Privolajte jar upratovaním
Upratať dokážete (aj) za desať minút
Sú chvíle, kedy nie je čas na hrdinstvo a upratať je potrebné čo najrýchlejšie, najlepšie do desiatich minút. Trebárs keď vám v nedeľu zavolá vaša mamička alebo sestra: "Upiekla som bábovku a tak vám ju priveziem. Dáme si spolu ku káve." Taká návšteva nejde dosť dobre odmietnuť a v takých chvíľach používame niekoľko trikov, ktoré nás a rodinnú pohodu zachránia. Aké to sú?
Porovnáte rozhádzané veci
Nie v skrinkách, ale na stoloch a v policiach, teda na miestach, kam je vidieť na prvý pohľad.
Na stôl dáte čistý obrus
Je to osvedčený trik. Existujúci obrus vymeníte (vždy) za čistý - a ak sú na stole nejaké veci, upracete ich do krabice. Z nej potom veci ľahko vyrovnáte po návšteve späť na stôl a nikto z rodiny sa nerozčuľuje, že nemôže nič nájsť. Rozhodne prisuniete stoličku k stolu. Vážne, opticky to vytvorí pocit uprataného miesta.
Prach zmažete jedným ťahom
Zaprášená televízia, obzvlášť keď svieti slniečko, znamená optický neporiadok. Takže plochu obrazovky utrite prachovkou (správne by to malo byť ometákom z ovčieho rúna). Nakoniec ju preleštite mikrovláknom. Nezaberie vám to zvyčajne viac ako minútu.
Vymeníte všade vzduch
Čerstvý vzduch robí divy: na jeho výmenu stačí pár minút. Nech je zima, alebo leto okamžite otvorte všetky okná a dvere. Tesne predtým, než dorazí návšteva, rozprášime do vyvetraného priestoru vôňu, alebo ešte radšej zapálite vonnú sviečku (tých máte v zálohe vždy hneď niekoľko).
Vyleštíte (nielen) zrkadlá
Vyleštené zrkadlo robí divy, rovnako ako nablýskané kohútiky pri umývadle. Použijete na to opäť najlepšie utierku z mikrovlákna (na ktorú nedáte dopustiť) a Clin. Do záchodu rozhodne nalejete dezinfekčný prípravok, spláchnete a je hotovo.
Vynesiete odpadky
Buď vynesiete kôš s odpadkami sami, alebo s ním niekoho (obvykle) rýchlo pošlite von. Keď je kôš preč, zotrite podlahu v oblasti okolo neho. Dôležité upozornenie: nikdy nestierajú podlahu v celej kuchyni, ale len miesto okolo koša. Opticky tak dokážete malý zázrak.
Používate to, čo funguje
Postupom času prídete na to, že na upratovanie sa rozhodne nehodia bavlnené handričky (napríklad zo starého oblečenia). Pri upratovaní používate mikrovláknové utierky (tie pravé majú na sebe napísané 80% polyester, 20% polyamid) a alkoholový čistič. Rýchlo sa totiž vyparuje a nemusí sa následne zmývať čistou vodou.
Poriadok podľa Japonky
Základné pravidlo: Naučiť sa veci vyhadzovať
Možno tiež poznáte ten slastný pocit: rodinu sa podarí vyhnať z domu a upratovací rajon je len váš. Ideálnych je 24 hodín, kedy si k upratovaniu môžete pustiť nejakú peknú muziku, nikto sa vám nepletie pod nohy a večer si v upratanom priestore dáte čaj alebo ešte lepšie otvoríte fľašu červeného a užívate si to. Lenže kde a s čím začať? Väčšina z nás začne vytierať podlahu a robiť bežné upratovanie. To ale nie je cesta. Bežnému upratovania sa totiž venujeme dnes a denne. Síce naoko a pre svoj dobrý pocit upraceme, ale v podvedomí vždy zostane myšlienka. "Mám síce upratané, ale ide len o povrch."
Takúto vzácnu chvíľu je preto lepšie využiť na "vyťahovanie kostlivcov zo skríň". Možno ste tiež počuli o japonskej metóde upratovania od Márie Kondo a prvé, čo vás napadlo, bolo: "Nie sme Japonci, nebývame v bytoch do dvadsať metrov, čo by sme sa od nich mohli naučiť?" Ako teda na to?
Pravidlo znie
Všetky miesta, ktorá upratujete, či už sa jedná o šatník, príborník, alebo písací stôl, je nutné najprv vypratať (napríklad obsah komody s oblečením vysypať na jedno miesto) a potom jednu vec po druhej skladať späť. Nikdy nezačínajte upratovanie knižnicou alebo šuplíkmi s fotkami. Hrozí, že sa začítate do knihy alebo si budete fotografie z detstva prezerať. Začnite najlepšie mimosezónnym oblečením. Keby ste začali tým, čo sa nosí, budete si napríklad hovoriť - jé, to som mala včera na sebe, to nie je tak zlé, to nebudem vyhadzovať.
Pri triedení mimosezónneho odevu potom odporúča klásť si nasledujúce otázky: "Chcem tento kus odevu zase na sebe vidieť, až príde budúca sezóna?"
Nedokážete vyhadzovať veci naraz?
Keď sa každý deň zbavíte jednej veci, za rok ich z domova zmizne 365. Začať môžete napríklad tým, že vyhodíte starú sviečku. Metóda však nie je vhodná pre každého. Napríklad obyvatelia miniatúrnych panelákových bytov o rozlohe dvadsiatich metrov štvorcových oponujú: "Keby sme vyhodili každý deň jednu vec, za rok nám tu nezostane nič."
Aj napriek vyššie uvedeného - stále je vám ľúto niečo vyhodiť? Existuje druhý pokus, ako sa týchto vecí zbaviť: naskladajte ich do krabice (krabíc) a v skrini si ponechajte naozaj len to, čo nosíte a denne používate. Ak v tomto "medzisklade" veci zostanú dlhšie ako pol roka - preč s nimi.
Rady (nielen) našich babičiek
Zašlé dlaždice
Ak sú dlaždice veľmi zašlé, skúste použiť prípravky s kyselinami. V prípade núdze si vystačíte aj s citrónovou šťavou alebo octom. Prilejte ich aj do vody na vytieranie.
Škáry v kúpeľni
Skúste nasledujúce: na vlhkú handričku nasypte trochu prášku do pečiva a potrite škáry. Nechajte chvíľu pôsobiť a zotrite.
Vodovodné batérie
Čím vyčistiť vodovodnú batériu? Pieskom nie, mohol by ju zničiť. Použiť môžete buď liek odporúčaný výrobcom, alebo stačí šampón. Naneste ho a dôkladne opláchnite.
Okná
V piatich litroch vlažnej vody rozpustite jeden balíček pudingu a týmto roztokom okná umyte. Nechajte uschnúť. Špina bude preč a leštenie vám pôjde skoro samo, stačí len pretrieť suchou handričkou.
Vaňa
Zašlú vaňu vyčistí kašička soli, octu a cmar. Ocot rozpustí usadeniny vodného kameňa. Keď po večernej sprche posypete vaňu práškom do pečiva, bude ako nová.
Drevený stôl
Dubový povrch stola vyleštíte zmesou z 600 ml piva, trošky rozpusteného vosku a 2 lyžíc cukru. Naneste mäkkým štetcom a po chvíli preleštite jelenicou. Mahagon vyčistíte zmesou lyžice ľanového oleja, terpentínu a litra vody. Potom povrch vytrite a preleštite. Eben oživíte vazelínou, ktorú zotriete.
Chladnička
Vnútorný priestor chladničky by ste mali čistiť niekoľkokrát za rok. Vyberte všetky potraviny a vytrite vnútro chladničky roztokom z vody a octu. Utrite aj všetky poháre, konzervy a fľaše, než ich vrátite späť. Ak chcete zabrániť vzniku plesní, ľahko potrite gumové tesnenie dverí bielym octom.
Umývačka
Čistiť by sa mala aspoň raz za mesiac. Do prázdnej umývačky nalejte hrnček octu a potom pustite krátky program s horúcou vodou. Tým ju spoľahlivo vydezinfikujete.
Práčka
Očistu by mala dostať aj práčka, kde sa hromadia baktérie. Raz začas preto perte na 90 s bielidlom.
Najväčšie upratovacie chyby
Možno tiež pri upratovaní používate zabehnuté metódy. Je ale možné, že v rozpore s princípmi moderného upratovania 21. storočia.
Horúca voda
Používanie horúcej vody nemá vplyv na účinnosť čistiaceho prostriedku. Teplá voda sa používa len v prípade, že pracujete s prípravkom s podielom včelieho vosku. Pri bežnom upratovaní preto používajte iba vlažnú vodu. Čím teplejšia voda, tým prchavejší bude prípravok a zbytočne sa nadýchate chemikálií.
Plochy
Väčšina čistiacich prípravkov pôsobí na povrch obkladov, vaní alebo pracovných plôch (je to jasné, ako inak by čistili?). Preto musíte po ich použití vziať po chvíli čistú vodu a povrchy ešte umyť.
Dezinfekcia
Nie je nutná, teda ak doma nie je zrovna niekto chorý. Dezinfekcia sa používa len na toaletu - približne dvakrát týždenne (nie je nutné každý deň).
Drevo
Aj keď tomu prípravky s rozprašovači zvádza, nikdy (!) ich nestriekajte rovno na nábytok. Prostriedok po povrchu rýchlo stečie a zostane po ňom stopa. Preto sa strieka prípravok najprv na handričku a potom sa s ním ešte len čistí.
Hubky
Pozor na to, ktorú stranu hubky zvolíte. Žltá (ružová, zelená, modrá) strana je často oveľa šetrnejšia k našim veciam.
Hlavne nie zhora
Začať umývať dlaždice v kúpeľni pekne zvislo nadol má logiku. Ale zanecháte na stene viditeľnú stopu. Skúste to raz zdola nahor - uvidíte ten rozdiel.
Bez chémie
Ak stavíte na chemické prípravky, je dobré raz za mesiac na všetko použiť len vlažnú vodu. Keď sa potom pozriete do vedra - uvidíte prečo -, bude plný bublín zo zvyškov bežne v domácnosti používaných čistiacich prostriedkov.
Ako vytierať (mopovať)
Iste viete, že ako začnete vytierať podlahu, je z nej potrebné odstrániť všetky prekážky... a hlavne ju zamiesť alebo povysávať. Podlahu v žiadnom prípade nevytírejte po vzore našich mamičiek jarou (jar je totiž odmasťovadlo). Použite vlažnú vodu, najlepšie s octom, alebo niektorý z chemických prípravkov, ktoré sú k dostaniu v každej drogérii. Použite mopy s mikrovláknom. Majú totiž vyššiu čistiacu účinnosť, neprepúšťajú nečistotu späť a idú dobre prepláchnuť prúdom vody. Keď umývate podlahu nasucho, stačí návlek vyklepať.
Mikrovlákno z mopov, z ktorého sa robia aj utierky na upratovanie kuchyne alebo WC, môžete prať v práčke na šesťdesiat stupňov.
Nájdite si tie rituály, ktoré vás budú robiť šťastnejšími a venujte im dostatok času. Usmievajte sa na ľudí okolo seba a choďte si za svojím šťastím - v Bratislave, Košiciach, Prešove, Banskej Bystrici, Žiline alebo napríklad v Nitre.
[ivi]