Ubránite sa manipulácii?
Nielenže vás donútia robiť, čo chce práve on bez ohľadu na vaše záujmy, ale k tomu vo vás ešte dokáže hravo prebudiť pocity viny, hanby, menejcennosti alebo aj strachu. Ostrieľaný manipulátor vás môže vodiť ako bábku a nemusíte o tom vôbec vedieť. Ako spoznať, že ste sa ocitli v jeho intrigách a ako sa im brániť?
Robíme to všetci
Na úvod je potrebné si uvedomiť, že do istej miery vo vzťahoch manipulujeme všetci, napríklad keď po partnerovi niečo chcete, naformulujete svoje želanie pochopiteľne tak, aby ste zvýšili šancu na úspech, najskôr nepoviete: "Potrebujem, aby si mi vzal/a auto do servisu. Mne sa tam nechce, nerozumiem tomu a tí chlapi na mňa majú vždy poznámky," ale: "Miláčik, nevzal/a by si mi prosím auto do servisu? Niečo tam klope, neviem, čo tomu je, vieš, že autám nerozumiem, a ty sa v tom tak vyznáš... "
Trošku ste si zamanipulovali, ale ak partner nie je vyštudovaný psychológ alebo neprešiel dôkladným školením "Manipulácia a ako jej čeliť", vašu malú lesť neprezrie a nepovie: "Ale choď, ty to zvládneš. Rozumieť tomu nemusíš, jednoducho im povieš, čo nefunguje". Ale auto do servisu odvezie, bude sa cítiť ako skutočný muž alebo žena hrdinka hodná toho mena, ktorá sa o auto postarala.
Nie je na tom nič zlého, troška manipulácia do medziľudských vzťahov patrí, niečo iné ale je, keď žijete s chorobným manipulátorom, ktorý sa snaží riadiť život váš alebo aj ostatných členov domácnosti, robí to vytrvalo, postupne obracia vaše spolužitie v peklo a ticho sa pritom trasie blahom.
Prečo manipulujeme?
Skutočným, často veľmi starostlivo skrytým dôvodom, prečo manipulátor činí, čo robí, je, že si prostredníctvom ostatných ľudí zvyšuje svoje vlastné ťažko pošramotené sebavedomie. Pohrávaním sa s ľuďmi a ich manipuláciou (v drvivej väčšine v jeho vlastný prospech, ale tiež len tak z plezíru) získava pocit dôležitosti a hlavne moci, po ktorej jeho uťápnuté sebavedomie túži. Pocit nadvlády je pre manipulátora dôkazom, že je významný a že "to zvládne", že je silnejší a lepší ako ostatní, a nie taký úbožiak, ktorým v skutočnosti hlboko v duši je, často bez toho aby si to sám uvedomoval alebo pripustil.
Manipulátorom vo vašom okolí nemusí byť partner, môžu to byť aj členovia rodiny, kamarátka alebo napríklad rodičia, keď sa snažia vzbudiť pocity viny, aby dosiahli svoj... A aj keď to neradi počujeme, aj deti sa pochopiteľne a prirodzene odmalička učia, ako manipulovať rodičmi: malá dcérka na vás uprie veľké psie oči, našpúli pusinku, zopne ručičky... A potom jej tie šatičky nekúpte! Jedným zo zhodných črtov manipulátorov aj ich obetí je aj to, že mohli v detstve trpieť "podmienenou láskou", takzvaným kupovaním.
Ako deti počúvali vety typu: "Keď budeš hnevať, nebudem ťa mať rada", "Keď to nepovieš babičke, dostaneš čokoládu", "Ak tú súťaž nevyhráš, zoberiem tí koleso" - z takýchto detí vyrastú dospelí, ktorým chýba sebavedomie, fungujú v systéme "niečo za niečo", a to vrátane lásky a citov, boja sa priať si niečo priamo. A keby nedajbože ukázali slabosť, sú si istí, že by ju niekto okamžite použil proti nim.
Je pre nich bezpečnejšie nežiadať nič priamo, ale používať rôzne kľučky, vydieranie a skryté alebo otvorené vyhrážky. Keď sa manipulátorovi podarí odhaliť vaše slabé miesto, ste pre neho ľahká korisť a najsilnejšou zbraňou je váš strach alebo pocit viny.
Manželské etudy
Manipulátori z pochopiteľných dôvodov dostávajú často priestor v partnerskom vzťahu a nech sa nám to rodovo páči alebo nie, je podľa odborníkov viac manipulátorov medzi pánmi, práve oni si potrebujú dokázať, že sa svet musí otáčať pekne podľa ich predstáv. Veľmi zbystrite, ak máte čo do činenia s vážne (!) mienenými vetami typu: "Mám ťa rád, samozrejme, ale keď mi budeš robiť každý deň teplé večere, budem ťa mať ešte radšej," alebo "Ak neurobíš to, čo po tebe chcem v posteli, ťažko ti môžem byť verná!" alebo "Keď si na návštevu k matke nevezmeš ten sveter so slonom, čo ti uplietla, bude sa na teba hnevať a ja budem tiež."
Ak váš vzťah v skutočnosti ovláda strach z opustenia alebo pocity viny miesto lásky, vzájomného rešpektu a pochopenia, ide pravdepodobne o puto závislosti, ktoré nemá so vzťahom a láskou nič spoločné a šťastný v ňom okrem manipulátora nebude nikto.
Stojte si za svojím
Mohlo by sa zdať, že ak vami manipuluje partner, najjednoduchším riešením by bolo od neho jednoducho odísť, ale nie je to vždy zďaleka tak jednoduché. Manipulátori sú totiž majstrami vo vyvolávaní pocitov previnenia, hanby a menejcennosti - vmanévruje vás do sebaobviňovania "za všetko vlastne môžem ja...", ktoré vám môžu nabúrať sebavedomie a zdravé uvedomenie do takej miery, že vám zabráni zo vzťahu odísť, alebo mu aspoň prísne a nekompromisne vymedziť hranicu.
Ak trváte na svojom a nenecháte sa obmäkčiť ublíženým výrazom, citovým vydieraním, vyhrážaním ani hrou na city, máte vyhrané, otázkou je, kto by mal chuť takému tlaku dlhodobo čeliť? Či vám to za to stojí, nezabúdajte človeku, ktorý to na vás skúša, vysvetľovať (často dokola), že hoci sa teší vašej náklonnosti alebo láske, jeho požiadavky nesplníte - a trvať neústupne na svojom.
Nebude sa mu to zaručene páčiť, ale časom možno pochopí, že vzťah medzi vami na systéme manipulácie nefunguje. A možno nie. Prvým a úplne zásadným krokom je priznať si, že vami skutočne partner (alebo niekto z rodiny, priateľov, okolia...) manipuluje. Keď máte v tomto jasno, verte, že s tým, že je s vami bezohľadne manipulované, sa v žiadnom prípade nemusíte zmieriť.
Manipulačné techniky
- využívanie ľudí ako nástroj bez vlastnej vôle
- zákerné správanie
- podporovanie rozbrojov a agresivity
- využívanie dôverčivosti
- nerešpektovanie vôle druhého človeka
- radosť z utrpenia iných
- klamstvo
- predstieranie náklonnosti
Čo je psychická manipulácia
Snaha ovládať myslenie jedného alebo viac ľudí. Manipulátor sa snaží vnútiť cieľovej osobe myšlienky, názory alebo správanie, ktoré nie sú obeti vlastné a dobrovoľne by ich neprijala. Získava výhodu voči nej bez toho, aby mala voľbu, či vyhovie, alebo nie. Obeť si často ani neuvedomuje, že je manipulovaná. Pri manipulácii využíva manipulátor dobromyseľnosť, naivitu, neistotu, nevedomosť, slušnosť, strach a ďalšie skôr pozitívne ako negatívne city a vlastnosti iných osôb s cieľom realizovať svoje vlastné, väčšinou skryté zámery, ciele a plány.
Z jeho strany ide o zneužitie prevahy pre vlastný prospech. S manipulátorom sa stretávame v osobnom živote aj v práci.
Pozor na tieto znaky
Pozor, vykazuje váš náprotivok viac ako tri z nasledujúcich znakov?
- Navodzuje u vás pocit viny, dovoláva sa vašej lásky, ktorou ste mu zaviazaní (nie ste), zodpovednosti, morálky, citové vydieranie.
- Prinúti vás robiť veci, ktoré robiť nechcete a z vlastnej vôle by ste ich nerobili.
- "Rozsieva svár" - spôsobuje nezhody, hádky, v duchu príslovie "Keď sa dvaja bijú, tretí sa smeje", podnecuje podozrievavosť, žiarlivosť a nedôveru tak, aby mal situáciu pod kontrolou.
- Ide si tvrdo za svojím na úkor vás aj druhých, je egocentrický.
- Máte z neho strach.
- Rád sa stavia do pozície obete, aby ho ostatní ľutovali a prispôsobovali sa zo súcitu tomu, čo chce on.
- Ľahko mení svoje názory, správanie a city, prispôsobuje sa hladko situácii tak, aby z toho mal čo najväčší prospech.
- Prenáša na vás svoju zodpovednosť, zo svojej sa snaží za všetkých okolností vykrútiť.
- Snaží sa vás izolovať od okolia, priateľov, rodiny, aby nad vami získal absolútnu psychickú (často aj materiálnu) nadvládu.
- Bez skurpulí prekrúca vaše slová tak, aby bol videný v lepšom svetle.
- Veľmi často využíva drobných úsluh, darčekov alebo lichôtok, aby si vás zaviazal, a potom nečakane a mimo dohody vyžaduje odplácania láskavosti a apeluje na váš "nevďak".
Ako na to
Napoly vyhraté máte, keď odhalíte svojho manipulátora včas. Môžete ho skúsiť "zmeniť", ale zmierte sa s tým, že s najväčšou pravdepodobnosťou skutočne iný nebude, ani pri vašom sebelepšom úsilí a vysvetľovaní sa zrejme nezmení. Dôkladne teda zvážte, či s ním vôbec zostať a akú cenu za to budete platiť.
- Bráňte sa izolácii, nenechajte sa za žiadnu cenu odtrhnúť od rodiny, priateľov, práce a koníčkov.
- Riaďte sa rozumom, nie citom - naučte sa zachovať pokoj, hovorte s ním trpezlivo, emócie bokom, ale pri výmene názorov si stojte neochvejne za svojím.
- Nenechajte sa zastrašiť, trvajte na svojom názore a neustupujte, aj keď sa vyhráža.
- Neobviňujte sa a neospravedlňujte za niečo, za čo nemôžete.
- Neakceptujte jeho zahmlievanie, chcite jasné konkrétne vyjadrenie.
- Nedovoľte mu odbiehať od témy, prekrúcať vaše výroky.
- Nebojte sa zveriť kamarátom, rodine, získajte psychickú podporu.
- Nepodceňujte sa a stále si držte vedomie vlastnej hodnoty, manipulátor nie je o nič lepší ako vy, aj keď vás o tom najskôr bude presviedčať ("bezo mňa si nula ...").
- Buďte asertívny, pri tlačení do niečoho, čo nechcete alebo s tým nesúhlasíte, zdvorilo, ale dôrazne odmietnite.
Nebuďte manipulatívní, nájdite si lásku u nás na internetovej zoznamke a buďte šťastní.
[ivi]