Vodka - živá voda, liek alebo zlo?
Predstavovať tieto národy iba ako národy alkoholikov je skresľujúce, hoci tých 1,3 miliardy litrov vodky vypálených ročne len v Rusku sa nevyparí do vzduchu. Vodka je celosvetovo nejpitejšia liehovinou. V Amerike sa podieľa 31% na predaji všetkých liehovín, je to najobľúbenejšie pitie vo všetkých severských štátoch, populárna je aj u nás, ale suverénne najviac v Poľsku a Rusku. Práve tieto krajiny sa preťahujú o titul historicky najväčších konzumentov, rovnako ako sa sporia o pôvod samotného nápoja aj o etymológiu názvu.
Rusi majú príslovie, že "vodka robí zo všetkých ľudí Rusov".
Vodka má nepochybne slovanský pôvod, presnejšie poľský a označuje zrejme malé množstvo vody. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie spotreba u priemerného Poliaka na hlavu presahuje 13 litrov za rok, priemerný Rus vypije asi 15 litrov a priemerný Bielorus dokonca cez 17 litrov. Vrátane dojčiat. Ak niektorí toxikológovia úplne vážne popisujú, že hraničná a smrteľná dávka alkoholu pre dospelého človeka sú štyri promile, neplatí to práve pre Poliakov, Rusov a Bielorusov. Tie nemusia skoliť ani dvojnásobok.
Poľsko? Pätnásť percent alkoholikov
A na niektoré nemusia stačiť ani stupnice alkoholtesterov. V roku 1995 namerali 37 ročnému mužovi z Vratislavi 14,8 promile. Možno by aj prežil, keby nesadol za volant a nenabúral. V roku 2004 zrazilo iného Poliaka auto, pretože sa motal na ceste s 12,3 promile. A u jedného bezdomovca, ktorý pospával na ulici napoly vyzlečený v mraze -10 stupňov, namerali 10,24 promile. Táto hodnota zodpovedá 35 pohárikom vodky počas štyroch hodín.
Krzysztof Gasior: "Sme krajinou, v ktorej nielenže pretrváva dlhoročná tradícia pitia vodky, ale navyše spotreba rok od roku stúpa."
Poľské pitie vodky je povestné. Tak povestné, že sa dostalo do diel najslávnejších autorov, ako bol romantik Adam Mickiewicz alebo nositeľ Nobelovej ceny Henryk Sienkiewicz. Básnik Julian Tuwim potom v predvojnovom "Poľskom pijanskom slovníku" všetkých šokoval, keď sa odvážil dať pravé meno poľskému popíjanie: "V tridsaťmiliónovom poľskom národe je prinajmenšom päť miliónov alkoholikov."
Ekonomické pitie
V ruských a poľských srdciach je vodka rovnako silno zakorenená ako nacionalizmus. Všeobecne celá severná Európa je pre vodku ideálna. Na vinič leží krajina až príliš severne, chmeľ na pivo nie je tak chmeľový, naopak všade sa pestujú zemiaky alebo obilie. V Rusku sa začne piť vo veľkom, až keď v 18. storočí padne štátny monopol na pálenie vodky a rýchlo vznikne na 5000 destilériek. V rovnakej dobe zažila vodka boom aj v Poľsku. Obľuba začala systematicky stúpať už v 17. a 18. storočia, kedy sa pálilo na každom statku. Vtedy sa nadmerné požívanie stalo poľskou národnou vlastnosťou.
Pre skutočných fajnšmekrov - k vodke je najlepší kvalitný kaviár s veľkými a sypkými guličkami, ktoré sa k sebe nelepia.
Najväčší rozmach prišiel v 19. storočí, kedy sa vodka začala páliť zo zemiakov, to stlačilo ceny dole a spotreba vyletela hore. Vtedy prelievali hrdla skoro všetci bez rozdielu veku, pohlavia a postavenia.
Zákon je na ňu krátky
Z vodky sa stal zázračný postriedok na liečbu skoro všetkých chorôb aj detskej nespavosti. V Rusku i Poľsku sa pilo od rána do noci, od pondelka do nedele. Neustále a kedykoľvek. Kým Slováci chodia "na jedno", tu sa chodí "na jednu". Pretože pivo bolo drahé a slabé, pretože s vínom to bolo ešte horšie, jedinou alternatívou zostala vodka. Kým polliter piva dnes v Rusku stojí okolo 40 rubľov, slovenské pivo sa predáva za stovku, rovnako ako najlacnejšia vodka. Ekonomicky sa jednoducho oplatí piť vodku. Nevymýtil ju ani zákon, ani regulácia, ani zdražovanie.
Väčšinou mala 40% alkoholu, keď sa ale v minulosti vláda Ruska snažila obsah znížiť na 20%, viedlo to jedine k tomu, že sa skokovo rozvinula sieť ilegálnych páleníc. A keď sa potom vrátila situácia do "normálu", samohonky nezavreli. Preto je dneska každá tretia fľaša bez kolku. Preto dnes vlastne nikto nevie, koľko sa v Rusku vyprodukuje vodky. Oficiálne 1,3 miliardy litrov ročne, neoficiálne skôr skoro 2 miliardy.
Abstinujúci prezident národa opilcov
Zlatá éra v Poľsku prišla po druhej svetovej vojne. Poliaci sa vtedy stali jedným z najviac pijúcich národov. Vodka sa pila doma, vonku, v práci, v reštauráciách, v mestách i na vidieku. Vodku pálil štát, súkromníci v garáži i celej dediny. Oficiálne údaje z roku 1978 uvádzajú, že jedna predajňa pripadá na 631 Poliakov, čo z Poľska robilo najlepšie zásobovanie krajine v Európe. Tomu zodpovedal aj počet ťažkých alkoholikov, ktorý nikdy neklesol pod 3 milióny. Vodka bola taký fenomén, že keď v roku 1979 jeden muž z okresu Walbrzych u českých hraníc vyhral prvú cenu v Totolotku, z radosti vypil päť litrov vodky a odpadol.
V Rusku sa pije veľa vodky a k nej sa jej veľa sušených rýb. Tu sa nechodí na panáka, ale na fľašku.
Za pol roka ho pustili z nemocnice slepého, hluchého a nemého. Tomuto poľskému delíriu nasadil korunku zákaz predaja alkoholu pred 13. hodinou a potom taky posledný komunistický prezident Wojciech Jaruzelski. Zarytý abstinent sa stal prezidentom národa opilcov.
Keď sa otvorí fľaša
Ako cez kopirák je to isté u Rusov. Pijú tak často a tak veľa, že raketovo stúpa počet alkoholikov a častá opitosť sa objavuje aj vo vláde. Aj Michail Gorbačov sa v roku 1985 pokúsil dostať opitosť a obchod s vodkou pod kontrolu pomocou zvýšenia ceny a zákazom predaja v dopoludňajších hodinách. Oficiálne klesla spotreba o štvrtinu, okrem štatistiky to má ale opäť jediný výsledok, zase zvýšiť dopyt, výroba aj predaj nekvalitnej vodky na čiernom trhu. Spotreba je dodnes tak enormný, hlavne na vidieku, že takmer štvrtina Rusov zomrie do 55 rokov veku na príčiny súvisiace s pitím.
Ďalšia mimoriadna kombinácia chutí - ľadovo vychladená vodka a uhorčičky.
Výskumníci celých 10 rokov sledovali 151 000 dospelých v troch ruských mestách, plus vychádzali zo skorších štúdií a výpovedí rodín u 49 000 už zosnulých Rusov. Problém je v spôsobe pitia, keď Rus vodku otvorí, nie v priemernom množstve skonzumovaného alkoholu na hlavu.
Vodka a kaviár
V Poľsku existuje asi 1000 značiek vodky. Najpredávanejší je tradičný Wyborowa, populárny je aj Zubrówka. Tradíciu ruskej vodky celé stáročia držal Smirnoff a tento rok je to už vyše 70 rokov, čo sa začala vyrábať legendárny Stoličnaja. Dnes sú však vyhľadávanejšie iné značky, ako Flagman, Russkij standart alebo Gželka. Ideálne vodka nemá farbu, chuť ani vôňu. Najlepšie je ľadovo vychladená a skutočný ruský fajnšmeker si k nej dá sušenú rybu, solenú kyslú uhorku alebo kaviár. Presne tak to majú Rusi radi, v ruskom množstve.
Legendy a história
- Vodka sa páli z obilia, najviac z raže a pšenice, mala by byť číra, bez chuti a bez zápachu.
- Podľa ruských legiend siaha až do čias veľkokniežaťa Dmitrija Donského.
- V roku 1386 prinesie jeho dvor janovskký ambasádor nápoj vypálený z pomarančov. Hovorili tomu "aqua vitae" (živá voda) a Rusov natoľko očarila, že o 40 rokov neskôr už istý mních páli vlastnú verziu obilia.
- Hovoria tomu "chlebové víno" a v roku 1474 vznikol prvý monopol na výrobu a predaj.
- V roku 1533 cár Ivan Hrozný otvoril v Moskve prvý "cársky výčap".
- Poliaci na celú históriu Wodka majú iný názor. Podľa nich je to ich pitie, vzniknuté u nich tiež v 14. storočí.
Zdravie máte len jedno, preto nepodceňujte starostlivosť o vašu pečeň a celkové telo. Podporte detoxikáciu vášho tela, budete potom žiariť vitalitou a energiou. Nezabudnite tiež na zdravie prospešný pohyb a bežte si s novo nadobudnutou energiou zabehať do parku. A kto vie, možno práve tam sa zoznámite s novým, športujúcim partnerom.
Zdroj: http://www.ginvodka.org/history/
[ivi]