Váta, Pitta a Kapha: tri princípy života podľa Ájurvédy
Každá dóša má svoju funkciu, ktorú v našom tele plní. Váta, princíp pohybu, riadi posun potravy skrz tráviace ústrojenstvo a vylučovanie. Pitta je princípom energie, na základe ktorého funguje zažívanie, endokrinný systém a prísun energie bunkám celého tela. Kapha, princíp štruktúry, má na starosti stavbu svalov, kostí a bunkovú štruktúru.
Spomenuli sme, že človek je kombináciou troch dóš. Avšak nie vždy sú všetky zastúpené v podobnom pomere - v tomto prípade by išlo o tridóšovú konštitúciu. Najčastejším typom je dvojdóšová konštitúcia, keď dve z dóš sú zastúpené v podobnom pomere a tretia sa vyskytuje v zanedbateľnej miere. Jednodóšový typ sa objavuje ojedinele. Najpresnejší spôsob, ako stanoviť konštitúciu človeka je metóda pulzovej diagnostiky, ktorú vykonávajú ájurvédski lekári. Existujú tiež Dóša testy, pomocou ktorých je možné určiť konštitúciu orientačne (pozri Zdroje - kniha doktora Freja).
Jednotlivé dóše majú svoje typické vlastnosti, fyzické prejavy a sú spojené s konkrétnymi povahovými črtami. Každá energia sídli v určitej časti nášho tela a ďalšie ovplyvňuje. Dóše sú tiež vylučované z tela v špecifickej forme. Existujú určité potraviny a spôsoby životného štýlu, ktoré danú konštitúciu zvyšujú a iné, ktoré ju naopak harmonizujú.
Váta
Sídlom Váty v ľudskom tele je hrubé črevo. Ďalej má svoje miesto v pľúcach, žalúdku alebo v koži. Riadi výmenu informácií v nervovej sústave, dýchanie, žuvanie, žmurkanie a prehĺtanie. Ovplyvňuje krvný obeh, srdcový tep a pohyb svalovo-kostrového systému. Váta je spojená s prvkami vzduchu a priestoru. Jej charakteristické rysy sa veľmi podobajú vlastnostiam vetra - je studená, suchá, ľahká a pohyblivá. Energia Váta z ľudského tela odchádza v podobe plynov.
Človek s konštitúciou Váta máva všeobecne tmavé, vlnité vlasy, suchú kožu, úzke oči, lámajúce sa nechty, viditeľné žily a šľachy alebo studené končatiny. Typickými vlastnosťami sú rýchle pohyby a reč, nepravidelná hladina energie, náladovosť, kreativita, bystrý intelekt, citlivosť, menšia sebadôvera. Pri stresových situáciách sa objavuje nervozita a strach. Váta je spojená s obdobím jesene a studenou energiou.
Vátu zvyšuje (tzn. spôsobuje nerovnováhu) suché a chladné počasie, časté cestovanie, nepravidelný denný režim, spánkový deficit. Ďalej príliš intenzívna športová a sexuálna aktivita, hluk, hlasná hudba alebo televízia, ale aj strach a neistota. Potraviny, ktoré vo veľkom množstve uvádza Vátu do stavu disharmónie, sú napríklad brokolica, fazuľa, huby, cukor, sušené ovocie, vyprážané jedlá alebo surové, nevarené pokrmy.
Váte naopak prospieva teplo, pravidelnosť v živote, harmónia v rodine a uspokojenie jej veľkej potreby lásky. Je vhodný skôr miernejší pohyb ako chôdza, plávanie alebo joga a dostatok relaxácie. Váta sa bude cítiť veľmi dobre po teplom kúpeli alebo teplej olejovej masáži. Jedlo by malo byť čerstvo uvarené, teplé a najlepšie pripravované s tukom. Odporúča sa doplniť pokrm zahrievacím korením - zázvorom, koriandrom alebo rascou. Medzi potraviny harmonizujúce Vátu sa radí basmati ryža, varená zelenina, orechy a semienka, sladké ovocie, pšenica, mungo fazuľa, mliečne výrobky, ryby, biele mäso. Na pitie sú vhodné najmä teplé nápoje, rastlinné mlieko alebo raz za čas pohárik červeného vína.
Pitta
Princíp Pitta je zodpovedný za fungovanie nášho metabolizmu a sídli v žalúdku a tenkom čreve. Ďalej je prítomný v srdci, krvi alebo očiach. Pitta riadi tiež látkovú výmenu, spracovávanie myšlienok našou mysľou a zabezpečuje rovnováhu medzi vytváraním a spaľovaním telesného tepla. Má vplyv na ďalšie orgány tráviaceho systému ako sú pečeň, pankreas alebo žlčník. Pitta je vylučovaná z tela ako kyselina a žlč. Môžeme ju prirovnať k ohňu, pretože je horúca, rýchla a prenikavá. Ale tiež k vode, pre jej tekutosť a olejnatosť.
Osoby typu Pitta majú väčšinou svetlé, rovné vlasy, srdcovitý tvar tváre, svetlé oči a teplú, vlhkú kožu s mnohými materskými znamienkami. Títo ľudia sa viac potia, majú veľa energie a rýchle trávenie. Sú ambicióznymi, dobrými rečníkmi, majú zmysel pre humor a skvelé organizačné schopnosti. Často trpia chrápaním, plešatením, podráždenosťou a majú cynickú povahu. Horúca energia Pitty je spojená s obdobím neskorej jari a leta.
Pitta je zvyšovaná dlhším pobytom na slnku a v horúčave, nepravidelností v stravovaní, fajčením a konzumáciou veľkého množstva kofeínových nápojov a alkoholu. Nie je pre ňu vhodná ťažká fyzická práca alebo práca v noci. Z potravín sa neodporúčajú paradajky, špenát, kyslé ovocie, červené mäso alebo cibuľa. Ďalej príliš korenené a pálivé pokrmy alebo ľadové nápoje.
Konštitúcii Pitta robí dobre chladnejšie počasie a umiernený životný štýl. Vhodné sú nesúťažné športy prevádzkované ráno alebo večer, kedy nie je teplo. Strava aj nápoje by mali byť teplé a výživné. Z potravín možno jednoznačne odporučiť obilniny, strukoviny, zeleninové šaláty, sladké ovocie, biele mäso alebo občasný pohárik piva. Malo by sa používať ochladzujúce korenie, ako je bazalka, škorica, koriander alebo fenikel. Všeobecne Pitte prospieva sladká a horká chuť.
Kapha
Tretia z energií je Kapha, ktorá sídli v žalúdku a tvorí fyzický základ pre energiu Váty a Pitty. Riadi vyživovanie kĺbov a kože, tvorí svalové, tukové a kostné tkanivo. Ovplyvňuje lymfatické uzliny, prívod vody do organizmu a zabezpečuje imunitu celého tela. Ďalej má na starosti racionálne myslenie, pamäť a fyzickú odolnosť. Ďalšími miestami Kapha v ľudskom tele sú srdce, jazyk alebo pľúca. Z nášho tela odchádza v podobe hlienu. Kapha sa svojimi vlastnosťami veľmi podobá vode a zemi - je studená, ťažká, pomalá a stabilná.
Človek typu Kapha má väčšinou veľkú, zaguľatenú postavu s väčším množstvom svalovej hmoty i tuku. Jeho koža je studená a bledá, vlasy husté, vlnité a tmavé, oči nápadne veľké. S konštitúciou Kapha je spojený pomalý metabolizmus a trávenie, pokojná povaha, pomalá reč aj pohyby. Ďalej však tiež veľká sexuálna aktivita, dobrá dlhodobá pamäť a výborné logické myslenie. Títo jedinci dobre znášajú stres, sú tolerantní, svedomití a dobrosrdeční. Princíp Kapha je spojený s obdobím zimy a skorej jari.
Medzi faktory, ktoré zvyšujú Kapha, môžeme zaradiť príjem veľkého množstva tekutín, sedavé zamestnanie, málo pohybu a prejedanie. Kaphe nesvedčí ani chladné a vlhké počasie alebo životné zmeny. Z potravín nie sú vhodné sladkosti, oleje, vyprážané jedlá a nadmerné solenie. Neodporúča sa konzumácia orechov, pšenica, mliečnych výrobkov, strukovín, sladkého a kyslého ovocia.
Kaphu naopak harmonizuje dostatok pohybu vo forme pravidelného cvičenia, ktoré je vhodne spojené s relaxáciou. Tieto osoby sa cítia dobre, ak panuje suché a teplé počasie. Keďže má Kapha tendencie k obezite a ťažkosti, jedlo by malo byť ľahké, suché a teplé, nesmažené a netučné. Dôležitá je pálivá a horká chuť. S príchodom zimy je vhodné zaviesť menšie porcie. Vyváženými potravinami sú obilniny, väčšina strukovín, surová alebo dusená listová zelenina, trpké ovocie, malé množstvo bieleho mäsa a sladkovodné ryby. Z alkoholu je možné si dať občas pohárik suchého červeného vína.
Vrodená konštitúcia a súčasný stav
Každý človek sa narodí s vrodenou konštitúciou, ktorú nám odovzdávajú v génoch naši rodičia. Ide o kombináciu troch dóš, ktoré sa v priebehu nášho života nemenia. Ďalej však existuje naša súčasná konštitúcia, tzn. momentálny pomer Váty, Pitty a Kaphy. Tento súčasný stav je jedinečná konštitúcia každého z nás, ktorá sa počas života mení s ohľadom na ročné obdobie, stravy a pod.
Základným princípom liečby v Ájurvéde, je docieliť rovnováhu v tele. Harmónia sa dosiahne vtedy, ak sa naša súčasná konštitúcia čo najviac priblíži tej vrodenej. Veľmi podstatnú úlohu hrá strava. Platí tu pravidlo, že podobné zvyšuje podobné. To znamená, že napríklad pre horúcu Pittu nie je vhodné dať si štipľavé, korenené jedlo, pretože to jej pocit horúčosti a nadmerné potenie ešte zvýši. Ďalšie ájurvédsky princíp znie: Protiklady liečia. Ak si teda naša horúca Pitta dá napríklad sušené ovocie, jeho ochladzujúce účinky ju upokoja.
Zdroje
D. Frej: Ájurvéda. Zdroj obrázkov: shutterstock.com.
[mon]