Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Spoznajte s partnerom rôzne druhy masáží

21.september 2018
Spoznajte s partnerom rôzne druhy masáží

Potrebujete sa s partnerom trochu uvoľniť či by ste ho radi prekvapili poukážkou na masáž, ale vôbec netušíte, aká masáž by pre vás mohla byť najvhodnejšia? My vám v dnešnom článku predstavíme jednotlivé druhy, z ktorých si budete môcť vybrať.

Ľudské telo dokáže dať najavo, že potrebuje masáž, aký typ by ale potrebovalo, to už nikomu nepovie. Ak ste v tomto obore nováčikovia a nikdy predtým ste sa o masáže nezaujímali, môžu vám niektoré názvy masážou pomotať hlavu. Nemajte obavy, pomôžeme vám rozlúštiť jednotlivé typy masáží a ich výhody, aby ste si mohli vybrať tú, ktorú budete potrebovať.

V prvom rade je dôležité si pri výbere masáže položiť otázku, či chcete masáž pre relaxáciu a zníženie stresu alebo potrebujete úľavu od symptómov či pomoc s určitými zdravotnými problémami. Než si objednáte masáž, mali by ste dať svojmu terapeutovi vedieť, čo hľadáte a môžete sa aj opýtať, aký štýl terapeut používa, mnoho ľudí totiž používa viac ako jeden štýl. Terapeut môže prispôsobiť vašu masáž podľa vášho veku, zdravotného stavu alebo akýchkoľvek iných potrieb či cieľov, ktoré máte. Rovnako ako sú ľudia odlišní a individuálni, žiadna masáž nie je úplne rovnaká a naozaj vždy záleží na tom, čo potrebujete.

Aké typy masáží vlastne existujú? Poďme sa na to pozrieť trochu zblízka.

Švédska masáž

Jedná sa o štandardný typ masáže ponúkaný vo väčšine kliník, kúpeľoch a wellness centrách. Dosť často býva švédska masáž synonymom pre masáže. V porovnaní s ázijskými masážnymi technikami, ktoré sú zamerané na energiu, je švédska masáž založená na západnom poňatí anatómie a fyziológie. Pri masáži maséri bežné používajú olej a typicky začínajú širokým všeobecným hladením, a neskôr sa toto hladenie premení na špecifické hladenie, ktoré riešia problémové oblasti.

Existuje päť základných typov hladenia: efferuage (dlhé hladké ťahy), petrissage (miesenie, kolísanie a zdvíhanie), trenie (krúženie alebo malé kruhové pohyby), tapotement (klepanie) a vibrácie.

Švédska masáž poskytuje 60 alebo 90-minútovú relaxáciu celého tela a môže byť užitočná, ak sa zotavujete z úrazu.

Aromaterapia

Aromaterapia je v podstate švédska masáž s vonnými rastlinnými olejmi (známymi ako esenciálne oleje), ktoré sú pridané do masážneho oleja. Esenciálne oleje, extrahované z kvetov a iných častí rastlín, poskytujú príjemnú vôňu a majú liečivé vlastnosti. Levanduľa a ruže napríklad podporujú relaxáciu. Maséri zvyčajne používajú vopred zmiešané oleje na relaxáciu alebo povzbudenie.

Upokojujúce účinky aromaterapie môžu byť prínosom pre rad zdravotných problémov, vrátane bolesti hlavy, nespavosti, niektorých porúch zažívacieho traktu, bolesti chrbta a dokonca aj predmenštruačných symptómov. Než sa rozhodnete vyskúšať túto masáž, uistite sa, že nie ste alergickí na žiadnej z rastlín použitých v olejoch. Ak by ste boli, mohlo by dôjsť k reakcii na koži v podobe vyrážky. Aby ste sa tomuto vyvarovali, prediskutujte to so svojím masérom, ktorý určite vyberie nejakú alternatívu, ktorá vám bude vyhovovať.

Počas masáže sa masér zameria na celé telo, vy budete vdychovať vôňu olejov, zatiaľ čo vaša pleť ju bude absorbovať. Aromaterapia bežne trvá 60 až 90 minút a môže byť niekedy zameraná iba na chrbát, ramená a hlavu. Nebudete mať na sebe nič okrem spodnej bielizne, to však záleží na vás, či si ho chcete nechať na sebe alebo ho tiež zložíte.

Hĺbková masáž

Tento druh masáže, ktorá zvyčajne trvá 60 až 90 minút, sa zameriava na svalové uzliny (známe tiež ako "adhézie") a špecifické problémové oblasti v hlbších vrstvách svalov a spojivového tkaniva. Pri pomalom hladení alebo trení cez vlákno svalu masér rieši chronicky strnulé alebo boľavé svaly, opakujúce sa svalové napätie, posturálne problémy či zranenia.

Aj keď je pravda, že tlak hĺbkovej masáže je všeobecne intenzívnejší ako tlak švédskej masáže, nemal by byť bolestný, aby bol účinný. Pokiaľ pri masáži ucítite bolesť, okamžite to oznámte svojmu masérovi.

Hĺbková masáž sa zameriava na veľa zdravotných komplikácii

Hĺbkovú masáž by mali zvážiť predovšetkým jedinci s chronickou bolesťou alebo pretrvávajúcim zranením, ktoré spôsobujú obmedzenú pohyblivosť. Masáž je účinná pri liečbe opakovaných stresových poranení, ako je napríklad tenisový lakeť alebo syndróm karpálneho tunela, a môže byť užitočná aj pri znižovaní príznakov osteoartrózy.

Shiatsu

Japonské masážne techniky užívania v shiatsu zahŕňajú lokalizovaný tlak pomocou prstov (občas pomocou rúk alebo lakťov), ktorý sa aplikuje v rytmickej sekvencii po celom tele po dobu 60 až 90 minút. Na každý bod sa tlačí približne 2 až 8 sekúnd. Shiatsu má korene v tradičnej čínskej medicíne a cieľom je stimulovať body akupresúry na tele, aby sa zlepšil tok energie a telo opäť získalo rovnováhu.

Pri masáži sa nepoužíva žiadny olej, klienti preto nosia voľné oblečenie. Shiatsu sa zvyčajne vykonáva na rohoži na podlahe alebo na nízkom masážnom stole a často sa používa na zníženie stresu aj ako ochrana pred stresovými zdravotnými problémami. Tiež je efektívna pre liečbu zdravotných problémov, ako je artritída, nespavosť, bolesť chrbta a krku, ischias (náhle vzniknuté bolesti v oblasti bedrovej chrbtice pri náhlom pohybe). Shiatsu môže zároveň pomôcť zvýšiť energiu, podporiť zotavenie z poranenia a stimulovať tráviaci systém.

Reflexológia

Masér sa u tohto typu masáže snaží podporiť relaxáciu a hojenie v tele pomocou tlaku prstov a techník, ako je miesenie a trenie. Reflexológia je založená na "reflexných oblastiach" na rukách, nohách a ušiach, ktorých energia je spojená s orgánmi a inými časťami tela. Použitím tlaku na reflexné body masér dodáva nervovému systému rovnováhu a stimuluje endorfíny, čo znižuje stres a nepohodlie.

Môže to byť hlboko relaxačná terapia pre vaše nohy, obzvlášť ak celý deň stojíte a máte ich unavené a boľavé. Je vhodná predovšetkým pre osoby, ktoré nemajú radi, keď sa niekto dotýka ich tela. Pri tejto masáži, ktorá trvá zhruba 30 až 60 minút, zostávam úplne oblečení v pohodlnom oblečení, iba si zložíte topánky a ponožky.

Športová masáž

Športová masáž je špeciálne navrhnutá pre prevenciu a liečbu zranenia, zlepšenie flexibility a športového výkonu. Je vhodná predovšetkým pre športovcov, ktorí sa zotavujú zo zranení alebo sa pripravujú na atletické či športové udalosti. Masáž však môžete využiť, aj keď nie ste športovci, napríklad keď máte opakovane natiahnuté svaly alebo v prípade, že ste utrpeli nejaké zranenia. Skvele sa tiež hodí, ak ste náchylní voči zraneniam, pretože môže byť v tomto prípade použitá na prevenciu športových úrazov. Okrem toho môže športová masáž uľaviť od bolesti, úzkosti a svalového napätia.

Táto masáž môže byť vykonaná ako celotelová masáž alebo zameraná iba na časti tela, ktoré potrebujú najväčšiu pozornosť (u športovcov o tomto rozhoduje druh športu, ktorému sa venujú). Hlboký tlak môže byť striedaný s upokojujúcim hladením v závislosti na tom, čo potrebujete. Jednotlivé spôsoby hladenie sú všeobecne rýchlejšie ako tie, ktoré sa používajú pri švédskej masáži.

Športová masáž trvá rovnako dlho ako väčšina ostatných masáží - 60 až 90 minút. Počas masáže môžete byť oblečení alebo nahí. Ak dávate prednosť oblečeniu, mali by ste mať na sebe niečo slabého a voľnejšieho, čo by terapeutovi umožnilo prístup k vašim svalom. Vhodné sú voľné šortky a tielko.

Keď hľadáte tú správnu masáž, zistite si, akým typom masáže sa venujú maséri vo vašom okolí. Porovnajte to tiež s výhodami, ktoré z toho pre vás plynú. Možno by ste si mali vopred s niektorými masérov prehovoriť, aby ste našli toho, ktorý bude rozumieť vám i vašim potrebám, pretože pracuje s ľuďmi, ktorí majú rovnaký cieľ ako vy. Nezabudnite tiež spomenúť, či trpíte alergiami na niektoré vône alebo rastlinné oleje, aby ste si bezstarostne mohli masáž užiť.

Maséri sa nachádzajú v celej Slovenskej republike, môžete si preto vybrať toho, ktorý vám bude pripadať najlepší buď vo svojom okolí alebo si napríklad s partnerom naplánovať víkendový relax na wellness pobyte ďalej od domova.

[rox]

Zdroj: https://www.healthline.com

Zdieľajte tento článok na: