Zaobstarajte si esenciálne oleje na zimu
V prírode sa nachádzajú odpovede a riešenia na to, ako podporiť telo, aby bezpečne a s ľahkosťou zvládalo náročnejšie zimné prostredie a tiež, aby sme emočne mohli pociťovať pokoj, vyrovnanosť a užívať si toto magické obdobie naplno. Privoňajte do sveta vôní a objavte silu a účinky esenciálnych olejov.
Pomaranč pre šťastie a radosť zo života
Jedným z najlepších prírodných prostriedkov na navodenie pocitu šťastia je pomarančový esenciálny olej. Môžete po ňom siahnuť vždy, keď zo seba nebudete vedieť vydolovať potrebné nadšenie a radosť zo života. V tej chvíli si kvapnite kvapku do dlaní, precitnite a zhlboka vdychujte a ponorte sa do jeho vône. Určite sa začnete usmievať a ucítite teplo Vianoc. Iste si spomeniete, ako ste na radiátoroch sušili pomarančovú kôru a cítili ste sa šťastní a v bezpečí. Pomarančový olej sa tiež kvapká do vody.
Stačí 1 kvapka do pohára a voda nielenže výborne chutí, ale pomáha telu zbavovať sa nečistôt. V zimnom období sa do organizmu dostáva mnoho škodlivých látok vdychovaním, pretože veľmi dlho sedíme vo vnútorných priestoroch, kde sa z nábytku a podláh uvoľňujú chemikálie, ktoré boli použité pri ich výrobe.
Škorica, klinčeky, zázvor na zahriatie
Čím väčšia zima je vonku, tým "horúcejšie" rastlinky pomáhajú vyrovnávať vplyvy prostredia. Škorica, klinčeky a zázvor sú korenie, ktoré sa používa pri pečení vianočných cukroviniek. Nedostali sa tam náhodou. Práve tieto rastlinky obsahujú najviac zahrievajúcich látok a taktiež látok, ktoré dokážu najefektívnejšie bojovať proti vírusom a baktériám. Kvapkou jedného, alebo kombináciou týchto olejov si môžete dochutiť čaj, kávu, dokonca aj vianočné pečenie s nimi získa úplne iný rozmer – všetko bude mať plnšiu, výraznejšiu chuť.
Pečením sa síce strácajú liečebné účinky olejov, pretože tie v terapeutickej kvalite boli veľmi jemne lisované alebo destilované tak, aby sa neprehriali, ani nedostali pod príliš veľký tlak. Pri pečení už je teplota vyššia, než akú majú rady, ale za tú chuť to stojí. Ak chceme zachovať nielen chuť, ale aj terapeutický účinok, pridajme ich do krémov za studena, prípadne do šalátov alebo omáčok.
Zmes On Guard na podporu imunity
Jedným z najrafinovanejších spôsobov, ako posilniť imunitu celej rodiny, je difúzovanie, rozptyľovanie esenciálnych olejov do vzduchu pomocou studenej pary. Tri až štyri kvapky esenciálneho oleja alebo zmesi olejov v difuzéri dokážu prečistiť vzduch v miestnosti natoľko, že členovia rodiny od seba navzájom nechytia žiadne virózy ani nákazlivé ochorenia.
Pokiaľ máte viac detí, je dobré to vyskúšať. Keď jedno príde zo školy choré, neodovzdáva si s ostatnými štafety. Na tieto účely difúzujte zmes olejov On Guard. To je zmes, ktorá obsahuje klinčeky, škoricu, rozmarín, pomaranč a eukalyptus a nielenže silne pripomína Vianoce a tak navodzuje pocit pohody, ale práve tieto oleje patria medzi najsilnejšie posilňovače imunity. Okrem inhalácie môžete túto zmes aj natierať. V tomto prípade sa olej dostáva cielene tam, kde potrebujete posilniť – napríklad natieraním na hrudník dosiahnete lepšie dýchanie.
Natieraním sa olej postupne uvoľňuje aj do krvného obehu a dokáže dlhšie podporovať organizmus. Na celotelovú podporu sa olej natiera na spodok chodidiel, prípadne pozdĺž chrbtice. Vždy sa pred natieraním nanesie na miesto aplikácie najprv mastný olej, napríklad kokosový alebo nejaký kvalitnejší jedlý olej z kuchyne a potom sa vtierajú jedna alebo dve kvapky esenciálneho oleja. Deťom sa dáva kvapka už do zriedenej zmesi. Je to výborné ako prevencia, vtedy sa natiera ráno a večer. Ale ak už máte nejaké sezónne problémy, potom olej nanášajte 4- až 5-krát denne až do vymiznutia príznakov.
Zmes Air pre lepšie dýchanie, citrón proti kašľu
Na špecializovanú podporu dýchania sa osvedčila zmes Air, v ktorej je mäta, čajovník, citrón, eukalyptus a kardamón. Túto zmes difúzujte, keď má niekto doma upchatý nos. Tiež ju môžete natierať na hrudník (zriedenú podkladovým olejom). Výborná je, keď si ráno v sprche na podlahu sprchovacieho kúta kvapnete jednu kvapku zmesi Air a potom si užívate parnú dýchaciu saunu, keď kvapky vody a pary aktivujú úžasný účinok tohto oleja na čisté a hlboké dýchanie. Táto zmes, prípadne citrónový alebo pomarančový olej pomáhajú pri kašli a škrabaní v krku.
Stačí kvapnúť 1 kvapku do medu a nechať stiecť po hrdle. Potom je to dobré zapiť vodou. Esenciálne oleje lepšie fungujú, keď sa pri ich používaní pije veľa vody. Citrónový olej navyše vyrovnáva pH v tele – pretože odkysľuje.
Ruže na upokojenie pokožky
Studené a veterné počasie môže vysušovať a mierne dráždiť pokožku. K jej upokojeniu a ochrane krásne pomáha olej z ružových lupienkov a okrem toho vonia vskutku kráľovsky.
Jednoduchý spôsob, ako využiť vlastnosti tohto vzácneho oleja je, že si ho spolu s levanduľovým olejom, prípadne s nejakým hydratačným krémom nanesiete na suchú časť pokožky. Obzvlášť dobre tieto oleje pôsobia na suché, popraskané dlane, lakte a kolená.
Vyrobte si vlastnú zimnú zmes
Táto zmes pomáha vychutnať si krásnu zahrievaciu mágiu zimných nocí. Do difuzéra dajte:
- 2 kvapky levandule
- 2 kvapky zmesi Peace
- 2 kvapky oleja z cédrového dreva
- 2 kvapky kasie
Ako na zimu podľa čínskej medicíny
V dnešnej dobe sa prístupy k liečbe takmer čohokoľvek delia na dva výrazné vyhradené póly – tradičnú medicínu, vychádzajúcu predovšetkým z empirických skúseností a klasickú medicínu, podoprenú vedeckým bádaním. Aspoň tak sú tieto dva tábory vo svojej podstate vnímané. Aj napriek tomu, že sa na oboch stranách objavuje mnoho snáh oboch spojiť do jedného všeobecne prospešného úsilia liečiť, stále sa ako pacienti v prevažnej miere stretávame s tendenciou vyzdvihnúť jeden ako ten jediný správny.
Spolu s homeopatiou či ajurvédou je čínska medicína kľúčovým pilierom tradičnej medicíny. Aj v Slovenskej republike vznikajú samostatné centrá, ktoré sa špecializujú na tento storočný prístup v liečbe. Často ich vyhľadávame v momentoch, kedy sa cítime v úzkych, pretože klasická medicína – začínajúca obvodným lekárom, končiaca plejádou špecialistov – neprináša výsledky. Ale rozumieme tomu, na základe akých princípov sa ideme liečiť alebo sa len spoliehame na zázrak?
Učenie, na ktoré stačí sedliacky rozum
Stredobodom záujmu čínskej medicíny je energia, ktorá by mala v tele plynule a rovnomerne cirkulovať. Taoisti ju nazývajú čchi a naše zdravie podľa nich závisí od toho, či táto energia bez problémov koluje telom, alebo je niekde zablokovaná či už z fyzickej alebo psychickej príčiny. Keď sa taká blokáda včas neodstráni, vygeneruje chorobu. Všetky metódy, ktoré čínska medicína ponúka, sú v tomto duchu používané na to, aby energia v tele cirkulovala a dostala sa všade, kam sa má dostať.
Pokiaľ sa teda necháte vyšetriť odborníkom na čínsku medicínu, bude práve toto predmetom jeho diagnostiky. Energia čchi sa ale nenachádza iba v ľudskom tele. Je to v podstate všadeprítomná energia, ktorá nás spája so svojim okolím. Jej kolobeh v prírode sledujeme na jar napríklad bujnením prírody, svoj vrchol dosahuje v lete a v priebehu jesene sa upokojuje.
Pozitívom zimy je, že nás núti k odpočinku
Čo by mal teda človek podľa čínskej medicíny robiť v zimnom období? Začnime tým najviditeľnejším. V zime vládne v našom prostredí chlad. Pri chlade sú všetky pochody stíšené, spomalené. Mnohí z nás nemajú chlad radi. Jeho pozitívnou stránkou je ale to, že nás núti k maximálnemu odpočinku ak minimálnemu vyčerpaniu vlastného tela, ale aj jeho tepla. Pokiaľ chceme, aby zimné obdobie, náročné na tepelnú reguláciu tela, pracovalo pre nás a nie proti nám, mali by sme sa sústrediť predovšetkým na šetrenie energie.
Zima je vynikajúcim časom vnorenia sa do svojho vnútra. Energia zimy je pomalá, voľne plynúca, čakajúca. Postrehneme ju v prírode - na poliach, horách, v energii stromov, v správaní zvierat. Ľudia žijúci v prírodnom prostredí trávia málo času vonku, pretože nie je čo siať, na čo dohliadať, čo zbierať. V meste sa v dnešnom hyperaktívnom a pretechnizovanom svete zdá byť taká "hibernácia" ako niečo divné a nemysliteľné. Aj keď cítime únavu, máme prostriedky na to, ako ju utlmiť, pretože do práce treba ísť a sme nútení myslieť si, že je v nej treba byť produktívni ako počas iného obdobia.
V zime všetko okolo spí, ale človek tvrdo pracuje, tvorí, potí sa. Určite sa to dá, ale potom sa nedivme, že na jar sa cítime pod psa. Jednoducho siahame do svojich energických rezerv. Už vieme, ako využiť obdobie zimy a chlad pre seba. A čoho sa máme vyvarovať? Orgánom najcitlivejším na chlad sú obličky. Podľa čínskej medicíny vedie ochladenie takmer každej časti tela priamou cestou do obličiek. Chlad sa chôdzou po studenej podlahe rýchlo dostane do obličiek. Obličky ďalej neznášajú chlad, ktorý do nich môže priamo vstúpiť, keď človek chodí v krátkom tričku s odhalenými obličkovými partiami.
Z toho, čo bolo napísané, jasne vyplýva, že vplyvom podchladenia vznikajú blokády našej vnútornej energie, čo podľa čínskej medicíny bezprostredne ohrozuje naše zdravie, fyzické aj mentálne.
Pokiaľ nemáte tú možnosť, aby ste si urobili svoj vlastný olej alebo iné vychytávky, môžete si kupovať už hotový. Môžete sa porozhliadnuť v Košiciach, v Prešove, ale aj napríklad v Nitre.
[ivi]