Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Typy toxických vzťahov, na ktoré by ste si mali dávať pozor

16.apríl 2019
Typy toxických vzťahov, na ktoré by ste si mali dávať pozor

V niektorých vzťahoch nie je vždy všetko ružové a úplne dokonalé. Na to, aký váš vzťah bude, má vplyv niekoľko faktorov. Nie vždy sú pozitívne a vzťah sa môže stať toxickým. Čo môžete v takom vzťahu očakávať?

Každý má s toxickým vzťahom iné zážitky, nie je to vždy rovnaké, aj keď všetci končia rovnako - vyčerpaním a zranenými citmi. Niekedy sa môže stať, že začnete randiť s toxickým človekom a budete budovať zlý vzťah, ktorý je nezdravý a toxický. V inom prípade sa vďaka ovplyvneniu rôznymi faktormi môže váš vzťah, ktorý bol krásny a šťastný, stať toxickým. Keď sa budete neustále ocitať v týchto typoch vzťahov, povedie to k zmätku a úzkosti namiesto lásky a celoživotnému partnerstvu.

Existuje vôbec nejaký spôsob, ako toxický vzťah napraviť? Niektorí ľudia si myslia, že áno a nie je teda neobvyklé, že sa ho pokúšajú zachrániť. Popravde záleží na type toxického vzťahu. Niektoré môžu byť napravené s pozitivitou a porozumením. Potom sú tu ale také vzťahy, pri ktorých tým najlepším riešením je rozchod, poprípade rozvod.

Možno sa teraz pýtate: "Je môj vzťah zdravý? Alebo je toxický?" Aby ste pochopili, aký majú dopad toxické vzťahy a ako ich spoznáte, mali by ste poznať charakteristiky a správanie, ktorými sa odlišujú od dobrých vzťahov. Následne si teda uvedieme typy a znaky toxických vzťahov, od ktorých by ste mali dať ruky preč.

Neúprimný vzťah

Úprimnosť a dôvera sú veľmi dôležité pre vzťah, bez nich si budete šľapať na päty a to nie je dobré pre nikoho. Čo môžete čakať?

Partner vám klame

Klamanie všeobecne nevzbudzuje dôveru. Navyše štúdie dokázali, že 60 % dospelých nedokáže viesť krátku konverzáciu, bez toho aby si trochu upravili pravdu. Občas malé klamstvo neublíži, avšak neustále klamanie a nepoctivosť sú pre oboch partnerov emocionálne deštruktívne. V zodpovednom vzťahu neexistuje priestor pre klamárov. Partneri k sebe musia byť úprimný, komunikovať spolu a vzájomne sa rešpektovať.

Ukrýva pred vami tajomstvo

1 z 5 ľudí ukrýva pred partnerom tajomstvo týkajúce sa nevery. S tajnostkárením je to rovnaké ako pri klamstve. Môže to narušiť vzájomný rešpekt, ktorý pre seba máte a celkom podkopať dôveru. Keď budete mať každý trochu súkromia vo vzťahu, nebudete si napríklad hovoriť konkrétny stav vašich bankovných účtov, je to v poriadku. Vaše finančné súkromie nemôže nikomu citovo ublížiť. Ale pokiaľ sa váš partner s niekym stretáva bokom alebo pred vami dokonca zatajuje existenciu potomka, môže to viesť k problémom.

Je defenzívny

Defenzívny postoj je reakcia, ku ktorej dôjde v prípade podozrenia na hrozbu, alebo keď sa váš partner urazí. Pokiaľ sa bude príliš brániť, budete sa od seba vzďaľovať, čo sťažuje komunikáciu. Reakcie vášho partnera môžu vo vás tiež vyvolať podozrenie, pretože to môže vyzerať, že pred vami niečo skrýva.

Prosenie o dôveru

Dôvera je kľúčovým prvkom vo všetkých vzťahoch. Zároveň je to niečo, čo neúprimné vzťahy zjavne potrebujú. Nedostatok dôvery odcudzuje ľudí, nehľadiac na to, že je neúctivé byť neustále k niekomu neúprimný. Keď jeden z partnerov neustále prosí toho druhého, aby mu "sľúbil", že bude úprimný, alebo očakáva, že bude neúprimný, ukazuje to na nedostatok dôvery, ktorý vo vzťahu prevláda.

Vzťah bez emócií

Vzťah, v ktorom chýba "šťava" v podobe emócií, je jednotvárny a nepríjemný. Láska a náklonnosť vášho partnera, po ktorých toľko túžite a potrebujete, vášmu vzťahu chýba. Ako vyzerá vzťah bez nich?

Partner je emociálne nedostupný

V tomto prípade jeden z partnerov ukrýva svoje emócie a o toho druhého sa veľmi nezaujíma. Nedostatok prejaveného záujmu môže v tom druhom vyvolať pocit odmietnutia, že nie je dôležitý, ani partnerovou prioritou. Má to na vzťah rovnaký vplyv ako neúprimnosť. Ľudia si bohužiaľ niekedy neuvedomujú, do akej miery je ich partner emocionálne nedostupný, kým sa vo vzťahu nezačnú topiť.

Nezájem představuje pro váš vztah velký problém

Vzájomne si držíte odstup

Keď si budete držať odstup, je to veľmi podobné predchádzajúcemu prípadu. Odstup vášho partnera vo vás môže vyvolať negatívne pocity odmietnutia a bezvýznamnosti. Keď si budete držať odstup obaja, vytvorí sa medzi vami priepasť, ktorú bude ťažké prekonať. Navyše je to hlavným znakom emocionálneho nezáujmu. A to už je problém.

Odmietavý prístup

Odmietavý prístup partnera, ktorý odmieta vaše emócie a názory, môže medzi vami tiež vytvoriť veľkú priepasť. Partner, ktorý sa takto správa, vás k sebe nechce pustiť a ukáže vám iba to, čo je na povrchu.

Nedostatok záujmu

V tomto prípade k sebe môžete stále niečo cítiť, do vzťahu však nevkládate žiadne úsilie. Neexistuje žiadna silná empatia, nemáte dlhodobé ciele, ani si nedávate najavo žiadne emócie. Vzájomne sa o seba nezaujímate a to vášmu vzťahu ubližuje.

Vzťah, v ktorom vás partner zneužíva

Pozor, zneužívanie vo vzťahu znamená iba násilie. Pre vzťah aj človeka je to však rovnako deštruktívne, preto by ste mali od tohto typu vzťahu určite odísť. K čomu môže dôjsť?

Manipulácia

V zdravých vzťahoch sa páry občas nezhodnú a hádajú sa. Keď ste ale vo vzťahu, v ktorom vás partner zneužíva, použije nepriateľstvo, agresivitu a manipuláciu, aby vás mohol ovládať a bolo po jeho. Často sa stáva, že si niektorí ľudia neuvedomujú, že nimi partner manipuluje, kým ich na to niekto neupozorní.

Vyhrážky

Partner, ktorý vás zneužíva, môže proti vám použiť fyzické hrozby, ale aj emocionálne, verbálne a psychologické. Len preto, že pri týchto hrozbách vám nehrozí fyzické ublíženie, že by ste to mali brať na ľahkú váhu. Slovné obťažovanie a emocionálne vyhrážanie možno klasifikovať ako priestupok domáceho násilia.

Násilie

Úroveň fyzického násilia sa vo vzťahu postupne zvyšuje. Nestane sa to iba raz. Keď na vás váš patner zaútočí, bude navyše zvaľovať vinu na vás, že ste spôsobili jeho výbuch, alebo sa naopak bude ospravedlňovať, žiadať o odpustenie a sľubovať, že už to nikdy neurobí a pre vás bude ťažké odísť.

Majetnickosť

Partner, ktorý vás zneužíva, chce, aby ste boli neustále s ním. Nedopraje vám slobodu, ani samostatnosť. Keď budete preč, bude vám neustále volať, držať vás od rodiny a mať nad vami nadmerný dohľad.

Dajú sa tieto vzťahy napraviť?

Riešenie samozrejme existuje. Vzťah, v ktorom vás partner zneužíva sa dá vyriešiť tak, že odíjdete a ani sa neobzriete. Odísť však nie je nikdy ľahké, obzvlášť keď máte s partnerom rôzne záväzky (dom, rodina, spoločné financie, a iné). Našťastie existujú organizácie, ktoré vám môžu pomôcť, keď budete chcieť opustiť taký vzťah.

Čo ale vzťahy, v ktorých vás partner zneužíva a sú iba toxické? Možno ich napraviť? Je to možné. Keď sa váš vzťah pokazí, môže to byť emocionálne vyčerpávajúce. Ak sa objavili komplikácie či nedostatok intimity, nemusí byť všetko stratené, než sa preto rozhodnte ísť každý vlastnou cestou, skúste dať šancu náprave. Kľúčovými faktormi, ktoré potrebujete pre uzdravenie vášho vzťahu, sú zodpovednosť, angažovanosť a porozumenie. Mali by ste sa otvorene porozprávať o svojich pocitov a jeden druhého vypočuť, aby ste mohli svoju situáciu vyriešiť. Prípadne môžete tiež vyhľadať odbornú pomoc.

Nemáte partnera a radi by ste nadviazali plnohodnotný, zdravý vzťah? Zaregistrujte sa na našej zoznamke a zoznámte sa s ďalšími uživateľmi, ktorí tiež hľadajú svoju spriaznenú dušu.

[rox]

Zdieľajte tento článok na: