Vypestujte si orchideu, ktorú vám bude každý závidieť
Pestovanie orchidey sa niekedy môže zdať celkom ako veda. Lenže pestovanie týchto kvetín je ľahšie, než si mnoho ľudí myslí. Ak chcete pestovať orchideu, musíte "myslieť" ako orchidea. Očarujúce orchidey, ktoré väčšina ľudí uprednostňuje a ktoré sú najčastejšie na kúpu, sú zvyčajne hybridy s názvom phalaenopsis.
Orchidey kupované v obchode
Väčšina orchidey nakúpených v obchodoch sú zabalené v lacných plastových nádobách s koreňmi balenými v namočenou machu a kôre. To samozrejme porušuje dve z hlavných pravidiel úspešného rastu. Okolo koreňov nedochádza k žiadnemu prúdeniu vzduchu a korene nemajú nikdy šancu úplne vyschnúť. Rastlina teda nemôže dýchať a koreňová hniloba je nevyhnutná. Korene orchidey sú vysoko špecifické a potrebné k tomu, aby nasiakli vodu veľmi rýchlo a zároveň aj dýchali. Nevylučujú živiny z pôdy. Prvým krokom s akoukoľvek orchideou nakúpenou v obchode je vychutnať si jej kvet, než odkvitne.
Po odkvitnutí pokračujte tak, že odrežete mŕtvy kvet a následne potom aj celú vetvičku s odkvitnutými kvetmi.
Orchidey by mali byť v špeciálnych kvetináčoch. Orchidejové kvetináče majú široké odvodňovacie štrbiny preto, aby voda odchádzala ihneď preč. Sú bežné dostupné aj v supermarketoch. Zmes v orchidei je zvyčajne zložená z borovice kôry, dreveného uhlia, a dokonca niekedy aj polystyrénu.
Ak chcete orchideu presadiť, mali by ste postupovať nasledovne
Vyberte ju z plastovej nádoby a opatrne odstráňte čo najviac kôry a machu. Zdravé korene by mali byť biele a pevné, s malým zeleným rastovým bodom. Odrežte všetky scvrknuté, zhnité alebo sčernele korene. Nastavte rastlinu do kvetináča a naplňte okolo nej určenú zmes. Orchidea by mala byť pevne umiestnená, ale nemala by byť úplne zakotvená. Nové korene vyrastú cez zmes a pripoja sa k samotnému kvetináči, čím ukotvia celú rastlinu.
Optimálne podmienky pre pestovanie orchidey
Týmto rastlinám sa väčšinou darí v silnom svetle, ale nie na priamom neskorom popoludňajšom slnku. Potrebujú tiež vysokú vlhkosť a turbulentné prúdenie vzduchu okolo koreňov. Potrebujú pravidelné obdobie sušenia striedavo s ťažkým zavlažovaním alebo silnejším dažďom či sprchovaním. Orchideám sa najlepšie darí za oknom na východnej a západnej svetovej strane. Veľmi dôležitá je aj kvalita vody, pretože orchidey potrebujú mäkkú, najlepšie potom dažďovú vodu. Tvrdá im škodí, pretože tak dochádza k hromadeniu solí.
Orchidea na okennej parapete
Ak ste umiestnili orchideu na priame slnko, môžete si všimnúť závažné príznaky, ako sú opálené listy. Rovnako tak nadmerné množstvo umelého svetla môže potlačiť kvitnutia. Ak si ponecháte orchideu v miestnosti, kde svetlo zostáva 24 hodín denne, nebude to pre ňu to pravé. Ak používate umelé svetlá, použite časovač pre simuláciu cyklu prirodzeného denného svetla a tmy.
Rôzna teplota pri pestovaní orchidey
Ako tropická rastlina dáva prednosť vyšším teplotám. Orchideje tiež potrebujú zažiť teplotný rozdiel, aby začali kvitnúť. Pokiaľ je to možné, vystavte svoje orchideje nočnej teplote o 10 stupňov chladnejšie ako denné teploty počas dvoch týždňov na začiatku kvitnúcej sezóny.
Polievanie orchidey
Ak dávate svojej orchidei príliš veľa vody, odpadnutie kvetu môže byť predzvesťou pre rýchly pokles a smrť rastlín. Orchidey, ktoré majú kvitnúť a ktoré dostávajú príliš veľa vody, môžu vypustiť púčiky, ale tie potom nerozkvitnú. Väčšina orchideí musia vysychať medzi zalievaním, a nikdy by ste nemali dovoliť, aby vaše orchideje mali moc mokré korene. Orchidey rastúce v správnom type kvetináča na pestovanie orchidey budú len zriedka trpieť nadmerným množstvom vody. Prispôsobte si svoj rozvrh zalievania, veľkosti kvetináča a prostredia. Ak korene zhnednú, príliš zalievate a majú príliš vody. Vráskavé listy môžu byť zase známkou príliš malého alebo príliš veľkého množstva vody.
Zdravé korene
Korene sú najdôležitejšou časťou rastliny orchidea. Korene orchidei sú vysoko špecializované orgány, ktoré rýchlo zbierajú vodu, a dokonca vykonávajú fotosyntézu. Jedná sa o epifytické rastliny (sú hojné v tropických dažďových lesoch, prichytávajú sa ku kmeňom aj konárom stromov krátkymi, pevnými a silnými koreňmi). Korene zdravej orchidei budú svetlozelené, keď sú suché a tmavo zelené, keď sú mokré. Mala by tam byť dlhá, špicatá, lesklá zelená "rastlina", taký výrastok. Čím dlhší je rastúci hrot, tým je rastlina zdravšia. Korene mŕtvej orchidei sú scvrknuté a vyzerajú ako spálené, keď sú mokré a biele, sú suché. Rastlina s mŕtvymi koreňmi neprežije.
Pozrite sa na listy
Toto je ťažká téma, ktoré trebu riešiť, pretože medzi orchideami je toľko variácií. Niektoré majú tenké, zatiaľ čo iné majú mäsité a ploché listy. Niektoré nemajú vôbec žiadne listy a môžu vyzerať iba ako malá spleť koreňov. Všeobecne však by ste mali hľadať orchideu s tými listami, ktoré sú hrubé, ľahko sfarbené a tvrdé. Listy by mali byť nažltlé a takmer farebné ako zelené jablko. Listy, ktoré sú zase príliš lesklé a zelené, znamenajú, že rastlina bola pravdepodobne prehnojovaná. Listy by mali byť čisté a bez chýb, bez zjavných škvŕn. Nakoniec sa uistite, že stredový rastový bod nie je zničený.
Skontrolujte stonky s kvetmi
Existujú dva druhy epifytických orchideí. Tie, ktoré rastú z jediného rastového bodu, napríklad Phalaenopsis, a tie, ktoré vyrastajú z pomalého podzemku, napríklad Cattleya.
Spočítajte kvety pri nákupe
Ak kupujete rastlinu v kvete, odolávajte nutkaniu kúpiť rastlinu so všetkými jej kvetmi už otvorenými a rozkvitnutými. Kvety orchidey môžu vydržať mesiac alebo dlhšie, ale ak si kúpite rastlinu s neotevřenými kvetmi, budete si užívať kvitnúcu show oveľa dlhšie. Nekupujte rastliny so žltými alebo scvrknutým kvetmi, tie budú s najväčšou pravdepodobnosťou opadávať.
Aklimatizácia vašej orchidei
Je síce pekné vystaviť novú orchideu na stôl, keď si ju prvýkrát prinesiete domov, najmä ak je v kvete, ale majte na pamäti, že žiadna orchidea neprežije dlho na jedálnom ani žiadnom inom stole. Tiež si uvedomte, že rastlina bude v šoku, pretože zatiaľ neustále cestuje. Orchideám sa nepáči, keď s nimi budete pohybovať, najmä keď sú v kvete. S najväčšou pravdepodobnosťou tiež stratíte neotvorené púčiky, akonáhle si ju prinesiete domov. V ideálnom prípade by prvých pár dní vo vašej domácnosti bolo dobré ju aklimatizovať.
Nevystavujte rastlinu priamemu slnečnému svetlu, studenému prievanu a nenechajte sa uniesť prehnaným zalievaním. To je pre mnoho ľudí veľmi ťažké. Zvyčajne je ale lepšie nechať orchideu trochu vyschnúť, než ju preliať. Tieto rastliny, vyžadujú vysokú a pravidelnú vlhkosť, ale majú obmedzenú toleranciu pre to, aby mali neustále vodu, to môže spôsobiť už spomínanú čiernu hnilobu a zabiť rastlinu.
Niektoré z mnohých druhov orchideí
Orchidea Brassavola
Ak máte orchideu Brassavola subulifolia, môžete ju cítiť ešte predtým, ako ju uvidíte. Vôňa sa uvoľňuje len vo večerných hodinách.
Orchidea Phalaenopsis
Niektoré orchideje môžu byť ťažké vysloviteľné, ako napríklad phalaenopsis. Táto orchidea je ideálna pre začiatočníkov, toleruje nemotorné úsilie.
Butterfly Orchidea
Psychopsis Orchid alebo tiež motýlie orchideje by mali byť viac populárne, než sú. Je ľahké ich pestovať, majú fascinujúce kvety a nápadné vínové a zelené škvrnité listy. Pestujte ich v miernom svetle. Tieto rastliny sú pozoruhodnými botanickými kuriozitami. Keď vietor fúka, kvetina sa správa presne ako motýle a včely toto správanie označujú za akt agresivity, takže začnú napádať kvetinu.
Vanda Orchidea
Orchidey Vanda sú rovnako exotické ako ich meno. Často ich uvidíte, ako rastú v špeciálnych kvetináčoch na orchidey. Tieto orchidey sú vyberavé na svoje prostredie a vyžadujú vysoké svetlo a vlhkosť. Orchidea Vanda patrí medzi najkrajšie orchideje vôbec. Oproti ostatným orchideám je však tento hybrid náročnejší na pestovanie.
Orchideám sa darí pri teplote 20 stupňov Celzia a ako ste si mohli prečítať, naozaj to nie je žiadna veda. Keď zvolíte odrodu Phalaenopsis, nič nepokazíte, pretože s ňou si poradí aj úplný laik. Len možno ešte jedna rada na záver, nezalievajte orchideí nikdy tak, aby ste namočili ich samotný stred. Ak sa do neho dostane trochu viac vody, je kvetina odsúdená k záhube.
Kvetina je skvelý darček pre každú ženu - kamarátku, partnerku, manželku, ale i napríklad babičku. Môže byť aj darčekom na nejakú zoznamovaciu schôdzku. Zoznámte sa - skvelý je na to vedecký zoznamovacie dotazník.
[kač]