Záhradu inšpirovanú feng-šuej si zamilujete
Pozrime sa spoločne, aké sú z pohľadu feng-šuej najčastejšie záhradné doplnky a aký je ich význam.
Chodníky, cestičky
Sú symbolom vodného toku - teda aj toku energie čchi. Mali by sa príjemne vlniť a obsiahnuť aj odľahlejšie kúty záhrady. Môžeme ich vytvoriť z rozličných materiálov, rôznymi lemovanými palisádami, kvetináčmi, záhonmi, kameňmi, solárnymi lampášmi. Pri chôdzi po cestičkách by ste mali mať možnosť sa s celou záhradou pozdraviť a zistiť, čo je nové a či nie je potrebný váš zásah a pomoc. Aj s chodníčkom sa môžete vyhrať a poňať ho ako "náučný chodník".
Buď sa vydáte po svojich, alebo tiež po rôznych pohľadoch na celú záhradu. Môže to byť objavná chôdza pre vaše chodidlá - urobte časti chodníčka z odlišných materiálov (rôzne veľké kamene, štrk, dosky, kôra, piesok, "brod", vetvičky, ihličie) a užite si spojenie so zemou pri chôdzi naboso.
Voda - jazierka, potôčiky, fontánky
Ak to veľkosť záhrady a jej poloha umožní, je veľmi príjemné do nej začleniť nejaký vodný prvok. Tým sa vám zároveň podarí vytvoriť podmienky pre ďalšie živočíchy (vtáky, obojživelníky, hmyz) a budete mať razom záhradu plnú života. Je potrebné dbať na čistotu vody - ideálne to zabezpečiť bez chémie, koreňovým systémom vodných rastlín a v nich žijúcimi mikroorganizmami. Ak je na záhrade aj váš dom, feng-šuej to nepovažuje za vhodné, ak voda prúdi príliš rýchlo a tiež ak tečie voda z prameňa iba od domu preč.
Dobré pre jazierko, potôčik alebo bazén je miesto, ktoré sa označuje ako "fénix" a je na hľadiacej strane domu, alebo od tejto strany vľavo.
Posedenie - lavičky, altánky, pergoly, besiedky, hojdacie siete
Než sa pustíte do stavby, ujasnite si, čo chcete - jednou z možností je besiedka porastená ružami vzadu v záhrade, v ktorej budete mať úplné súkromie. Alebo preferujete pergolu prerastenú hroznom, pod ktorou bude príjemné posedenie pre popoludnie strávené s rodinou či priateľmi? Ďalej už asi sami viete a budete podľa toho hľadať miesto, buď ukryté, alebo naopak s čo najmilším výhľadom na záhradu a dom.
Posedenie by vždy malo spĺňať základné kritériá - malo by byť dostatočne pevné a bezpečné, rozkývanú lavicu a stoličky potrebujú opraviť a až potom im nájdite to správne miesto. Venujte náležitú pozornosť úprave okoliu, aby posedenie nespôsobilo dojem "teraz sme si sem priniesli lavičku", ale aby bolo vymedzené napríklad záhonmi alebo aby k pergole viedol chodníček zo špecifického materiálu, ktorý povedie práve len tam.
Vlastne už chôdzou na miesto a pohľadom na cieľ cesty sa náležite naladíte. Je dobré mať aspoň jedno sedenie umiestnené tak, že budete dobre vidieť spredu alebo mierne z boku na dom. Je to miesto pre možnú komunikáciu s domom, kde môžete plánovať a rozmýšľať ďalšie zmeny. Nejde o posedenie na terase, na ktorú sa vychádza priamo napríklad z obývacej izby a feng-šuej na ňu nazerá ako na časť domu a pracuje s ňou ako s ďalšou miestnosťou.
Kompost
O miestu pre kompost je dobré uvažovať hneď pri zakladaní záhrady. Nemalo by byť príliš na očiach, ale napriek tomu dobre dostupné. Čo napríklad za záhradným domčekom? Kompost symbolizuje transformáciu starého do nového, odpad sa mení v hnojivo potrebné pre rast nových rastlín. Okolie upravte, aby ste sa za ňho nemuseli hanbiť. Osádzajte ho rýchlo rastúcimi rastlinami, napríklad kapucínkou, dyňami či cuketami.
Kŕmidlá, búdky, kŕmídla pre vtáky, hmyzí hotel
Vtáky svojím poletováním a spevom prinášajú pozitívnu energiu a ich význam pre likvidáciu škodlivého hmyzu je každému známy. Je milé vtáky pozorovať pri "kúpeli" alebo pri starostlivosti o mláďatá, len zvážte umiestnenie búdky aj kŕmidlá tak, aby sa k nemu spoločne s vtákmi nedostala mačka a aby vtáky mali dostatočné súkromie pri sedení na vajciach. Užitočný je aj hmyz - bez opeľovania kvetov stromov by sme nemali plody. Hmyzí hotel možno umiestniť tak, aby nás hmyz neobťažoval, a pritom na záhrade našiel potrebné útočisko - ponúka sa napríklad zadná strana kôlne.
Sochy a sošky
Od pradávna ľudia komunikovali s bytosťami, ktoré reprezentovali rôzne prírodné živly alebo rastliny. Aj týmto môžeme záhradu obohatiť. Rôzne sošky elfov, trolov, trpaslíkov, škriatkov a víl môžu zastupovať neviditeľné sily prírody, ktoré nám pomáhajú sa o záhradu starať v súlade s prírodnými zákonmi. Sochy možno tiež použiť ako strážcov vchodu - do domu alebo do časti záhrady. Ich symboliky možno využiť na posilnenie energie daného miesta.
Labyrint, bludisko
Uvedomte si rozdiel medzi labyrintom a bludiskom - labyrintom vedie len jedna cesta, z bludiska musíte cestu von hľadať, existujú v ňom rázcestia a slepé uličky. Labyrint je veľmi silný symbol ľudskej púte od narodenia do smrti. Bludisko možno pojať skôr ako dočasnú zábavu napríklad na prázdniny pre deti. Rozmyslieť si, čo z toho by ste radi na svojej záhrade mali, a potom zvážte, akú má mať vaše dielo "trvanlivosť" - či si chcete len na niekoľko mesiacov spestriť stretávanie s priateľmi, môžete tvoriť z povrázkov alebo menších kameňov.
Trvanlivejšie docielite živými plotmi, rôznofarebnými dlaždicami alebo cestičkami. Pre umiestnenie možno všeobecne odporučiť stred záhrady, ale nie je to nevyhnutné.
Trávnik
Od začiatku by sme si mali ujasniť, aký trávnik v ktorom mieste chceme. Jednému sa páči trávnik "ako semiš", iný preferuje skôr lúku. Ponúka sa tiež možnosť nechávať pri kosení trávy "ostrovčeky" s kvitnúcimi lúčnymi kvetmi. Podľa zámeru musíme vyberať nielen kosačku, ale tiež zvažovať svoju časovú investíciu vedúcu k požadovanému vzhľadu. Trávnik produkuje kyslík, rovnako ako ostatné rastliny.
Je veľmi dôležitý aj z hľadiska udržiavania teploty a potrebnej vlhkosti v lete. Než vybetónujete kúsok pozemku alebo tam položíte dlažbu, dobre zvážte, či by sa nenašlo iné riešenie, aby bol trávnik aspoň čiastočne zachovaný.
Kamene
Feng-šuej veľa pracuje s kameňmi, či už solitérnymi, alebo v skupinách. Kamene posilňujú naše spojenie so zemou. Než si kameň na záhradu umiestnite, venujte dostatok času výberu miesta. Najlepšie je predstaviť si, že ste sami kameňom a kde by sa vám páčilo stať, aby ste mali pekný výhľad. Pri každom kameni môžeme nájsť jeho prednú a zadnú stranu. Ak staviame k sebe viac kameňov, je vhodné ich mať k sebe otočené prednými časťami, je to tzv. komunikatívne usporiadanie.
Koterce, kuríny, búdy, kôlne
Pre všetky stavby na záhrade platí, že by mali byť udržiavané a nepôsobiť dojmom, že dosluhujú. Ostré rohy, hrany, a najmä tie, ktoré mieria na dom alebo posedenie na záhrade, je dobré nechať zarásť popínavými rastlinami alebo k nim postaviť nádobu s nejakou rastlinou.
Detský hrací kútik
Hrajúce sa dieťa na záhrade potrebujú jednak voľný priestor, to je trampolína, pieskovisko, hojdačky. Tieto prvky je dobré umiestniť tak, aby v prípade potreby boli dospelí na dosluchu či na dohľad. Ale dieťa hľadá tiež súkromie, kde si môže pohrať chvíľu samo a nikto ho nesleduje. K tomu sa ponúkajú rôzne chyže z prútia, domčeky z dreva, stany.
Ploty, múriky, brány, rozdelenie pozemkov
Ak máme veľmi veľký pozemok, je vhodné ho rozčleniť napríklad na úžitkovú a relaxačnú časť a sad. Reliéf pozemku nás môže k rozdeleniu priamo nabádať, aj keď funkčne to nebude toľko dôležité. Zvážte umiestnenie kamenných múrikov a živých plotov, tie nenásilne rozdelia aj záhon s kvetmi. Priechody možno ozdobiť oblúkmi porastenými ružami, plamienkami či inými popínavými rastlinami.
Osvetlenie
Aj za tmy je príjemné posedieť na terase alebo sa prejsť záhradou. Často aj pohľad z okna do záhrady v tme môže byť zaujímavý, ak zvolíme vhodné osvetlenie.
Zástavky, veterníky
Podľa feng-šuej sú vlajočky, veterníky, koruhvy výborné nástroje pre aktiváciu energie. Tu je veľký rozdiel medzi tuzemskými záhradami a záhradami napríklad v Rakúsku a Nemecku, kde toho aj bez znalostí feng-šuej hojne využívajú.
Odporúčania
Nesnažte sa za každú cenu mať na záhrade všetko, čo sme si vypísali. To nie je cieľom. Vlastne - nezabudli ste pri čítaní článku a plánovanie záhrady na to najdôležitejšie? Záhrada vám má prinášať radosť a tomuto aspektu treba všetko podriadiť. A to radosť nielen z hotovej záhrady, ale radosť už zo samotného plánovania, čo a kde bude, a potom z vlastného tvorenia. Pre niekoho je aj malá záhrada obmedzením, vystačí si s balkónom. Iný obrába veľký pozemok a až toto množstvo práce mu prináša uspokojenie.
Feng-šuej vám v živote môže byť oporou a výdatným pomocníkom, ale tvorcovia budete vždy vy sami, bude to vaša energia, ktorú budú záhrada a dom odrážať.
Pozvite partnera na rande do nejakej krásnej záhrady, v Slovenskej republike ich máme veľa a krásnych. Čo tak vyraziť do tej v Bratislave alebo v Košiciach?
Zdroj: https://balconygardenweb.com
[ivi]