Užívanie si vyžaduje opatrnosť
Ak chce niekto viesť sexuálne nezáväzný život, mal by pristupovať zodpovedne k svojmu zdraviu i zdraviu osôb, s ktorými príde do styku. Je alarmujúce koľko chorých syfilisom alebo chlamýdiami sa vyskytuje medzi vyššou strednou triedou. Stále viac nakazených sa objavuje medzi ľuďmi s vyšším vzdelaním a dobrým sociálnym postavením. Muž alebo žena v luxusnom oblečení a plnými bankovým kontom nebudú podozrievaní z prenášania pohlavnej choroby, ale zovňajšok v tomto prípade nehrá rolu.
Kto považuje syfilis za chorobu patriacu do minulosti je na omyle.
Najmä medzi študentmi vysokých škôl a mladými ľuďmi patriacimi k strednej triede sa v posledných rokoch šíria všetky druhy chorôb prenosných sexuálnym stykom. "Nebojím sa, nepredpokladám, že by študentka VŠ mohla byť nákazlivá," hovorí Lukáš (22 rokov), študent Poľnohospodárskej univerzity v Nitre.
Príznaky pohlavných chorôb
Záleží na druhu choroby. Dôležité je si uvedomiť, že prvé známky sa nemusia nutne prejaviť v oblasti genitálií. Príznaky závisia na nákaze a celkovom imunitnom systéme, napríklad syfilis sa môže prejaviť aj vyrážkou a vypadávaním vlasov. Niektorí ľudia nemusia ani ochorieť a môžu sa stať len prenášačmi.
Ďalšou veľmi častou chorobou sú chlamýdie. Existuje ich mnoho druhov a nemusia nevyhnutne vyvolať problémy týkajúce sa pohlavného ústrojenstva. Môžu zasiahnuť očné spojivky alebo vyvolať respiračné ochorenie.
Druhy ochorení
Vírusové
HIV/AIDS, infekcia ľudským papilomavírusom (HPV), ktorý má na svedomí aj rakovinu krčku maternice a nádory v krku a konečníku, genitálny herpes, žltačka typov B a C alebo výrastky na koži.
Bakteriálne
Kvapavka, syfilis, mäkký vred, venerický lymfogranulóm, Chlamydia trachomatis, ureoplasmata.
Parazitické
Svrab a choroba prenášaná všami ohanbia.
Protozoárne čiže choroby spôsobené prvoky
Trichomoniáza.
Základom je prevencia
Rovnako ako so všetkými chorobami aj u pohlavných chorôb platí, že je nutné predchádzať prípadnej chorobe. Hoci na väčšinu ochorení existujú lieky a sú známe aj ojedinelé prípady vyliečenia HIV, neoplatí sa spoliehať na medikamenty. Aj keď lekárska veda ide neustále dopredu a nedávno zahájili OSN a Svetová zdravotnická organizácia v australskom Melbourne konferenciu týkajúcu sa boja s HIV a AIDS.Možno však predpokladať závery už na začiatku zasadnutia. Doteraz známou najspoľahlivejšou ochranou pred pohlavnými chorobami je prezervatív (či kondóm), žiadna iná antikoncepcia nefunguje.
Hoci nepociťujeme HIV / AIDS ako priamu hrozbu, mali by sme byť opatrní.
Nákaza vírusom HIV nie je len otázkou veľkých miest, vyskytuje sa aj v malých obciach vzdialených sto kilometrov od Bratislavy. Rozhodujúcim zostáva stále sexuálny prenos. Ten zodpovedá za 80 až 90% nakazených, plus sa v Bratislavskom kraji pohybuje značné množstvo intravenóznych narkomanov, ktorí sa podieľajú na šírení tejto infekcie.
[paf]
Zdroj: http://www.dama.cz/sex-a-vztahy/pozor-na-pohlavni-choroby-znate-vsechny-rizika-a-priznaky-22029
http://www.pohlavni-nemoci-a-jejich-priznaky.cz/