Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Stavba domu preverí váš vzťah

26.máj 2017
Stavba domu preverí váš vzťah

Spoločné bývanie je jeden z ďalších krokov k skutočnému spoločnému a rodinnému životu. Stavba domu je veľký krok a dokáže preveriť váš vzťah. Môže to byť peklo, ale aj naopak to najlepšie pre vašu spoločnú budúcnosť.

Keď sa rozhodnete pre stavbu domu, buďte si istí, že vás čakajú celkom zložité a veľmi náročné situácie. Pri stavbe domu ide predovšetkým o komunikáciu, rozhodovanie, ujasnenie si priorít a veľa kompromisov. Už len to prvé rozhodnutie, či budete chcieť začať stavbu v meste alebo na dedine. Ďalej bude otázkou, kto bude nad celou stavbou dozorovať a kto bude robiť tie menšie rozhodnutia. Dosť často práve tu vzniká problém, kedy sa stavba domu stáva obrovskou katastrofou a vyčerpávajúcim projektom, ktorý nemusí byť ani dotiahnutý do konca a spôsobí koniec vzťahu. Partnerské nezhody sú v každom vzťahu, môže to byť z dôvodu nedostatku času a obrovskému stresu.

Ako si prácu rozdeliť?

Myslíte si, že je vhodné si prácu rozdeliť alebo naopak robiť všetko spoločne? Vo väčšine párov, kde sa práce zúčastňovali obaja, došlo k posilneniu vzťahu. V opačnom prípade došlo k rozchodu. Ženy by mali byť tie, ktoré budú upratovať, je to ich čisto ženská záležitosť, než aby štukovali. Aj keď výnimky sú tiež možné. Hlavné slovo by mali mať ženy aj pri výbere vnútorného zariadenia domu a prispôsobeniu. Ony budú robiť dom domovom.

Ako spoločne prežiť budovanie vlastného domu?

Už na samotnom začiatku vášho projektu, je potrebné mať vzájomnú dôveru, úctu a predovšetkým už toľko spomínanú komunikáciu.

Najčastejšie sa jedná o zlé plánovanie. Hneď na začiatku je totiž potrebné vedieť, čo obaja chcete a očakávate. Musíte mať každý nejakú svoju predstavu a zároveň byť aj trochu kreatívny. Je potrebné o vašich nápadoch diskutovať, len tak nájdete spoločné témy a spoločné kompromisy. Nie je tu na mieste, aby ste sa s projektom ponáhľali, pretože plánujete v dome bývať po zvyšok vášho spoločného života a vychovávať tu deti. Nič nebude ľahké a všetko si bude musieť každý z vás patrične obhájiť, len tak vznikne nejaký váš spoločný projekt, ktorý bude mať šťastnú budúcnosť. Čaká vás veľa problémov, aj keď si všetko do detailu naplánujete a budete si musieť veľa vecí zistiť sami.

Rozhodnutie

Nechcete dom iba vy? Je váš partner naozaj pripravený? Chce aj váš partner bývať v dome? Zvládne prácu okolo domu? A chcete spolu byť aj za pár rokov? Toto všetko sú len základné otázky, ktoré by ste si mali položiť ešte predtým, než sa pre nejakú stavbu alebo rekonštrukciu rozhodnete.

Ten správny tím

Je jasné, že to nebudete stavať len vy dvaja vlastnými rukami, a preto bude potrebné zohnať ten najlepší tím, ktorému budete môcť veriť. Než si najmete nejakú firmu alebo robotníkov, je vhodné, aby ste si zohnali referencie. Rozhodne nie je na mieste veriť hneď prvým, ktorí sa vám ponúknu. Projekt analyzujte a riešte už od samého začiatku s projektantom/architektom, jedine tak sa zbavíte zbytočného stresu a predídete nemilým prekvapením a problémom.

Stavba domu preverí váš vzťah

Finančný plán

Stavba domu rozhodne nie je záležitosť, ktorá sa dá hneď na začiatku vyčísliť presne na korunu. A preto je potrebné mať jasné informácie o vašej finančnej situácii a o tom, čo všetko ste schopní a ochotní do budovania spoločného domu investovať. Väčšinou majú obaja na začiatku veľké oči a postupným budovaním sa stavba stáva bojom o peniaze. Hneď na začiatku je dôležité získať čo najviac podrobností o nákladoch a rovno si pripraviť aj finančný plán pre prípadné katastrofy.

Otestujte sa

Vyrazte do nákupného centra s nábytkom a skúste si zostaviť nábytok, ako by to malo vo vašom dome vyzerať. Keď zistíte, že už bojujete len aj vo výbere nábytku a nemôžete sa zhodnúť, nemali by ste sa do stavby nejakého domu vôbec púšťať a mali by ste zvoliť radšej bývanie v panelovom dome.

Určite veliteľa

Všetko je dobré rozhodnúť vopred, ale občas sa stane, že bude počas stavby potrebné urobiť nejaké rozhodnutia. Od začiatku je potreba vzájomne pochopiť, kto bude ten, kto bude ten vedúci. Ak jeden z vás už nejaké znalosti má, je na mieste, aby bol vedúcim on. A keď jeden nemôže z dôvodu časovej náročnosti, mal by to obstarať ten druhý.

Rozdeľte si zodpovednosť

Stavba vlastného domu, bude obnášať veľa úloh, a preto je vhodné, aby s vašimi dodávateľmi hovoril a konal väčšinou len jeden. Alebo rovno stanoviť, že napríklad hrubé práce sa týkajú muža a veci kreatívne a estetické bude riešiť žena. Rozdeliť si to môžete akokoľvek.

Diskutujte o nápadoch

Ide o spoločný projekt a budete tam chcieť žiť obaja, nebuďte teda len tí, ktorí všetko odkývajú a potom sa len budú sťažovať. Zapojte sa a diskutujte, hľadajte nápady a riešenia.

Nebojte sa požiadať o pomoc

Neviete si s niečím rady? Nebojte sa, že budete pred svojím partnerom vyzerať ako hlupák. Počas vášho spoločného projektu nastanú chvíle, kedy nebudete schopní niečo len tak sami rozhodnúť alebo vyriešiť. Nebojte sa teda požiadať o pomoc ďalších iných odborníkov, priateľov alebo rodinu. A to isté platí aj čo sa týka vášho voľného a spoločného času, je celkom pochopiteľné, že toho budete mať obaja až nad hlavu, ale nemali by ste zabúdať jeden na druhého. Nájdite si chvíľku aj nejaký ten deň len pre seba.

Ak máte vzťah, ktorý je funkčný, určite ho nejaká stavba domu, len tak nezničí. Už dávno sú preč časy, kedy bola výstavba domu zásadne doménou mužov. V dnešnej dobe je situácia úplne iná. A okolo tridsiateho roku veku sa chcú ľudia usadiť a mať šťastnú a fungujúcu rodinu a už len zmienka o spoločnom bývaní a stavbe domu, dokáže dodať do vášho vzťahu novú energiu a nový pohon. Samotná stavba je veľmi náročná nielen psychicky, fyzicky, ale aj časovo. Väčšinou sa partneri do ich spoločného projektu zahryznú po svojom, pretože chcú všetko hneď a predovšetkým rýchlo a v tú chvíľu môžu vypustiť to, čo obaja naozaj skutočne potrebujú a začnú sa sami sebe odďaľovať. Stavba domu alebo jeho rekonštrukcia vyžaduje dostatok tolerancie a upustenie od perfekcionizmu. Keď budete chcieť všetko perfektné, stratíte podvedomie o prítomnosti i vašom okolí a tak trochu sa z toho zbláznite.

Ak hľadáte nejakých odborníkov, ktorí by vám mohli pomôcť s vaším spoločným projektom, môžete ich nájsť a osloviť v Prešove, Bratislave, Košiciach aj iných veľkých mestách a tešiť sa spoločnej budúcnosti.

[Kač]

Zdieľajte tento článok na: