Veľká jarná očista je pred nami
Jarné mesiace sú ideálnou dobou k tomu, aby ste zbavili telo nadbytku soli a usadenín, detoxikovali cesty a pokožku a prečistili krv aj lymfatický systém. Krok za krokom vám poradíme, ako na to.
Prečo detoxikovať?
Znečistené prostredie, toxické látky a stres majú na naše orgány neblahý dopad. Keď k tomu navyše pripočítame časté zimné hodovanie, najmä počas Vianoc, nemôžeme sa čudovať, že je naše telo plné škodlivín a začína štrajkovať. Sme unavení, oziabujú nás ruky aj nohy, a to aj napriek tomu, že teploty už dávno nie sú na bode mrazu, na tvári nám vyskakujú pupienky ako v puberte a každý bacil, ktorý sa okolo mihne, nás položí na lopatky. Jednoducho povedané, škodliviny vyčerpávajú naše telo ako po fyzickej, tak po psychickej stránke.
Ale nezúfajte! K tomu, aby sme dali naše utrápené a vyčerpané telo znovu do poriadku, stačí málo - zmeniť denné rituály a naordinovať si trojdňovú, týždennú, dvojtýždennú alebo mesačnú detoxikáciu.
Vyperte si vnútornosti
Obličky a močové cesty
Obličky sú filter. Zbavujú krv škodlivín. Tie sú potom odvádzané spolu s ďalšími odpadovými látkami z tela močom. Popri tom obličky regulujú pomer medzi vylúčeným a vstrebávaným draslíkom a sodíkom, vylučujú enzým renín, ktorý sa podieľa na zvyšovaní krvného tlaku, rovnako ako hormón erytropoetín, ktorý stimuluje kostnú dreň k väčšej produkcii červených krviniek. Ak sa nebudeme o obličky riadne starať a budeme ich systematicky preťažovať, nebudú môcť tieto náročné úlohy plniť. To môže viesť nielen k problémom s močením, ale aj k ďalším omnoho závažnejším zdravotným problémom.
Príznaky intoxikácie
- bolesti chrbtice a členkov, poruchy menštruácie, pískanie v ušiach, tmavé kruhy pod očami, kožné choroby, rednutie kostí, vysoký krvný tlak
Črevá
Ak má niektorý orgán podstatný vplyv na obranyschopnosť nášho organizmu, potom sú to práve črevá, v ktorých stenách "sídlia" 70 až 80% nášho imunitného systému. Za zanesenie čriev si pritom môžeme spravidla sami a k ich prečisteniu stačí relatívne málo. Nedostatok pohybu, nevhodné stravovanie, málo vlákniny a zlý pitný režim - to sú najčastejšie príčiny zanášania čriev. Následkom toho môžeme trpieť početnými chorobami, ktoré nemusia s tráviacim traktom zdanlivo súvisieť.
Počnúc nádchou, migrénami a únavou, končiac hemoroidmi, lupienkou či zápalom apendixu. To neznie práve dvakrát lákavo, všakže? Preto je dôležité, aby sme svoje črevá aspoň raz za rok "preprali", výrobkov na očistu čriev je na trhu celý rad.
Príznaky intoxikácie
- zlá imunita, bolesti hlavy, únava, nadváha, kožné problémy
Pečeň
S nadsázkou by sa dalo povedať, že pečeň je továrňou nášho organizmu, nič sa bez nich nezaobíde. Každým okamihom v nej prebieha až päťsto zložitých chemických reakcií. Hoci je pečeň orgánom s najväčšou schopnosťou regenerácie, mali by sme si ju predchádzať a pekne sa o ňu starať. Jedine zdravá pečeň nám totiž môže zabezpečiť potrebný odchod odpadových látok z tela, potrebnú produkciu žlče, enzýmov a hormónov. Že je s našou pečeňou niečo v neporiadku, spoznáme napríklad aj podľa schopnosti (alebo skôr neschopnosti) sústrediť sa.
Príznaky intoxikácie
- opuchy končatín, zlé trávenie, pocity na zvracanie, začervenané a slziace oči, svrbenie pohlavných orgánov
Pľúca
Že pľúca slúžia na dýchanie, teda k získavaniu kyslíka z okolitého prostredia, je jasné aj dieťaťu v materskej škôlke. Čo ale možno neviete alebo ste už zo študentských lavíc zabudli, je fakt, že sa pľúca skladajú z miliónov drobných vzduchových vačkov (takzvaných mechúrikov) vytvárajúcich celkovú plochu približne 50 m2. Pri nádychu sa do krvi dostáva kyslík a pri výdychu sa zbavujeme zvyšných odpadových látok (voda a oxid uhličitý). Mať však čisté a vitálne pľúca je v mestskom prostredí plnom smogu, výfukových plynov a formaldehydu zo stavebných materiálov celkom fuška.
A keď k tomu pripočítame ešte fajčenie, výsledok je jasný: pľúca trpia a dá im poriadne zabrať, aby sa s týmito škodlivinami vysporiadali. Urobíme určite dobre, keď im aspoň cez víkend doprajeme pobyt na čerstvom vzduchu.
Príznaky intoxikácie
- upchatie dutín dýchacích ciest, bolesti v ramenách, tichý a slabý hlas, suchá popraskaná pokožka, ekzémy, časté zívanie, bolesti zubov
Lymfatický systém
Aby sa toxíny nedostali do krvi, o to sa stará sieť lymfatických ciev rozkladajúca sa po celom tele, ktorá filtruje tekutinu v telesných tkanivách. Ku "stretu" infekčných látok s imunitným mechanizmom dochádza priamo v lymfatických uzlinách. Preto keď je naše telo napadnuté vírusmi alebo baktériami, máme zdurené lymfatické uzliny, ktoré sú bolestivé na dotyk. Aby mohol lymfatický systém s týmito zákernými nepriateľmi zatočiť, doprajte aj jemu očistnú kúru.
Príznaky intoxikácie
- zachrípnutie, prechladnutie, únava, tmavé kruhy pod očami, celulitída
Vydrhnite si kožu
Koža je najväčším orgánom ľudského tela. Pôsobí okrem iného ako ochranný štít a v tejto funkcii dostáva deň čo deň poriadne zabrať. Na kvalite jej stavu sa podieľajú vonkajšie faktory (prostredie, počasie, kozmetika, ktorú používate), životný štýl (fajčenie, alkohol) a hormonálne zmeny. Najväčší vplyv na ňu však má stres a naše celkové zdravie. Ak telo trpí, nemá dostatok vitamínov a živín, alebo ich naopak zahltenie nezdravými tukmi a cukrami, sa prejaví práve na vzhľade našej pokožky.
Koža sa môže začať nadmerne mastiť, alebo naopak byť suchá a šupinatá, môžu sa na nej objavovať pupienky, pigmentové škvrny a červené žilky. Tieto defekty sa ale dajú napraviť správnou životosprávou a pitným režimom.
Na rad prichádzajú kefy a zábaly
Po zime, kedy je telo celkovo zanesené a unavené, si pokožka zaslúži väčšiu a účinnejšiu vzpruhu. Okrem vnútorných očistných kúr, ktoré sú bezpochyby užitočné, prispejete k jej obnoveniu aj starostlivosťou zvonku. Práve v zimnom období, kedy na koži útočí okrem toxických látok, vírusov, baktérií a UV žiarením tiež chlad a mráz, je jej najvrchnejšia vrstva - pokožka - poškodená najviac. Pretože má ale pokožka rýchlu schopnosť regenerácie (všetky bunky sa obnovia asi za 3 týždne), postačí na odstránenie šupiniek a odumretých buniek hĺbkový peeling, ktorý si dokážete pripraviť doma.
Čo ale vyžaduje profesionálnu pomoc, to je zamša - hlbšia vrstva kože, ktorá obsahuje väzivo a kolagénové štruktúry, ktoré zodpovedajú za jej pevnosť a pružnosť. Škára je miestom, kde sa pretínajú krvné a lymfatické cievy a nervy, a práve túto časť kože je potrebné pravidelne prečisťovať. Ak nie je lymfatický systém dostatočne priechodný, aby odvádzal toxíny preč z tela, môže sa to negatívne prejaviť práve na koži. Ak z nejakého dôvodu nechcete postúpiť kombinovanú detoxikačnú kúru (zameranú na vrchné aj hlbšie časti kože) v kozmetickom salóne, môžete vyskúšať rôzne predajné prípravky, ktoré pomáhajú odstraňovať infekčné ložiská z lymfatického systému.
Pôst
Ako je zrejmé z histórie, názory na pôst, či už sa týkajú jeho obsahu, či dĺžky, sa postupne vyvíjajú. Zvyčajne si dnes každý zoberie, čo mu vyhovuje a považuje za správne, a to odporúča ostatným. Najväčším omylom, s ktorým sa stretávame v praxi, je predstava, že pôst rovná sa hladovanie. Často potom ľudia považujú pondelkové hladovanie (po hýrivej nedeli) za analógiu pôstu. Snažia sa piť len vodu a kompenzovať všetko, čo počas nedele, resp. víkendu, zjedli. To ale vedie len k tomu, že telo si zvykne a váha stúpa.
Pôst môže byť skôr chápaný ako určitá forma odľahčenie tráviacemu traktu. V dôsledku ktorého mozog lepšie pracuje a naša výkonnosť pri duševnej práci je vyššia. Avšak energia vo forme sacharidov je nutná. Preto sa nám z fyziologického hľadiska zdá rozumné zaraďovať tzv. odľahčovacie dni (jeme prevažne ovocie a zeleninu), ktoré však rozhodne nie sú hladovanie. Vyšší obsah vlákniny v týchto dňoch má veľa pozitívnych účinkov, napríklad na peristaltiku čriev. A často iba v týchto dňoch sa nám tak darí konzumovať odporúčaných 500 gramov ovocia a zeleniny.
Ľudia s rôznymi ochoreniami, ako napríklad diabetici na inzulíne, musia byť ale v prípade pôstu v akejkoľvek forme opatrní. Prudká zmena stravy môže viesť k veľkým výkyvom hladiny cukru. Rovnako tak u ľudí liečených warfarínom, ktorí náhle začnú jesť veľké množstvo zeleniny, môže dôjsť k prudkej zmene zrážanlivosti krvi. Ak teda chceme zaviesť do svojich stravovacích zvykov kresťanské tradície, vždy by sme sa mali poradiť so svojím lekárom, a to najmä ak trpíme nejakými chorobami.
Akékoľvek zmeny je potrebné zavádzať pozvoľna. Ako zdraviu prospešné a vhodné sa najviac javia - zdržanlivosť od mäsa a ujma v jedle každý deň, vynímajúc nedeľu, s tým ale, že ani v nedeľu by sme sa nemali prejedať!
Zdravé detoxikačné potraviny
- mrkva, cesnak, olivový olej, špargľa, orechy, citrón, kozie mlieko, celozrnné pečivo, avokádo, pohánka, ananás, ryby, zemiaky, ryža, voda, zelený čaj
Výsledky detoxikácie
Na čo sa môžete tešiť po týždňovom prečisťovaní?
- zvýšenie energie, väčšia kapacita pľúc
- lepší krvný a lymfatický obeh, lepší čuch, chuť a sluch
- jemnejšia a napnutejšia koža, lesklejšie vlasy
- bystré myslenie, lepšiu pamäť
- zlepšenie funkcie obličiek a čriev
- zmiernenie srdcovej arytmie
- znormalizuje sa hladina krvného cukru
- lepší spánok
Nezabudnite tiež na zdravie prospešný pohyb a bežte si s novo nabitou energiou zabehať do parku. A ktovie, možno práve tam sa zoznámite s novým, športujúcim partnerom.
[ivi]