Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Zachráňte sa pred zrútením

11.december 2020
Zachráňte sa pred zrútením

Vianoce sú za dverami a spolu s nimi aj vianočné upratovanie a zháňanie darčekov, pečenie sladkostí. Ako sa z toho nezblázniť? Myslite trochu na seba a na svoje zdravie.

Zase sú tu. Najkrajšie sviatky roka nám dospelým dvíhajú hladinu stresu nad únosnú hranicu. Pritom by mali byť Vianoce tým najviac harmonickým obdobím. Časom, keď sa stretávate s ľuďmi, ktorých máte radi. Dobou plnú rozjímania a rodinnej pohody. Ako dôjde k tomu, že sa toto kúzlo vytratí? K bežným každodenným povinnostiam musia ženy pripočítať generálne upratovanie domácnosti a zabezpečenie sviatočnej výzdoby, nákupy darčekov, napečeniu niekoľkých druhov koláčov a navareniu viacero chodov. Aby toho nebolo málo, hladinu adrenalínu často dvíhajú ešte aj pracovné povinnosti, ktoré sa v závere roka tak nejako samy nakopia. Suma sumárum - v polovici decembra sme väčšinou už tak vyčerpaní, až máme pocit, že toho roku už skončíme v blázinci.

Čo to tentoraz skúsiť inak? Majte na pamäti, že vašou najdôležitejšou úlohou je šíriť radosť a pohodu. A na to musíte mať energiu a náladu.

Buďte k sebe úprimní

Na Vianoce sa môžete aj tešiť. Stále sme obklopení stresom a na Vianoce zvlášť. Keby sme na seba nechali všetko pôsobiť, asi by sme sa pod týmto náporom zrútili. Vždy si v tejto súvislosti spomeňte na budhistické príslovie: "Nemôžeš ovplyvniť myšlienky, ktoré ťa napadnú, ale môžeš ovplyvniť, ako na ne zareaguješ." A tak to ide vnímať aj so stresom - stresu okolo seba sa len tak nezbavíme, dokonca ho asi bude aj pribúdať, ale človek má jedinečnú schopnosť si vybrať, nakoľko a či vôbec si ho pustí k telu. Na Vianoce sa môžete tešiť. Všade krásna výzdoba, doma voňavé pečivo a celá rodina pohromade. Na čo sa tešíte najviac? Opýtajte sa sami seba, čo pre vás Vianoce znamenajú.

Ak sú pre vás stresovým obdobím, položte si otázku, prečo to tak je. A až si odpoviete, tak sa spýtajte, čo s tým môžete urobiť. Môžete robiť niečo inak? A ak si aj v tomto prípade odpoviete záporne, nejde to inak, než si každý deň nájsť aspoň chvíľku pre seba. Snažte sa vidieť všetko to dobré. Čo je pozitívne na Vianociach? Napríklad to, že si budeme môcť všetci chvíľu odpočinúť. Ležať pri rozprávkach a pchať sa dobrotama. Existuje veľký rozdiel medzi tlakom, ktorý nie je jasne časovo ohraničený, a tým, o ktorom presne vieme, kedy skončí. A to o Vianociach vieme. A je dokázané, že "utrpenie" s vyhliadkou na jeho ukončenie v dohľadnej dobe je oveľa znesiteľnejšie a dokonca nám pomôže sa vybičovať k lepším výkonom.

Nestresujte sa z Vianoc

Buďte realista

Už starí Gréci vedeli, že veci nie sú také, ako vyzerajú, ale také, ako ich vnímame. To znamená, že všetko to predvianočné bláznenie existuje len v našej hlave. Ako by sme si za tie roky nastavili, že bez stresu to už ani nepôjde. A tak si na seba už s prvým padajúcim lístím začíname pripravovať test, ktorý by sa dal s trochou zveličovania nazvať "čo vydržíme". Odborníci hovoria o vnútorných príčinách stresu, medzi ktoré patrí neustále zvyšovanie nárokov na seba samého. Kladieme na seba nezmyselné požiadavky a sme presvedčení, že keď nebude všade upratané, neumyjeme okná, nevyzdobíme byt a neupečieme aspoň pätnásť druhov koláčov, Vianoce budú nepodarené.

Ak nechcete, aby vás predvianočný zhon prevalcoval, skúste trochu poľaviť. Uvedomte si, že nezvládnete všetko a vaše sily majú limity, a buďte nielen realista, ale sebecky myslite aj sami na seba a svoje duševné aj fyzické zdravie.

Chodievajte podľa plánu

Samozrejme je ťažké ísť do extrému a rodine oznámiť, že si na Štedrý večer uvaríte polievku z vrecúška a o darčekoch si majú nechať všetci len zdať. Ale na druhej strane môžete z plánovaných úloh skúsiť niečo vypustiť. Zásadou číslo jedna je rozlíšiť podstatné veci od tých ostatných. Najjednoduchšie je napísať si zoznam. Akýsi bojový plán, do ktorého si poznamenajte všetko, čo chcete pred Vianocami stihnúť. Potom si naplánujte, kedy chcete dané veci robiť a začnite škrtať. Klasickým príkladom je umývanie okien. Jasne, že je potreba ich umyť, ale je nutné robiť to práve na začiatku decembra? Nemusíte to robiť len preto, že to bývalo zvykom vašej matky alebo kvôli ohováraniu vašej susedky.

Ďalším príkladom je pečenie koláčov, ktorých nemusí byť tony. Pre dobrý pocit niečo upečte, jeden-dva druhy, ale zbytok si môžete nechať upiecť na zákazku. Bude to možno stáť peniaze navyše, ale na druhej strane ušetríte čas aj energiu. Zameriavajte sa len na to, čo je nutné.

Rozdeľte úlohy

Doma si všetci zvykli na perfektný servis a celá rodina sa na Vianoce teší. Prečo by nie. Ste to vy, kto všetko zariadi. Čo na tom, že už vám na Štedrý deň nezostane žiadna energia na radosť a užívanie si. Áno, svojich blízkych síce milujete nadovšetko na svete, ale to neznamená, že od nich nemôžete chcieť pomoc.

Naučte sa hovoriť nie

Drobné domáce práce predsa zvládne aj dieťa alebo manžel! Lenže ako na ne, keď si za tie roky pohodlia zvykli, že sa o všetko postaráte?

  • Nenarekajte a nevyčítajte, že ste chudáci na všetko sami. Svoje požiadavky definujte jasne a zrozumiteľne. A netvárte sa pritom beznádejne.
  • Nikomu nič neprikazujte, len krátko vysvetlite, čo od druhých chcete.
  • Ak nie ste vypočutí, opakujte svoju žiadosť v štýle: "Som rád/a, že mám doma takého pomocníka. Urobil si mi radosť, že si sa mi rozhodol pomôcť..."
  • Nezabudnite chváliť! Pochvala vyvoláva túžbu po novej pochvale. V duchu aj nahlas pochváľte aj sami seba.

Začnite hovoriť nie

Buďte si istí, že veta typu "upečieš ešte tie čokoládové tortičky" spoľahlivo zaznie. V tomto prípade radíme jediné - bez výčitiek povedať čarovné slovíčko "nie". Naučiť sa túto jednoduchú vec je veľmi užitočné. Ušetrí vám to totiž kopu času, energie a nervov. Svoje "nie" nemusíte ospravedlňovať ani vysvetľovať. A nemusíte mať ani výčitky. Pochopte, že umenie hovoriť "nie" neznamená, že ste egoisti, zlí a nemáte pochopenie pre druhých. Je to len spôsob, ako sa oslobodiť od toho, čo vo svojom živote nechcete.

Bez odpočinku sa nepúšťajte ďalej

Aby mohli všetky prirodzené procesy fungovať, je potrebné, aby boli v rovnováhe. Tak je to aj s vašou energiou. Kde je výdaj, musí byť príjem. Takže podstatnou časťou vášho života by mal byť odpočinok. Reč nie je o zrútení sa na gauč a premýšľanie nad tým, čo je ešte pred vami. Skúste čas na relax maximálne využiť. Tu je pár osvedčených tipov.

Berte ten vianočný čas s kľudom

Nádych a výdych

Dýchanie má veľký význam pre upokojenie. Keď sa sústredíme na to, ako sa nadychujeme a ako vydychujeme a krátko zadržíme dych, vytvoríme si tým príjemný odstup od všetkých rušivých vnútorných aj vonkajších vplyvov. Skúste techniku, ktorá funguje. Počítajte pri nadýchnutí do troch, a keď vydychujete, urobte si krátku prestávku. Opäť pri tom počítajte do troch, ale o niečo pomalšie ako predtým. Opakujte to minimálne po dobu piatich dychov.

Zatvorte oči

Položte dlane na oči bez toho, aby ste sa ich dotýkali, a predstavujte si, že ste ponorení do vysnívaného sveta z modročierneho, hebkého zamatu. Nie sú v ňom žiadne povinnosti, ale len absolútny pokoj a mier.

Naložte sa do vane

Zatvorte sa do kúpeľne a nariaďte zákaz vstupu. Napustite si teplú vaňu, do ktorej pridajte vonnú soľ alebo olej a ponorte sa. Zatvorte oči a aspoň desať minút odpočívajte. Skúste sa zamerať len na tento prítomný okamih a nedopustite, aby vám do chvíle pohody vstúpili myšlienky na povinnosti. Pomôžu vám relaxačné techniky.

Pomoc odborníkov na psychiku

Niekto môže namietnuť, že to je pekné rozprávanie, ale v praxi sa to niekedy ťažko dodržiava. Prídu vianočné depresie, ešte, keď pred Vianocami stratili niekoho blízkeho. Ten bude pri štedrovečernej večeri už vždy chýbať. Čo s tým? No, potom je lepšie ešte pred sviatkami navštíviť lekára, psychiatra. Ten môže dotyčnému predpísať lieky, ktoré len počas toho najhoršieho obdobia bude konzumovať a potom ich vysadí. Tu však narážame na predsudky, že ísť k psychiatrovi je hanba, takže veľa ľudí sa radšej doma trápi, než aby sa obrátili na odborníka a nechali si pomôcť. Je potrebné si uvedomiť, že lieky proti depresiám, teda antidepresíva, neúčinkujú hneď, na rozdiel napríklad od liekov proti bolesti.

Práca s antidepresívami je svojím spôsobom umenie a patrí do rúk psychiatrov, aj keď praktickí lekári tiež smú niektoré z nich predpisovať. Ak teda niekto predpokladá, že Vianoce budú pre neho ťažkým obdobím, mal by včas, najlepšie už v novembri, ísť k psychiatrovi, ktorý má potom dostatok času nájsť vhodný liek a vytvoriť jeho potrebnú hladinu, než začne medikament plne účinkovať. Niekedy v polovici januára, keď sa pacient cíti dobre, je možné lieky začať vysádzať.

Ľudské šťastie netvorí množstvo skonzumovaného jedla a alkoholu či umyté okná, ale láska medzi ľuďmi. Prajeme všetkým, aby boli tohtoročné Vianoce šťastné!

Nepôsobia na vás Vianoce pozitívne? Ste sami? Už nemusíte, vedecký zoznamovací dotazník alebo partnerská zhoda podľa znamenia zverokruhu vám to môže pomôcť vyriešiť.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: