Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Zachráňte niekomu život

29.marec 2017
Zachráňte niekomu život

Dobrý skutok, by mal človek vykonať aspoň jeden denne. Pár maličkostí, ktoré vykonáte pre druhého, z vás urobia lepšieho človeka. Nebuďte teda ľahostajní. Môžete svojim dobrým skutkom zachrániť aj niekomu život. Ako to prebieha a či to bolí, na to vám odpovieme v nasledujúcom článku.

Nie sme stroje, sme ľudia. Stroje, keď sa rozbijú, tak im stačí premazať a vymeniť súčiastky. U ľudí to svojím spôsobom funguje podobne, len s tým rozdielom, že sú aj tekutiny a orgány, ktoré nejdú len tak vyrobiť.

Čím môžete pomôcť ostatným?

Taký malý a pritom svojím spôsobom obrovský skutok, ako je darovanie krvi alebo darovanie krvnej plazmy, kostnej drene, môže niekomu zachrániť život.

Darovanie krvi

Darovať krv môže zdravý muž alebo zdravá žena, ktorým je minimálne 18 rokov a maximálne 65. Dôležitú úlohu bude zohrávať aj vaša váha. V prípade darovania krvi, musí byť vaša váha nad päťdesiat kilogramov. Keď sa rozhodnete darovať krv, prejdete si najprv odobratím vzorky vašej krvi a tiež preskúmaním vašeho moču. Následne si vás k sebe pozve lekár, ktorý je v transfúznych oddeleniach vždy prítomný. Na odber sa môžete dostaviť ako žena trikrát do roka maximálne a ako muž štyrikrát. Po prvom odbere si vás zaevidujú a budú vám chodiť písomné pozvánky, takže sa nemusíte báť, že by ste na ten ďalší termín zabudli alebo že by ste sa dostavili veľmi skoro.

Čo nezabudnúť so sebou, keď to myslíte vážne?

  • Doklad totožnosti.
  • Preukaz vašej zdravotnej poisťovne.
  • Raňajkovať a deň predtým jesť len netučné jedlo.
  • Vypiť pred samotným odberom aspoň pol litra vody, minerálky alebo čaju.

Ako prebieha samotný odber krvi?

Odoberá sa 450ml a dĺžka odberu je v rozmedzí 8 - 12 minút. A samotný odber nebolí. Je to to isté, ako keď vás lekár pošle na odber krvi, iba sa používa širšia ihla, takže vás následne môže vpich a ruka bolieť druhý deň. Celú dobu, čo vám ihla odoberá krv, máte v ruke malú loptičku, ktorú je dobré občas stlačiť, aby vaša krv lepšie prúdila a ruka vás druhý deň bolela menej.

Problematický Rh faktor

Bude problematické, ak žena, ktorá má Rh negatívne a jej muž má naopak Rh pozitívne. Vznikne tu totiž problém a nekompaktibilita medzi pozitivitou a negativitou. Pokiaľ k tomuto dôjde, musí sa novorodenému bábätku vymeniť transfúzne krv.

Typy krvi a čo by ste mali jesť, aby ste sa cítili lepšie

Krv je najdôležitejšia tekutina v našom tele, koluje vo vašom krvnom obehu. Zásobuje kyslíkom a ďalšími živinami vaše telo, a to predovšetkým vaše tkanivá. Zároveň odvádza oxid uhličitý a iné odpadové látky. Zrážanlivosť krvi je pre tento proces nevyhnutná a nepostrádateľná. Krv tvoria krvné doštičky a červené krvinky spolu s bielymi krvinkami. Rozdeľujeme ju na skupiny a podstatnú úlohu hrá aj tzv. Rh faktor, ktorý je negatívny a pozitívny. V populácii na celom svete prevláda faktor Rh pozitívny a krvné skupiny A a 0. Krvné skupiny sú A, B, AB a 0 a podľa toho, kto má akú krv, tak bude mať častejšie sklony k určitým druhom chorôb a ochorení. Krvná skupina je dedičná po rodičoch, v závislosti na tom, ktorý gén ktorého rodičia je silnejší. Keď sa gény skrížia, môžu vzniknúť až štyri kombinácie.

Krvná skupina A

Ľudia s touto krvnou skupinou by sa pre svoj lepší pocit a fungovanie svojho tela mali vyvarovať mäsu a tučným jedlám. Nie je pre nich vhodná ani pšenica, niektoré druhy ovocia a mliečne výrobky. Vhodná je vegetariánska strava, sója, strukoviny a zelenina.

Krvná skupina B

Títo ľudia môžu jesť vajcia, ale aj mäso. Z mäsa nie sú vhodné: bravčové, hydinové a losos. Ani morské plody nie sú najvhodnejšia varianta. Vyhýbať by sa mali aj hrachu, fazuli a plesňovým syrom. Ideálne pre túto krvnú skupinu sú mliečne výrobky.

Krvná skupina AB

Krvná skupina AB je kombináciou už spomínaných potravín krvných skupín A a B.

Krvná skupina 0

Mali by jesť mäso a vyhýbať sa obiliu a mliečnym výrobkom. Najvhodnejšie sú mäsa červené. Vyhýbať by sa mali lepku, kukuričnej múke, mandarínkam, čučoriedkam ale i napríklad melónu.

kostná dreň

Darovanie plazmy alebo krvných doštičiek

Rovnako ako u darovania krvi, by ste mali byť vo veku minimálne 18 rokov a maximálne 65. Vaša váha by mala byť cez šesťdesiat kilogramov. Pred samotným darovaním budete musieť absolvovať dva odbery krvi. Krvnú plazmu môžete ako žena aj ako muž darovať s minimálnym intervalom pre odbery 4 týždne a krvné doštičky s minimálnym intervalom medzi odbermi 2 týždňov, je to tiež rovnaké ako pre mužov aj ženy.

Čo nezabudnúť so sebou, keď to myslíte vážne?

  • Rovnaké doklady, ako boli spomínané u darovania krvi.

Ako prebieha samotný odber plazmy a krvných doštičiek?

Aby sa oddelili jednotlivé zložky krvi hneď pri odbere, využíva sa prístroj zvaný separátor. Odber krvnej plazmy alebo krvných doštičiek trvá približne štyridsať až deväťdesiat minút. Veľmi záleží na type daného odberu a hlavne na vašom zistenom krvnom obraze.

Kam všade sa dá vaša krv a krvné doštičky použiť?

  • Určite pri operáciách, kde je počítané so stratou krvi. Je to napríklad operácia srdca, cievneho systému, transplantácie a iné zložité operácie, ktoré môžu zachrániť život.
  • Pri transfúziách a tiež sa využíva pre ľudí, ktorí majú choré obličky a sú odkázaní na dialýzu.
  • Je neoddeliteľnou súčasťou pri výrobe liečiv, vakcín a tiež pre iné pre ľudstvo veľmi dôležité výskumy.
  • Pri liečbe nádorov, ktoré sú zhubné a pri ochorení tkanív.

Darovanie kostnej drene

Medzi najhoršie poruchy krvotvorby patrí leukémia. Každoročne ochorie stovky ľudí. Chemoterapia je jeden z možných postupov, ale transplantácia krvotvorných buniek od darcu je jediné možné východisko k úplnému uzdraveniu. K tomu je potrebné nájsť vhodného darcu, ktorý bude zdravý a bude sa zhodovať s chorým. Registre darcov zo všetkých vyspelých krajín medzi sebou spolupracujú. Aj napriek tomu ale je vhodných darcov stále málo. Musíte byť vo veku 18 až 35 rokov a vážiť nad päťdesiat kilogramov.

Čo nezabudnúť so sebou, keď to myslíte vážne?

  • Rovnaké doklady, ako boli spomínané u darovania krvi a krvných doštičiek.

Ako prebieha samotný odber kostnej drene?

Najprv vám bude vykonaný klasický odber krvi, aby sa dokázali vyriešiť vaše tkanivové znaky. Po tomto vyšetrení sa váš vzorka zaeviduje do databázy darcov kostnej drene. Členstvo môžete kedykoľvek ukončiť alebo bude automaticky zrušené po dovŕšení veku 60 rokov. Vhodným darcom môžete byť hneď, alebo tam môžete byť niekoľko rokov. Darcom môžu byť krvotvorné bunky odobraté buď klasickým odsatím z vnútra panvových kostí, v celkovej narkóze, alebo špeciálnou filtráciou, separáciou. Krvotvorné bunky sa nachádzajú vo vnútri kostí, v krvi je ich veľmi málo. Odsatie v celkovej narkóze trvá zhruba 45 minút, kedy ležíte na bruchu, a pomocou ihiel vám budú zavedené odberové ihly do panvových kostí. Odoberá sa množstvo zhruba okolo jedného litra, čo je zhruba 5% z celkovej krvotvornej zásoby samotného darcu.

Či už sa rozhodnete pre darovanie krvi, doštičiek alebo kostnej drene, vždy to bude obrovský dobrý skutok, ktorý pomôže niekomu ďalšiemu. Za trochu vašej bolesti a odhodlania sa môžete niekomu zapísať do života a jeho život mu zachrániť. Odberné miesta nájdete vo všetkých väčších mestách, ako napríklad v Bratislave, Nitre, Trnave, Trenčíne atď.

[Kač]

Zdieľajte tento článok na: