Prečo nemáte skvelý vzťah?
Väčšina ľudí sa po ukončení vzťahu raz nakoniec vyliečia, obzvlášť pokiaľ sa obaja partneri vzájomne dohodli na ukončení. Z takýchto vzťahov si môžte zobrať aj nejaké to ponaučenie. Bohužiaľ je to ale veľmi odlišný príbeh, pokiaľ jeden partner odchádza, keď druhý je stále hlboko zamilovaný a vo vzťahu angažovaný. Úzkosť toho, že ste odmietnutí partnerom, môže potom byť zničujúce. Niektorí ľudia zažívajú nekonečný smútok, nemilosrdný pesimizmus a prehlbojúci sa strach, že im láska opäť nevyšla, a predovšetkým že už ich ani žiadna určite nestretne. Pokiaľ sú ľudia opakovane opustení v nasledujúcich vzťahov, iný ich často tvrdo súdia. Väčšinou tých , ktorí trpia dlhotrvajúcim zármutkom, sa obvykle snažili, aby ich vzťahy fungovali. Keď sú potom znovu opustení, sú v pochopiteľnom zmätku a smútku a premýšľajú, či ich bolesť niekedy naozaj zmizne a nejaký nový vzťah sa už naozaj vydarí.
Nasleduje 10 najčastejších osobnostných charakteristík a správaní tých, ktorí stále žijú v nejakých starých krivdách a utrpení potom, čo boli odmietnutí niekym, koho stále milujú.
Pocit neistoty
Je prirodzené že sa ľudia cítia neisto, keď sú ohrození stratou niečoho, na čom im hlboko záleží. Pokiaľ je ich pohoda narušená nepredvídateľnou hrozbou, väčšina ľudí zvládne obranné mechanizmy, ktoré im pomôžu prekonať ich legitímne pocity smútku a strachu. Časom sa potom môžu presunuť ďalej. Je smutné, že existujú ľudia, ktorí trpia hlbšími úrovňami úzkosti a majú za sebou tiež mnoho strát z minulosti. Títo partneri môžu mať väčšie obtiaže pri bilancovaní, keď sú opustení partnerom, o ktorom si myslia, že ho poznajú. Cítia sa viac bezmocnejší a beznádejnejší, ako by nikdy znovu nemohli dôverovať láske. Niekedy nie sú takmer neschopní fungovať, ich bolesti prekonávajú akúkoľvek nádej, že sa stane niekedy niečo lepšie.
Varovanie
Pokiaľ ľudia cítia, že konečne našli ten pre nich dokonalý vzťah, a ich partneri potom aj tak odchádzajú, môžu zúfať, že nikdy znovu nenájdu lásku, ktorá bola tak nádherná. Partneri vždy snívajú o tom, že majú zvláštneho, spoľahlivého a milujúceho partnera. Napriek tomu, keď nájdu niekoho, kto už sa zdá, že je v súlade s ich požiadavkami, môže byť vystrašený a môže sa neustále pýtať, či má ich partner rovnaké túžby alebo očakávania. Keď sa domnievajú, že našli toho dokonalého partnera, vložili do vzťahu všetko, čo majú, a dúfali, že tento vzťah nikdy neskončí, sú potom akékoľvek varovné signály od druhého partnera často ignorované, do kým nebude príliš neskoro.
Trauma z detstva
Deti sú príliš často bezmocné v akejkoľvek životnej hre, ktorá ich môže hádzať v budúcnosti zo vzťahu do vzťahu a oni potom nie sú obvykle neschopní ovplyvniť výsledok. Tieto počiatočne skúsenosti spôsobujú, že je väčšia pravdepodobnosť, že buď nedôverujú svojim partnerom, alebo sa príliš snažia im veriť. Bohužiaľ niektorí sa zase môžu upínať až moc. Ich neisté správanie veľmi často spôsobuje, že sa stanu príliš obávanými dospelími, ktorí si myslia, že si nemôžu lásku dovoliť zo strachu, že dôjde k nevyhnuteľnej strate. Ľudia s týmito obavami sa môžu domnievať, že sú naplno zamilovaní, ale miesto toho môžu byť v pozícií, keď si neustále myslia, že nemôžu riskovať, aby ich ten druhý neopustil, alebo že sa skutočne dokážu zapojiť do skvelého vzťahu. Bezpečnosť medzi oboma partnermi považujú za neprekonateľnú a mimo ich kontrolu. Tento strašidelný strach môže príliš často frustrovať ľudí, ktorí sa ich snažia milovať. Oni sa potom často odradia a doslova musia opustiť vzťah.
Strach z toho, že ste sami
Pokiaľ sa človek neustále obáva, že sa láska nikdy nestane, bude často vďačný za čokoľvek, bude tolerovať zanedbávanie, zneužívanie alebo neustúpne správanie len preto, aby ostal v akomkoľvek vzťahu. Pokiaľ to tak bude dlhšiu dobu, druhý partner sa začne cítiť príliš vinný, než aby vydržal v takom vzťahu alebo zostane vo vzťahu, zatiaľčo súčastne hľadá inde niečo lepšie.
Spoliehať sa iba na partnera vďaka svojmu nízkemu sebavedomiu
Partneri si dôverovať musia. Je ale nebezpečné, aby iba jeden bol neustále ten, ktorý za všetko rozhoduje. Pokiaľ sa tento partner rozhodne ukončiť vzťah, odmietnutý partner sa môže spoliehať len na to, že sa jedná o negatívne sebapochopenie jeho osoby. Môže si brať taký rozchod veľmi osobne. Keď sa dokážu s takým nevydareným vzťahom vysporiadať, môžu nájsť chybu len v tom, kto boli, čo urobili zle, a že môžu byť dokonalí pre niekoho iného.
Romantické fantázie
Vzťahy, ktoré prosperujú, nie sú v romantickom zmysle, vlastne nikdy romantické. Všetky vzťahy začínajú romanticky, ale všetko sa ukáže, keď sa objavia problémy. Tu si obaja partneri overia, ako je ich vzťah silný a čo si od neho naozaj sľubujú a očakávajú. Tí ktorí su odhodlaní držať romantickú fantáziu, predstavujú tak trochu iných a odlišných partnerov. Títo partneri chcú, aby bol ich partner tiež iba romantický. Keď dôjde k narušeniu spoločného života, rôznych názorov vo vzťahu, tak je to pre nich väčšinou neprekonateľný problém, pretože romantické fantázie považujú za prekážky a niekedy ich ani neberú úplne vážne.
Stalkeri bývalych vzťahov
Je smutné, že sú ľudia, ktorí sa nemôžu vzdať svojich bývalych partnerov bez ohľadu na to, ako jasne a presne vedia, že ich vzťah už naozaj skončil. Dokonca aj keď sa druhý partner už vyhýba akejkoľvek komunikácii alebo ho dokonca na oplátku ponižuje, stále sa nebude chcieť vzdať. Existuje veľa dôvodov, prečo toto ľudia robia. Môžu mať pocit, že nemajú inú pozíciu. Ale sa domnievajú, že nikdy nenašli niekoho pre nich tak vhodného. Možno si vyberajú partnerov, ktorí ich nikdy nemôžu milovať rovnakým spôsobom tak ako oni, a napriek tomu nemôžu túto skutočnosť prijať. Možno sledovali, ako sa rodič obetuje bez akejkoľvek spätnej väzby, pretože verí, že je to ušľachtilý spôsob, ako sa správať. Pokiaľ je bolesť dostatočne veľká, môžu mať problém prekonať tento zničený vzťah. Môžu mať neustále pocit, že vlastne nič neskončilo, že nikto lepší neexistuje, a preto sa snažia neustále udržovať nejaký kontakt, ktorý môže viesť napríklad až k stalkingu.
Strach z vlastného zlyhania
Existujú ľudia, ktorí sú doslova vydesení z toho, že sklamú v čomkoľvek, a vzťahy sú pre nich veľkým kusom hádanky. V strachu že zlyhanie príliš často nadmerne regulujú, keď sa zdá, že sa niečo deje zlé. Keď ich partneri opustia vzťah, často berú všetkú vinu na seba a majú pocit, že mali urobiť viac či menej. Často sa potom stáva, že každé nasledujúce partnerstvo je z rovnakých dôvodov nachýlnejšie k opätovnému zlyhaniu.
Občasné úniky z reality
Príležitostne si partner nájde niekoho iného, kto je dokonalý v niektorých kľúčových oblastiach. Zbytok vzťahu nemusí byť obohacujúci, ale skúsenosť s úplnym uspokojením na tom jednom mieste je úplne naplňujúce. Akonáhle získate takú skúsenosť, môžete mať pocit, že už nikdy iný vzťah nechcete. Stačí, pokiaľ vám taký partner zpríjemňoval iba napríklad víkendy alebo dovolenky. Keď si zvyknete na určitý životný štýl, budete mať problém prijať späť ten svoj pôvodný. Nebudete teda viacmenej trúchliť po bývalom partnerovi, ale iba po tom, ako ste strávili svoj čas.
Každý jednotlivec sa musí sám rozhodnúť, koľko bude riskovať pri hľadaní toho svojho budúceho a šťastného vzťahu. Aby dosiahol ten najlepší výsledok, musí sa vzdať predchadzajúcich nedorozumení a sklamaní, jedine tak si môže vytvoriť skutočný vzťah bez ohľadu na to, aký by mohol byť výsledok. Jediným spôsobom, ako dosiahnúť naozajstné spojenie, je odvaha ukázať aj vaše nedokonalé ja. Nemôžete nájsť spojenie, keď nevidíte vašu vlastnú hodnotu toho, kto ste.
Všetci si už niekedy nejaké vzťahové sklamanie zažili. Je len niekoľko málo párov, ktorí sa našli a zostali spolu potom už navždy. Prevažuje väčšina ľudí, ktorí neustále hľadajú. Tiež ešte hľadáte? Zabudnite na minulosť a pozrite sa do budúcnosti, vedecký zoznamovací dotazník vám v tom tiež pomôže. Zoznámiť sa a vyraziť na rande môžete v akomkoľvek meste.
[kač]