Všetko, čo potrebujete vedieť o letnom opaľovaní
Slnko má aj svoje tienisté stránky. A aj keď o nich už bolo napísané dosť, koluje o ochrane proti slnečnému žiareniu a opaľovaní napriek tomu stále bezpočet mýtov. Je teda najvyšší čas urobiť v tom jasno!
Mýty o opaľovaní
Mýtus: Opálenie zo solária chráni pred spálením na slnku
Návštevy solária nefungujú ako prevencia poškodenia kože slnkom. Pracujú prevažne s UV lúčmi typu A, ktoré síce kožu opaľujú, ale nepredlžujú dobu jej vlastnej ochrany. K tomu dochádza (pomaly) len pôsobením UVB lúčov prírodného slnečného žiarenia. Síce existujú soláriá, ktorá tiež používajú UVB svetlo, ale každé ďalšie zaťaženie pokožky UV žiarením urýchľuje jej starnutie. Solárium vás teda ochráni len v prípade, že v ňom získanú farbu už nebudete "dopekať" na slnku.
Mýtus: Ochranný prípravok z vlaňajška už nie je účinný
Ak máte krém uložený na chladnom mieste, bude možno ešte v poriadku (či počas predchádzajúcej dovolenky neležal stále na prudkom slnku). Ale ako ho použijete, otestujte ho. Stlačte niekoľkokrát silno tubu. Vyteká najprv vodnatá tekutina a až potom hustejší krém? Radšej ho už nepoužívajte. A ak je prekročený dátum trvanlivosti, vyhoďte ho.
Mýtus: Tmavšie typy pleti sa nemusia chrániť krémom
To je nezmysel. Aj obyvatelia Afriky sa pred slnkom chránia - napríklad prírodným náterom z hliny obsahujúci minerály. Tmavé typy síce majú dlhšiu dobu vlastnej ochrany ako typy svetlé, napriek tomu by sa nikto nemal úplne prestať chrániť pred slnkom - aj kvôli tomu, že okrem spálenia tak môžete zabrániť vzniku rakoviny kože. Naviac u tmavšej pleti prvé príznaky spálenie nie sú tak jasne vidieť ako u tej svetlej a varovný signál tak môže byť ľahko prehliadnutý. Aby ste stavili na istotu, odporúčame preto aj tmavším typom produkty s ochranným faktorom (SPF či OF) minimálne 30.
Mýtus: Keď je zamračené, je riziko spálenia kože nulové
Iste, keď sú na oblohe mraky, nie sme vystavovaní priamemu slnku. To ale neznamená, že sa na našej koži žiarenie nedostane. Práve naopak - aj podmračenou oblohou ho prenikne až 90 percent. Inými slovami: nebezpečenstvo spálenia je skoro rovnako tak veľké, ako keď septembrové slnko. Vo vode je to ostatne podobné. Do metrovej hĺbky dosahuje ešte 75 percent UVA žiarenie a až 50 percent UVB žiarenia. V tieni pôsobí zhruba polovica UV žiarenia. Vždy teda používajte dostatočnú ochranu proti slnku - nech už je počasie akékoľvek. A pri plávaní platí, že aj vodeodolné krémy sa musia po každom kúpaní znovu naniesť.
Mýtus: Ochranný faktor 50? To sa ale vôbec neopálite!
Ale áno! Aj s vysokým ochranným faktorom získa koža farbu, len za trochu dlhšiu dobu. Okrem toho sa opálite rovnomernejšie, pretože telo sa proti UV žiareniu nevyzbrojí prudko. Navyše vydrží pomaly získané opálenie podstatne dlhšie. Aby sme zostali opálení čo najdlhšie, je tiež dôležité sa vždy namazať regeneračným telovým mliekom. Dôvod? Vyživená nepoškodená koža nemá toľko potrebné sa obnovovať. A čím dlhšie vám vydrží "pôvodná" koža, tým dlhšie vydrží aj opálenie. Nemusíte sa báť ani jemného peelingu. Mikrozrniečka neodstránia farbu, len uvoľnené kožné šupinky.
Mýtus: Denný krém s ochranným faktorom mi stačí
Keď ste na slnku len krátko, je to tak úplne v poriadku. Pokiaľ ale trávite vonku dlhší čas, ochrana vo vašom dennom kréme nestačí. V tom prípade musia prísť na rad skutočné prípravky na ochranu pred slnkom. Kto sa nechce vystavovať riziku, môže ich bez problémov používať celý rok, najlepšie s SPF minimálne 30. Praktické sú tónované krémy na opaľovanie, ktoré chránia pred slnkom a zároveň tiež nahrádzajú denný krém aj make-up.
Mýtus: Pôsobením slnka zmiznú pupienky
Áno, ale iba krátkodobo. Je pravda, že slnko vysuší nečistoty na pleti. Zároveň ale jeho vplyvom pokožka zosilnie. Potom sa môžu ľahšie upchávať póry a vznikajú nové pupienky. Ak vás teda trápia drobné kožné problémy, používajte nemastné produkty pre ochranu pred slnkom, ktoré sú vyložene určené na problematickú a aknóznu pleť. Ideálne sú gély, ktoré sa rýchlo vstrebávajú a ešte zľahka zmatňujú pleť.
Mýtus: Po každom pobyte na slnku je nevyhnutné použiť prípravky po opaľovaní
To je čiastočne pravda. Slnkom namáhaná pokožka potrebuje na konci dňa dostatočnú hydratáciu. Tú jej ale môže poskytnúť napríklad aj úplne obyčajné pleťové mlieko. Prípravky po opaľovaní majú však tú výhodu, že obsahujú viac regeneračných látok, chladia a zmierňujú ľahké sčervenanie.
Mýtus: Opakovaným nanesením krému sa predĺži doba ochrany
Tak to rozhodne pravda nie je. SPF 30 sa nezvýši na 60 len vďaka tomu, že sa natriete dvakrát. Napriek tomu má opakované nakrémovanie zmysel. Väčšina ľudí totiž s množstvom prípravku šetrí a nie sú potom dostatočne chránení. Keď si potom nanesú novú vrstvu, dostanú sa aspoň na potrebné množstvo. A aké je teda správne množstvo? Napr. tri poháre na destilát predstavujú ideálne množstvo prípravku. Ak sa veľa potíte alebo skáčete do vody, musíte ochrannú vrstvu obnovovať častejšie.
Mýtus: Prehnané používanie krému na opaľovanie spôsobuje nedostatok vitamínu D
UVB lúče, ktoré sú zodpovedné za tvorbu vitamínu D, sa síce nanesením krému na opaľovanie redukujú, ale ich pôsobenie nie je nijako zásadne ovplyvnené. Navyše môžeme vitamín D okrem slnka získavať aj z jedla. Jeho hlavnými zdrojmi sú napríklad losos a tuniak.
Čím sa vyznačujú dobré prípravky na ochranu pred slnkom?
Vodeodolný (anglicky water-resistant)
Vydrží aj kúpanie vo vode alebo nadmerné potenie.
Ochranný faktor /OF/SPF>30
Čím vyššia hodnota, tým lepšia ochrana.
Neparfumovaný (anglicky fragrance free)
Parfumy môžu pokožku viac dráždiť a zaťažovať.
UVA/UVB ochrana
Dbajte na to, aby vás krém chránil pred pôsobením oboch druhov žiarenia.
Trvanlivosť
Číslice symbolu téglika, koľko mesiacov po otvorení môžete prípravok používať, aby bol rovnako stále účinný.
Krémy v lete a po ňom sú nenahraditeľné
Po letnej terapii duše slnkom chlórovanou a slanou vodou potrebujú pre zmenu terapiu naša pleť a vlasy. Poradíme vám, ktoré produkty sú na túto špeciálnu starostlivosť ideálne a dáme vám tipy, ako si dlhšie udržíte zlatisté opálenie.
Bronzové nohy a ruky
Mýtus, že máte po dovolenke vynechať peeling, pretože by sa inak vaše opálenie odrelo, sme už vyvrátili vyššie. Skôr tak odstránite odumreté kožné šupinky, ktoré sa pokladajú na farbu ako sivý závoj a koža potom vyzerá škvrnitá. Túto procedúru by ste mali vykonávať asi dvakrát do týždňa. Okrem potreby peelingu volajú vaše nohy a zvyšok tela po zvýšenom prísune hydratácie. Ideálne sú špeciálne produkty po opaľovaní, ktoré na rozdiel od bežných telových mliek pleť nielen intenzívne regenerujú a hydratujú, ale aj upokojujú a chladí. Aby vašu pokožku mlieka po opaľovaní ešte lepšie osviežila, uložte ich do chladničky.
Ak máte pocit, že vám opálenie bledne rýchlejšie, než by ste si priali, môžete si vypomôcť ľahkým samoopaľovacím prípravkom. Skvelé na tom je, že na už opálenej pokožke nebudú prúžky a ďalšie nerovnomernosti po aplikácii takmer vôbec vidieť. Ak si chcete po dovolenke čo najdlhšie zachovať svoje opálenie, zabudnite na kúpeľ vo vani a radšej sa sprchujte.
Tvár
Krémovať, krémovať, krémovať - to je skrátka nutnosť pre všetkých, ktorí aj po dovolenke chcú ešte pár týždňov vyzerať, ako by sa práve vrátili od mora. Vaša pleť teraz potrebuje podporu, aby sa s následkami pôsobenia slnka dokázala vyrovnať. Používajte silne hydratačné produkty s účinnými látkami, ako je napríklad aloe vera, ktoré v pokožke zadržiavajú väčší obsah vody. Pre zlepšenie tohto efektu naneste najlepšie ešte ráno a večer pod krém ľahké hydratačné sérum. Pokožke prospeje aj trikrát týždenne naniesť špeciálnu masku po opaľovaní, ktorá ju upokojí. Nechajte ju pôsobiť pokojne celú noc. A ak do svojho denného krému vždy pridáte tiež kvapku samoopaľovacieho prípravku, váš bronz dlho nevybledne. Doplňte svoje zásoby tekutín tiež zvnútra. Pite denne minimálne tri litre neperlivej vody alebo nesladeného čaju.
Vlasy
Môžete ušetriť za melír od kaderníka, pretože tentoraz to za neho zvládlo slnko. Na čom by ste ale šetriť nemali, je následná starostlivosť, pretože vaše vlasy sú po intenzívnom slnečnom žiarení veľmi suché a lámavé. Ak sa vám končeky štiepia a lámu, doprajte svojim vlasom dvakrát až trikrát týždenne výživnú kúru. Tá je k dostaniu v odľahčených verziách, ktoré vlasy hydratujú a regenerujú, bez toho aby ich zbytočne zaťažovali. Preto sa perfektne hodí aj pre jemné vlasy. Dobrú službu vám preukážu leave-in produkty, ktoré sa nemusia oplachovať. Po každom umytí nastriekajte na hlavu vlasový sprej alebo do dĺžok vlhkých vlasov vpracujte výživný fluid. To vám uľahčí následnú úpravu a hlavne zaistí pružnosť a hodvábny lesk vlasov. Po dovolenke si umyte vlasy detoxikačným šampónom, ktorý dokonca odstráni všetky nečistoty a zvyšky produktov. Tým sa niekoľkonásobne zintenzívni následná starostlivosť.
Ešte nie je neskoro vyraziť niekam na dovolenku a pekne sa opáliť. Teraz už viete, ako na to! Možno sa na dovolenke zoznámite s mužom alebo so ženou svojich snov. A ak nie, nič nie je stratené, stačí sa zaregistrovať na našej online zoznamke a nájsť si partnera alebo partnerku cez internet.
[ivi]