Zaistite si energiu
Ako trávime život
Náš životný štýl, genetická výbava, strava a nielen s týmto spojené prekonané ochorenie, životné prostredie a mnoho ďalšieho má vplyv na zmeny, ktoré sa odohrávajú v našom tele aj v našej psychike. Dobrá správa je, že keď na sebe pracujeme, všímame si sami seba a svoje životné kroky vyhodnocujeme, máme aj v pokročilejšom veku možnosť žiť plnohodnotný život, ba čo viac, dokonca zážitkovo intenzívnejší život. Prejavy starnutia môžeme vnímať postupne, ale ich pribúdanie je ale dôsledné.
Nezabúda na všetky časti tela, kožu, kosti, kĺby alebo kardiovaskulárny, nervový a tráviaci systém. Ten je navyše u väčšiny ľudí najviac zaťažený a čo je ešte závažnejšie, začína sa spomaľovať už po dvadsiatom roku života. Preto lifestyle kouči odporúčajú, aby sme sa začali o svoj metabolizmus starať čo najskôr, pretože dlhodobo udržiavaný tráviaci systém nás určite odmení aj pri menších prehrešeniach a podrží v dobách chorôb. Je veľký rozdiel medzi tridsaťročnou ženou, ktorá bola od detstve nastavená na zdravý životný štýl a ženou, ktorá po pôrode 2 detí sa začína rozmýšľať na úpravou svojej životosprávy.
Niekedy si myslíme, že v priebehu niekoľkých týždňov diéty, alebo vynechania určitých "zlých potravín", dokážeme prebudovať metabolizmus, ktorému sme škodili 15 rokov. Nie je to až tak jednoduché.
Kedy prichádza bilancovanie
Siahli ste si do svedomia po pôrode a chcete sa udržať fit a dodať svojmu telu novú šťavu? Zdravší životný štýl vaše telo vždy uvíta. Samy ste si určite všimli, že do tridsiatky vám telo sem tam niečo odpustilo. A po tridsiatke? Zemiačiky k večernému filmu sa prejavia ťažkosťami v žalúdku, z flámovania sa dostávate tri dni, nedostatok spánku neviete dohnať niekedy ani mesiac. Preto práve okolo tridsiateho roku života si podľa odborníkov väčšina z nás začne spytovať svoje svedomie. Po tridsiatke si človek stále viac a viac uvedomuje, že už má za sebou takmer polovicu svojho života, a preto začne bilancovať.
Okrem toho sa okolo tohto roku známky starnutia stávajú stále viditeľnejšie. Zrazu si uvedomí, že ak sa chce o seba začať starať, mal by s tým začať hneď. Aj napriek neutíchajúcej životnej energii v tridsiatich by sme mali myslieť na to, že ak sa o svoje telo nebudeme starať, vráti nám to skôr či neskôr aj s úrokmi.
Zmeny v našom životnom štýle by ale nemali byť násilné. Ak chceme byť zdraví a plní energie, žiť svoj život bez väčších zdravotných obmedzení, musíme nápravou určitých zlozvykov nastoliť systematicky. Postupným zlepšovaním sa, experimentovaním a vnímaním svojho tela aj duše. Určite preto prídeme na to, že pre naše netrénované telá nie je vhodné nárazové kardio cvičenia alebo drastická diéta. Ešte raz spomeňme správne fungujúci metabolizmus, ktorý by nám mal pomáhať správne využívať tuky ako zdroj energie tak, aby sa neukladali v tele.
A to tak, aby sme sa cítili stále vitálny. Správne stravovacie návyky sú veľkou vedou.
Tridsiatka, štyridsiatka...
A čo v štyridsiatke? Ako sa hovorí: život len začína! Stačí zvoliť správne cviky a stravu. Pre ženu po štyridsiatke platí to isté, ako pre tridsiatničku. A teda, že všetko záleží na aktuálnych cieľoch, závisí na kvalite metabolizmu a prípadných intolerancií, alergií, citlivosťou alebo aj čuchových preferenciách. Veľmi málo žien má najnovšie poznatky o správnej životospráve, o zdravom životnom štýle, o správnom výbere cvičenie alebo vhodnom tréningu. Pokiaľ chcete vyladiť vašu individuálnu životosprávu, vyžaduje si to uvedomelosť, experimentovanie, štúdium, kritické myslenie a často aj prebudovanie presvedčenia, ktoré sú zakorenené výchovou.
Ako napríklad uvidím chleba, pre mnohých ľudí základnú potravinu. Odmalička nás učili, že cereálie a ovocie sú pre naše zdravie to najlepšie. Čo keď to ale nie je 100% pravda? Čo keď u niektorých ľudí môže byť aj ovocie nevhodnou potravinou? Nie je to nič nové a platí vo všetkých sférach nášho života. Pravidelná údržba skutočne predlžuje život(nosť). Ale kde nájsť dosť síl na to byť dôsledný v dodržiavaní zmien vo svojom živote? Je pre nás také ťažké venovať svojmu telu a duši minimálne pol hodiny denne?
Pre naše telo a kardiovaskulárny systém je mimoriadne prospešná aj tridsaťminútová svižná prechádzka na čerstvom vzduchu. Človek príde unavený z práce domov, sú tu deti, úlohy, večera, ani manžel nezabudne, že potrebuje namasírovať nohy. Nakoniec je žena rada, keď si pol hodiny stihne sadnúť k televízii a aspoň trochu vypnúť. Jedným zo spôsobov, ako dodať telu viac pohybu, je spojiť príjemné s užitočným. Napríklad na ceste do školy alebo škôlky si vyberte ako dopravný prostriedok bicykel miesto auta.
Ale čo v zime? Možno postačí aj eliptický rotopéd vo vašej obývacej izbe, na ktorý "nasadnete" vždy, keď budete mať tú svoju večerné televízne polhodinku.
Čo ďalej
Tridsiatka alebo štyridsiatka na krku - veď to nie je žiadny vysoký vek. Trápia nás len vrásky, prípadne začínajúce šediny a tuky, ktorých sa nevieme zbaviť. Podľa odborníkov ale každého z nás čaká obdobie, ktoré prináša oveľa intenzívnejšie zmeny. U žien po tejto vekovej kategórii sa sústredí hlavne na zvládnutie menopauzy a možných hormonálnych problémov. Starnutie je opäť spojené aj s kvalitou metabolizmu a keď chce žena aj v tomto veku žiť naplno, zase sa dostávame k individuálnej optimalizácii.
Konzultácie s odborníkom sú teda na mieste. V tomto veku ale už je potrebné zohľadniť aj možné špecifické choroby, oslabené trávenie tukov alebo bielkovín, ktoré vzniklo na základe možných zlých volieb v minulosti. Predovšetkým by sa mala odvrátiť pozornosť od chudnutia, ktoré nosia ženy v hlave a skôr by sa mali sústrediť na posilnenie zdravia, imunity a udržiavanie svalovej hmoty a vysokej energie. Všetko totiž spolu súvisí a premieta sa potom aj do mentálnej vitality.
Nebudeme sa hrať na to, že naše telo a myseľ budú vekom mladnúť. Ale naše skúsenosti nám pomôžu sa s tým vyrovnať a vyskúšať v pokoji niečo nové, čo nás bude udržiavať vo forme tak, aby sme šťastní mohli behať ešte aj so svojimi vnúčatami alebo partnermi niekde po horách.
Pre pleť: čo sa deje, keď...
Vždy, keď sa zahryznete do čokolády, uvedomte si, že nadbytok cukru škodí zdraviu. Veľké množstvo cukru a karbohydráty urýchľujú proces starnutia pleti. Glukóza sa pripája k proteínom pleti a modifikuje ich štruktúru, čím obmedzuje ich funkciu. Ak je vystavená teplu alebo oxidačnému stresu, glukóza sa môže premeniť na aktívne glykotoxiny, ktoré poškodzujú pleť. Tento proces sa nazýva glykácia. Koncovými produktmi glykácie sú poškodené proteíny.
Ľudský metabolizmus nie je schopný sa pravidelne vyrovnávať s nadmerným príjmom glukózy a reaguje prostredníctvom pleti. Glukóza poškodzuje všetky vrstvy pleti: okrem poškodenia kolagénu a elastínu (proteíny zodpovedné za štruktúru pleti), čo má za následok ochabnutie a stratu pružnosti, pôsobí aj na cievy: tie sa stávajú pórovitými a umožňujú krvi prenikať do tkaniva, čo sa prejavuje hlavne tmavými kruhmi a opuchmi v okolí očí. Glukóza napáda aj priamo bunky a poškodzuje detoxikačné mechanizmy pleti.
Pleť vyzerá vypnutá, napuchnutá, unavená. Keď detoxikačné mechanizmy na povrchu pleti nefungujú, nadmerná glukóza môže dokonca spôsobiť vznik tmavých škvŕn.
Pre dušu: čo sa deje, keď...
Všimli ste si, koľko energie vám pribudne zakaždým, keď si nájdete čas na vaše hobby, úprimný priateľský rozhovor alebo čokoľvek, čo máte radi? Podľa odborníkov z Kalifornie sme navzájom všetci prepojení sieťovým kódom DNA, ktoré sa navzájom ovplyvňujú svojím vyžarovaním. Platí, že čím viac konštruktívnu energiu zo seba vydáte, tým viac sa vám jej vráti späť. To isté ale platí aj pri tej dešktruktívnej. Každá myšlienka, každé slovo a gesto ovplyvňujú tak nielen vás, ale aj všetkých okolo možno viac, než sme ochotní si pripustiť.
Buďme preto pozitívní a hľadajme v sebe dobré naladenie a odpútanie sa od problémov aj v ťažších chvíľach. Hľadajme pomoc a komunikujte bez predsudkov. Prinesie to patričný nadhľad a úľavu, o mnoho lepší pocit na duši.
Rakytník vám tiež pomôže
V 100% rakytníkovom oleji je až na 40% zastúpená kyselina palmitoolejová. Patrí medzi prospešné nenasýtené mastné kyseliny a spolu s vitamínom E, A, C a celým komplexom B-vitamínov má výrazné regeneračné účinky na pokožku a sliznicu. Olej zo semien rakytníka dokáže absorbovať škodlivé ultrafialové žiarenie, preto je pokožka ošetrená týmto olejom lepšie chránená pred slnkom. Rakytníkový olej pôsobí proti rôznym druhom baktérií. Ničí zlatého stafylokoka, hemolytického streptokoka a ďalšie.
Zvlášť zaujímavý je jeho vplyv na Helicobacter pylori - baktériu podnecujúci zápal žalúdočnej sliznice a vznik žalúdočných vredov.
Prírodné flanovoidy, ktoré rakytník obsahuje vo veľkom množstve, účinkujú hlavne na cievny systém. Spevňujú cievnu stenu, čím znižujú priepustnosť kapilár, a svoje uplatnenie tak nachádzajú pri liečbe vredov, kŕčových žíl, hemoroidov. Zabraňujú tiež tvorbe opuchov. Beta-sitosterol obsiahnutý v rakytníkovi znižuje hladinu "zlého" cholesterolu v krvi a prispieva k prevencii.
Keď nebudete mať dostatok energie, nemôžete sa zoznamovať. Podporte svoje telo a potom sa zaregistrujte na online zoznamke, na ktorej sa potom bez problémov môžete zoznamovať a možno narazíte aj na vášho budúceho partnera alebo partnerku...
[ivi]