Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Zastavte svoj rozhojdaný svet

28.máj 2021
Zastavte svoj rozhojdaný svet

Pocit porušenej rovnováhy, odborne vertigo, je druhým najčastejším problémom, s ktorým sa naši lekári u pacientov stretávajú, a to hneď po bolestiach hlavy. Sužuje 20 až 30% populácie. Vo vyššom veku, nad 60 rokov, udáva vertigo každý druhý pacient a u ľudí nad 75 rokov je závrat dokonca najčastejší dôvod návštevy lekára.

Ak je pôvodom závratov porucha rovnovážneho aparátu vo vnútornom uchu, často vymizne aj sám. Ak vertigo vyvoláva porucha centrálneho nervového systému, je o niečo komplikovanejšie odhaliť jeho pôvod a nasadiť účinnú liečbu. Druh závratu, ktorý najčastejšie vyvoláva jazda autom alebo iným dopravným prostriedkom, je kinetóza, pričom deti ju poznajú oveľa lepšie ako dospelí. Tu nejde o zdravotný problém, ale o celkom prirodzenú reakciu organizmu na situáciu, keď sa v našom mozgu nezhodujú informácie prijímané očami a tými, ktoré do neho vysiela vnútorne rovnovážny aparát vo vnútornom uchu.

Prečo máme závraty?

Závrat môže byť spôsobený buď na úrovni vnútorného ucha, v ktorom sú tri na seba kolmé kanáliky s tekutinou, takzvaný vestibulárny aparát. Pohyby hlavy spôsobujú, že aj tekutina sa v kanálkoch hýbe a dráždi nervové zakončenia. Tie vysielajú informácie do mozgu a pomáhajú mu udržať naše telo vo vzpriamenom postoji. Ak v tomto systéme dôjde k čo i len malej odchýlke od normy, vedie to k poruche rovnováhy a náš pocit istoty v priestore sa poruší - máme pocit závratu, točenia hlavy, dokonca nás ťahá do strany a podobne.

Príznaky môžu trvať chvíľku, ale aj dlhšiu dobu. Môžu prichádzať v epizódach, kedy sa nám v plnom zdraví objaví závrat a urobí sa nám zle. Niekedy ale cítime, že sa závrat blíži. Okrem problému s vnútorným uchom môže mať vertigo aj neurologickú príčinu, keď sú porušené nervové dráhy, ktoré vedú impulzmi z vnútorného ucha do mozgu. Podľa toho, či je problém vo vestibulárnom aparáte alebo v mozočku, sa rozlišuje periférna alebo centrálna porucha rovnováhy. Pri akomkoľvek pocite, že sa nám točí svet, že padáme do strany alebo dopredu, že sme si pri chôdzi neistí, je dôležité správne diagnostikovať príčinu. Len tak môže byť nasadená správna liečba.

Vertigo

Práve vertigo je závrat, ktorý má charakter pocitu pohybu aj keď sa nehýbete a spája sa s pocitom straty rovnováhy alebo aj so samotnou stratou rovnováhy. Tento pocit je buď rotačného alebo polohového charakteru a objaví sa často pri zmene polohy hlavy. Môžeme ho vnímať ako pocit nestability, opitosti, slabosti, točí sa nám celý svet.... Niekedy je pri liečbe dostačujúca cielená rehabilitácia, cvičenie, často je ale nutné ju doplniť liekmi. Pomôcť musia často lieky tlmiace nevoľnosť, ktorú vertigo spôsobuje.

Točí sa Vám často hlava?

Hľadanie príčiny

Vertigo nemusí mať u každého výrazné alebo všetky uvedené príznaky, ale na lekára je potrebné sa obrátiť vždy, keď máme problém s rovnováhou alebo ak nás stále obťažuje pocit nevoľnosti alebo dokonca zvracanie. Niekedy sa stav upraví spontánne aj sám, bez liečby. Je to väčšinou vtedy, ak je dôvod závratov v rovnovážnom aparáte vo vnútornom uchu. Komplikovanejšie je, ak dôvod vertiga súvisí s poruchou centrálnej nervovej sústavy. Diagnostika patrí do rúk otorinolaryngológa a neurológa, prípadne tiež internistu, kardiológa alebo dokonca psychiatra, pretože v produktívnom veku často ide o fóbické posturálne vertigo, ktoré súvisí s psychikou.

Inokedy je príčina závratu pomerne prozaická - nízka hladina cukru v krvi, kolísajúci krvný tlak alebo poruchy srdcového rytmu, deformity krčnej chrbtice, zápal stredného ucha... Ale často je hľadanie príčiny závratov hotová detektívka a je potrebné podstúpiť celý rad vyšetrení, než sa problém diagnostikuje.

Liečba nie je vždy nutná

Aj keď sa často presná príčina vertiga nezistí, v mnohých prípadoch spontánne vymizne aj bez liečby. Ak nie, lekári väčšinou dokážu problém liečiť a upokojiť natoľko, aby nám neztrpčoval život. Kto ale už vertigo mal, musí počítať aj s moţnými recidívami. K častým spôsobom liečby patrí zmena režimu, špeciálne cvičenia, rehabilitácie, niekedy psychoterapia, užívanie liekov alebo infúzie, niekedy aj operácia.

Kinetóza

Závrat, ktorý bežne vzniká pri jazde autom, plavbe loďou alebo v lietadle, nazývame kinetózou. Nejde o stav choroby! Od vertiga sa líši hlavne v tom, že ju vyvoláva situácia, keď sa my sami aktívne nehýbeme, ale hýbe sa dopravný prostriedok, v ktorom sa nachádzame. U nás kinetózu najlepšie spoznáme z jazdy autom alebo autobusom. Väčšinou postihne cestujúcich na zadnom sedadle, ktorí nesledujú pohľadom cestu, pričom trasa má viac zákrut a prevýšenie. Tak dôjde k nesúladu medzi zrakovým podnetom a signálmi z vestibulárneho aparátu, čo u niektorých ľudí vedie k závratom.

Spojené sú prevažne aj s nevoľnosťou, pocitom na vracanie, vyčerpanosťou, zvýšeným slinením, studeným potom. Kinetóza pri jazde je častejšia u detí vo veku 2 až 12 rokov, u žien počas menštruácie, v tehotenstve a tiež u ľudí, ktorí trpia migrénami. Na rozkolísanej lodi alebo pri dlhšie trvajúcich turbulenciách v lietadle sa ale väčšinou objavia u väčšiny pasažierov bez rozdielu.

Musíte pri jazde autom často stať?

U starších ľudí a ľudí s vysokým krvným tlakom, ktorí netrpia kinetózou, ale zrazu sa u nich príznaky objavia, je dôležité vylúčiť náhlu cievnu príhodu - či už srdcový infarkt alebo mozgovú príhodu, ktoré môžu mať podobné prejavy.

Ako sa jej vyhnúť

Existuje pár preventívnych opatrení, ktorými sa môžeme pokúsiť u seba alebo u našich detí a vnúčat kinetóze predísť. Ak sa teda chceme vyhnúť pozvracenému autu alebo častému zastavovaniu kvôli nevoľnosti, oplatí sa rešpektovať tieto zásady:

  • nevydávame sa na cestu nevyspatí, úplne na lačno, ale ani príliš najedení
  • ten, čo trpieva kinetózou najviac, by si mal sadnúť na predné sedadlo a sledovať cestu, rozhodne nesedieť chrbtom k smeru jazdy
  • sedíme s mierne zaklonenou hlavou a pohľad fixujeme na vonkajšie vzdialený nepohybujúci sa bod na horizonte
  • počas cesty nečítame, nehráme sa s mobilom, nepozeráme sa na videá
  • auto alebo autobus sa snažíme vetrať, aby v ňom nebol vydýchaný vzduch
  • pri cestovaní s deťmi sa ich snažíme zabaviť a rozptyľovať
  • pred cestou preventívne užijeme voľnopredajné lieky určené na potlačenie zvracania a závratov
  • medzi osvedčené prostriedky proti vracaniu patria zázvorové cukríky, čaj, sušienky, žuvačky
  • v lietadle si rezervujte miestenku nad krídlo k oknu
  • v autobuse si sadajte na sedadlo v smere jazdy a čo najbližšie za šoféra
  • niekomu pomáha tiež počúvanie hudby
  • niektoré lekárne ponúkajú akupresúrne náramky, ktoré by mali fungovať proti nevoľnosti

Plavba loďou a kinetóza

Dopriať si dovolenkovú plavbu loďou nie je dnes už tak výnimočné. Dlhšie húpanie na vlnách ale všetci nevydržíme bez problémov. Čím väčšia loď, tým je jej kývanie sa menej výrazné, naopak malé lode vyvolávajú kinetózu aj u pomerne odolných pasažierov. Lekári odporúčajú už pri náznakoch kinetózy zaujať miesto čo najbližšie pri strede lode a čím bližšie k hladine, tam sú výkyvy najmenšie.

Zájdite si so závratmi k lekárovi

Na kinetózu existujú rôzne lieky s rôznou dobou nástupu a účinku, dokonca aj také, ktoré sa uvoľňujú postupne a pôsobia aj viac dní. Hlavne ak máme s kinetózou častou skúsenosť, je dobré sa poradiť s lekárom alebo aspoň v lekárni, ale určite si niečo do prázdninovej lekárničky pribaľte. Na výber sú hlavne pilulky a náplasti, väčšinou je potrebné opakované užívanie. Niektoré môžu spôsobiť útlm, inak sú vedľajšie účinky ojedinelé.

Závraty nezanedbajte

Aj keď sú závraty častom problémom a môžu ich vyvolať aj banálne situácie ako jazda autom, 5D kino alebo zvezenie sa na kolotoči, nemali by sme ich ignorovať, ak sa vyskytujú častejšie a bez zjavných príčin. Závraty môžu signalizovať napríklad neliečený vysoký krvný tlak, objavujú sa aj pri nízkom tlaku, vyvolávajú je deformity krčnej chrbtice, nadmerný stres, nádory, skleróza multiplex... Príčin je naozaj veľa a len lekár môže vyšetreniami zistiť, čo sa s nami deje a nasadiť vhodnú liečbu.

Základné vyšetrenia a príznaky

Okrem podrobného rozhovoru s lekárom, kde popíšeme, ako k závratom dochádza, ako sa prejavujú, ako dlho trvajú a podobne, patrí k vyšetreniam, ktoré majú potvrdiť alebo vylúčiť, že pôvod vertiga je vo vnútornom uchu, polohové testy na pohyblivej plošine, rotačné vyšetrenie v pohyblivom kresle, kalorická skúška, ktorá spočíva vo výplachu uší teplejšou a studenšou vodou, snímanie pohybov očí, prípadne tiež tomograf, magnetická rezonancia, röntgen krčnej chrbtice a ďalšie.

Pre periférne poruchy rovnováhy je typický náhly začiatok závratu, kmitavý horizontálny pohyb očí, stav zhoršuje zmena polohy hlavy, zvyčajne sa objaví aj hučanie v ušiach. Závrat môže trvať pár sekúnd až minút, ale tiež niekedy až hodiny alebo celé dni. Vracanie sa do normálu je rýchle. Pre centrálne poruchy rovnováhy, ktoré nemajú pôvod vo vnútornom uchu, ale sú spôsobené poruchou nervových dráh, ktoré vedú impulzom z vnútorného ucha do mozgu, je charakteristický väčšinou postupný začiatok závratu, často nekorešponduje s kmitaním očí.

Poloha hlavy nemá vplyv na zhoršenie stavu, poruchy sluchu nebývajú. Trvá týždeň aj mesiace bez prerušenia a návrat do normálu je pomalý. Zvyčajne súvisí s nejakým neurologickým či iným ochorením.

Myslite teda pozitívne a buďte zdraví! Potom sa budete môcť vydať na rande kdekoľvek v Slovenskej republike! Ak sa chcete najprv s niekým zoznámiť, navštívte online zoznamku.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: