Športuj len s bezpečnou výbavou!
Milovníci vodných športov
Vodáctvo a splavovanie riek za posledných dvadsať rokov uchvátilo tisíce Slovákov. Málokto z nich ale vie, ako sa na rieke správať, ako sa vybaviť a obliecť. Základom vodáckeho vybavenia je vodácka helma správnej veľkosti a záchranná vesta. Mnoho ľudí si myslí, že prilba je zbytočná, a na vodu sa púšťa bez nej, v lepšom prípade si berú cyklistickú prilbu. To je ale veľká chyba. Pod hladinou sa skrýva mnoho nebezpečenstiev v podobe veľkých kameňov, klád a konárov, ktoré, ak sa človek s loďou prevráti, môžu spôsobiť nebezpečné zranenia. A v takom prípade je vodácka helma to, čo skutočne môže zabrániť vážnemu poraneniu hlavy a bezvedomie. Rozdiel medzi vodáckou a cyklistickú helmou je v tvare a vo funkčnosti. Vodácka helma musí zniesť opakované nárazy ostrými predmetmi, pričom cyklistická prilba je po jednom náraze ďalej nepoužiteľná.
Multifunkčná vesta
Zásadné miesto vo výbave na vodu má aj plávacia záchranná vesta, ktorá by vždy mala byť certifikovaná. Súčasné záchranné vesty sú zvyčajne plnené mäkčeným polyuretánom, ktorý zabezpečuje zodpovedajúcu nosnosť, čo je dôležité v prípade topenia sa, bezvedomia a podobne. Vesta funguje aj ako tepelná ochrana, ktorá zmierňuje tepelný šok. Ak si uvedomíte, že teplota vzduchu sa v letných mesiacoch, pohybuje okolo 25 - 30 stupňov, je jasné, že riziko tepelného šoku pri prevrátení lode a rýchlom, neočakávanom kontaktu s vodou je vysoké. Vesta, samozrejme, plní aj ochrannú funkciu a zabraňuje poranenia pri náraze.
Neoprén a hydro
Dobré je nepodceňovať ani oblečenie. Najlepším riešením je vodácky neoprén. Tých je celá rada, existujú neoprény s dlhými aj krátkymi rukávmi a dlhými aj krátkymi nohavicami. Používajú sa na ne aj rôzne hrubé materiály. Čím je materiál hrubší, tým vyššiu tepelnú izoláciu zabezpečuje. V súčasnej dobe existujú aj požičovne, ktoré okrem lodí požičiavajú aj neoprény. Kto nechce investovať do požičania neoprénu, mal by sa vybaviť takzvaným hydrooblečením. "Hydro" v reči vodákov znamená šuštiakové nohavice a bundu. Pod hydro je dobré si vziať tričko a spodky z funkčných materiálov, ktoré odvádzajú vlhkosť od tela na povrch, čím telo chráni pred prechladnutím, neoprén túto funkciu plní sám. Aj pod neho si ale môžete vziať funkčné tričko.
Žabky na vodu nepatria
Pozornosť venujte aj obuvi. Šľapky typu kroksy, žabky alebo voľné sandále na vodu nepatria. Vhodné sú obyčajné šnurovacie plátené topánky, alebo špeciálne topánky z neoprénu. Obuv, ktorá nedrží pevne na nohe a kĺže sa z nej, je celkom nevhodná a v prípade pádu do vody zvyčajne dochádza k jej strate, čím človek prestáva mať nohu chránenú. K výbave vodáka patria aj hádzačky, teda záchranné vrecúška s lanom, ktoré sa hádžu topiacemu a vodácke nože na odrezanie, keď sa človek pod hladinou zachytí o nejaký predmet, ktorý mu bráni dostať sa na hladinu.
Ako sa bezpečne správať pri splavovaní rieky
- Na vodu by vždy mali vyrážať aspoň tri posádky. Keď dôjde k nešťastiu a jedna posádka potrebuje záchranu, druhá loď zabezpečuje záchranu a posádka tretej lode privoláva záchranára.
- Pri splavovaní riek a splavov sa lode nemajú k sebe navzájom priväzovať. Lode majú všetky úseky absolvovať samostatne.
- Vo výprave by mal byť vždy aspoň jeden skúsený vodák, ktorého zvyšok výpravy plne rešpektuje.
- Na vodu nepatrí alkohol ani iné návykové látky. Za ich požitie môžu vodáci dostať veľké pokuty.
Kaňoning objavuje čoraz viac ľudí
Medzi expandujúce športy patrí kaňoning, teda schádzanie kaňonov. Je to relatívne mladý šport a mnoho jeho priaznivcov sa vyselektovali z fanúšikov vodáctva a ďalších outdoorových športov. A pretože u nás kaňony nie sú, milovníci tohto športu vyrážajú do zahraničia, najčastejšie do Slovinska, Rakúska, Talianska, Francúzska, Švajčiarska. Kaňoning znamená zdolávanie kaňonov, teda ciest, ktorými medzi horami prechádza horský potok alebo rieka, je to kombinácia prekonávania skál, horských tôní a vodopádov.
V kaňonoch sa slaňuje, skáče a vodopády sa dajú aj skĺznuť. Podmienkou pre kaňonovanie je dobrá psychická aj fyzická kondícia. K výbave na tento druh športu patria statické lana, sedáky, horolezecké úchytky a ďalšie vybavenie, ktoré väčšinou vlastníé sprievodca. Z oblečenia sú dôležité pevné topánky, rukavice, ideálne jachtárske, ktoré sú určené na prácu s lanami a zároveň do vody. Telo si neoprénom chránime pred nárazom aj teplotnými rozdielmi vody a vzduchu. Na hlavu je, samozrejme, potrebná horolezecká prilba. Vzhľadom k tomu, že ide o adrenalínový šport, je potrebné, aby členovia skupín boli disciplinovaní a dbali na bezpečenostné pravidlá. Skupinu má viesť skúsený sprievodca, ktorý pozná terén, má k dispozícii mapy presne popisujúce profil daného kaňonu a má aj dosť skúseností.
Plnou parou do cyklistických pedálov
Ďalším z obľúbených športov je cyklistika. Aj v tomto prípade platí, že nie každý, kto si vyvedie bicykel na cestu a sadne si na neho, cyklistike rozumie.
Prilba je základ
Základom bezpečnosti je ochrana hlavy cyklistickou prilbou. Ďalšou bezpečnou časťou sú chrániče. Niektoré chrániče sa vyrábajú z inteligentnej peny. Tieto hmoty sú typické tým, že sú mäkké a poddajné pri bežnom užívaní, ale vo chvíli nárazu prudko stvrdnú, čím stlmia náraz. Z ďalších chráničov môžeme menovať chrániče na chrbticu, ktoré fungujú podobne ako chrániče chrbtice používané snowboardistami, prípadne chrániče holení, ktoré sa používajú pri rôznych cyklistických disciplínach.
Nebyť neviditeľný
Pre bezpečnosť cyklistov je kľúčové, aby ho na bicykli bolo dobre vidieť. Oblečenie na bicykel by malo mať výrazné farby alebo by malo byť opatrené výraznými reflexnými prvkami. Ak tieto prvky nie sú súčasťou oblečenia, môžu sa kúpiť reflexné pásky, ktoré sa pripínajú na hornú alebo dolnú končatinu, a samozrejme by mali byť odrazky na bicykli, a to vpredu aj vzadu, prípadne aj na pedáloch. Okrem farby oblečenia je dôležitá aj kvalita tkaniny. Aj pre cyklistov je vhodná bielizeň z funkčných materiálov, z týchto materiálov by cyklista mal mať tričko aj cyklistické nohavice s gélovou vložkou pre zvýšenie komfortu. Pravidlom je, že pod cyklistické nohavice už nepatrí žiadna spodná vrstva.
Pozornosť pri výbere cyklistického oblečenia je potrebné venovať aj bunde. Na bicykel sú vhodné cyklistické vetrovky, ktoré sú vzdušné a poskytujú aj čiastočnú ochranu proti dažďu. Outdoorové, celkom nepremokavé bundy na bicykel vhodné nie sú, pretože síce ochránia pred dažďom, ale cyklista sa v nich rýchlo zaparí. K výbave cyklistov patria aj pevné cyklistické topánky a okuliare. Bežné slnečné okuliare nie sú dobré a v teréne, kde sa rýchlo strieda svetlo a tieň, môžu spôsobiť ťažkosti. Vhodnejšie sú okuliare svetlejšie alebo číre.
Radosť na kolieskach
Všetci ich poznáme: nadšencov, ktorí na kolieskových korčuliach brázdia cyklotrasy, chodníky aj parky. Je ich veľa, niektorí majú slúchadlá na ušiach a chcú sa odreagovať, iní jazdia vo dvojiciach a sú aj takí, ktorí tlačia kočík.
Aké dôležité pomôcky je vhodné používať na in-line korčuliach?
Najdôležitejšia je helma, ktorú by mal mať každý korčuliar bez rozdielu úrovne korčuliarskych schopností. Odporučiť sa môžu helmy vyrábané technológiou in mold, teda helmy nie sú lepené, ale vyrábané v jednej forme, čo pre športovcov znamená lepšiu ochranu hlavy. Prilba určená na in-line korčuľovanie sa môže nahradiť cyklistickou. Prilba by mala byť dobre upevnená, nesmie byť príliš voľná ani nesmie tlačiť a mala by mať správnu veľkosť. Ďalej sa odporúčajú chrániče kolien, lakťov a zápästia. Chránia nielen proti bežným odreninám, ale tiež napr. spevňujú zápästie, ktoré je náchylné na zlomeniny. Aj u chráničov je dôležitá správna veľkosť a pevné pohodlné upevnenie, ktoré nebráni pohybu.
Vhodné sú chrániče zložené z plastovej výstuže, ktorá neobmedzuje pohyb a zabraňuje odreninám, z mäkkého čalúnenia a kvalitných upevňujúcich pásikov správnej dĺžky. K výbave patria aj ochranné nohavice, kraťasy, ktoré sú určené predovšetkým pre deti, ale aj dospelých, ktorí majú obavy z pádu na bok alebo zadok.
Je dôležitá kvalita korčulí?
Kvalitné korčule sú veľmi dôležité a často pomôžu zabrániť nepríjemnému pádu, a to predovšetkým vďaka lepšej ovládateľnosti. V praxi platí, že väčšie kolieska rovná sa vyššia rýchlosť, ale horšia ovládateľnosť. Preto sa začiatočníkom odporúča kolieska s priemerom 80 - 84 mm. Ďalšou dôležitou súčasťou korčúľ je skelet, ktorý by mal byť z kvalitného plastu či karbónu a jeho súčasťou by mal byť pohyblivý kĺb v členku. Skelet by nemal mať ostré hrany, ktoré by mohli tlačiť do výstelky. Výstelka alebo vnútorna obuv fitness korčulí je veľmi významnou súčasťou, a preto by mala byť maximálne komfortná. Pri kúpe je dobré venovať pohodliu najväčšiu pozornosť, nepohodlné korčule znamenajú otlaky aj kostnej výrastky. Zásadná je tiež veľkosť korčúľ, ktorá by mala byť akurát na nohu na jednu tenkú ponožku.
Aké oblečenie je vhodné na korčule?
Najvhodnejšie je pohodlné a funkčné športové oblečenie. Jeho výber závisí od počasia.
Ktoré ďalšie doplnky sa odporúčajú?
Užitočné sú napríklad zvončeky na prst, reflexné prvky či blikajúce svetla na jazdu za šera.
Nájdite si svoju letnú lásku, ktorá vydrží. Poobzerajte sa po niekom. Skúste napríklad vedecký zoznamovací dotazník alebo partnerskú zhodu podľa zverokruhu.
[ivi]