Trendy v randení aj vo vzťahoch: Určite ste niečo z toho už zažili!
O niektorých týchto trendoch sme už písali v článku Čo je to ghosting, benching a zombieing. Rovnako tak ste sa mohli dočítať o love bombing, ktorý vám z počiatku môže pripadať príjemný, pretože vás druhý zahŕňa náklonnosťou alebo darčekmi, ale robí to len preto, aby s vami mohol manipulovať. Ale teraz tu máme ešte celý rad ďalších novo pomenovaných trendov. Ako sa od seba líšia a čo znamenajú? Urobil vám niekedy niekto niečo podobné?
Trendy, ktoré sú pomenované už dlhšiu dobu
Ghosting
Slovo ghost znamená duch. V reáli to bude vyzerať tak, že sa s vami niekto rozíde spôsobom, že sa úplne vyparí z vášho života, nebude reagovať na vaše správy, alebo si dokonca zmaže profily na sociálnych sieťach. Proste zmizne zo sveta, pretože nemal na to, aby sa s vami normálne rozišiel.
Benching
Bench je v češtine lavička a v tomto prípade sa to viaže k tomu, keď v nejakej hre alebo športu sedíte na lavičke a čakáte, až si budete môcť zahrať. Presne tak totiž funguje tento vzťah. Váš partner vás odsunie na druhú koľaj a vy čakáte, až si na vás spomenie, až vám napíše alebo zavolá, až sa s vami bude chcieť vidieť. Často sa stáva, že vy sa s danou osobou veľmi chcete zísť, ale druhý už nie toľko, neustále schôdzky ruší, že nemá čas alebo sa mu to nehodí, ale na správy pritom reaguje.
Zombieing
Slovo zombie pozná asi každý. Tu sa mŕtvy prebudí v online svete. Resp. to znamená, že najskôr sa vyparí z vášho života, tak ako tomu je u ghostingu. Následne vás ale po nejakej dobe, a môžu to byť pokojne aj roky, kontaktuje online. Kontaktovanie online formou nie je podmienkou, ale v dnešnej dobe je najpohodlnejšie, a tým pádom aj najčastejšie.
Nové trendy, ktoré prišli s dobou
Nové trendy si rozoberieme trochu viac dopobrobna.
Soft ghosting
Klasický ghosting už viete, čo znamená. Teraz tu máme jeho odnož, ktorá sa nazýva soft, takže je to taká odľahčená verzia, dalo by sa povedať. Vo svojej podstate sa to dosť podobá normálnemu ghostingu, ale namiesto toho, aby sa úplne vyparili, radi si čítajú vaše správy. A je úplne jedno, čo im napíšete. A namiesto toho, aby vám odpovedali, tak si to radšej len prečítajú a prípadne správu olajkujú. Je to odľahčená varianta, pretože tento človek znenazdajky nezmizne z vášho života ako u ghostingu. Ale to neznamená, že to je o niečo lepšie.
Je to preto, že u ghostingu vám veľmi rýchlo dôjde, čo sa deje, u soft ghostingu vám to môže nejaký čas trvať. Premýšľate nad tým, či si to dotyčný iba prečítal a odpovedať plánuje neskôr, či ste poslali správu, ktorá podnecuje nejakú konverzáciu alebo či sa na ňu dá dokonca vôbec odpovedať a nad mnohým ďalším... Následne máte neskutočnú potrebu osobe napísať znovu, tentoraz nejakú priamu otázku, na ktorú sa dá jednoducho odpovedať. Či už osoba správu opäť lajkla alebo si ju iba prečítala, či dokonca úplne ignorovala, budete sa cítiť trápne.
Avšak než si budete na sto percent istí, že váš náprotivok na vás skúša soft ghosting, mali by ste si priznať, či vaša správa naozaj môže vyvolať inú reakciu než prečítanie alebo prípadný lajk alebo srdiečko. Ak nie, môžete novú diskusiu začať napríklad ďalší deň.
Blue-stalling
Osobu, ktorá vás blue-stallinguje, nespoznáte okamžite. Táto osoba normálne randí, pravdepodobne dokonca len s vami, píšete si na dobré ráno aj na dobrú noc, podnikáte spolu rôzne veci, možno ste aj spoznali navzájom svojich rodičov alebo spolu plánujete nejakú budúcnosť. Ale akonáhle dôjde na riešenie otázky vášho vzťahu alebo "čo vlastne ste", zrazu vám začne tvrdiť, že od začiatku nič vážne nechcel a že nie je pripravený na akýkoľvek záväzok.
Takže ste vlastne uviazli na štartovej čiare, akurát s tým rozdielom, že už ste do tohto vzťahu-nevzťahu vložili veľa energie, času, úsilia. Budete sa cítiť nesmierne skľúčení, pretože nebudete vedieť, čo sa vlastne deje a čo s tým robiť. Nemyslite si však, že ide o nejakú vzácnosť. Podľa vzťahového kouča Jamesa Preece bol tu tento problém vždy, ale aplikácie na zoznamovanie ho prehĺbili. Niektorí ľudia totiž nevedia, čo chcú, a tak sa po niekoľko mesiacov stretávajú a snažia sa to zistiť, zatiaľ čo vy si myslíte, že už ste pár (alebo že rozhodne budete, pretože si predsa tak strašne rozumiete). A potom zrazu príde ten moment, kedy si uvedomí, že to takto nechcú, povedia vám to a vy nechápete vôbec nič.
Niektorí ľudia si tiež oveľa radšej užívajú to naháňanie druhého a flirtovania, než následné bytie vo vzťahu. Sú radi, keď vedia, že môžu kedykoľvek uniknúť, ak to bude potrebné. Tiež nájdete ľudí, ktorí sa takto zoznamujú len preto, aby cítili, že ich niekto chce, je to teda skôr o moci. Na svete existuje veľa ľudí, ktorí sa z rôznych dôvodov nechcú viazať, ale ak sa takto hrajú s druhým a s jeho emóciami, nie je to od nich fér.
Orbiting
Pointa orbitingu tkvie v tom, že sa s vami niekto rozíde, alebo sa vy rozjdete s ním, a on pokračuje vo stalkování vašich sociálnych médií. Nezáleží na tom, aké médiá to sú, najčastejšie sa ale pozerajú na vaše stories na Instagrame alebo Facebooku, alebo likuje vaše príspevky na Facebooku či Twitteri.
Môže to vyvolať aj reakciu u vás a samozrejme aj toto vaše správanie bude mať nejaký názov - Gatsbying. Poznáte knihu alebo film Veľký Gatsby? Ak áno, tak možno už tušíte, aký bude princíp. Ak viete, že vás druhý takto sleduje, budete mu chcieť pripomenúť, ako úžasní ste, a tak budete pridávať príspevky, ktoré mu to ukážu. Ako ste krásni, ako sa viete zabávať alebo kam všade cestujete a užívate si to. Ale po čase vám dôjde, že to vlastne nikam nevedie.
Ako to vyriešiť? Pomerne jednoducho. Buď si danú osobu zablokujete a následne odblokujete, takže už sa vzájomne nebudete sledovať, alebo, najmä ak je stalkovanie veľmi evidentné a obťažujúce, si môžete osobu zablokovať nadobro. Je to jednoduché a efektívne.
Pocketing
Toto je trend, ktorého meno sa začalo objavovať v roku 2019. Znamená to, že človek, s ktorým chodíte, nechce, aby ste sa stýkali s jeho kamarátmi alebo rodinou. Dôvody, kvôli ktorým sa k takému správaniu uchyľuje, a ktoré vás hneď napadnú, môžu byť dva - buď to s vami nemyslí vážne, alebo sa za vás hanbí (nemusí to byť len o vzhľade, ale napríklad aj o správaní). Pravdou ale môže byť úplne niečo iné. Musíte brať do úvahy, že aj on sa za svojich kamarátov alebo za svoju rodinu môže hanbiť a boja sa, čo si o nich budete myslieť. Obzvlášť to môže byť prípad LGBT + ľudí, ktorých rodina to ešte neprehryzla.
Breadcrumbing
Toto je jeden z pôvodných vzťahových trendov, ktorý existuje snáď už desiatky rokov. Takáto osoba vám skladá komplimenty, venuje vám pozornosť, aby si vás držala blízko, ale zároveň sa nemá k ničomu viac. Správy, ktoré vám posiela, prekypujú nadšením, radosťou a nádejou, ale tento človek vám ich poslal pravdepodobne len preto, že sa zrovna nudil. Nemôžete od neho čakať rande a už vôbec nie vzťah.
Nie je žiadnym kriminálnym činom, keď niekomu pošlete flirtujúcu správu, ale ak sa vám toto deje vo "vzťahu" dlhodobo, môže vám to ublížiť. Riešenie? Pretrhnúť väzbu a prestať odpovedať.
Roaching
Roaching znamená, keď vám daná osoba zatají, že randí aj s ďalšími ľuďmi. A keď na to prídete a spýtate sa na to, bude vám tvrdiť, že nevie, že ste v monogamnom vzťahu. Myslíte si, že druhý je do vás zaľúbený úplne rovnako, ako vy do neho, a preto je to pre vás tak veľká rana. Ak naozaj stojíte o monogamný vzťah, nemá cenu sa s takým človekom ďalej stýkať.
Existuje ešte veľké množstvo ďalších zaujímavých trendov. Napríklad Scroogeing, pri ktorom sa s vami druhý rozídete tesne pred Vianocami len preto, aby vám nemusel kupovať darček. Pri Fishingu človek na online zoznamkách alebo aplikáciách rozpošle stovky rovnakých správ a čaká, kto sa chytí a odpíše. Alebo V-lationshipping - ten sa prejaví tak, že sa tesne pred Valentínom objaví niekto, s kým ste randili alebo chodili, a to predovšetkým kvôli tomu, že sa cíti osamelý alebo zúfalý.
Mnoho ľudí malo čo do činenia s niektorými z týchto moderných trendov v randení, v podstate sa im nedá vyhnúť. Ak sa vám to stane, neprepadajte panike a snažte sa situáciu vyriešiť. A aspoň teraz viete, na aké typy ľudí si máte dávať pri online zoznamovaní pozor.
[Lil]