Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Samota alebo vzťah?

9.júl 2018
Samota alebo vzťah?

Je lepšie byť sám alebo vo vzťahu? Otázka, ktorú si mnohí pokladajú, keď stretnú niekoho, kto nie je tak úplne podľa ich predstáv, alebo tí, ktorí už sú bez vzťahu dlhšiu dobu.

Tí, ktorí o všetkom neustále premýšľajú, sú často sami a potom sa čudujú, že sa nemôžu poriadne zoznámiť. Nie vždy je dobré vytvárať si akékoľvek konšpiračné teórie, ktoré potom priťahujú nepríjemné domnienky a situácie. Je skutočne lepšie byť sami, keď zostarnete? Máte nejakú radu alebo poznatok, či je lepšie byť sám, alebo zadaný a trebárs aj nie úplne šťastný. Každý z nás si myslí, že musíme byť ženatí alebo naopak slobodní na základe našich osobných skúseností a najlepších rozhodnutí. Potom strávime zvyšok vášho života tým, že sa snažíme potvrdiť si svoje správne rozhodnutie.

Osamelosť

Osamelosť vo vzťahu a manželstve - kedy sú vaše pocity ešte normálne a kedy už je realita absolútne iná? Pocit osamelosti môže spôsobiť aj zdravotné komplikácie. Každý veľmi dobre vie, čo je osamelosť. Nie je to nič iné, než pocit, ktorý žije tam niekde v každom z nás. Sme totiž osamelí, či už vo vzťahu, v manželstve alebo ako osobnosť. Pocit osamelosti sa môže náhle spustiť v noci, keď nemôžete spať, keď sa pozriete z okna pri zatiahnutej oblohe alebo keď sme v nejakom dave či skupine väčších ľudí. Ak ste obklopení cudzími ľuďmi, môžete sa cítiť malými alebo porazenými. Najviac je vždy poznať osamelosť po rozchode, pretože prekonať náhly pocit samoty je často veľmi ťažké.

Pocit osamelosti je niekedy veľmi ťažké opísať. Vzhľadom k tomu, že má mnoho podôb a každý človek zažil vo svojom vlastnom živote, vďaka svojmu jedinečnému a osobitému štýlu nejaký ten karambol, je samota často vnímaná ako nepríjemná, bolestivá alebo ohrozujúca. Lenže sú aj také vzťahy, kedy je samota a osamelosť výhrou. Zrovna tak sa nájdu aj ľudia, ktorí si po skončení nejakého vzťahu veľmi vydýchnu a za samotu budú vďační. Niekedy je dobré si aj samotu vedome predstaviť a zamyslieť sa, ako sa budete v ťažkých rozhodnutiach sami pripravovať, ako budete organizovať svoje myšlienky. Až keď sa oslobodíte od vonkajších vplyvov, oveľa jasnejšie uvidíte, čo je pre nás naozaj dôležité. Niekedy dokonca aj určité rozhodnutia vo vašom vzťahu prehodnotíte, ešte než sa za ne začnete zubami nechtami biť. A to len preto, aby ste raz neboli sami a nezažili tú nepríjemnú samotu, po ktorej netúžite.

Dokonca aj nežiadúca alebo nedobrovoľná osamelosť je niekedy normálna, kým vás ten pocit naozaj neprejde. Ale keď už sa osamelosť stáva frustrujúca alebo sa stáva trvalým stavom, nie je to dobré ani pre telo, myseľ a už vôbec nie pre vašu dušu. V manželskom poradenstve alebo vzťahovom poradenstve je osamelosť veľkou témou. Mnoho ľudí sa cíti osamelo vo svojom vzťahu alebo manželstve a snažia sa sami alebo s pomocou partnera o nejakú zmenu a o to, aby zo svojej samoty vystúpili. Veľká láska, stabilné partnerstvo alebo šťastné manželstvo nie je zárukou proti pocitu osamelosti.

Aké môžu byť príčiny osamelosti v partnerstve a manželstve

Niektoré páry sa počas svojho vzťahu alebo manželstva začnú meniť. Na začiatku chcú všetci spoločne prežiť život, ale jedného dňa si začnú uvedomovať, že spolu proste len tak nejako žijú. Partnerstvo často funguje hladko, ale v každodennom živote sa stráca tá správna iskra, eufória a šťastie, čo boli na začiatku. Ak je ešte vo vašom vzťahu láska, je čas dať jej viac priestoru a vedome si vziať čas sami pre seba, nájsť si vo vašom časovom harmonograme i čas len na svoje záujmy a svoj relax. Dokonca aj partneri, ktorí si myslia, že sa poznajú dokonale, stratia potrebu ďalšieho kontaktu, keď sa komunikácia obmedzí na každodennú rutinu a úlohy. Venujte osobným problémom, skúsenostiam, myšlienkam a pocitom opäť väčšiu pozornosť a viac slov vo vašom vzťahu a nebojte sa porozprávať sa o svojich problémoch s partnerom. Trebárs vás jeho názor prekvapí.

Samota alebo vzťah?

Osamelosť s neverným partnerom

Nedostatok lojality, nevera a žiarlivosť - tieto najväčšie problémy vo vašom vzťahu môžu spôsobiť veľkú paseku. Nevera dáva nedôveru v partnera a sebavedomie na úkor oboch. Vzhľadom k tomu, že dôvera patrí k najdôležitejším predpokladom pre šťastný vzťah, jej strata nevyhnutne vedie k hádkam, krízam, úzkostiam a osamelosti. Tí, ktorí už svojmu partnerovi neveria, ktorí vie o ich nevere, ale napriek tomu s ním zostávajú, sa musia v partnerstve cítiť zaručene osamotene. Nevera je jednou z tém, kvôli ktorým prichádzajú partneri do vzťahovej poradne znovu a znovu. K obnoveniu dôvery musia chcieť predovšetkým obaja a tí, ktorí boli neverní, sa musí vysporiadať s vlastným správaním, chcieť priniesť odvahu niečo zmeniť. Rozhodne nestačí len činiť pokánie alebo sľubovať, ako to nabudúce neurobia. Každý, kto bol podvedený, ale nechce prežívať samotu spôsobenú rozchodom, musí byť schopný odpustiť a byť ochotný poskytnúť lásku a vernosť svojmu partnerovi aj pri druhej šanci. To môže chvíľu trvať a vyžaduje to veľa práce. Osamelosť počas nevery alebo po nevere môže skončiť, iba ak budú obe strany v budúcnosti naozaj chcieť a nielen sľubovať. Ak tomu tak nebude, môže mať väčší zmysel rozchod alebo rozvod, než snažiť sa niečo zachrániť.

Osamelosť v dlhodobom vzťahu

Ľudia, ktorí majú dlhodobé vzťahy, často poznajú celú škálu osamelosti. Pravidelne zažívajú bolesti, kedy naliehavo potrebujú partnera, ale ten je bohužiaľ zrovna nedosiahnuteľný. Telefónne hovory, e-maily nikdy nenahradí fyzickú prítomnosť milovaného človeka. Neuspokojujú túžbu po dotykoch, teple, blízkosti, nežnosti a intimite, ktoré sa nemôžu uskutočniť práve v tú dobu, kedy to presne potrebujú a najviac chcú. Ľudia v dlhodobých vzťahoch sa veľakrát obracajú na manželského poradcu, pretože sa domnievajú, že im partner príliš nerozumie. Obávajú sa, že sloboda ich partnera je pre neho dôležitejšia ako oni sami. Osamelosť tiež vzniká, keď si vo vzťahu nie ste istí svojím postavením. Nie ste si celkom istí, kde a na ktorom rebríčku hodnôt sa u svojho partnera vyskytujete. Osamelosť však neovplyvňuje iba tých, ktorých partneri opustili, ale dokonca aj tých, ktorí opustili svojho partnera sami. Ak chcete všetko ukončiť, existuje mnoho spôsobov, ako to urobiť. Môžu vám pomôcť vaši blízki, vaši kamaráti, rodina alebo čas. Pretože len postupom času prídete na to, že to bolo naozaj užitočné, alebo že ste neopak urobili tú najväčšiu chybu v živote.

Samota ako obrana pred sebou samým

Dôvodov, prečo radšej zvolíte samotu než vzťah, môže byť hneď niekoľko a väčšinou je to sklamanie zo vzťahov predošlých. Mnoho z vás radšej volia samotu, než aby vstupovali do vzťahu s niekým, koho nemilujú. Problémom však zostáva, ak človek, ktorého skutočne chceme pre náš spoločný život, je nedostupný. A vďaka tomu si tiež potom neustále budete priťahovať ten istý typ partnerov. Vďaka emočne vyhroteným situáciám vám môže vzniknúť v hlave tak trochu cédečko, ktoré budete neustále dookola prehrávať, prečo by ste mali byť sami. Medzi najčastejšie tvrdenia patria:

Nebuďte sami, samota je síce občas veľmi prospešná, ale spriaznená duša, ktorej budete môcť oznámiť, čo vás trápi, je tiež veľmi dôležité. Tešte sa z pozitívnych udalostí spolu. Zoznámte sa online, nech bývate v BratislaveTrnave alebo Prešove.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: