Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Trápite sa s cukrovkou?

1.október 2021
Trápite sa s cukrovkou?

Zlé stravovacie návyky, nedostatok pohybu a obezita... Ak ste sa v tejto charakteristike našli, mali by ste tiež vedieť, že toto je cesta k cukrovke. Výskyt tohto ochorenia celosvetovo narastá. Hlavne cukrovka 2. typu sa objavuje čoraz častejšie. Odhaduje sa, že v súčastnosti je na svete 415 miliónov diabetikov. Do roku 2040 sa predpokladá s nárastom na 642 miliónov.

Cukrovka

...je chronické ochorenie vyvolané nedostatkom inzulínu alebo inzulínovou rezistenciou a zmenou vylučovanie inzulínu, čo vedie k poruche premeny glukózy. Výsledkom je zvýšená hladina cukru v krvi (hypeglykémie) a to má negatívny vplyv na priepustnosť ciev. Zároveň sa mení aj metabolizmus tukov, bielkovín, minerálnych látok a vody. Nastáva teda pomerne komplexný proces, ktorý v konečnom dôsledku vedie k úbytku energetických zásob, minerálnych látok (hlavne draslíka), k zmene funkcie bielkovín a môže dôjsť aj dehydratácia.

Pretože sa cukrovka nedá vyliečiť, neustále poškodzovanie ciev sa začne prejavovať na ďalších orgánoch. Zhoršenie zraku až slepota, oslabenie funkcie obličiek až ich zlyhanie, poškodenie nervových tkanív, ktoré vedie k necitlivosti končatín až k nutnosti ich amputácie. Cukrovkou zúžené, prípadne úplne uzavreté veľké cievy majú za následok nedokrvenie končatín, srdca a mozgu, z čoho sa ďalej môže vyvinúť ochorenie periférnych artérií, mozgových ciev, srdcový infarkt alebo mozgová príhoda.

Diabetici ešte trpia zlou hojivosťou rán, a preto často dochádza k ich infekcii. Hrozí im podstatne vyššie riziko vzniku gangrény, ktorá môže viesť až k amputácii končatiny. Ohrozené sú predovšetkým nohy. Všeobecne sa za najtypickejšie príznaky neliečenej cukrovky považuje únava spojená s úbytkom váhy, smäd a časté močenie. Ale nemusí sa vždy prejaviť.

Dva základné typy cukrovky

Cukrovka 1. typu

...sa najčastejšie vyskytuje u mladých ľudí a detí. Tento typ cukrovky vzniká v dôsledku poruchy funkcie pankreasu, ktorý stratil schopnosť produkovať hormón inzulín, zodpovedný za premenu glukózy na energiu na úrovni bunky. Telo má potom potrebu vyrábať glukózu aj keď je jej hladina v krvi vysoká. Nástup tohto typu cukrovky je pomerne výrazný a rýchly. Nie je výnimočné, že oslabenie neliečeného organizmu vedie k strate vedomia.

Cukrovka 2. typu

...súvisí s obezitou, nedostatočným pohybom, nevhodným stravovaním a vysokým krvným tlakom. Spravidla postihuje starších ľudí, ale vekový priemer jej výskytu postupne klesá. Spôsobuje ju buď nedostatočné vylučovanie inzulínu alebo znížená citlivosť buniek na neho.

Bojujete s cukrovkou?

Celý proces zvyšovania hladiny cukru v krvi v tomto prípade prebieha pomaly a telo sa tomuto stavu prispôsobuje. Typické príznaky choroby sa preto môžu objaviť až neskôr, v pokročilom štádiu.

Okrem toho sa rozoznávajú špecifické druhy cukrovky spôsobené inými zdravotnými poruchami, napríklad dedičné poruchy účinku inzulínu, poruchy žliaz s vnútorným vylučovaním. A tehotenská cukrovka sa objavuje v druhej polovici tehotenstva - spravidla sa stratí po pôrode. Predstavuje ale isté riziko pre vývoj plodu a pre matku možnosť vzniku cukrovky 2. typu hlavne v budúcnosti. Nevyrovnaná hladina cukru v krvi u cukrovky kolíše medzi dvoma stavmi, ktoré môžu v extrémnej forme ohrozovať život.

Nízka hladina cukru, hypoglykémia, nastáva vynechaním pravidelného jedla alebo vystavením organizmu prílišnej fyzickej záťaže. Diabetikom sa pre tento prípad odporúča nosiť vždy v zásobe pri sebe cukor. Naopak, vysoká hladina cukru, hyperglykémia, nemusí mať žiadne vonkajšie príznaky. V miernejšej forme sa môže prejaviť častým močením, chuťou do jedla alebo smädom, prípadne zhoršením videnia a závratmi. V horšom prípade sa dostavia kŕče v bruchu, nevoľnosť až dávenie, dehydratácia, zrýchlený dych a ospalosť.

Liečba cukrovky

Cukrovka je v súčastnosti liečiteľná, ale stále nevyliečiteľné ochorenie. Pri cukrovke 1. typu sa podáva inzulín tak, aby čo najpresnejšie imitoval sekréciu inzulínu zdravých ľudí. Ak sa pri cukrovke 2. typu hodnoty nalačno ani po jedle nepribližujú k tým normálnym, volí sa k diéte a úprave životného režimu aj liečba tabletami a inzulínom. Oba typy cukrovky sa dajú výborne kontrolovať. Pri liečbe cukrovky 2. typu je veľkým prínosom zmena životného štýlu, zvýšenie pohybu, zníženie energie prijímanej v strave a obmedzenie príjmu jednoduchých cukrov v strave.

Priaznivé zmeny sa prejavia znížením hmotnosti. Dostupnosť samokontroly glykémií vytvára podmienky k prispôsobovaniu dávky inzulínu podľa nameraných hodnôt. Pacienti s cukrovkou dnes žijú oveľa dlhšie než v minulosti a s výbornou kvalitou života. Je dôležité poznať osobnosť pacienta, jeho stravovacie návyky aj jeho prácu. Zohľadňuje sa stupeň rozvoja cukrovky, pridružené ochorenia, riziká z rozvoja nízkej hladiny cukru v krvi, očakávaná doba života pacienta, ale aj spolupráca, motivácia pacienta liečiť sa.

Dnes je výber liekov tak veľký, že skúsený lekár vyberie pacientovi liečbu "šitú" na mieru. V součastnosti je diabetológia jedným z najdynamickejších sa rozvíjajúcich odborov vnútorného lekárstva. V máloktorom inom bolo za posledných pár rokov vyvinuté toľko liekov, ktoré boli registrované na klinické použitie, alebo sú v záverečných fázach klinického testovania s reálnou perspektívou, že budú v dohľadnej dobe dostupné v klinickej praxi, ako je to v diabetológii.

Cukrovka je léčitelná, ale nevyléčitelná

Podstatu celej liečby je kontrola hladiny cukru v krvi a jej udržanie na správnych hodnotách, pretože tým sa dokáže výrazne znížiť aj riziko druhotných zdravotných komplikácií. Normálne hodnoty cukru v krvi u zdravého človeka nalačno sú do 5,6 mmol/l a 2 hodiny po jedle pod 7,8 mmol/l. Poruchou metabolizmu cukru sa môžu tieto hodnoty postupne zvýšiť. Pri cukrovke je glykémia nalačno vyššia ako 7,0 mmol/l a 2 hodiny po jedle viac ako 11 mmol/l.

Prevencia proti cukrovke

V zásade sa odborníci zhodujú, že zatiaľ nepoznáme spôsob prevencie pred cukrovkou 1. typu. Ale vedecké štúdie naznačujú, že vhodným životným štýlom sme schopní predísť 2. typu cukrovky. Už 30 minút fyzickej aktivity za deň dokáže minimalizovať riziko jej vzniku. Pravidelné športovanie okrem iného znižuje pokojný pulz srdca, zvyšuje citlivosť tela na inzulín a pomáha optimalizovať telesnú váhu. Redukcia váhy u obéznych ľudí vedie k úprave inzulínovej rezistencie a dokáže upraviť krvný tlak.

S hmotnosťou, samozrejme, súvisí aj vyvážená a výživná strava, ktorá je základom zdravia vôbec. U prevencie pred cukrovkou je dôležité, že má pozitívny vplyv na srdcovo-cievny systém. Dostatok vlákniny v ovocí a obilninách a uprednostňovanie rastlinných tukov pred živočíšnymi je základ. Aj spánok tu hrá významnú úlohu. Menej ako 6 hodín spánku rovnako ako príliš dlhý spánok nad 9 hodín môžu prispievať k vzniku cukrovky. Nedostatok spánku totiž narušuje rovnováhu hormónov v tele, čo má vplyv na metabolizmus a prísun energie.

Aj stres a depresie sa ukazujú byť závažnými faktormi.

Cukrovka u zvierat

Cukrovkou môžu trpieť aj zvieratá, ale je to výnimočné. Najčastejšie sa objavuje u psov a mačiek. Je to jednak lepšie diagnostikou u týchto zvierat a tiež ich vysokým počtom. U týchto zvierat sa aj pristupuje k liečbe. Úžitkové zvieratá sa väčšinou utrácajú. Ak máme domáce zvieratko s cukrovkou, je dôležité pravidelne konzultovať jeho stav so zverolekárom. Podávanie inzulínu musí byť zladené s príjmom jedla a mierou fyzickej aktivity zvieraťa a dôležité je sledovať hladinu jeho krvného cukru. Tablety sa zvieratám nepodávajú.

Má váš maznáčik cukrovku?

Praktické rady

Ako by mala vyzerať strava cukrovkárov

  • výrazne znížiť biely cukor, bielu múku a výrobky z nich, pretože prudko zvyšujú hodnotu cukru v krvi
  • vyhýbať sa stuženým rastlinným tukom a margarínom (sú obsiahnuté v pečive, koláčoch, sušienkach, krekry), môžu byť zdrojom mastných kyselín, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú hladinu cholesterolu v krvi. Nadmerné množstvo tukov nepriaznivo pôsobia na zdravie a zvyšujú riziko závažných civilizačných ochorení
  • konzumovať zeleninu, výrobky z celozrnnej múky, ryby
  • voliť potraviny s nízkym glykemickým indexom (s pomalým zvyšovaním cukru v krvi)
  • plán pri stravovaní: nikdy si jedlo nepridávať, vtedy sa stráca kontrola nad množstvom prijatej stravy

Prečo je pri cukrovke dôležité starostlivosť o nohy

Diabetes môže spôsobiť poškodenie nervov, ktoré vedie k zníženiu citlivosti nôh voči vonkajšiemu tlaku alebo poraneniu.

Tu je niekoľko zásad prevencie vážnych zdravotných problémov:

  • snaha o dosiahnutie hodnôt cukru v krvi blízkej hodnotám zdravého človeka
  • pravidelná denná starostlivosť o svoje nohy (hygiena nôh, opatrná, najlepšie od odborníka vykonaná pedikúra, ošetrenie každé aj drobné odreniny na nohách, nosenie vhodnej obuvi, nechodenie naboso
  • pravidelné cvičenie - gymnastika nôh
  • nefajčenie, nepiť alkohol, snaha o optimálne hodnoty krvného tlaku, krvných tukov, redukcia prípadné nadváhy alebo obezity

Ako by mala vyzerať zdravá a vyvážená strava predchádzajúca cukrovku

  • sledovať rýchlosť vstrebávania cukrov z potravy
  • koľko má potravina cukru v sebe a koľko je v nej energie

Množstvo potrebnej energie sa dá vypočítať jednoducho kcal/deň = 24 x aktuálna hmotnosť x 1,3 (index pohybovej aktivity) a odpočítať 500, ak je cieľom zníženie hmotnosti. Najvhodnejšie pravidlo polovice: polovica taniera má byť zelenina, štvrtina porcie sacharidy (1 kopček ryže, 1 zemiak, 1 žemľa) a ďalšia štvrtina bielkoviny (syr, mäso). Rozhodnutie, čo bude na tanieri vzniká pri nákupe potravín. Pokiaľ má byť polovica taniera zelenina a ovocie, tak polovica nákupu má byť zelenina a ovocie.

Súčasťou liečby je zdravý pohyb

Samozrejme, čím väčšmi, tým lepšie. Športovaním pribúda aktívna telesná hmota, ktorá umožňuje priamy a rýchly prechod glukózy do krvi, čím sa normalizuje hladina cukru v krvi. Je ale veľmi dôležité, aby sa cukrovkou postihnutý organizmus neprimerane nevyčerpal. Vtedy totiž môže dôjsť k hypoglykémii, teda k stavu zníženia hladiny cukru v krvi. Rovnako ako vysoká hladina cukru v krvi, teda hyperglykémia, môže byť životu nebezpečná. Všeobecne sa diabetikom nezakazuje robiť nejaký konkrétny druh športu.

Myslite na svoje zdravie a zbavte sa prejedaniu cukrom a nepresoľujte jedla. Aj miesto na rande môžete vybrať podľa ich prístupu k tejto problematike.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: