Prečo máte neustále hlad?
Jedlo znamená pre mnoho ľudí viac, než len obyčajné jedlo. Predstavuje pre nich potešenie, ktoré si radi doprajú. Ale čo keď nás to jedlo po pár hodinách nechá ešte hladnejších, než sme boli pred ním? Ak pri sebe nemáme ďalšie jedlo, náš mozog na neho myslí a želá si ďalšie a my sa vďaka tomu nemôžeme sústrediť na iné úlohy. Ak k nemu prístup máme, dáme si niečo ďalšie a takto "drbeme" celý deň piate cez deviate. Rozhodne to nie je správny spôsob, ako sa stravovať. Možno to aj tušíte, ale skrátka si nemôžete pomôcť, netušíte, odkiaľ sa táto potreba neustále jesť alebo uždibovať berie.
Jete príliš veľa sacharidov
Keď zjete pred spaním jedlo bohaté na sacharidy, druhý deň ráno hneď budete mať hlad a to pokojne už aj po nejakom tom jedle. Keď zjete veľa sacharidov v jednom jedle, rýchlo sa vstrebávajú do tela ako cukry. Táto vysoká hodnota cukrov v krvi spôsobí nárast inzulínu, ten sa začne nadmerne uvoľňovať. Inzulín je hormón, ktorý stimuluje naše bunky, aby prijímali glukózu a znižuje tak hladinu cukru v krvi. Cukor je tak rýchlo "odstránený" z krvného obehu, čo spôsobuje hlad a chuť na sladké. Dokonca vás môže prepadnúť aj počas noci.
Aby ste sa tomuto začarovanému kruhu vyhli, mali by ste sa oblúkom vyhnúť aj rafinovaným sacharidom a do jedálnička zaradiť sacharidy nerafinované, resp. neupravené, to sú napríklad sladké zemiaky (batáty), hnedá ryža alebo quinoa. Kombinovať by ste ich mali s kvalitnými proteínmi (bielkovinami), nájdete ich napríklad v rybách alebo hydine, ale aj v strukovinách. Pridať môžete aj zeleninu, ktorá ale neobsahuje škroby, napríklad brokolica alebo iná zelená zelenina. Vďaka týmto surovinám budú cukry trávené a absorbované pomalšie a budete sa po týchto jedlách cítiť plnší. Hladiny inzulínu sa nerozkolíše, takže nepocítite hlad tak rýchlo.
Trpíte nedostatkom spánku
Nedostatok spánku má vplyv na to, aký máme hlad a koľko toho zjeme. Krátka doba spánku zapríčiňuje zníženie hladiny hormónu leptínu, ktorý potláča hlad, a naopak zvyšuje hladinu hormónu ghrelínu, ktorý hlad stimuluje. Vďaka týmto skutočnostiam ste možno niekedy počuli, že málo spánku spôsobuje priberanie, alebo že keď chcete chudnúť, mali by ste dostatočne spať. A to je pravda, tak sa toho držte. Ak máte so spánkom problémy, skúste medovkový čaj alebo už pripravené bylinné prípravky. K plnohodnotnému spánku sú tiež potrebné uvoľnené svaly, ktorých docielite vďaka horčíku a tým, že nebudete tesne pred spaním cvičiť.
Ste dehydrovaní
Občas, keď pociťujete po jedle hlad, v skutočnosti môže váš organizmus byť "iba" dehydrovaný, avšak váš organizmus vám to interpretuje skôr ako pocit hladu. Voda je potreba okrem iného aj pre vaše bunky, aby mohli využiť živiny z potravín, ktoré jeme - a ak nebudeme piť, živiny nebudú využité a naše telo po nich bude túžiť, teda pocítime hlad. Takže si dajte naozaj záležať na tom, aby váš pitný režim bol dostatočný a nie, aby ste pili len vo chvíľach, kedy už máte naozaj veľký smäd.
Pitie medzi jedlami nám dáva pocit plnosti a môže pomôcť riadiť chuť k jedlu. Ale je dôležité, aby ste nepili veľké množstvo vody tesne pred jedlom, pri jedle alebo tesne po jedle. Mohla by zriediť žalúdočné šťavy, a to by nemalo dobrý vplyv na vaše trávenie. Dajte si aj pozor na to, čo pijete. Obyčajná čistá voda je najlepšia, to počujete zo všetkých strán. A aj keď chudnúť nepotrebujete, nepite sladené limonády, pretože tie vám vďaka cukru rozkolíšu inzulín a vy budete mať hlad a ocitáte sa v začarovanom kruhu, vďaka ktorému by ste mohli pomaly, ale isto, začať priberať.
Ďalšie dve príčiny sa budú týkať iba žien, ale aj muži by si ich mali prečítať, aby svojej partnerke mohli zavčasu poradiť, za čo možno môže jej neustály hlad.
Máte menštruáciu
Bolo zistené, že sa ženám počas menštruácie zvyšuje chuť do jedla a teda aj príjem potravín. Ale (bohužiaľ) nielen iba počas menštruácie, ale už v celej druhej polovici menštruačného cyklu, to znamená od ovulácie až do skončenia menštruácie. Ak budete chcieť tieto chute zrovnať do laty, v každom jedle si doprajte nejaké bielkoviny (ryby, mäso, strukoviny, orechy a semienka). Ženy by tiež mali, ako už bolo povedané, obmedziť príjem rafinovaných sacharidov a cukrov. Na uzde by ste tiež mali držať prísun alkoholu a kofeínu, pretože tie tiež majú vplyv na hormonálnu rovnováhu. Ak máte problém s kŕčmi, skúste nejaké rady z jedného z našich predošlých článkov.
Jete za dvoch
Pre mnoho žien asi najradostnejšie zistenie, prečo majú poslednú dobu takú chuť do jedla. Neskôr je to síce nasledované nevoľnosťami, ale v prvom rade viac na špecifické chute. Je to logické, žena naozaj je za dvoch, a tak jej príjem potravy musí byť vyšší. Ale viac ako inokedy by sa malo jednať o pestrú a zdravú stravu. Vyhnúť sa spracovaným potravinám a rafinovaným cukrom je základ. Konzumácia nutrične bohatých potravín viac uspokojí vaše telo (a vášho dieťaťa) a nebude vás nič nútiť sa prejedať.
Toto neplatí len pre tehotné: majte svoju kuchyňu zásobenú zdravými potravinami a robte si desiaty dopredu. Stanovte si pravidelný denný režim, čo sa jedla týka.
Prejedanie, neustále zobanie a ujedania idú ruka v ruke s priberaním a následnými problémami spojenými s nadváhou, ale aj tráviacimi problémami, vďaka nepravideľnej strave. Keď už naozaj dostanete na niečo chuť, skúste si miesto čokolády alebo chipsov vziať skôr oriešky alebo sušené ovocie bez pridaného cukru. V priebehu dňa pite dostatok čistej vody a uvidíte, že vaše telo sa začne cítiť lepšie. Vy sa budete cítiť lepšie - fyzicky aj psychicky. A dobrou náladou potom môžete upútať pozornosť opačného pohlavia napríklad na online zoznamke.
[Lil]