Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Vziať nohy na plecia, alebo zostať?!

19.február 2021
Vziať nohy na plecia, alebo zostať?!

Každý si želá, aby tá jeho láska bola nekonečná, aby tento vzťah trval do konca života. Ale najčastejšie sa toto stáva len v rozprávkach. Ako spoznať, či odísť, alebo zostať? Podľa čoho sa rozhodnúť? To všetko sa dozviete. Ale tiež to, ako podporiť svoj vzťah, aby ste sa rozchodu vyhli.

Občas si želá, aby si priateľ našiel inú. "Všetko by sa tým zjednodušilo," krčí ramenami tridsaťdvaročná Soňa. Sama sa ale s náprotivkom rozísť neplánuje. "Bojím sa, že by som neskôr oľutovala. Náš vzťah vlastne nie je vyložene zlý. Viem, že ma Adam miluje. Lenže v poslednej dobe mi pripadá, že ma brzdí. Chce byť stále so mnou. Vadí mu napríklad, keď jazdím na služobné cesty. Preto som len kvôli nemu odmietla povýšenie, ktoré by zahŕňalo veľa cestovania. Teraz ma to mrzí."

A prečo sa na Soňu jej polovička tak upína? "Nemá veľmi vlastných záujmov ani priateľov. Ja som sa naopak spústy z nich musela vzdať. Prestala som liezť po skalách, jazdiť na koni aj písať, pretože nechcel, aby som sa večer zatvárala v izbe. Pripadá mi, že som stratila samu seba. Adam mi stále vyznáva lásku, zatiaľ čo ja vedľa neho trpím ponorkovou chorobou..."

Možno sa tiež vo vzťahu začínate cítiť ako v malinkej miestnosti so zamknutými dverami, od ktorých ste nedostali kľúč. Môžete trpieť únavou, frustráciou či nevysvetliteľnou úzkosťou. Z ničoho, čo váš partner urobí, nemáte radosť a vy sa zase nesnažíte potešiť jeho. Existuje cesta von? Poprípade môžete sa tejto vzťahovej pasce nejako vyhnúť?

Hlavná otázka: zostať, alebo ísť?

Martina je typický prípad. "Keď ja sama poriadne neviem, či ho nenávidím, alebo milujem. Raz sa mi to zdá k neprežitiu, druhýkrát je mi s ním tak pekne, že čakám, čo následne nato príde." Tiež si nie ste istí, či je lepšie zostať, alebo vziať nohy na plecia? Veľa párov uviazlo vo vzťahu, ktorý aspoň jednému zo zúčastnených škodí. Zotrvávajú spolu zo zvyku, zo strachu zo samoty alebo si zatiaľ jednoducho nepriznali, že by im bolo lepšie, keby svoje trápenie ukončili rozchodom.

Ako identifikujete prúser?

  1. Často myslíte na odchod a predstavujete si, ako by ste žili bez partnera. Možno ste sa už s týmito predstavami aj niekomu zverili.
  2. Nechce sa vám do intímností. Negatívne pocity, ktoré si odmietame priznať nahlas, občas vyplávajú na povrch inými cestami. Prvý článok, ktorý sa zvyčajne trhá, je fyzická príťažlivosť.
  3. Zmenili ste sa k horšiemu - ste podráždení, protivní, hádate sa s blízkymi, zle sa sústredíte, zabúdate, prestali ste sa o seba starať, v práci robíte chyby...
  4. Celý svet vám pripadá zlý a akákoľvek snaha o zmenu k lepšiemu zbytočná. Ráno sa vám nechce ani vstávať z postele.
  5. Môžu vás trápiť nevysvetliteľné fyzické ťažkosti, možno zle spíte, bolí vás hlava, máte problémy s chrbtom alebo vám býva často zle od žalúdka.

Skúste osamote snívať, aby ste sa jej nebáli

Je pravdepodobné, že toto všetko sa deje od chvíle, kedy vám začalo dochádzať, že so svojím partnerom nie ste úplne šťastní. Všetky body platia aj pre tridsaťročnú Luciu. "Viem, že je Peter závislý na matke. Trávi s ňou celé víkendy, zatiaľ čo ja zostávam so synom sama. Trvá na oddelených financiách a chce, aby sme všetko platili napoly, aj keď som na materskej. O syna sa odmieta starať a nedávno mi vpálil: 'Bol to tvoj nápad, tak sa staraj.' Lenže cez toto všetko nemám odvahu k rozchodu. Spájajú nás rovnaké záujmy a dosť sme toho predsa spolu zažili."

Snívajte osamote

Ľudia zvyčajne zostávajú vo vzťahovej pasci zo strachu. Bojíme sa, že mizéria z rozchodu bude oveľa horšia ako agónia z predlžovania súčasného vzťahu. Dvere k slobode sa otvárajú do temného, ​​nepredvídateľného sveta. A paradoxne platí, že čím viac vás súčasná láska deptá, tým menej veríte, že samotným vám bude lepšie. Ak ste v súčasnom vzťahu nešťastní, môžete mať zničené sebavedomie a nedokážete si predstaviť, že by o vás niekto iný mohol mať záujem.

Aj keď je váš partner napríklad extrémne žiarlivý a vy ste unavení z jeho obviňovania a kontrolovania, napriek tomu môžete váhať s odchodom, pretože máte strach žiť sami. Bojíte sa samoty a trápi vás strata podpory. Kedykoľvek uvažujete o rozchode, ako prvé vás napadnú tieto obavy. Čo ale s tým? Pomôcť môže snívanie. Predstavujte si vlastnú nezávislosť. Zrejme vás zaplaví strach, ale ste v bezpečí, pretože všetko sa odohráva len vo vašej hlave. Chvíľu nepríjemné emócie prežívajte, potom predstavy zase odplašte.

Za pár dní si znovu vybavte, že ste sa s partnerom rozišli, a v duchu si vyskúšajte, aké to je. Zakaždým pritom zájdite o kus ďalej: prehrajte si, ako žijete sami, ako sa zoznamujete s novými mužmi/ženami, ako s niekým idete na rande, ako sa venujete činnostiam, na ktoré teraz vedľa partnera nemáte čas a priestor. Negatívne emócie časom opadnú a vy si túto projekciu spojíte s bezpečím. Tridsaťročnému Martinovi dodalo odvahu snívanie o jeho prvej priateľke: "Čítal som svoje staré denníky a myslel na okamih, kedy som sa šialene zamiloval do inej. Mali sme pekný vzťah a mne došlo, že moja súčasná partnerka nie je jediná na svete, ktorá ma kedy priťahovala a milovala."

Oplatí sa bojovať?

Viete, prečo ste siahli po tomto partnerovi? Partnerov si nevolíme náhodne. Máme tendenciu vyberať si niekoho, kto sa podobá rodičom druhého pohlavia, alebo naopak niekoho, kto predstavuje pravý opak. Jedná sa o nevedomú voľbu. Známe vzorce pre nás predstavujú bezpečie. Človek s podobnými vlastnosťami, ako má otec, sa bude v určitých situáciách správať podobne ako on, a my potom vieme, ako na ne reagovať, vieme v tom plávať.

Poriadne sa zamyslite, či zato váš vzťah stojí

V prípade odmietnutého rodiča sa náš výber partnera riadi revoltou - bojujeme so všetkým, čo nám otca/matku pripomína. Táto chémia často funguje, ľudia sú v takom vzťahu psychicky živení, cítia sa naplnení. Problém nastáva, keď je onen vzorec postavený na nezdravých základoch. Typický model: Dcéra dominantného otca si zvolí rovnakého partnera. Lenže postupom času vyzreje a zatúži postaviť sa na vlastné nohy a pripadať si rovnocenne s milým. A presne v tejto fáze prestane byť vzťah naplňujúci a stáva sa pre vás príťažou.

Bohužiaľ často si okolnosti človek neuvedomuje, nepripočíta stiesnený dojem partnerovi, cíti sa nešťastný, bez toho aby poriadne vedel prečo.

Nie ste si istí, nakoľko vás vzťah ťaží? Mrknite nižšie. Rozchod určite nepredstavuje jediné možné riešenie. S nezdravými vzorcami sa dá pracovať. Niektorí to zvládnu tak, že spolu viac hovoria, dobré výsledky majú aj párové psychoterapie. Spoznať hranicu, kedy ešte stojí za vzťah bojovať, môže byť ťažké. V hĺbke duše však najskôr sami spoznáte odpoveď.

Spadli ste do vzťahovej priepasti?

Otestujte si, nakoľko je váš vzťah zdravý. Tento malý návod vám môže veľmi pomôcť, ak premýšľate, či náhodou nie je niečo s vaším vzťahom zle.

1. krok

Zamyslite sa, čo v súčasnej dobe najviac potrebujete. Nielen vo vzťahu, ale v celom živote. Väčšiu nezávislosť, možnosť sebarealizácie, pocit istoty, oporu,...? Napíšte si svoje štyri najdôležitejšie potreby.

2. krok

Opýtajte sa sami seba: Nakoľko naše puto moje najdôležitejšie potreby napĺňa?

3. krok

Ak si uvedomíte, že vo vzťahu nie ste, a ani nemôžete byť šťastní, položte si poslednú otázku: Mám pocit, že existuje šanca na zlepšenie, alebo sa túžim rozísť?

4. krok

Ak si nie ste vôbec istí, či ak sa máte snažiť, alebo rovno ísť, predstavte si, že sa do vás zamiloval úžasný muž/žena a prehovára vás, aby ste partnera/ku opustil/a a šli za ňou/ním. Chce sa vám? Ak áno, brzdí vás len obava zo samoty a je čas ísť.

Nemusí to skončiť rozchodom. Skúste svoj vzťah napraviť

Chcete vzťah podporiť? postupujte nasledovne

Objímajte sa, hneď ako sa uvidíte

Akonáhle sa s partnerom uvidíte po práci, okrem pozdravu ho pevne objímte. Okamžite sa vám vybavia príjemné telesné spomienky na spoločné milovanie a nasledujúci večer budú plynúť iskrivejším tempom, než keby ste drahého rovno zasypali svojimi problémami v kancelárii. Tento postup sa vám oplatí aj vo chvíli, keď dorazíte na schôdzku s partnerom so značným oneskorením. Po dlhom objatí sa všetky prípadné výčitky rozplynú.

Všímajte si jeho prednosti

Akonáhle začnete na priateľovi hľadať výhradne chyby, vždy nejaké objavíte. Keď sa ale zameriate naopak na jeho klady, budete obaja oveľa šťastnejší. Ako budete svojho partnera vnímať, záleží len na vašom uhle pohľadu. Keď už musíte občas kritizovať, skúste pritom myslieť na všetky tie úžasné veci, ktoré na svojom partnerovi milujete. Svoje argumenty tak prirodzene vyvážate úprimnými komplimentami a vplyv svojho príhovoru zjemníte.

Vrhnite sa do spoločných aktivít

Vo chvíli, keď opadne prvotná zamilovanosť, si veľa milencov uvedomí skutočnosť, že s tým druhým vlastne nemá veľa spoločného. Spoliehať len na zábavné rozprávanie nad vínom a luxusným sexom by sa vám však nemuselo vyplatiť. Práve tieto aktivity totiž partneri začnú ako prvé zanedbávať vo chvíli, keď čelia pracovnému vyťaženiu alebo riešia starosti okolo detí. A čo im potom zostane? Zamyslite sa preto s priateľom alebo priateľkou, aké nové spoločné záujmy by ste mohli rozvíjať a vyhraďte si na ne dopredu čas! Môžete sa zapísať napríklad na lekcie tanca, chodiť hrať bedminton alebo objavovať nové chute v kurzoch varenia.

Ak ste sa rozhodli od partnera odísť, nezúfajte, že zostanete navždy sami. Môžete si novú lásku nájsť na našej online zoznamke!

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: