S deťmi na ORL
Kto nezažil, nepochopí. Pádiť s dvojročným revúcim dieťaťom niekoľkokrát po sebe počas jednej zimy na pichanie ušká... áno, aj to niekedy býva bežné. Bohužiaľ, práve to "pichnutie" uľaví od bolesti. Malé dieťa má zhruba do 5 rokov nevyvinutú cestu medzi nosom, nosohltanom a uchom. Eustachova trubica, ktorá u dospelého človeka meria v priemere asi 3,5 centimetra, je v detstve kratšia a viac otvorená. Dospelý ju má otvorenú iba vo chvíľach, kedy zíva alebo prehĺta. Preto je pre dojčatá či batoľatá, ktoré ešte nevedia správne smrkať, obyčajná nádcha tak nebezpečná - hlieny a s nimi aj infekcie sa však môžu práve Eustachovou trubicou dostať do ušiek, čo patrí k najčastejším komplikáciám.
Mami, bolí ma uško
Obyčajná nádcha v dojčenskom či batoľacom veku, kedy dieťa ešte nevie samo smrkať, sa môže ľahko zmeniť na nočnú moru rodičov - najčastejšou a najbolestivejšou komplikáciou, tj akútny zápal stredného ucha (otitis media acuta). Táto komplikácia sa ročne týka až 200 detí do 4 rokov veku na 100 tisíc osôb. V neskoršom veku, súčasne s tým, ako sa mení anatómia, zápalov stredného ucha ubúda, u 12-ročných už je to 10x menej. Pokiaľ zápal stredného ucha nie je adekvátne liečený, môže spôsobiť komplikácie a sluchovú nedostatočnosť, v extrémnom prípade až hluchotu. Mechanizmus je nasledujúci: Infekcia, ktorá zápal vyvoláva a je najčastejšie bakteriálneho pôvodu, prenikne z nosa a nosohltanu do stredného ucha Eustachovou trubicou.
V oblasti stredného ucha dochádza k zápalu sliznice. V malom priestore sa začne hromadiť hnis a hlien, ktoré nemôžu odtekať. Potom tlačí na bubienok a tento tlak vyvoláva silné bolesti. Úľava nastáva až tým, že lekár bubienok prepichne a hnis vytečie. Niekedy ustáva výtok z ucha a perforácia bubienka sa uzatvára. Klesá aj horúčka a bolesť utícha. V niektorých prípadoch je nutné nasadiť antibiotiká. Ako všade, aj tu platí, že je lepšie chorobe predchádzať ako podstupovať zdĺhavú liečbu. Častým pôvodcom nepríjemného a bolestivého ochorenia, akým je zápal stredného ucha, je pneumokok. Ide o vírus, proti ktorému je možné bojovať účinným očkovaním.
Na trhu sú dve vakcíny, obe sú súčasťou očkovacieho kalendára. Očkuje sa v troch základných dávkach, ku ktorým sa pridáva štvrtá, udržiavacia látka.
Ach, tie dutiny
Ďalším častým ochorením, na ktoré treba dať u detí pozor, je zápal prínosových dutín. Najčastejšie bývajú postihnuté vedľajšie nosové alebo čelné dutiny.
Na vine sú vírusy alebo baktérie, ktoré sa sem dostanú z nosovej sliznice. Potom, čo dutinu poškodia, dôjde k oslabeniu jej výstelky a môžu sa tu usadiť bacily. To je chvíľa, kedy dieťa začne smrkať namiesto vody zelené hlieny - nádcha sa stane hnisavou. Akonáhle sa dutiny začnú plniť hnisavým sekrétom, dochádza k upchatiu vývodov. Dieťa trpí bolesťou, často má opuchnutú tvár a horúčku. Pokiaľ sa sinusitída dostane do tohto štádia, je nutný lekársky zákrok. K zápalu vedľajších dutín často dochádza v súvislosti s alergiami. Rozpoznať, že ide o zápal vedľajších dutín, býva pre rodičov často ťažké – klasické príznaky často chýbajú.
Na chorobu môžu upozorniť iné príznaky: dieťa častejšie soplí, hlien sa mení z priehľadného na hnedozelený, v noci dieťa často kašle a viac dýcha ústami. Pokiaľ sinusitída prejde do chronického štádia, dieťa trpí stálou nádchou, má trvalo upchatý nos, v noci často chrápe. Sinusitída sa lieči vždy pod dohľadom lekára, liečba sa riadi príčinou zápalu. Pokiaľ ide o vírusový zápal, je potrebné usporiadať dieťaťu kľudový režim a sústrediť sa na posilnenie imunity. Lekár často odporučí protizápalové lieky na zmiernenie príznakov. Ak je zápal spôsobený baktériami, liečba spočíva vždy v užívaní antibiotík. Pokiaľ dôjde k najhoršiemu, teda upchatiu dutín, kedy sekrét nevyteká samovoľne, je potrebné vykonať punkciu dutiny.
Pre dojčatá už je veľký problém aj nádcha
Čím je dieťa mladšie, tým horšie vníma obyčajnú nádchu. Pre každé dojča je najprirodzenejšie dýchať nosom. Pri nádche je nos dojčaťa upchatý hlienom a opuchom sliznice. To dieťaťu sťažuje dýchanie. Hlien v polohe poležiačky ľahko steká do krku a dráždi ku kašľu alebo k zvracaniu. Problémy dieťaťa zmiernia podanie vhodných nosných kvapiek, eventuálne odsanie detskou odsávačkou. Lekári odporúčajú zvýšenú polohu postieľky, ale pozor – celé postieľky, nie podložiť pod hlavičku len vankúšik. V šikmej polohe sa dieťaťu oveľa lepšie dýcha. Vhodné je aj zvlhčovanie vzduchu, ktorý by mal byť skôr chladnejší. Akonáhle nádcha zhustne a pridruží sa k nej kašeľ, alebo dokonca horúčka, je nutná okamžitá porada s lekárom.
Už zase angína!
Zápalové ochorenie krčných mandlí a tkaniva nosohltana sa nazýva angína, jej vyvolávateľom sú baktérie alebo vírusy. Najčastejšie angínu spôsobuje baktéria Streptococcus pyogenes - inými slovami "špálový bacil". U niektorých detí, obzvlášť u tých, ktoré majú zníženú imunitu, sa ochorenie angínou opakuje pomerne často. Príčina nie je jedna, ide o komplexný problém. Niekedy ide o tzv. nosičstvo, kedy je baktéria v tkanive mandlí stále prítomná, aj keď v medziobdobí žiadne problémy nepôsobia. Riešiť tento stav okamžitým vyňatím krčných mandlí však nie je najlepším riešením – ako každé lymfatické tkanivo majú mandle z hľadiska obranyschopnosti svoje opodstatnenie.
V dojčenskom veku je klasická bakteriálna angína pomerne vzácna – častejšie sú vírusové zápaly u starších dojčiat a detí okolo jedného roku veku. Jedná sa o bolestivé zápaly, mrzutosť, slinenie, plač pri prehĺtaní, horúčku. Pri angíne väčšinou chýbajú iné príznaky - kašeľ, nádcha a pod.
Ak dieťa trpí opakovanými zápalmi krčných mandlí, je vhodné vyšetriť celú rodinu. Antibiotiká prichádzajú na rad vždy, keď je jasné podozrenie na bakteriálnu príčinu. Liečba by mala trvať aj po odznení prvých príznakov, najmenej však 10 dní. Vírusová agnína má rovnaké príznaky ako bakteriálna. Len liečba sa v tomto prípade líši, odohráva sa na symptomatickej rovine – teda podľa príznakov.
Uzliny a uzlinky
Medzi ďalšie problémy v ORL oblasti u dieťaťa patrí zápalové zdurenie lymfatických uzlín krku. Infekcií môžu byť postihnuté samé uzliny. Ich zdurenie však môže signalizovať aj to, že infekcia prebieha v "spádových oblastiach". Častým zdrojom zväčšenia lymfatických uzlín sú zápalové procesy v ústnej dutine dieťaťa - zubný kaz, zápal ďasien, na vine však tiež môže byť infekcia mäkkých tkanív hlavy a tváre (opar, pohryznutie hmyzom, akné). Základným bodom správnej diagnózy je vždy odlíšiť zápalový proces od procesu iného pôvodu. Jej určenie je jednou z najobsiahlejších a najzložitejších oblastí ORL a pediatrie.
Závažná laryngitída
Včasnú lekársku starostlivosť a často aj pobyt v nemocnici vyžaduje akútny zápal hrtana (laryngitída). Jej priebeh býva tým horší, čím je choré dieťa mladšie. Pri laryngitíde ide o zápalové ochorenie časti dýchacej trubice, ktorá tvorí vstup do priedušnice. Jej súčasťou sú hlasové väzy a hrtanová príklopka, ktorá bráni zatekaniu slín a potravy do priedušnice a do pľúc. Zápal hrtana vzniká väčšinou ako vyústenie vírusových infekcií, môže však tiež byť dôsledkom preťažovania hlasových väzov. Laryngitída je veľmi závažné ochorenie. V dôsledku infekcie zdúri sliznice horných dýchacích ciest a začne sa tvoriť hlien. Sliznica hrtana, hlasových väzov a hrtanovej príklopky zdurí tiež.
Tým dôjde k zúženiu dýchacej trubice. U malého dieťaťa je široká iba asi 1 cm. Jedným z typických príznakov laryngitídy je štekavý, kokrhavý kašeľ, často sa bez ďalších varovných príznakov pridá namáhavé sípavé dýchanie. Každé nadýchnutie je sprevádzané drsným zvukom, dýchanie je pre dieťa obrovskou námahou.
Malé dieťa nevie, čo sa deje, začína byť nepokojné, čo situáciu ešte komplikuje. Dieťa je bledé, pokryté studeným potom, vdych aj výdych je stále ťažší. Ku komplikáciám dochádza veľmi náhle a najčastejšie v noci. Predchádzajúci priebeh pritom nemusí byť nijako dramatický, ochorenia spočiatku nesprevádzajú ani vysoké horúčky. Dieťaťu najlepšie pomôžete, keď ho zabalíte a idete s ním na čestvý vzduch. Lekári odporúčajú aj studený zábal na krk, ktorý dieťaťu uľaví. A ihneď volajte záchranku.
Nemilým ochorením dieťaťa je zápal vonkajšieho zvukovodu. Často vzniká v dobe letného kúpania, keď sa dieťaťu dostane do ušiek voda a zostane tam. Zápal sa delí na ohraničenú formu, kedy sa v uchu vytvorí furunkel, a formu difúznu (rozptýlenú), kedy je postihnutá celá stena zvukovodu. Uško dieťa bolí, často je prítomný výtok. Ak dôjde k ťažšiemu zápalu, často dochádza k zväčšeniu miestnych lymfatických uzlín. Zápal vonkajšieho zvukovodu sa lieči najčastejšie antibiotikami.
Alarmujúci piskot
Podobné príznaky ako laryngitída má aj alergia alebo astma. Na túto eventualitu často prídeme úplnou náhodou. Pri alergickej reakcii sa dýchacia trubica tiež zúži na minimum, dýchanie sa veľmi sťaží a je sprevádzané piskotom. S takým prejavom nie je dobré sa pohrávať - vždy je signálom k okamžitému zásahu lekára.
Ďalšie príčiny sinusitíd
Zápal vedľajších dutín môže byť vedľajšou reakciou pri zápale zubného lôžka. Kosť medzi koreňom zuba a vlastnou dutinou je veľmi tenká a zápal tadiaľto ľahko prestúpi. Táto infekcia môže mať veľmi prudký priebeh. Sinusitídou môžete ľahko ochorieť aj uprostred leta - stačí, keď robíte vo vode premet, stojku alebo kotrmelec a voda sa dostane nosom do dutiny.
Dajte si pomalú chôdzu parkom, pokiaľ viac nemôžete, a uvidíte, že sa tam dá zoznámiť so zaujímavými ľuďmi a pokiaľ sa nezadarí, vyskúšajte internetovú zoznamku.
[ivi]