Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Schudnite, radí ortopéd...

30.júl 2021
Schudnite, radí ortopéd...

Obezita ničí kĺby a komplikuje operácie endoprotéz aj následné hojenie a rehabilitáciu, ba dokonca pacienta s hmotnosťou nad 130 kg neunesie bežný operačný stôl. Schudnúť pomáha v ľahších prípadoch diéta a pohyb rešpektujúci zdravotné limity chorého, východiskom pre niekoho môže byť aj pomoc bariatrickej chirurgie.

Neprimerané zásoby podkožného tuku a teda nadváha a obezita, dopadajú na zdravie mnohými spôsobmi. Postihnutie kĺbov patrí k závažným dôsledkom predovšetkým preto, že sa u chorých vinou zhoršenej pohyblivosti prehlbuje nerovnováha medzi príjmom energie (jedlom) a jej výdajom (pohybom a ďalšou fyzickou aktivitou). Pacienti ďalej priberajú a rozvíja sa u nich takzvaný metabolický syndróm (smrtiace spojenie poruchy zloženia a metabolizmu krvných tukov, obezity, vysokého krvného tlaku a cukrovky 2. typu), ktorý môže vyústiť až do infarktu myokardu alebo cievnej mozgovej príhody.

Obezita a opotrebovanie kĺbov

Nadmerná telesná váha zvyšuje zaťaženie na každý štvorcový centimeter styčnej plochy kostí tvoriacich kĺb. Chrupavka sa začne opotrebovávať, zhoršuje sa jej prekrvenie a výživa, a tým - zvlášť ak sa pridá ešte genetická dispozícia - chrupavka postupne degeneruje, znižuje sa jej výška a postupne sa rozvíja artróza. Vysokou hmotnosťou trpia hlavne nosné - bedrové a kolenné kĺby. Poškodenie artrózou niekedy natoľko zhorší ich funkciu, že je nutná totálna náhrada (endoprotéza). A aj tu predstavuje obezita výraznú komplikáciu už samotného chirurgického výkonu, alebo následného hojenie a rehabilitácie.

Riziká operačného výkonu

Silná vrstva podkožného tuku vyžaduje väčší rez a prehľadnosť operačného poľa je znížená, takže je náročnejšie kĺbovú náhradu správne usadiť, a preto je z ortopedického hľadiska horší "hruškový" typ obezity s vysokým nahromadením tuku v oblasti zadku, bokov a stehien. Pravda, obezita typu "jablko" s uložením tuku v oblasti brucha, hrudníka, prípadne krku zase zvyšuje anasteziologické riziko, pretože títo ľudia väčšinou mávajú aj vysoký krvný tlak alebo problémy so srdcom.

U obéznych pacientov sa tiež veľmi obávajú uchytenia infekcie v mieste styku endoprotézy s kosťou, lebo ich imunita je znížená. Toto nebezpečenstvo infekcie sa najmä u starších pacientov (vyšší vek a zároveň prítomnosť viac chorôb v starnúcom organizme sú ďalšími faktormi oslabujúcimi imunitu) s dlhšie trvajúcimi horúčkovými stavmi sa snažia eliminovať antibiotickou liečbou, inak antibiotikami skôr šetria. Antibiotické krytie a prevencia je ale v tomto prípade menšie "zlo", ako následné riešenie vzniknutej infekcie revíznej operácií vzhľadom na to, že každá opakovaná operácia predstavuje u týchto chorých problém.

Komplikácie v rekonvalescencii

Samotné kĺbové náhrady sa síce neustále zdokonaľujú tak, aby vydržali aj vysokú záťaž, aj napriek tomu ich životnosť môže byť u obéznych pacientov znížená. Endoprotézy bedrových kĺbov vhodné pre obéznych pacientov mávajú takzvaný lateralizovaný kmeň, laicky povedané dlhší a vonku posunutý krčok.

Šetrite svoje kĺby

Riziko pooperačného vykĺbenia sa zníži aj použitím endoprotéz s prehĺbenými jamkami s presahom, do ktorých hlavička lepšie zapadne. Možné je aj použitie náhrad so systémom double motion, ktoré opäť bráni luxacii (vykĺbenie). Aj napriek tomu to všetko, neopatrný pohyb alebo zlý posed - s vytočenou nohou a opretú o koleno druhej nohy - môže spolu s pohybom silnej vrstvy tukového tkaniva u obéznych pacientov spôsobiť posun alebo úplnú luxáciu endoprotézy. Tieto defekty sa nerevidujú ľahko, nutná je ďalšia operácia so všetkými popísanými rizikami.

Veľkým "strašiakom" obéznych pacientov s protézou nosného kĺbu aj lekárov je pád - môže pri ňom dôjsť k zlomenine v mieste alebo blízko endoprotézy. Tieto defekty sa podľa ortopéda napravujú veľmi ťažko. Navyše pacienta vážiaceho okolo 120 - 130 kilogramov neunesie štandardný operačný stôl (nosnosť stolov sa líši podľa konštrukcie a výrobcu), samozrejme, existujú aj pracoviská s nadštandardným vybavením na ošetrovanie morbídne obéznych jedincov. Ale len úprava váhy pred operáciou endoprotézy je vždy lepším riešením.

Silne obéznym pomôže chirurgická liečba

Ak má človek BMI (body mass index) nad 35 a redukčné režimy u neho fungujú len krátkodobo, prichádza na rad možnosť chirurgickej liečby obezity. Chirurgická liečba je prakticky jedinou účinnou metódou vedúcej k dlhodobému zníženiu hmotnosti a na zmiernenie alebo vyliečenie niektorých obezitou vyvolaných pridružených ochorení. Ročne sa urobí veľa takých výkonov, či už ide o podviazanie žalúdka alebo ďalšie typy operácií. Aplikáciá žalúdka je laparoskopická operácia, ktorej cieľom je zmenšiť kapacitu tejto inštitúcie, čo vedie k obmedzeniu možnosti prijať väčšie množstvo jedla naraz.

Podľa niektorých výskumov navyše dochádza k zníženiu tvorby časti hormónov zodpovedných za pocit hladu a sýtosti. Jednou z výhod výkonu je, že pri ňom nie je nutné odstrániť veľkú časť inak zdravého žalúdka. Pri aplikácii je žalúdok zachovaný, a v prípade potreby je tak operácia aj vratná. Bandáž žalúdka spočíva v umiestnení silikónovej manžety (pásky) na vnútornej strane vybavené mäkkým balónikom okolo hornej časti žalúdka. Tým sa žalúdok rozdelí na dve časti (tvar presýpacích hodín) a výrazne sa zníži množstvo prijímanej potravy.

Viac ciest k jednému cieľu

Pacienti s BMI do 35 s dostatkom motivácie a vôle môžu skúsiť schudnúť konzervatívnou cestou, t.j. kombináciou úpravy jedálnička a cvičenia. Liečba obezity je najúspešnejšia pri multidisciplinárnom prístupe, keď sa vykonáva v spolupráci viacerými odborníkmi: internista, diabetológ, nutričný ​​špecialista, chirurg, gastroenterológ a v neposlednom rade aj psychológ. K úspechu totiž nestačí len ponúknuť pacientom univerzálnu diétu, ale je nevyhnutné naučiť ich zdravému spôsobu života a plánovanie jedálnička.

Dbejte na svoje zdraví

Pohyb s istením

Aktívny pohyb s nosnými kĺbmi "na odpis" nie je ľahký a bolí, to chápe každý vrátane ortopéda, ktorý vám ho odporučí. Do schodov to veľmi nejde, zo schodov už vôbec nie, chôdza po nerovnom povrchu je peklo, o kluse a poskokoch absolútne nemôže byť ani reč. Aj napriek tomu to nevzdávajte, pretože hlavnou (a tiež ovplyvniteľnou) príčinou obezity u väčšiny ľudí je nerovnováha medzi príjmom energie (potravou) a jej výdajom (najviac športom a fyzickou prácou). V praxi to znamená, že čím viac energie vydáte, tým viac budete môcť jesť bez toho, aby ste priberali. Keď vydáte viac energie, než prijmete, budete chudnúť. Tak jednoduché to je.

O vhodnom pohybu a jeho miere sa poraďte napríklad na niektorom pracovisku pre komplexnú liečbu obezity. Váš ortopéd s nejakým takým určite spolupracuje, pretože z ľudí trpiacich kĺbovými problémami je obéznych dobrá polovica. Rekondičné centrá alebo centrá zdravého pohybu sprevádzajú rôzne subjekty. Hľadajte ich najlepšie v blízkom okolí svojho bydliska, pretože ľahká dopravná dostupnosť miesta, kam prípadne budete pravidelne dochádzať cvičiť, zvyšuje "priľnavosť" k cvičeniu a pravdepodobnosť, že u neho vydržíte.

Klasické fitnescentra radšej vynechajte, tam sú zameraní skôr na zdravú klientelu. Pre vás, zvlášť ak pri obezite a bolesti kĺbov trpíte aj diabetom alebo komplikáciami vysokého krvného tlaku a aterosklerózy, bude lepšie sa aktívne hýbať pod dozorom lekára alebo rekondičného inštruktora. Je totiž potrebné strážiť, aby cvičenie bolo účinné z hľadiska spaľovania tuku, ale súčasne, aby srdiečko unieslo záťaž a počas cvičenia alebo po ňom nenastala napríklad arytmia alebo diabetická hypoglykémia.

Udržujte svoje telo fit

Posilňovňu neignorujte

Ľuďom s obezitou a boľavými kĺbmi je okrem jedálnička a pohybovej aktivity aeróbneho charakteru doporučované aj posilňovanie s ťažším závažím do zhruba 60% maxima daného jedinca, pričom presnú mieru záťaže je dobré konzultovať s odborníkom - trénerom alebo inštruktorom. Účelom je, aby sa svaly "prebudili" a začali spotrebovávať energiu aj v pokoji, keď človek necvičí ani nevykonáva fyzickú prácu. Aktiváciou svalov sa totiž zvýši bazálny metabolizmus. Posilnenie svalov sa pozitívne odrazí aj vo zvýšení stability kĺbov, pretože svaly budú "držať" a uľahčí sa tým aj rekonvalescencie po voperovaní endoprotézy.

Čo sa týka chôdze, vonku po mäkkom rovnom povrchu môže byť, ale bežecký pás radšej nie, pretože - zjednodušene povedané - pás neustále ide proti nohe, takže s dopadom nohy pred ťažiskom tela je noha pásom vrátená späť do bedra. Rotoped doplnkovo ​​alebo na zahriatie pred cvičením môže byť, ale jazda na bicykli nie je nič extra, pretože pri nej zostáva nečinná horná polovica tela, bedrové kĺby sú "zatvorené" a zvyčajne sa pridruží zlé držanie tela. Veslársky trenažér je náročný na silu aj techniku, takže z aeróbnych strojov vo fitku je pre danú klientelu najlepšie krosový trenažér.

Plávať sa musí energicky

Ľuďom s postihnutím kĺbov a obezitou sa hojne odporúča plávanie s argumentom, že kĺby sú vo vode odľahčené. To je síce pravda, ale upozorňuje sa na to, že na chudnutie nie je tento šport ideálny. Vo vodnom, a teda studenom prostredí sa tuk na tele lepšie drží. Navyše, plávať s intenzitou potrebnou na chudnutie aspoň 20 minút pulzná frekvencia je pre obyčajného smrteľníka takmer nemožné. Pri balančnom cvičení v "kardio" tempe síce trochu zhodiť môžete, ale tento tréning má hlavne posilniť ochabnuté svaly, aby lepšie stabilizovali kĺby.

Vynikajúcim všestranným cvičením aj pre ľudí s bolesťami kĺbov je Flowin - posilňovanie kĺzavým pohybom na špeciálnej podložke, pri ktorom spevňujeme stred tela, máte maximálnu kontrolu pohybu a môžete cvičiť aj dynamicky bez tvrdých doskokov.

Malý úspech - veľká motivácia

Obézneho človeka bolia kĺby, a tak nie je ochotný cvičiť a hýbať sa. A pretože necvičí a nehýbe sa, tak priberá a bolia ho kĺby. Vystúpiť z tohto bludného kruhu nie je jednoduché. Pritom už zníženie hmotnosti o 5 - 7 kilogramov sa prejaví lepším pocitom zo seba samého.

Ak ste singlemôžete na našej zoznamke skúsiť nájsť nového partnera a znova sa zamilovať. Zaregistrujte sa a vyskúšajte náš vedecký dotazník, ktorý vám hľadanie vhodného proťajšku uľahčí.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: