Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Tipy pre letnú dovolenku bez starostí

9.august 2021
Tipy pre letnú dovolenku bez starostí

Chystáte sa na dovolenku a chceli by ste si naozaj užiť? Prinášame vám rady, ktoré určite nie je vhodné pri ceste do zahraničia podceňovať.

Tipy pre spokojnú dovolenku

Nezabudnite sa na dovolenku pripoistiť

Stačí málo. Nešťastnou náhodou si v zahraničí napríklad vyvrtnete členok a môže z toho nakoniec byť poriadny malér. Dohodnite si kvalitné pripoistenie a republiku rozhodne neopúšťajte bez neho. V tomto prípade sa neoplatí šetriť. Starostlivo si prečítajte podmienky a hlavnú pozornosť venujte výlukám z poistenia.

Majte zdravotnú kartičku stále pri sebe

Nenechávajte doma ani tento dôležitý dokument, predovšetkým ak plánujete vyraziť do štátov Európskej únie. Vstupom do EÚ sme získali nárok na zdravotnú starostlivosť na účet svojej zdravotnej poisťovne za rovnakých podmienok ako miestni občania. Avšak len v štátnych zdravotníckych zariadeniach a vy nikdy neviete, kam vás prevezú. Mohlo by vás to stáť veľa peňazí, rádovo aj tisíce eur. Nepodceňujte pripoistenie, stojí pár eur.

Buďte vždy pripravení zasiahnuť

Do batožiny si tiež pribaľte dobre vybavenú lekárničku. Nezabudnite na dezinfekciu, obväzy, nožnice, náplasti, trojrohovú šatku a ďalšie nevyhnutné pomôcky. Nemali by chýbať ani lieky na urgentné stavy - hnačka, bolesť, spáleniny, teplotu, alergie atď. Obsah lekárničky prispôsobte miestu plánovaného pobytu a predovšetkým svojim zdravotným problémom.

Sledujte, kde ste!

Pri potápaní a najmä šnorchlovaní buďte viac než obozretní. Morské prúdy môžu byť natoľko silné, že aj s plutvami môžete mať problém plávať proti nemu. To nemá zmysel, čoskoro stratíte sily. Nechajte sa chvíľu unášať, aby ste zistili jeho smer a potom sa vydajte po kolmici smerom k brehu. Neplávajte pokiaľ možno za bójky, môžete ľahko prísť k úrazu od skútrov alebo loďou. Vaša ostražitosť silno klesá pri pozorovaní podmorského sveta.

Dezinfikujte každú ranku

Či už vás uštipne hmyz alebo sa o niečo poraníte, majte vždy po ruke dezinfekciu. Do istej miery tým eliminujete všetky riziká. Chytiť infekciu na dovolenke nie je žiadna sranda.

Čo všetko si na svoju dovolenku zbalíte?

Pozor na nebezpečné zvieratá

Pred cestou do zahraničia sa nezabudnite informovať o tom, aké prírodné nebezpečenstvá vo vašej vyvolenej krajine najviac hrozia. Môžu to byť rôzne druhy hadov, škorpiónov atď. V takých lokalitách chodievajte iba po vyznačených trasách, najlepšie so sprievodcom. Nevyrážajte na horské túry na vlastnú päsť.

Jedzte do polosýta

Ak máte radi netradičnú kuchyňu, určite ju na dovolenke vyskúšajte. Ale s mierou! Nikdy neviete, ako na ňu zareagujte váš žalúdok a zažívanie. Ponuky all inclusive znejú lákavo, vyberajte ale skôr ľahšie jedlá, aby ste zvládli horúco aj nečakané fyzické aktivity. Ťažko stráviteľné jedlá zaťažujú celý organizmus a zvyšujú riziko vzniku infarktu.

Pozor na podmorských obyvateľov

Dávajte si pozor najmä na niektoré druhy medúz a morských ježkov. Delegáti tvrdia, že na popŕhlení od medúzy je najlepšie postihnuté miesto niekoľkokrát potrieť paradajkovou šťavou. Ak šliapnete na ježka, majte na pláži vždy pri ruke pinzetu s ostrými hranami. Pichliače sa pokúste vytiahnuť okamžite, časom totiž zasychá a vyberanie je silne bolestivé. Väčšinou sa ale pichliače zlomia a vás čaká zdĺhavý a bolestivý hnisavý proces. Jedinou stopercentnou ochranou sú topánky do vody s pevnou podrážkou alebo kvalitné plutvy, ktoré majú na rozdiel od topánok aj ďalšie príjemné výhody pri plávaní.

Majte pod kontrolou svoje financie

Väčšiu časť svojich peňazí dajte ihneď po príchode do hotelového trezoru. Nikdy nenechávajte na izbe všetky peniaze. A ak nie je iná možnosť, určite si nájdite vhodný úkryt, uložte ich aspoň na tri rôzne miesta. Najideálnejším terčom pre zlodejov bývajú noví hostia. Ak sa spoliehate skôr na svoju kreditnú kartu, zapamätajte si dobre svoj pin a majte ju stále pri sebe.

Buďte k sebe ohľaduplní

Psychológovia varujú, že rodinná dovolenka patrí na tretiu priečku rebríčka najviac stresujúcich udalostí vôbec. Výnimkou pre to nie sú partnerské krízy, miesto romantického súznenia často prichádza sklamanie. Skúste sa nad to povzniesť a zbytočných konfliktov sa pokiaľ možno vyvarovať.

Starosti nechajte doma a na dovolenke si užívajte

Zložte plavky

Ak trávite celý deň v mokrých plavkách, riskujete tým, že si z dovolenky okrem suvenírov priveziete aj mykózu. Zažilo ju už najmenej 70 percent žien a každá z nich potvrdí, že to nie je nič príjemné. Mykózu spôsobuju hlavne mokré plavky.

Nepodceňujte očkovanie

Zistite si, aké očkovania sú do vašej vybranej destinácie povinné a ktoré sú odporúčané. Nepodceňujte to! V niektorých oblastiach skutočne hrozia nepríjemné zdravotné riziká. Najlepšie vám poradia očkovacie centrá. Aktuálne informácie by mala mať aj vaša cestovná kancelária.

Na slnku nezaspite

Aj keď sa hovorí, že sa k moru a k vode jazdí odpočívať, nemali by sme podceniť pravidelné otáčanie pri slnení a pravidelné mazanie krémom s dostatočnými ochrannými faktormi. Bolestivé spáleniny nám môžu bez problému pokaziť dovolenku. Po opaľovaní sa mažte telovými mliekami na to určenými a určite si so sebou pribaľte prípravky, ktoré zmierňujú bolesť a zvýši regeneráciu pokožky pri spáleninách. Ak sa spálite, vyhýbajte sa slnku alebo bolestivé miesto prikryte namočeným uterákom. Nezabudnite na slnečné okuliare a pokrývku hlavy, aby ste sa chránili pred úpalom.

Ľad? Ani náhodou!

V krajinách s nízkou hygienickou úrovňou nepite inú vodu než prevarenú alebo balenú. Vyvarujte sa tiež drinkom, v ktorých je ľad. Jedzte iba varené alebo pečené jedlo, ovocie vždy umývajte vlastnou vodou, ktorú použijete aj na čistenie zubov. Inak vám hrozí, že strávite niekoľko dní na záchode. Vyvarujte sa radšej aj zmrzliny a surových plodov mora. Cestovateľské hnačky patria medzi najčastejšie ťažkosti na dovolenke a určite sa nejedná o nič príjemné.

Horúco nám dokáže zavariť

Tešíme sa na neho síce väčšinu roka, ale keď naozaj príde, väčšinou zaliezame do tieňa. A je to dobre, pri nadmernej horúčave nám totiž hrozí úpal - choroba z prehriatia. Dodržujte preto pitný režim, chlaďte sa studenou vodou a pri najmenších ťažkostiach vyhľadávajte chlad a nevystavujte sa priamym slnečným lúčom. Úpal sa prejavuje slabosťou, bolesťou hlavy, zmätenosťou, motaním hlavy, zvýšenou teplotou a mdlobou.

Lietadlom bez zaľahnutia v ušiach? Ide to!

Lietate na dovolenku lietadlom? Zmeny tlaku vzduchu nie sú ničím príjemným. Pískanie alebo zaľahnutie v ušiach sa ale môžete vyhnúť, vyskúšajte nasledujúce triky.

Zmenu tlaku v lietadle cítite v strednom uchu, jeho dutina je za normálnych okolností vyplnená vzduchom a rovnakým tlakom, ako je tlak vzduchu v okolí. Vzhľadom k tomu, že telo vzduch neustále absorbuje, musí sa pravidelne dopĺňať - napríklad zívaním, prehĺtaním,... Pri týchto úkonoch sa Eustachova trubica v uchu otvorí a dovolí vzduchu z úst alebo z nosa prejsť do vnútorného ucha a vyrovnať tak tlak.

Do vzdialených destinácií je najlepšia doprava lietadlom

Počas letu nastáva problém. A to s vyrovnaním tlaku v strednom uchu. Tlak v kabíne pri štarte a stúpanie do potrebnej výšky klesá, pričom tlak v uchu je zrazu vyšší. Naopak pri pristávaní je tlak v uchu nižší ako tlak v kabíne. Tým sa môže Eustachova trubica zablokovať. Respektíve malé svaly v hrdle, ktoré ju otvárajú, toho zrazu nie sú schopné. Ušný bubienok je tak zatlačený dovnútra a napne sa. Dôsledok? Nepríjemný pocit v uchu.

Suchý vzduch v lietadle

Čím väčšia je nadmorská výška, tým suchší je aj vzduch, ktorý prístroje v lietadle nie sú schopné dostatočne zvlhčovať. Navyše vzduch na palube neustále prúdi, a keď je v pohybe, oči, ale aj pokožku vysušuje oveľa rýchlejšie. Preto by ste mali počas letu dostatočne piť a v prípade suchých očí si do nich kvapkajte umelé slzy.

Na prekonanie bolesti v ušiach počas letu vo veľkých výškach sa odporúča aj nasledujúca metóda: Naberte vzduch do úst, upchajte si nos a snažte sa vyfúknuť vzduch akoby proti nejakej prekážke. Podľa slabého prasknutie zistíte, že došlo k vyrovnaniu tlaku na oboch stranách membrány.

SOS v lietadle

  • Po dvoch hodinách letu sa vlhkosť vzduchu v lietadle zníži na 10 percent. Počas cesty by ste sa mali natrieť hydratačným krémom a každú hodinu vypiť aspoň štvrť litra tekutín.
  • Namiesto kávy a alkoholu alebo čierneho čaju si dajte radšej obyčajnú minerálku. Spomínané tekutiny vás ešte viac odvodné.
  • Keď dostanete hlad, vyhnite sa ťažkému jedlu.
  • Niekoľkohodinový let vás utlmí, spomalí látkovú výmenu, a preto je najvhodnejšia tekutá strava, prípadne ryža, cestoviny alebo zelenina.
  • Po dlhom sedení v úzkom priestore často opúchajú nohy, obujte si preto pohodlné topánky a široké nohavice.

Ako problémom v lietadle predísť

  • Pri štarte a pristávaní sa snažte byť hore. Eustachova trubica sa počas spánku tak účinne neotvára, preto sa ľahšie upchá a vám zaľahne v ušiach.
  • Funkcia Eustachovej trubice sa znižuje aj počas nádchy, infekcie nosa alebo hrdla. Vtedy je najlepšie necestovať lietadlom alebo pred letom použiť nosové kvapky.
  • Tlak môžete vyrovnať aj prehĺtaním (napríklad vody alebo iného nápoja) v pravidelných intervaloch. Najvyššie každých 30 sekúnd.
  • Pritlačte si nosné dierky prstami bližšie k sebe a snažte sa vzduch mierne vydýchnuť.
  • Deťom pomôžete prekonať tlak v ušiach tak, že im ponúknete fľašu s pitím alebo cumlík, starším ratolestiam potom žuvačku.
  • Keď má vaše dieťa zápal stredného ucha, odporúčame ho preliečiť ešte pred cestou, inak môže byť pre dieťa zmena výšky bolestivá.
  • Ak nosíte kontaktné šošovky, radšej si ich pred letom vyberte. Podtlak na palube vám ich môže pritlačiť na očnú buľvu.

Partnera na romantickú dovolenku vo dvojici nájdete na online zoznamke.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: