je to úplne dobre. Medzi odborníkmi panuje obava, aby to u ich pacientov nevyvolalo závislosť a nadmerné užívanie liekov nepoškodilo ich zdravie. Našťastie každý z nás môže na depresiu vyzrieť. Taká hudba je napríklad mocná čarodejnica. Ide ale aj o to, akú hudbu počúvate. Tiež teplý alebo horúci kúpeľ pomáhajú zbaviť telo napätia a čiernych myšlienok. Keď si do vody pridáte pár kvapiek éterického oleja, účinok ešte prehĺbite.

Môžete si dať aj čokoládu, radšej ale viac kvalitnú a horkú s vysokým obsahom kakaa. Okrem uvoľnenia psychiky získate aj dôležité látky ako draslík a horčík. Nič sa ale nemá preháňať, pretože časom by sa táto pochutina mohla zmeniť na tukové vankúšiky. Pokiaľ môžete, dôjdite si na masáž, pretože tým telu doprajete odpočinok a napätým nervom relaxáciu a pohodu. Mnoho ľudí sa po nej cíti ako znovuzrodení.

Vezmite to radšej prírodnou cestou

Bylinky ako antidepresíva

Na depresiu existujú samozrejme aj bylinky. Taká medovka lekárska je donedávna používaná pri poruchách nervovej sústavy. Má sedatívny účinok, ktorý pomáha pri nespavosti. Večerný čaj z medovky je vhodný ako pre deti, tak pre dospelých, a okrem zlepšenia kvality spánku sa odporúča aj medovkový odvar pridávať do kúpeľa. Ďalej tu máme napríklad chmeľ, ktorý sa používa ako pri nedostatku kvalitného spánku, tak aj pri podráždenosti, nepokoji, migréne a stave napätia.

Chmeľový čaj je rovnako ako medovkový vhodný pred spaním. V starej Perzii používali na upokojenie, smútok a zlú náladu šafran. Okrem ľubovníka, ktorý sa tiež niekedy odporúča, má šafran menej vedľajších účinkov. Je to hlavne vďaka látke safranalu z blizny rastliny. Tá zvyšuje hladinu serotonínu, ktorého nedostatok je práve často príčinou dlhodobého splínu.

Bylinné čaje

Čaj žihľavový

Žihľava dvojdomá je obľúbenou jarnou bylinou. Jej hlavnou prednosťou sú vysoké obsahy vitamínov A, B a C, kyseliny kremičitej a ďalších minerálov, ktoré ponúkajú širokú paletu využitia v liečiteľstve. Látky v žihľave potláčajú krvácanie, znižujú krvný tlak, miernia obťažujúcu artritídu, dnu i reumatizmus a v neposlednom rade liečia zápalové ochorenia močových ciest a prispievajú k správnemu tráveniu. Aby ste si pripravili čaj čerstvý, silný a účinný, zájdite si na prvé žihľavové výhonky, neskôr zbierajte len najmladšie vrcholky a listy žihľavy.

Čaj lipový

Tiež lahodný čaj z kvetov nášho národného stromu pripravujte ideálne začerstva. Aj v tomto prípade postačí zaliať dve lyžičky lipového kvetu 250 ml vriacej vody. Tentokrát lúhujte až po dobu 15 minút v hrnčeku zakrytom pokrievkou. Po scedení popíjajte najlepšie teplý odvar, sladený medom. Horúci nápoj pomôže všetkým, ktorých trápia problémy s prieduškami, a tiež tým, ktorých "skoli" prechladnutie. Lipový čaj je povestný tým, že zosilňuje potenie, a tým prispieva k urýchleniu liečby. Kvety na prípravu čaju zbierajte v júni a prvej polovici júla.

Čaj mätový

Mäta pieporná si už nejaký ten piatok drží povesť stálice našich bylinkových špajz. A nie je divu. Jej účinky na zdravie sú skutočne všestranné, rovnako ako jej využitie. Nielen že si z nej môžete pripraviť liečivý horúci nápoj, ale aj osviežujúci, taktiež liečivý, ľadový osviežujúci čaj. Na šálku čaju postačí 1 až 2 vetvičky mäty - pozor, netrhajte ju s koreňom. Mätu následne podrvte, vložte do hrnčeka a zalejte vriacou vodou. Čaj lúhujte zhruba 10 minút.

Máte radi trochu vedy? Zoznámte sa pomocou vedeckého zoznamovacieho dotazníka!

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: