Trápi vás depresia?
Smútok, pocit, že ste na dne, strata záujmu alebo nadšenie z každodenných činností sú príznaky, ktoré snáď takmer každý pozná. Nikto sa týmto pocitom nevyhne. Ak sú krátkodobé, nie je to také zlé, pokiaľ však pretrvávajú a podstatne ovplyvňujú váš život, môže sa jednať o depresiu. Čo je ale depresia?
Depresia je porucha psychiky charakterizovaná trvalo nízkou náladou, pocity smútku a stratou záujmu. Nejedná sa prechodný problém, ale o pretrvávajúci, ktorý trvá v priemere 6 až 8 mesiacov. Diagnóza depresie začína konzultácií s lekárom alebo odborníkom v oblasti duševného zdravia. Je dôležité vyhľadať pomoc odborníka, aby sa vylúčili niektoré príčiny depresie, zabezpečila presná diferenciálna diagnóza a účinná liečba.
Pokiaľ ide o väčšinu návštev u lekára, môže byť vykonaná fyzická prehliadka, aby sa skontrolovala fyzická príčina a súbežné ťažkosti. Lekár vám tiež položí otázky, aby zistil príznaky, ich časový priebeh a tak ďalej. Niektoré dotazníky pomáhajú lekárom posúdiť závažnosť depresie. Napríklad Hamiltonovho stupnica depresie obsahuje 21 otázok, z ktorých vyplýva skóre, ktoré opisuje závažnosť ochorenia. Hamiltonovho stupnica je jeden z najrozšírenejších vyhodnocovacích nástrojov pre depresiu.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je depresia najčastejším ochorením na svete a hlavnou príčinou zdravotného postihnutia. Podľa odhadov je celosvetovo postihnutých zhruba 350 miliónov ľudí. Najčastejšie sa prejavuje skôr u žien ako u mužov.
Čo nie je klasifikované ako depresia?
Depresia sa veľmi líši od kolísania nálady, ktoré ľudia zažívajú ako súčasť každodenného života. Dočasné emočné reakcie na výzvy každodenného života nepredstavujú depresiu. Rovnako tak ani pocit smútku, ktorý pociťujete po smrti niekoho blízkeho, nie je vôbec depresiou, pokiaľ teda nezotrváva.
Príznaky a symptómy depresie
Symptómy depresie môžu zahŕňať:
- depresívna nálada
- znížený záujem alebo potešenie z už skôr užívaných aktivít, strata sexuálnej túžby
- neúmyselná strata hmotnosti (bez diéty) alebo nízka chuť do jedla
- nespavosť (problémy so spánkom) alebo hypersomie (nadmerný spánok)
- psychomotorická agitácia - napríklad nepokoj, prechádzanie sem a tam
- oneskorené psychomotorické zručnosti - napríklad spomalenie pohybu a reči
- únava alebo strata energie
- pocity bezcennosti alebo viny
- zhoršená schopnosť myslieť, sústrediť sa alebo robiť rozhodnutia
- opakované myšlienky na smrť alebo samovraždu alebo pokus o samovraždu
Príčiny depresie
Príčiny depresie nie sú plne pochopené a nesmú byť obmedzené na jediný zdroj. Depresia je pravdepodobne spôsobená zložitou kombináciou faktorov, ktoré zahŕňajú:
- genetiku
- biologické zmeny v úrovni neurotransmiterov
- životné prostredie
- psychologické a sociálne faktory (psychosociálne)
Niektorí ľudia sú vystavení vyššiemu riziku depresií ako ostatní. Medzi rizikové faktory patrí:
- životné udalosti - úmrtie, rozvod, pracovné problémy, vzťahy s priateľmi a rodinou, finančné problémy, zdravotné problémy alebo akútny stres
- osobnosť - tí, ktorí majú menej úspešné stratégie zvládania problémov alebo zažili nejaké predchádzajúce životné trauma, môžu ľahko podľahnúť depresiu
- genetické faktory - byť príbuzný s niekým, kto trpí s depresiami, zvyšuje riziko
- trauma v detstve
- niektoré lieky na predpis - kortikosteroidy, niektoré betablokátory, interferón a ďalšie lieky na predpis
- zneužívanie rekreačných drog - zneužívanie alkoholu, amfetamínov a iných drog je silne spojené s depresiou
- predchádzajúce zranenia
- epizóda závažnej depresie zvyšuje riziko následnej depresie
- syndrómy chronických ochorení - napřílad diabetes, chronická obštrukčná choroba pľúc a kardiovaskulárne ochorenia zvyšujú pravdepodobnosť depresie
Liečba depresie
Ako väčšina ochorení, aj depresia sa dá liečiť. K jej liečbe patria tieto tri zložky:
- podpora - od diskusie o praktických riešeniach a prispievajúceho stresu, až po vzdelávanie rodinných príslušníkov
- psychoterapia
- liečba liekmi - antidepresíva
Psychoterapia
Psychologické alebo verbálne terapie pre depresiu zahŕňajú kognitívno behaviorálnu terapiu, interpersonálnu psychoterapiu a riešenie problémov. U miernych prípadov depresie sú psychoterapie prvé možností liečby, zatiaľ čo v priemerných a ťažkých prípadoch môže byť využitá spoločne s inou liečbou.
Kognitívno behaviorálnej a interpersonálnej terapie sú dva hlavné typy psychoterapie užívané pri depresii. Kognitívno behaviorálna terapia sa zameriava na riešenie konkrétnych problémov, s ktorými pacient príde, a môže byť poskytnutá počas individuálnych stretnutí s terapeutom, v skupinách alebo telefonicky. Niektoré nedávne štúdie naznačujú, že táto metóda psychoterapie môže byť účinná poskytnutá aj online.
Na druhú stranu interpersonálna terapia pomáha pacientom identifikovať emocionálne problémy, ktoré ovplyvňujú vzťahy a komunikáciu, a ako tieto faktory ovplyvňujú ich náladu a môžu byť zmenené.
Liečba antidepresívamy
Antidepresíva sú lieky dostupné na lekársky predpis. Využívajú sa predovšetkým v prípadoch stredne ťažkej až ťažkej depresie, nie sú vhodné pre deti a dospievajúcim bývajú predpisované s opatrnosťou. Pre liečbu depresie sú k dispozícii nasledujúce skupiny liekov:
- selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu (SSRI)
- inhibítory monoaminooxidázy (IMAO)
- tricyklické antidepresíva
- atypické antidepresíva
- selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu a norepinefrínu (SNRI)
Každá skupina antidepresív pôsobí na iný neurotransmiter. Lieky by sa mali užívať podľa pokynov lekára, a to aj po zlepšení príznakov, aby nedošlo k recidíve (opakovanie). Antidepresíva môžu u niektorých dospievajúcich a mladých dospelých počas niekoľkých prvých mesiacov liečby zvýšiť samovražedné myšlienky alebo činy, je potreba na toho jedinca dohliadnúť. Akékoľvek obavy by mali byť vždy vznesené u lekára - vrátane úmyslu prestať užívať antidepresíva.
Cvičenie a iné terapie
Aeróbne cvičenie môže pomôcť s liečbou miernej depresie, pretože zvyšuje hladiny endorfínov a stimuluje neurotransmiter norepinefrínu, ktorý súvisí s náladou. Ďalšou terapiou je stimulačná terapia mozgu, vrátane elektrokonvulzívna terapia, ktorá sa tiež používa pri depresii. Opakovaná transkraniálna magnetická stimulácia pošle magnetické impulzy do mozgu a môže byť účinná pri závažnej depresívnej poruche.
Elektrokonvulzívna terapia
V prípadoch závažnej depresie, ktoré nereagujú na liečbu liekmi, môže byť úspešnejšia elektrokonvulzívna terapia. Obzvlášť účinná je u liečby psychotickej depresie.
Aké sú typy depresie?
Unipolárna a bipolárna depresia
Ak je prevládajúcim znakom depresívna nálada, jedná sa o unipolárnu depresiu. Avšak, ak je depresia charakterizovaná s manickou a depresívnymi epizódami, oddelenými obdobiami normálne nálady, označuje sa to ako bipolárna porucha (predtým nazývaná manická depresia). Unipolárna depresia môže zahŕňať úzkosť a iné príznaky, ale žiadne manické epizódy. Výskumy však ukazujú, že približne u 40% prípadov sú osoby s bipolárnou poruchou v depresii, je preto ťažké tieto dva typy depresie od seba odlíšiť.
Ťažká depresia s psychotickými rysmi
Tento stav je charakterizovaný depresiou sprevádzanou psychózou. Psychóza môže zahŕňať bludy - falošné presvedčenie a odlúčenie od reality alebo halucinácie - vnímanie vecí, ktoré neexistujú.
Ťažká depresia sezónnym vzorom
Tento typ depresie, tiež nazývaná sezónna afektívna porucha, je spojená so zníženým denným svetlom v zime - depresia nastáva počas tejto sezóny, ale po zvyšok roka a v reakcii na svetelnú terapiu opäť ustúpi. Krajiny, ktoré zažívajú dlhé alebo silné zimy, sa s týmto typom depresie stretávajú pomerne veľa.
Popôrodná depresia
Ženy často zažívajú skľúčennosť so svojím novorodencom, ale popôrodná depresia je oveľa závažnejšia.
Nepodceňujte akékoľvek náznaky či podozrenia depresie a vyhľadajte pomoc. Depresia je vážne ochorenie, ktoré môže ohroziť aj váš život, vyhľadajte preto profesionálnu pomoc čo najskôr. V Slovenskej republike je nespočet odborníkov, navštívte niektorého vo svojom okolí.
[rox]