Vyberte si šport, čo vám zlepší život
Vybrať si vhodný šport, to je na prvý pohľad jednoduchá záležitosť. Ak chodia kamarátky každý utorok na aerobic alebo spinning, budete tiež. A ak je najbližším športoviskami tenisový kurt, tak skúste práve tenis. Takýto prístup k športovaniu ale nemusí byť tým najlepším. Ešte než si vyberiete, čomu sa budete venovať, skúste nad tým trochu premýšľať. Šport si zvoľte podľa niekoľkých kritérií. Pozornosť venujte svojej aktuálnej fyzickej kondícii a hlavne tomu, aký cieľ chcete dosiahnuť (schudnúť, posilniť ochabnuté svaly, odreagovať sa alebo sa len pobaviť).
Nezabúdajte pri tom ani na časové a finančné možnosti, svoju povahu a životný štýl. Vybraný šport by s nimi mal byť v súlade.
Otestujte svoju kondíciu
Ak premýšľate nad tým, že začnete poriadne športovať, otestujte si najskôr svoju kondíciu. Ak bude dobrá, môžete sa do športových aktivít vrhnúť bez obáv, a to aj do tých náročnejších. Ak zistíte však, že na tom nie ste príliš dobre, voľte spočiatku radšej nenáročné a mierne športy. Doma si môžete urobiť napríklad takzvaný step test, ktorý vám povie, ako vaše telo reaguje na väčšiu fyzickú záťaž. Tri minúty vystupujte a zostupujte z bedne alebo zo schoda vysokých asi 30 centimetrov, a to frekvenciou zhruba tridsaťkrát za minútu.
Vždy položte na bedňu najprv pravú nohu, potom ľavú a dole zostupujte pravou a potom ľavou nohou. Potom si asi jednu minútu merajte pulz. Ak máte slušnú kondíciu, frekvencia vášho srdca nebude vyššia ako 110-násobne za minútu. Ak sa tep pohybuje v hodnotách nad 135 úderov za jednu minútu, nie ste na tom fyzicky príliš dobre. Športovú záťaž potom voľte podľa výsledkov tohto testu.
Chcete schudnúť?
Ak spoznáte, že vaša kondícia je slabá, môžete pre začiatok zvoliť napríklad nenáročné zdravotné cvičenie alebo chôdzu. V opačnom prípade je pre vás dobrou voľbou beh, aerobic či cyklistika, čokoľvek, čo vás zaťaží viac. Avšak pozor! Sú športy, ktoré sú na chudnutie ideálne, a potom tie, ktoré ku zhadzovaniu kíl nepomáhajú, napríklad pomalá chôdza, joga či pilates. Ak si prajete rozlúčiť sa s kilogramami navyše, ideálne sú najmä beh, cyklistika alebo plávanie, ktoré sú z tohto pohľadu najvýhodnejšie.
Za hodinu intenzívneho pobytu vo vode spálite až 2200 kilojoulov. Na druhom mieste je beh - za 60 minút pri ňom spálite 2000 kilojoulov. Nasleduje posilňovanie, pri ktorom sa zbavíte 1700 kilojoulov, a nepodceňujte ani chôdzu alebo cyklistiku. Za hodinu rýchleho chodenia spálite asi 1600 kilojoulov, hodina cyklistiky znamená mínus 1500 kilojoulov.
Pohyb vás musí baviť
Je dôležité, aby vás vybraný šport bavil, pretože inak by ste sa mohli cítiť otrávene a s pohybovou aktivitou skončili skôr, než s ňou vôbec začnete. Ak vás zlákalo plávanie, ale vo vode je vám vlastne zima, asi to nebude to pravé. Podobne, ak vás ani po mesiaci nezačalo baviť behanie, je čas poobzerať sa po niečom inom. Ešte než zvolenú pohybovú aktivitu zavrhnete, zamyslite sa ale nad tým, či nie je problém v technike, ktorú ju vykonávate.
Začať s behaním vo vysokom tempe, aj keď vaša kondícia nie je ideálna, to je cesta, ako si športovanie dokonale znechutiť. Ak zmeníte štýl, ktorým sa hýbete, môže sa aj z neobľúbenej aktivity stať návyková záležitosť. Dôležité je nedávať si hneď na začiatku veľké ciele, ale ísť postupne krok za krokom. Ak pochybujete, či šport vykonávate naozaj dobre, môžete skúsiť odbornú konzultáciu.
Investície do neho nemusí byť zbytočná. Tréner fitness alebo bežecký tréner vám môžu aspoň na začiatku dať neoceniteľné rady, vďaka ktorým sa vyhnete najčastejším chybám a budete sa rýchlo zlepšovať.
Hodí sa vybraný šport k mojej povahe?
Záujemcovia o športovanie sa často dopúšťajú chyby, keď si nevyberú pohybovú aktivitu, ktorá sa hodí k ich povahe alebo životnému štýlu. Tak sa môže stať, že si introvertná žena vyberie skupinové cvičenie aerobicu alebo zumby, aj keď by jej oveľa viac vyhovovala pokojnejšie a meditativnější jóga. A naopak, muž si zvolia behanie, pretože je v součanostti populárne, aj keď v skutočnosti by jeho spoločenskej povahe oveľa lepšie vyhovoval napríklad florbal.
Výsledok? Znechutenie a nezáujem sa akokoľvek ďalej hýbať. Výber vhodného športu si vyžaduje trochu premýšľania. Som akčný typ, alebo mi skôr vyhovuje pomalosť? Radšej s niekým súťažiam, alebo "idem" na vlastné triko?
Koľko času na športovanie máte?
Záujemcovia o šport často precenia svoje časové možnosti a po počiatočnom nadšení zrazu zistia, že si na pravidelné dochádzanie do posilňovne alebo kurzu pilates nedokážu urobiť priestor. Športovú aktivitu si preto vyberajte aj podľa časovej kapacity. Niekedy môže byť oveľa vhodnejšie cvičenie doma. Mnoho ľudí má ale predstavu, že sa doma cvičiť nedonúti a k ??pravidelnému pohybu potrebujú motiváciu zvonku v podobe športujúcich kamarátov či cvičiteľa alebo športového inštruktora.
Ak sa obávate, že sa doma cvičiť neprinútite, skúste k tomu pristupovať tak, ako by ste dochádzali na pravidelné športovanie niekde vonku. Vyhraďte si čas, kedy sa budete domácemu posilňovaniu či domácej joge venovať, a nedovoľte, aby vám v tom zabránila iná aktivita.
Čo to bude stáť?
Okrem časových možností hrá úlohu aj otázka peňazí. Niektoré športy môžu byť lacné, napríklad tie vykonávané v tradičných telovýchovných združeniach, ale iné môžu z peňaženky odčerpať aj väčšie množstvo peňazí. Zvážte, či je pre vás prijateľné investovať väčšie čiastky napríklad na permanentnku do fit-centra, keď viete, že si zrejme nenájdete dostatok času, aby ste ju mohli pravidelne využívať.
Niektoré športy sú finančne náročnejšie, ale iné vyžadujú len menšiu počátačnú investíciu (bežecké či chodecké topánky). Nie je tiež nutné mať to najdokonalejšie oblečenie alebo športové vybavenie (bicykel za pár eur môže poslúžiť rovnako dobre ako to supermoderné).
Stavte na komplexný pohyb
Zvážte, do akej miery chcete pohyb zaradiť do svojho života. Ak to myšiam naozaj vážne, skúste športovať komplexne. Bude to trochu náročnejšie, ale odmena v podobe fyzickej aj psychickej kondície stojí za to. Ideálne je kombinovať niekoľko druhov pohybu, pretože ľudské telo potrebuje mnohostrannú záťaž. Pohybová aktivita by mala obsahovať posilňovacie zložky pre pevné a silné svaly, strečing pre dôkladné pretiahnutie celého tela, aktivitu posilňujúce činnosť srdca a celkovú kondíciu (napríklad beh) a cvičenia, ktoré dodáva duševnú rovnováhu.
Len málokto má čas a možnosti, aby sa mohol venovať všetkým týmto pohybovým činnostiam dostatočne. Napriek tomu ich skúste vhodne a nenásilne kombinovať. Keď si idete zabehať, venujte niekoľko minút potom pretiahnutiu tela. V dňoch, kedy nebeháte, si môžete zájsť do posilňovne, ale svaly možno účinne posilňovať tiež v domácom prostredí. A meditatívne cvičenia typu jóga, ktoré doplníte dychovými cvikmi a celkovú relaxáciou, si môžete dopriať podľa aktuálnych časových a energetických možností.
Chce to len zaradiť pohybové aktivity do svojho rozvrhu, myslieť na ne a plánovať si ich. Ak sa venujete len jednému druhu pohybu, napríklad jóge, posilňujete síce svoju duševnú rovnováhu a je to aj spôsob, ako si pretiahnúť telo, ale nedochádza napríklad k posilneniu kardiovaskulárneho systému ani k zvýšeniu celkovej kondície. Práve preto je vhodné do pohybového rozvrhu vniesť všestrannosť, ktorá vás bude baviť viac než jednostranné cvičenia.
Cvičte s rozumom
Za týždeň alebo za dva zhodíte tri až päť kíl. To ponúkajú niektoré cestovné kancelárie na svojich redukčných a rekondičných zájazdoch. Ich účastníci sa veľmi často poriadne najedia a celý deň z nich leje pot, len aby splnili stanovené limity chudnutie. Bez ohľadu na počet zhodených kíl sa väčšina z nich nemôže dočkať okamihu, kedy sa skončí tá nezmyselná drina, na ktorú nie sú pripravení.
A nielen to. Tešia sa, ako sa vrátia domov a poriadne sa po tej draho zaplatenej hladovke napchajú všetkými milovanými jedlami. Čo sa behom pár dní stane s ich váhou, je celkom jasné.
Pre koho sa hodí jednotlivé športy?
- Beh: pre tých, čo radi testujú vytrvalosť
- Cyklistika: pre tých, čo chcú prekonávať limity
- Chôdza, turistika: pre tých, čo radi meditujú v pohybe
- Plávanie: pre tých, čo hľadajú dokonalosť pohybu
- Pilates: pre tých, ktorí chcú posilniť svoj stred, fyzický i duševný
- Jóga a tchaj-ťi: pre tých, ktorí hľadajú duševnú rovnováhu
- Aerobic alebo zumba: pre tých, čo majú radi spoločnosť a chcú sa baviť
- Posilňovanie: pre tých, čo chcú krásne telo
Vodné posilňovanie
Aerobik začali postupom času vytláčať zo cvičebných sál ďalšie formy pohybu a s rozšírením fitness centier spojených s bazénmi sa presunuli rôzne druhy cvičenia, verte alebo nie, do vody! Má to nespočetné množstvo výhod, ale pre mnoho ľudí je najzásadnejšie to, že sa pred ostatnými cvičencami nehanbia. Z vody im vykukuje len horná časť tela, a tak nemajú vedľa chudých kolegov pocit, ako by do fitka nepatrili.
V bazéne je naozaj možné vykonávať takmer všetko, na čo sme zvyknutí zo cvičebných sál. Cez švihadlo si síce nezaskáčete a s gumičkami sa posilňovať nedá, ale zato vám pri cvičení pomôže odpor vody.
A ak hľadáte niekoho, kto má rovnaké záujmy ako vy, môžete k tomu úplne ľahko a rýchlo využiť vedecký zoznamovací dotazník, ktorý vám nájde toho najlepšieho partnera.
[ivi]