Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Vyberáte zvieratko? Pozor na podvody!

26.jún 2015
Vyberáte zvieratko? Pozor na podvody!

Radi by ste si zaobstarali psíka, mačičku alebo napríklad papagája? Budete hľadať ponuky na internete? Dávajte si dobrý pozor!

Na internete môžete naraziť na rad podvodov, či už sa týkajú čohokoľvek (hovorí sa im "pishing"). Nikoho teda neprekvapí, že aj keď si chcete kúpiť zvieratko, môžete sa stať obeťou takéhoto podvodu.

Základom je vedieť o tomto probléme. Budete tak trochu menej dôverčivý, čo vám nahráva. Pre začiatok si skúste e-mail príslušného vyhľadať na internete, požiadať ho prípadne o jeho webové stránky. Ak nič nenájdete, dajte si aspoň pozor na tieto znaky, ktoré nasvedčujú tomu, že inzerát je podvodný:

"Lámaná" slovenčina

Klamlivé inzeráty sú písané "lámanou" slovenčinou, väčšinou ide na prvý pohľad poznať, že text je preložený iba v prekladači. Občas sa objavujú v texte aj anglické slová alebo ich skomoleniny.

Nízka cena

Zvieratá, ktoré by za normálnych okolností stáli desaťtisíce, sú ponúkané za niekoľkonásobne nižšie ceny.

Cudzie meno

Meno osoby, ktorú budete kontaktovať, nie je slovenského pôvodu a môže sa aj odlišovať od mena v e-maile, z ktorého vám príde odpoveď.

Neplatné telefónne číslo

Ak je v takom inzeráte uvedené telefónne číslo, väčšinou hneď vidíte, že je neplatné (napr. 500 000 000) alebo je skrátka vymyslené a vy sa nikam nedovoláte. Poslednou možnosťou je predvoľba iného štátu, ale tá sa moc nevyskytuje.

Emailová adresa

Emailová adresa býva z veľkých neplatených serverov, s koncovkou gmail.com alebo yahoo.com.

Obsah emailu

Keď na takýto inzerát odpíšete, odpoveď dostanete znova z prekladača alebo v angličtine a je možné, že aj tá nebude najlepšia. V emaile sa pravdepodobne objaví, že vám zvieratko dajú zdarma, len za cenu dopravného, pretože sa o neho nemôžu ďalej starať z rodinných dôvodov (nemajú na neho čas, sú moc zamestnaní prácou, ...). Nazývajú zvieratka svojimi "deťmi" a chcú pre nich milujúcu rodinu. Môže sa stať, že po vás budú chcieť odpovede na otázky typu "Mali ste už zviera? Ako ste sa o neho starali? Koľko času vám zaberie vaša práca?" atď. a budete im musieť sľúbiť pravidelné mesačné zasielanie fotografií zvieratka.

Takí ľudia vám budú písať príbehy o tom, ako sa museli presťahovať do vzdialenej krajiny (väčšinou Anglicko, Belgicko, Dánsko) kvôli práci a budú vám chcieť zvieratko poslať letecky za VEĽMI nízku cenu. Chcú ho poslať čo najskôr, najčastejšie ešte v ten istý deň. Zatiaľ čo za normálnych okolností by ste sa do 300 Eur za prepravu a všetko "papierovanie" pravdepodobne nevošli, oni vám ponúknu prepravnú službu, pri ktorej nezmienia ani názov, a ktorá vám údajne doručí zvieratko až k vašim dverám len za 70, 100 alebo 150 Eur. Na otázku, či by ste si pre neho mohli prísť a vidieť ho na vlastné oči, nereagujú.

Obsah každého emailu sa môže trochu líšiť, ale všetky majú rovnaký základ - zaslanie zvieraťa prepravnou službou za veľmi nízku cenu. Keď si nie ste istý, skúste skopírovať časť emailu a vyhľadať na internete.

Prepravná služba

Ak súhlasíte s ich podmienkami, príde vám e-mail od fiktívnej prepravnej spoločnosti. Emailová adresa spoločnosti sa znova nachádza na neplatených serveroch (gmail.com, yahoo.com). Môžu mať vytvorené internetové stránky alebo použiť meno skutočnej spoločnosti, takže na toto overenie nespoliehajte!

Aby to celé bolo trochu dôveryhodnejšie, možno s vami prepravná služba uskutoční aj telefónny rozhovor, pri ktorom vám opíšu všetky informácie a hlavne ako správne uskutočniť platbu. Ak ich telefónne číslo začína predvoľbou +237, ide celkom iste o podvod.

Platba

Platbu za prepravnú službu chcú vždy vopred cez Western Union alebo MoneyGram. Bankový účet sa často nachádza v Kamerune (Cameroon) alebo inej Africkej krajine. Povedia vám, že je lepšie, aby ste klamali človeku za prepážkou, že posielate peniaze svojej rodine alebo na osobné účely, nie že ste uzavreli obchod - vraj sa vyhnete ďalším poplatkom.

Akonáhle zaplatíte, hneď nastanú problémy. Zviera na letisku potrebuje ďalšie veterinárne kontroly, ďalšiu prepravku alebo poistenie. Ak im nechcete zaplatiť hneď, budú vám účtovať ďalšie poplatky za kŕmenie alebo aj vyhrážať pokutou za opustenie zvieraťa.

Každému je asi jasné, že aj keby zaplatil všetko, čo si od neho podvodníci žiadajú, žiadne zviera by rovnako nedostal. Je preto lepšie sa takýmto situáciám vyhnúť úplne. Aktualizované podvodné emaily môžete nájsť tu a za rok 2014 tu.

Zaobstarať si zvieratko nie je ľahké a mal by sa tomu venovať patričný čas. V prvom rade sa pozerajte po overených chovateľských staniciach, kde síce zaplatíte vyššiu cenu, ale máte istotu. Na zviera sa môžete prísť pozrieť a vidieť ho na vlastné oči. Ďalšou možnosťou je zaobstarať si zviera z útulku, kde ho môžete tiež vidieť a ešte ho zachrániť a zariadiť mu lepší život. Možností je veľa, tak sa nenechajte napáliť.

[Lil]

Zdroj: https://www.ipata.org/pet-scams/

Zdieľajte tento článok na: