Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Zapracujte na svojej motivácii

16.február 2018
Zapracujte na svojej motivácii

Takmer každý čelil dňom, kedy mu v práci chýbala motivácie. Stáva sa to každému a je potom ťažké, ak nie nerealisitcké, neustále odvádzať čo najlepšiu prácu a dávať do toho všetko. Keď strácate motiváciu, nastávajú chvíle, kedy veľa prokrastinujete, nemôžete sa dôkladne sústrediť alebo máte problém začať pracovať na dôležitých projektoch. Prečo?

Môžete reagovať tým, že budete premýšľať, kam sa vaše odhodlanie podelo. Bude vás prenasledovať pocit, že ste sami seba sklamali a ste neschopní dosiahnuť vaše ašpirácií, obzvlášť, keď je potrebné vykonať dôležitú prácu - čo je takmer vždy. Rýchlosť, efektivita a produktivita prináša výsledky, a keď naša energia nezodpovedá našim ambíciám, môže to byť frustrujúce.

Keď nemáte dostatok nadšenia, jeden deň v práci vám môže pripadať ako zúfalá bitka. Dlhodobý motivačný prepad môže zapríčiniť vlnu stresu, pocity previnenia, že nerobíte dosť, aby ste mohli vo svojej kariére stúpať. Strata motivácie môže mať vplyv aj na vaše zdravie. Môže sa stať, že budete mať problémy so spánkom alebo napríklad zistíte, že sa zhoršujete alebo zaznamenáte pokles schopnosti sústrediť sa. Vaše duševné zdravie sa potýka s emocionálnym vyčerpaním a úzkosť a pesimizmus zatieňuje vašu náladu.

Ale nemusíte zostať uviaznutí v tomto kruhu. Keď sa nad tým riadne zamyslíte, môžete prísť na kĺb tomu, čo vám vysáva energiu a dostať sa z toho. Uvedieme si 3 dôvody, prečo vám chýba motivácie, a tiež riešenia, ktoré vám pomôžu dostať sa späť na cestu.

Ste chytení v pasci

V dnešnej dobe je zaneprázdnenosť symbolom vášho spoločenského statusu a zároveň je to známkou toho, že ste vyhľadávaní a žiadaní. Kým vaše ego si v tom môže vyniknúť, pre vás v skutočnosti nie je nijako výhodné byť neustále v "pracovnom režime" a k dispozícii. Môže to viesť k syndrómu vyhorenia.

Keď pracujete pod ilúziou, že vám neustála zaneprázdnenosť pomáha profesionálne postupovať, môže sa vám to vypomstiť. Takýto prístup môže mať neblahé vedľajšie účinky - môžete cítiť odpor k svojej práci alebo dokonca svojmu šéfovi a kolegom.

Ak sa chcete dostať z tejto pasce von, musíte bezohľadne uprednostňovať a vykonať naliehavé úlohy, ktoré vám umožnia sa lepšie ponoriť do svojej práce, ktorá je skutočne dôležitá. Aby ste prekonali svoje chronické uctievanie zaneprázdnenosti, začnite sa zbavovať zodpovednosti, ktoré sú v skutočnosti prácou niekoho iného. Naučte sa odmietať, hovorte častejšie "nie". Keď budete súhlasiť s tým, že niečo urobíte, urobte to s jasným zámerom. Skúste skôr hovoriť: "Rozhodol / a som sa ..." než "Musím ..." Môže to znieť jednoducho, ale vaše slová vytvárajú vašu realitu a tento jemný slovný posun vyvoláva samostatnosť a osobnú voľbu, ktorá podnecuje motiváciu. Keď si napríklad poviete: "Rozhodol / a som sa ísť večer na ten večierok.", Znie to úplne inak a vyvoláva to vo vás úplne iný pocit ako veta "Musím ísť večer na ten večierok."

Motivácia je pre prácu kľúčovým aspektom

Spoliehate sa na silu vôle

Presviedčanie sa o tom, aby ste splnili úlohu z čírej vôle, je veľmi ťažké, chýba vám motivácia. Keď sila vašej vôle nič nezmôže, zamerajte sa na vytváranie návykov, vďaka ktorým bude vaša úspešnosť nevyhnutná. Často najťažšie častí naháňania sa za veľkým cieľom alebo prác na komplikovanom projekte býva začiatok. Akonáhle sa do toho raz skutočne dostanete, celá vaša úloha vám bude pripadať oveľa menej skľučujúca. Trik spočíva v udržaní motivácie a vytvorenie malých návykov, ktoré vám pomôžu s produktivitou a zároveň sa vďaka nim budete cítiť lepšie po tom, čo dosiahnete.

Prekonajte poklesy sily vôle tým, že odstránite prekážky, ktoré vám stoja v ceste. Ak máte napríklad problém s tým, aby ste niečo napísali, zamerajte sa aspoň na prvú vetu. Akonáhle napíšete prvý riadok, pravdepodobne pocítiť, ako sa vaše negatívne pocity odplavujú a vy sa rozpíšete. A takto to funguje aj u iných činností. Začínajte kúsok po kúsku.

Môžete tiež vyskúšať zahrievaciu rutinu, ktorá rozpúta pozitívny reťazec udalostí, ktoré vám pomôžu vytvoriť spád. Ako impulz, ktorý slúži ako prechod do pracovného režimu, máte napríklad prípravu rannej kávy alebo kontrolu vašej emailovej schránky. Niektorí dokonca začínajú svoj deň desaťminútovou meditáciou, čo môže byť skvelý spôsob, ako sa pripraviť na svoj deň a dostať svoju myseľ do nálady pre prácu. Namiesto vyčarovania sily vôle sa organicky dostanete do profesionálneho stavu mysle.

Emocionálne ste vyčerpaní

Ak máte pocit, ako by ste boli počas pracovného dňa námesační, je pravdepodobné, že patríte medzi 70% ľudí, ktorí sa na pracovisku cítia emocionálne odpojení. Keď sa snažíte presne určiť svoju motivačnú bariéru, nepodceňujte svoje sociálne potreby. Naše duševné zdravie je rovnako dôležité ako naše fyzické potreby a bezpečnosť. Pocit prijatia a užitočnosti pri práci je nevyhnutný pre podporu vášho úsilia držať sa svojich povinností každý deň.

V skutočnosti bolo zistené, že "psychologická bezpečnosť" je najdôležitejšou vlastnosťou úspešných tímov. Skupiny charakterizované medziľudskou dôverou a vzájomným rešpektom sú nielen šťastnejší, ale sú tiež produktívnejší. Keď majú zamestnanci pocit istoty, že sa od svojich spolupracovníkov nedočkajú strápnenia, odmietnutia alebo potrestania za to, že sa ozvú, keď sa niečo deje, splní viac úloh a prospievajú vo svojej kariére.

Ak chcete zbaviť emocionálneho vyčerpania, začnite zámerne štruktúrovať sociálne príležitosti do svojho pracovného prúdu. Jednoduchý spôsob, ako začať, je, že prídete o päť minút skôr na schôdzku či na svoje pracovisko. Využite čas navyše pre jednoduchý, nenútený rozhovor. Tento neformálny, krátky rozhovor nie je bezvýznamný, naopak pomáha budovať silnejšie vzťahy s vašimi kolegami.

Nikto z nás nie je neustále motivovaný a produktívny na 100%, ale ak často zažívate pocit letargie pri svojej práci, potom musíte nájsť spôsob, ako sa z toho dostať. Čítanie inšpiratívnych tipov a rád pre vašu kariéru je jedna vec, vy však potrebujete konať.

Trápi vás motivácia aj v osobnom živote a ste single? Skúste si nájsť partnera na zoznamke, s ktorým na tom môžete zapracovať. Vo dvojici sa to predsa lepšie ťahá.

[rox]

Zdroj: www.themuse.com

Zdieľajte tento článok na: