Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Slniečko a jeho následky

2.august 2016
Slniečko a jeho následky

Ako zaobchádzať s popáleninami? A čo všetko vás môže postihnúť pri dlhodobejšom pobyte na priamom slnku?

Vonku svieti slniečko a takmer každý chce nachytať nejaký ten "bronz". Ľahnete si na deku, ležadlo, k vode, na záhradu, oddáte sa slnečným lúčom a zrazu stratíte pojem o čase. Je príjemné sa nahrievať na slniečku, ale následky môžu byť až katastrofické. Spálite sa ako rak a bude vás to šialene bolieť. Asi každému už sa niečo také niekedy stalo. A každému sa to rozhodne stať môže. Je dôležité akékoľvek spálenie nebrať na ľahkú váhu. Opakovaným vysušovaním vašej pokožky a častejším spálením sa, sa zvyšuje riziko výskytu melanómu a rakoviny.

Čo spôsobuje spálenie?

Ako všetci viete, je to jednoduché. Ak bude vaša pokožka vystavená slnku po dlhšiu dobu, nakoniec sčervenie, bude vysušená a podráždená. Slnko vydáva celkom tri vlnové dĺžky ultrafialového žiarenia: UVA, UVB a UVC. Žiarenie UVC nedosahuje až na zemský povrch, za to dva zvyšné druhy ultrafialového svetla dokážu dosiahnuť, preniknúť a poškodiť vašu pokožku. Poškodenie kože teda spôsobuje ako UVA tak aj UVB žiarenie.

Ako skoro sa spálite od slniečka, závisí na:

  • typu vašej pleti
  • slnečnej intenzite
  • a samozrejme, ako dlho budete vystavení slnečným lúčom.

Určite je rozdiel v tom, keď sa opaľuje človek svetlejšieho typu, ako človek, ktorý je od malička tmavší. Človek s blond vlasmi a modrými očami bude oveľa skôr ako rak.

Použitie opaľovacieho krému:

Opaľovací krém by mal mať ochranný slnečný faktor (alebo SPF) aspoň 30. Aplikovať by sa mal aspoň 30 minút predtým, než vyrazíte von. Aj keď je pod mrakom, oplatí sa krémy používať. UV žiarenie preniká na vašu pokožku aj cez mraky. Mažte sa najlepšie každé dve hodiny, ak sa kúpete, tak aj častejšie.

Tu je niekoľko tipov pre udržanie si svojej kože v bezpečí, keď ste vonku:

Slnečné lúče sú najsilnejšie medzi desiatou hodinou dopoludnia a štvrtou hodinou popoludní. Keď je vonku veľká slnečná aktivita, bude dobré, keď sa budete zdržiavať v tieni. Keď už von musíte, chráňte sa. Vezmite si slnečné okuliare, klobúk alebo čiapku a hlavne sa namažte kvalitným krémom s dostatočným ochranným faktorom

slunce a popáleniny

Čo robiť ak sa vám podarí na slniečku zaspať?

  • Ak ste blízko nejakej vody, choďte sa schladiť, stačí na pár sekúnd a okamžite si na seba niečo oblečte. Samozrejme najlepšie  niečo mokrého, aby vás to aspoň trochu príjemne chladilo. Ak máte tú možnosť, použite aj ľad alebo ľadový obklad, ale neplatí to priamo na veľké a vážne spálenie. Vyhnite sa mydlu a všetkým parfémovaným prípravkom, ktoré môžu vašu pokožku vysušiť. Keď by ste si ju vysušili, bolelo by to ešte viac. Po krátkej kúpeli, sprche použite chladivý krém po opaľovaní a nešetrite s ním, je potrebné, aby sa vaša pokožka dodatočne hydratovala. Tento krém používajte každý deň, najlepšie aj niekoľkokrát, aby nedošlo k lúpaniu.
  • Ak sa vám objavia veľké pľuzgiere, máte navyše teplotu, zimnicu, ste zmätení a chce sa vám omdlieť, nejedná sa len tak o nejaké drobné spálenie zo slniečka. Vyhľadajte lekársku pomoc a v žiadnom prípade pľuzgiere neprepichujte, ani neškriabte. Mohla by sa vám do týchto miest dostať infekcia a následne by vám to hnisalo.
  • Opakované spálenie vedie k predčasnému starnutiu pleti, rakovine, a preto je potrebné sa pred slniečkom chrániť. Na trhu je množstvo prípravkov s rôznymi ochrannými faktormi a napríklad v lekárni vám skúsení odborníci veľmi radi poradia, aby ste dostatočne chránili seba i svojich blízkych a dovolenku ste si užili a nepretŕpeli.

Rýchle rady v boji proti popáleninám:

  • nepodceňte v prvom rade prevenciu
  • použite chladivý obklad pre okamžitú úľavu
  • doprajte si krátku chladivú sprchu
  • urobte si kúpeľ z ovsených vločiek
  • do kúpeľa si pridajte trochu jablčného octu
  • použite harmanček
  • nepoužívajte mydlo
  • hydratujte sa kvalitným krémom, skúste aloe vera
  • veľa pite
  • vyskúšajte na popáleniny biely jogurt, tvaroh, pomôže vám to od tepla z popálenín
  • môžete použiť šalátovú uhorku
  • uvarte si zemiaky a vychladnuté ich nechajte pôsobiť na vaše popáleniny ako obklad.

Čo, keď sa pridajú aj iné symptómy?

Prehriatie

Jedná sa o prehriatie vášho organizmu, je to tzv. zlyhanie vlastnej termoregulácie. Nemáte dostatok vody v tele pre tvorbu potu a vaše telo sa prehrieva. Znižuje sa krvný tlak a zvyšuje srdcovú frekvenciu. Je potrebné sa ochladzovať a zabezpečiť dostatok čerstvého vzduchu. Prehriatie môže skončiť aj tragicky, a to dokonca poškodením mozgu pri opuchu, nervovou poruchou alebo dokonca aj smrťou. Príznaky sú horúčka a horúca, začervenaná koža, tento stav môže skončiť až zkolabováním a nervovým šokom.

Úpal

Že sa jedná o úpal, spoznáte ľahko. Budete mať pocit, že máte chrípku, symptómy budú rovnaké. Horúčka, zimnica, nevoľnosť, bolesti hlavy a celková oslabenosť. V tomto prípade pite veľa vody a iných tekutín, aby ste sa ďalej viac nedehydratovali. Vyhnite sa slniečku, kým sa vaše spálenie zahojí a urobí sa vám opäť dobre. Na rozdiel od prehriatia sa môže prejaviť až po niekoľkých hodinách.

Dehydratácia

Navštívte lekára, ak je vaša horúčka veľká (môže byť až 41°C), máte triašku dlhšiu dobu, silné bolesti, spálenie slnkom pokrýva väčšiu plochu vášho tela, máte menšiu potrebu močenia, máte závraty, zrýchlený deň a neustály pocit sucha v ústach. Môže sa jednať aj o závažnú dehydratáciu, kedy je občas nutná aj hospitalizácia.

Rada vašich babičiek

Zázrak v podobe jogurtu, mlieka alebo tvarohu

Ak ste zástancami rád vašich babičiek, domácich byliniek a prírody, vyskúšajte obklady z tvarohu alebo jogurtu. Na obklad sa tiež hodí mlieko, v ktorom môžete namáčať najrôznejšie uteráky, osušky alebo čokoľvek čo vám ako obklad poslúži. Kyselina mliečna, ktorá je v mliečnych výrobkoch obsiahnutá, vám pomôže horúčosť vytiahnuť, pokožku upokojiť a navyše bude pôsobiť aj trochu protizápalovo.

Zdroj: http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/guide/sunburn?page=2

http://www.medicinenet.com/10_home_remedies_for_sunburn_treatment-page3/views.htm

[kač]

Zdieľajte tento článok na: