Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Strážte si, čo a ako jete!

17.máj 2021
Strážte si, čo a ako jete!

Hygienické zásady a podmienky spracovania potravy sú v prevažnej časti sveta na takej úrovni, že by nám nemalo hroziť žiadne nebezpečenstvo, ak aj my dodržíme tie všeobecne známe pravidlá pri manipulácii s potravinami. Aj napriek tomu sa čas od času médiami preženie správa o toxickom mäse, vajciach a podobne.

Pokiaľ nejde o zámerné znehodnocovanie potravín s cieľom vyšších ziskov, veľmi častým zdrojom nákazy bývajú parazity. A môžeme sa mýliť, keď si myslíme, že je to len záležitosť exotických krajín a doma nám žiadne riziko nehrozí. Príznaky po nakazení sú v mnohých prípadoch na začiatku nulové a "škodcovia" sa zatiaľ nenápadne usadzujú v našom tele, v jeho orgánoch a tkanivách. Do istej miery sa musíme spoliehať na zodpovednosť potravinárskeho priemyslu, ale rozhodne by sme si mali uvedomiť, čo nám hrozí, keď nedodržiavame hygienické zásady, alebo s čím musíme počítať, keď cestujeme do cudzích krajín.

Žalúdočné problémy nepodceňujme

Aj v našich podmienkach sa nám pri nepozornosti môže do stravy dostať zlatý stafylokok, ktorý sa nachádza hlavne v mäse, rybách a výrobkoch z nich, rovnako ako v mliečnych výrobkoch, majonéze alebo krémoch do tort. V potrave sa nahromadia toxické splodiny a po ich požití sa dostavia kŕče, hnačka, vracanie a v ťažkých prípadoch aj strata vedomia. Uzdravenie je pomerne rýchle. Obyčajne príznaky odznejú do dvoch dní. Prevenciou je správne skladovanie jedla, jeho dostatočné tepelné spracovanie a rýchle ochladenie.

Ďalším nepríjemným návštevníkom, ktorý dokáže poriadne zakrútiť žalúdkom, je salmonela. Tá sa nachádza hlavne v živočíšnych produktoch. Určite už každý počul o tom, že nemá jesť surové cesto na koláč, v ktorom je vajce. Rovnako sa môže nakaziť aj z iných výrobkov zo surových vajec ako je majonéza, zmrzlina, ale aj mäso. Zdanie ale niekedy klame a občas sú nebezpečné aj výrobky ako semená, nakrájané ovocie alebo nepasterizované ovocné a zeleninové šťavy. Nakazený človek pociťuje bolesti brucha, často zvracia, trápia ho horúčky a zimnica. Liečbu stanovuje lekár, ktorý väčšinou odporučí len diétu.

Nečakane prekvapiť môže aj Bacillus cereus. Ide o mikrobiálneho pôvodcu ochorenia, ktorého spory dokážu v tele človeka produkovať toxíny. Rozširuje sa hlavne vo vlhkých a málo kyslých potravinách, ako sú cereálie, jedlá zo zemiakov, ryže, pudingy, konzervy, byliny, škrob, múka a podobne. Rozširujú sa jeho dva druhy. Prvým je emetickom toxín, ktorý vyvoláva nevoľnosť, malátnosť a zvracanie. Reakcia na neho má rýchly priebeh a obyčajne odznie do 24 hodín. Druhým typom je hnačkový enterotoxín, ktorý vyvoláva hnačkové ochorenie sprevádzané pocitom nevoľnosti. Problémy môžu trvať aj viac dní.

Chráňte svoje zažívanie

Pozor tiež na machovce, ľudské červy, ktoré dorastajú do dĺžky približne jedného centimetra. Žijú v dvanástnikovy a tenkom čreve. Najčastejšie ich môžeme získať konzumáciou výrobkov z bravčového mäsa, slaniny, šunky, salámy, ale problémové môžu byť aj hovädzie či kuracie mäso a ryby. Väčšina spomínaných parazitov zmizne v priebehu jedného až dvoch rokov, ale niektoré dokážu prežívať aj dlhšie. Navyše môžu zanechať dlhodobé následky. Na enterotoxín si treba dať pozor pri návšteve Ameriky, Afriky, Ázie aj Južnej Európy.

Najnebezpečnejšia je toxoplazmóza

K najrozšírenejším chorobám, spôsobenými parazitmi u ľudí, patrí toxoplazmóza. Percento nakazení v jednotlivých krajinách závisí hlavne na stravovacích návykoch. Ochorenie, ktorého je pôvodcom parazit Toxoplasma gandii, prenášajú hlavne mačky pomocou trusu. Oocysty sa dostanú do tela jedlom napríklad v podobe kontaktu s nakazenou pôdou, alebo konzumáciou nedostatočne tepelne upraveného mäsa alebo mlieka. Následne sa z črevných buniek dostávajú do lymfatického systému a všetkých orgánov v tele, alebo vytvárajú cysty.

K príznakom patrí únava, horúčka, bolesti svalstva, emočná labilita aj schizofrénia. Toxoplazmóza je nebezpečná hlavne v prípade tehotných žien, kde môže dôjsť k takzvanej vrodenej toxoplazmóze u dieťaťa, pri ktorej hrozia vývojové poruchy, psychické a fyzické poruchy alebo poškodenie zraku až slepota. Ochorenie môže mať dve formy: akútnu alebo latentnú, ktorá pretrváva aj celý život. Ak ste si do dnes mysleli, že parazity roznášajú len hospodárske zvieratá chované v zlých podmienkach alebo túlavé mačky a psy, že váš domáci miláčik nič takto odporného v sebe mať nemôže, je to omyl.

Dôležité je zvieratá pravidelne odčervovať, inak hrozí nákaza napríklad pásomnicou psou, ktorá pri prenose na človeka napáda žalúdok, pľúca, mozog a deformuje kosti. Hrozbou je aj psia škrkavka, ktorá zase postihuje centrálnu nervovú sústavu, dýchací a tráviaci trakt. A s láskou chovaným mačkám a psom sa nemusí vyhnúť ani svalovec špirálový, ktorý sa najčastejšie vyskytuje u potkanov alebo líšok.

Nakazená surová potrava

Ak sa chystáte napríklad do tropických a subtropických oblastí Ázie, pozor by ste si mali dať hlavne na surové mäso. Milovníci krvavých steakov by mali uprednostniť radšej dobre prepečený, pretože iným si môžu "zavariť" na sarkocystózu. Medzihostiteľom parazita, ktorý chorobu prenáša, sú totiž zvieratá, z ktorých sa prostredníctvom tráviaceho systému dostáva do definitnivného hostiteľa - človeka.

ozor, surová potrava môže byť nakazená

Parazit krvným obehom putuje po celom tele a usadzuje sa vo svalových bunkách, kde tvorí sarkocysty. Pri črevnej sarkóze patrí k prejavom horúčka, hnačka, nevoľnosť a vracanie. Časom vo väčšine prípadov sama vymizne. Pri svalovej sarkocystóze sa objavia opuchy svalov, svalová slabosť, kašeľ, bolesť kĺbov, vyrážky a horúčka. Sarkocystózu môžeme predísť dôkladným varením jedla a vyhýbaním sa konzumácii surového rastlinného aj živočíšneho jedla. Prostredníctvom tepelne neupravenej stravy sa môžeme nakaziť aj motolicami. Tie sa najčastejšie vyskytujú v Afrike, Južnej a Strednej Amerike a Ázii.

Po požití zárodkov sa dostavujú opakované horúčky, bolesti brucha, vracanie alebo chudnutie. Pri neliečení môže stav prerastať do chronického a skončiť dokonca smrťou pacienta. Liečba záleží na konkrétnom druhu motolice a určí ju odborný lekár. Nakaziť sa je možné aj z bežných rastlín ako je mäta pieporná. K závažným, život ohrozujúcim infekciám patrí aj trichinelóza. Známych je niekoľko druhov parazitov.

Nenápadná pásomnica

Ďalším nepríjemným parazitom, ktorý sa nám môže usídliť v organizme je pásomnica, ktorá parazituje v čreve. Ide o veľmi rozšírený druh parazita, ale existuje niekoľko druhov. V celosvetovom meradle je pásomnicou alebo larvovým štádiom postihnutých približne 77 miliónov ľudí. Najčastejším zdrojom nákazy je surové alebo polosurové mäso z hovädzieho dobytka alebo ošípaných. Nakazený človek môže byť často bez príznakov, alebo sa objavujú mierne príznaky ako bolesť brucha, chudnutie, slabosť, bolesť hlavy, zápcha alebo hnačka.

Časté sú aj poruchy správania alebo epileptické záchvaty u nakazených. Zistené prípady musí liečiť lekár a potom sa povinne hlási aj zdravotnej službe. Prevenciou je hlboké zmrazenie mäsa po dobu aspoň desiatich dní alebo varenie pri vysokej teplote.

Líšky prenášajú určité parazity aj na nás

Pre milovníkov dvorov a záhrad existuje iná nástraha v podobe echinokokózy. Najväčšie nebezpečenstvo hrozí v oblasti polí, lúk, záhrad a lesov. Ak si teda počas dovolenky chcete dopriať príjemné vidiecke prostredie, pozor na túto potvoru. Prenášajú ju líšky, ktoré kontaminujú lesné ovocie alebo záhrady. Parazit napáda hlavne žalúdok, kde vytvára nádor. Ten narastá do piatich milimetrov za rok a príznaky sa väčšinou objavujú, až keď dosiahne veľkosti desať centimetrov. Patrí medzi ne hlavne bolesť brucha, tráviace problémy, ale aj žltačka.

Ak sa parazit usadí v pľúcach, hrozí zhoršené dýchanie, kašeľ a bolesti na hrudi. Liečba je veľmi zložitá. Obyčajne sa musí odstrániť larvocysta a často je nutné doživotné podávanie liekov - antihelmintiká.

Zraniť sa môže aj žalúdok

Bolesti, kŕče alebo hnačky. Aj to sú nepríjemné veci, ktoré môžu pokaziť vyhliadku na akékoľvek dni, nielen tie odpočinkové. Nekonzumujte jedlá a nápoje, ktorej pôvod vám nie je úplne jasný. Aj keď už taká situácia nastane, keď je vám nevoľno a máte žalúdočné problémy, dôležité je prijímať dostatok tekutín, dať si diétu a ak ťažkosti neprejdú, navštíviť lekára.

Hlavne pozor na deti

Zvýšený pozor treba dávať na deti, ktoré sú náchylné na toxokarózu. Tá postihuje hlavne miminká od 1 do 5 rokov. Prenáša sa hlavne zle umytou zeleninou a ovocím. Ochorenie je spôsobené migrujúcimi larvami škrkavky psej a mačacej, ktorú sme už preberali. K infikovaniu ale môže dôjsť nielen potravou, ale aj kontaktom s infikovaným prostredím. Latentná alebo inými slovami skrytá forma prebieha takmer bez príznakov. Diagnostikuje sa väčšinou náhodne a na základe prítomnosti protilátok v tele.

U detí sa najčastejšie vyskytuje viscerálna forma, ktorej príznaky sú veľmi nešpecifické. Akútny stav sa vyznačuje poškodením pečene a pľúc alebo kožnými zmenami či dokonca kašľom. V očiach zase migrujúce larvy poškodzujú sietnicu. Choroba sa lieči v závislosti od lokalizácie lariev, najčastejšie ide o benzimidazoly. Ako sa hovorí, náhoda je blbec, ale to neznamená, že by sme mali rezignovať na všetky múdre zásady a odporúčania, ktoré sme skúsenosťami nabrali. V prvom rade je dôležité dodržiavanie hygieny rúk, hlavne pred jedlom a po návrate z vonku, kde môžeme siahať na množstvo kontaminovaných predmetov.

Ďalšími opatreniami je konzumácia len dostatočne tepelne upraveného mäsa, mlieka a vajec a pred návštevou exotických krajín si nájsť, aké nástrahy na nás môžu v danej krajine číhať a ako sa im môžeme úspešne vyhnúť.

Ak chcete niečo pre svoje zdravie urobiť, môžete sa zamerať na uvedené rady, ako vašu lymfu rozprúdiť a napríklad pri nejakej športovej aktivite stretnete toho pravého alebo tú pravú. Začať s hľadaním môžete aj tu.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: