Príčiny padania vlasov a tipy ako ho zmierniť
Vlasy sú neoddeliteľnou súčasťou človeka. Niektorí si na nich zakladajú menej, iní viac - práve pre tých je potom vypadávanie vlasov vo veľkej miere veľmi nepríjemnou záležitosťou. Strata vlasov môže okrem nepríjemných pocitov tiež spôsobovať celkové zníženie sebavedomia, dokonca až depresie.
Vlasy padajú každému z nás, je to prirodzený proces obnovy. Najviac padajú na jar a na jeseň (rovnako ako sa zvieratám mení ich srsť). Celé vlasy sa obnovia po 4 až 6 rokoch. Ak ale na hrebeni alebo vo vani po umývaní vídávate veľké množstvo vlasov, niekde bude skrytá príčina. Vlasy vo väčšine prípadov nadmerne vypadávajú z nasledujúcich dôvodov - zlá strava, choroba a stres. Pozrieme sa na ne teda bližšie, možno objavíte aj vašu príčinu...
Zlá strava, nezdravý životný štýl
Naša strava by mala obsahovať vyvážené množstvo živín, vitamínov, minerálnych látok a ďalších potrebných látok. Bez nich nemôžu rásť naše vlasy, tak i napríklad nechty, zhoršuje sa stav kože, kostí, zubov a celého tela. Preto ľuďom s mentálnou anorexiou alebo bulímiou (okrem iného) tak extrémne vypadávajú vlasy. To isté platí aj pre iné drastické diéty. Strava by mala byť pravidelná, obsahovať dostatok čerstvej zeleniny, ovocia a bielkovín. Vegetariáni a vegáni si musia dať pozor na nedostatok železa, ktoré je pre rast vlasov veľmi dôležité. Aké ďalšie minerálne látky sú potrebné sa dočítate na konci článku v tipoch proti vypadávaniu vlasov.
Aj náš životný štýl zohráva v tomto probléme veľkú úlohu. Mali by sme sa vyhýbať fajčeniu, nadmernej konzumácii alkoholu a drogám.
Zdravotné problémy, choroby
Vlasy môžu rednúť a vypadávať aj vďaka mnohým zdravotným dôvodom. Jedným z nich je hormonálna nerovnováha. Tá môže byť zapríčinená poruchou štítnej žľazy, kedy je funkcia štítnej žľazy buď zvýšená alebo znížená. V prípade zvýšenej funkcie štítnej žľazy sú vlasy okrem vypadávania ešte jemné a krehké. Situácia sa ale napraví liečením choroby.
U žien potom padanie vlasov môže byť spôsobené výkyvmi hladiny estrogénu, vďaka hormonálnej antikoncepcii, puberte alebo naopak menopauze a tehotenstvu.
Muži môžu mať problémy s plešatením, tzv. alopéciou. Vo väčšine prípadov je dedičná a jedná sa o precitlivenosť na hormón testosterón. Vďaka jeho veľkej koncentrácii sa ničia vlasové cibuľky a vlasy nemôžu ďalej rásť.
Ďalej tiež užívanie niektorých liekov prispieva k problémom s vlasmi, ide hlavne o imunosupresíva, cytostatiká, antiepileptiká, cholestatika a antikoagulanciá.
Stres
Moderný spôsob života, náhlenie, neustále "naháňanie" sa za niečím, problémy v práci a v rodine. To všetko nám spôsobuje stres. A ten pre naše vlasy nie je vôbec dobrý. Vďaka stresu môžu nastať dva druhy alopécie (straty vlasov) - telogénne effluvium a alopecia areata.
Telogénne effluvium je v podstate náhly prechod vlasov do konečnej fázy ich vývoja (takže vypadnú). Dlhotrvajúci a chronický stres odštartuje vypadávanie vlasov. Telogénne effluvium sa objaví, ak tento stav naruší nejaký náhly, väčší stres. Našťastie tento stav nie je trvalý a ak sa stresu zbavíte, vlasy vám do 6-9 mesiacov zase dorastú.
Alopecia areata sa môže objaviť pri veľmi silnom strese. Jedná sa o napadanie vlasových folikul bielymi krvinkami, čo zastavuje rast vlasov. Vlasy potom vypadávajú vcelku rýchlo - v chumáčoch, po plochách, na hlave sa môžu urobiť plešaté kolieska a to všetko v priebehu niekoľkých týždňov od stresujúcej udalosti. Vlasy môžu znovu narásť, ale môže sa stať, že postihnuté miesta už zostanú holé.
Dôležité drobnosti
Možno vás ani nenapadne, že príčinou vypadávania vlasov môžu byť maličkosti, ktoré počas dňa robíme. Vlasom škodia nekvalitné farby na vlasy, tepelná úprava (fénovanie, žehlenie), trvalá ondulácia, nadmerné a nešetrné česanie, sťahovanie vlasov do copu a sponky. Pozor si dávajte aj na pokrývky hlavy, obzvlášť potom ľudia, ktorí ich nosia každý deň a ľudia, ktorých povolanie to vyžaduje (kuchári). Helmy tiež pre vlasy nie sú to pravé (ale bezpečie predovšetkým!). V takýchto prípadoch sa starajte o svoje vlasy aspoň kvalitnou vlasovou kozmetikou a ďalšími tipmi ďalej.
Tipy proti vypadávaniu vlasov
- Začnite riešiť svoj problém s vypadávaním vlasov čo najskôr. V prípade, že je strata vlasov naozaj veľká, navštívte odborného lekára - dermatológa.
- Zaraďte do svojho jedálnička veľa ovocia, zeleniny, superfoods (superpotraviny) a dostatok bielkovín.
- Zamerajte sa na pokrytie dennej dávky stopových prvkov, obzvlášť potom železa, selénu, zinku a fosfóru.
- Obmedzte fajčenie a pitie alkoholu.
- Vlasy si farbite iba kvalitnými farbami, znížte ich tepelnú úpravu na minimum a noste ich rozpustené bez sponiek, gumičiek a čeleniek.
- Kúpte si hrebeň, ktorý vaše vlasy nebude vytrhávať a lámať pri česaní, napr. tangle teezer alebo hrebene určené pre predĺžené vlasy.
- Šampón aj kondicionér by mali byť najlepšie prírodné alebo by mali obsahovať čo najmenej chemikálií. Raz za čas im doprajte výživnú kúru alebo zábal.
- A nezabudnite odbúrať najlepšie všetok stres, ktorý škodí nielen vašim vlasom, ale vášmu celému telu. Riešte svoje problémy, navštevujte prírodu, relaxujte a nechajte svoju myseľ odpočinúť.
Starajte sa o svoje zdravie a o svoje vlasy, vyvarujte sa vyššie spomenutým situáciám - zmierníte tým nadmerné vypadávanie vašich vlasov.
[Lil]
Zdroj:
www.celostnimedicina.cz