Trápi vás bolesť chrbta? Odstráňte príčiny!
Viete, že bolesť chrbta sa radí spoločne s infarktom myokardu, aterosklerózou, rakovinou alebo vysokým krvným tlakom medzi civilizačné choroby? Hovorí sa im tiež choroby z blahobytu a sú dôsledkom "moderného života" v mestskom štýle. Iba štvrtina bolesti chrbta je spôsobená skutočným ochorením chrbtice a zvyšok je zapríčinený zlými návykmi pri práci, ale aj v bežnom živote. Je to najčastejšia príčina pracovnej neschopnosti.
Trocha anatómie chrbta
Pre správne pochopenie a zistenie, "kde nás to presne bolí", je dobré poznať základnú anatómiu chrbta. Chrbtica je pomyselnou osou tela. Rozdeľuje sa na krčnú, hrudnú, bedrovú, krížovú a kostrč. Aby sa nám chrbtica nezlomila, je dvakrát esovito prehnutá. Je zložená zo stavcov, ktorých je 33-34. Stavce sú v hornej časti napojené na hlavu, v strednej časti na rebrá a v spodnej časti na panvu. Uprostred stavcov, v tzv. telách stavcov, prechádza miecha, ktorú stavce "strážia". Z miechy vychádzajú miechové nervy a cievy. Medzi telami stavcov sa nachádzajú medzistavcové platničky, ktoré slúžia ako tlmiče nárazov. Dôležitá vec na záver - aby chrbtica nebolela a mohla správne fungovať, je nutné, aby bola spevnená dobre vyvinutými chrbtovými a brušnými svalmi.
Typy bolesti
Bolesť chrbta môžeme rozdeliť na dve základné kategórie - akútnu (príde náhle a trvá 2-3 týždne alebo len pár dní) a chronickú (trvá dlhodobo - niekoľko mesiacov, alebo sa opakuje niekoľkokrát do roka). Akútna bolesť je väčšinou spôsobená pretiahnutím svalov. Je intenzívna a postihnutého značne obmedzuje v pohybe. Svaly okolo chrbtice sú stiahnuté a tlačia na okolité nervy. Ako akútna bolesť je známa aj "houser", "ústrel" alebo lumbago, ktoré môže byť spôsobené prepadnutím platničky, pri ktorom sa škrípne nerv.
Chronické bolesti sú spravidla zapríčinené ochabnutými svalmi okolo chrbtice. Chrbtica je potom oveľa náchylnejšia k bolesti. Tieto bolesti síce nie sú tak silné ako akútne, ale za to sú dlhotrvajúce, obmedzujú človeka v pohybe v určitom smere a môžu mať aj ďalšie následky ako sú brnenie končatín alebo silné bolesti hlavy a migrény. Medzi chronické bolesti chrbta sa radia aj degeneratívne ochorenia chrbtice (skolióza, výrastky), ktoré môžu byť intenzívne i sústavné.
Príčiny bolesti
Príčin bolesti chrbta je naozaj veľa. Väčšine z nich sa dá ľahko predísť a tým predísť aj bolestiam chrbta.
Najčastejšou príčinou je zlé držanie tela. Tento návyk získavame už v detstve. U detí je teda veľmi dôležité kontrolovať správne držanie tela - pri chôdzi, sedení, práci atď. V dospelosti to ide napraviť ťažko, v niektorých prípadoch je to aj nemožné.
Medzi ďalšiu najčastejšiu príčinu patrí zlý stav chrbtových a brušných svalov, tzv. vzpriamovačov chrbtice, o ktorých už bola reč. Nedostatočným pohybom tieto svaly ochabujú. Ďalšou príčinou je jednostranná záťaž, kedy sa svaly z druhej strany skracujú.
Dnešná moderná doba prináša čoraz viac sedavých zamestnaní. Sedenie pri počítači nie je práve to najlepšie pre náš chrbát. Chrbtica je tak oveľa viac namáhaná, nehľadiac na to, že málokedy má človek správnu stoličku, výšku stola, klávesnicu, myš a monitor v správnej výške.
Na druhú stranu zlé postavenie chrbta majú aj ľudia, ktorí vykonávajú ťažkú prácu - dvíhajú ťažké bremená. Pretože ich práca väčšinou vyžaduje rýchlosť a výkon, nie je čas si bremená správne rozložiť a správne ich dvíhať a pokladať. To potom vedie k dlhodobým bolestiam chrbta a výkonnosť pracovníka klesá.
Nedostatočná aktivita bola už spomenutá. Ale aj prílišná aktivita má svoje neblahé následky. Nemali by sme sa nikdy prepínať a človek, ktorý namáha svoju chrbticu v zamestnaní by sa mal vyhnúť športom, pri ktorých by chrbticu namáhal znova.
Aj také "obyčajné" prechladnutie môže spôsobiť bolesť chrbta. Vyhýbajte sa dlhodobejšiemu pobytu vo vlhkom, studenom a veternom prostredí a obliekajte sa primerane k počasiu.
Väčšina ľudí vie, ako dlhodobý stres škodí, málokto si to však priznáva a ešte menej ľudí dáva za príčinu svojich zdravotných problémov práve stresu. Pri strese nám väčšinou klesá sebavedomie a s tým sa naše ramená dostávajú dopredu (chceme sa schúliť).
Obezita, ako ďalšia z civilizačných chorôb, je tiež na vine bolesti chrbta. Obézni ľudia majú nedostatok pohybu, preťažujú si celý pohybový aparát zásobami tuku.
Ďalšou už spomínanou príčinou môže byť degeneratívne ochorenie chrbtice, ktoré však zastáva iba malé percento.
Ostatné príčiny - hovorí sa im tzv. druhotné a to preto, že bolesť chrbta je len ich ďalším príznakom. Ide napríklad o choroby obličiek, chodidiel (zbortená nožná klenba), nádory, tehotenstvo, menštruácia.
Ako bolesť chrbta riešiť?
Najrozumnejšie riešenie je ísť k lekárovi. Ten starostlivo vyšetrí celú chrbticu, kostrč a zistí, čo, kde a možno aj prečo chrbát bolí. U ľahších prípadov pravdepodobne odporučí analgetiká a pokoj na lôžku. Analgetiká, a hlavne nesteroidné protizápalové lieky (antireumatiká), ale nie sú práve najlepším spôsobom, pretože iba uľavia od bolesti, ale neriešia príčinu. Navyše pri dlhšom užívaní môžu spôsobiť žalúdočné problémy, až žalúdočné vredy. Ak potrebujete ihneď utíšiť bolesť, je to riešenie, ale je lepšie sa nabudúce zamerať skôr na prevenciu. Ak trvá bolesť dlhšie, ako týždeň, lekár by mal urobiť podrobnejšie vyšetrenie. Čo ale robiť, keď doktor nepomohol a chrbát stále bolí? Skúste zájsť do bazéna a zaplávať si znak (nenamáha chrbticu a uvoľňuje svaly), skúsiť vodné kúpele, dôjsť si na rehabilitáciu, naučia vás presné a správne cviky, alebo aplikovať suché teplo.
Začnite s prevenciou už dnes
Snažte sa držať chrbát v správnej polohe po celý deň, prispôsobte si v zamestnaní stoličku, stôl, monitor, klávesnicu i myš. K správnemu sedeniu pri počítači môže tiež pomôcť veľká lopta miesto klasickej stoličky. Občas sa zo stoličky zdvihnite a trochu sa ponaťahujte. Nestresujte sa a dávajte pozor na jednostrannú záťaž. Ak ste obézny, snažte sa schudnúť, urobíte tak veľa v prospech svojho tela a zdravia. Začnite sa hýbať, zájdite si na jogu, tai-chi, na masáž alebo na obyčajnú prechádzku. Spite na tvrdšom matraci.
Bolesť chrbta nie je rozhodne príjemná záležitosť. Môže trvať mesiace a v podstate nás vyradí z bežného života. Snažte sa dodržiavať preventívne opatrenia, aspoň kedykoľvek si spomeniete, určite to za to stojí. Prajem vám veľa úspechov.
[Lil]
Zdroj: