Večne končíte s fajčením?
Snažíte sa už asi po stý krát vo svojom živote prestať fajčiť? Odhodili ste krabičku, zahasili poslednú (teraz už naozaj poslednú) cigaretu, ale stresové situácie v okolí, vás neustále vracajú k cigarete. Choďte na to tentoraz inak a vyhľadajte odbornú pomoc. Uvidíte, že sa už k cigaretám nevrátite.
Opakované „prešľapy“ sú bežné
Nie je nič neobvyklé, že sa človeku nepodarí prestať na prvýkrát. Je potrebné to brať ako určitý proces učenia, ktorý dáva príležitosť k tomu sa poučiť z predchádzajúcich chýb a skúsiť to znova. Určite nemá zmysel, aby sa človek s odvykaním trápil sám, najlepšou cestou je obrátiť sa na odbornú pomoc. Veľakrát stačí veľmi málo, aby ďalší pokus už nebol len ďalšou premárnenou skúškou, ale definitívnym úspechom.
Ak chcete s fajčením nadobro skoncovať, navštívte vášho lekára, ktorý vám odporučí najúčinnejšiu liečbu a poskytne odborné poradenstvo. Práve toto môže vo výraznej miere zvýšiť vaše šance v odvykaní od fajčenia a pomôže vám s fajčením nadobro skoncovať. Po celom Slovensku sú Poradne na odvykanie od fajčenia.
„Poradňa na odvykanie od fajčenia poskytuje v prvom rade informácie o účinkoch fajčenia na ľudský organizmus a poradenstvo, ako prestať fajčiť. Navštevujú ju väčšinou ľudia, ktorí majú dostatok dôvodov na zanechanie fajčenia a my ich vedieme po tejto ceste pomocou metód a psychologických techník. V neposlednom rade pomáhame bývalému fajčiarovi zvládať abstinenčné príznaky, vyhýbať sa situáciám, ktoré môžu viesť k fajčeniu a snažíme sa ho udržiavať v nastúpenom trende nefajčenia,“ hovorí vedúci odbornej poradne PhDr. Róbert Ochaba z Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.
Predpokladom úspešného zvládnutia fajčiarskej závislosti je prísť do poradne s motiváciou prestať fajčiť. Ak človek sám nechce a nemá ani dostatok dôvodov prestať, je malý predpoklad, že sa stane nefajčiarom. V takom prípade od poradne nemožno očakávať zázraky.
Najprv test a potom vhodná liečba
Závislosť na tabaku nie je len fyzická, ale aj psychosociálna. Na počiatku odvykacieho procesu môže pomôcť zmeranie telesnej závislosti na tabaku prostredníctvom Fagerströmovho testu nikotínovej závislosti (možno nájsť na internete). Výsledok slúži iba orientačne, niekto nemusí byť závislý na nikotíne vôbec, a napriek tomu má problém prestať s fajčením. V prípade takéhoto klienta výsledná nulová hodnota v teste nemusí byť vypovedajúca, jeho závislosť môže mať iba psychosociálny charakter. Avšak informácie o miere fyzickej závislosti na nikotíne pomáhajú zvoliť adekvátnu náhradu alebo iný spôsob liečby.
Všeobecne možno povedať, že na nikotíne bývajú závislí ľudia, ktorí vyfajčia viac ako desať cigariet denne a musia si zapáliť do hodiny od prebudenia. Závislosť môžete rozpoznať aj podľa abstinenčných príznakov, napríklad nespavosť, zápcha, väčšia podráždenosť, existuje celá škála, nie všetky sa musia nutne prejaviť u jedného človeka.
[paf]
Zoznam poradní na odvykanie od fajčenia nájdete tu: http://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=61&Itemid=68&limitstart=24