Pravopisné chyby a iné prehrešky pri zoznamovaní
Doma sa vám niečo pokazí alebo sa stane havária a pozvete si odborníka, pretože ako sama žena v domácnosti si nedokážete poradiť. Odborník je sympatický, chce vás pozvať na kávu, poviete si: "Prečo nie?". To isté môže stretnúť aj mužov, s tým rozdielom, že vyrazia napríklad na nákup a v neprebernom množstve všetkých TOP skvelých reklamných výrobkov si nebudú môcť vybrať. Milá predavačka im ponúkne pomoc a opäť prebehnú nejaké sympatie. Vymeníte si čísla. Áno, je to ako z nejakej telenovely alebo románu. Lenže pozor, môže prísť rozčarovanie či dokonca pre niekoho neprehliadnuteľný problém. Začnete si esemeskovať a objaví sa prvá nepatrná chyba. Každý z nás robí chyby, aj ten najlepší slovenčinár alebo slovenčinárka sa dokážu na telefóne prepísať. Prvá chyba sa dá ospravedlniť, ale čo keď sa objaví druhá? Už začínajú narastať pochybnosti, že ani tá prvá nebola náhoda. Pri tretej a štvrtej už je viac a viac jasné, že ani prvá, druhá, náhodou neboli. Tí, ktorí majú problémy s gramatikou, by mali spoliehať skôr na osobný kontakt. Najlepšie pre nich bude, keď dotyčného alebo dotyčnú očaria ústnym prejavom, zvlášť ak majú diagnostikovanú napríklad dyslexiu, dysgrafiu, dysortografiu alebo dyskalkúliu. Čo tieto "dys" názvy vôbec znamenajú a aký je medzi nimi rozdiel?
Vo všetkých štyroch prípadoch sa jedná o špecifické poruchy učenia, v skrátenom popise by sa dali vysvetliť takto:
- dyslexia - špecifická porucha čítania
- dysgrafia - špecifická porucha písania
- dysortografia - špecifická porucha gramatiky
- dyskalkúlia - špecifická porucha aritmetiky
Dyslexia
Dyslexia je porucha učenia, charakterizovaná ťažkosťami s čítaním kvôli problémom rozoznať medzi zvukmi hovoreného a písaného slova. Dyslexia sa vyskytuje u osôb s normálnym zrakom a inteligenciou. Niekedy sa stane, že dyslexia nie je v mnohých prípadoch diagnostikovaná hneď, ale až po pár rokoch, v dospelosti. Neexistuje na ňu žiadny liek. Je to celoživotný stav spôsobený zdedenými vlastnosťami, ktoré ovplyvňujú to, ako váš mozog funguje. Pozitívna emocionálna podpora u týchto ľudí hrá veľmi dôležitú úlohu. Táto porucha ako už bolo spomenuté, je dedičná alebo môže vzniknúť zmenami v centrálnej nervovej sústave počas tehotenstva a následnom pôrode dieťaťa. Vývojovou poruchou čítania bol postihnutý napríklad aj slávny štátnik Winston Churchill, alebo zakladateľ Microsoftu Bill Gates. Ďalšími významnými osobnosťami, ktoré trpeli alebo trpia touto poruchou učenia sú naríklad: W. A. Mozart, Leonardo da Vinci, Gustave Flaubert, Walt Disney, Hans Christian Andersen, Tom Cruise, Whoopi Goldberg, Pablo Piccaso alebo tiež Albert Einstein, Thomas A. Edison.
Dysgrafia
Porucha písma. Jedná sa o zníženú schopnosť až skoro neschopnosť osvojenia si zručnosti úhľadného písania. Dysgrafia postihuje iba grafickú alebo formálnu, vizuálnu stránku písomného prejavu. Na obsah samotného textu to nemá žiadny vplyv. Písmo týchto ľudí je celkovo neusporiadané, majú problémy s jemnou motorikou, písmo je neúhľadné, až nečitateľné, často presahuje líniu riadku a je neobratné. Veľmi často majú dysgrafici aj nesprávne držanie pera.
Dysortografia
Dysortografia je porucha, prejavujúca sa neschopnosťou uplatňovať naučené gramatické pravidlá. Tí, čo trpia dysortografiou majú veľmi často výborne zvládnuté gramatické pravidlá, ale pri písaní diktátov či iných textov nedokážu tieto pravidlá okamžite uplatniť. Táto porucha často súvisí tiež s dyslexiou a dysgrafiou. Náprava môže byť rovnako ako u dysgrafie postupná a veľmi dlhotrvajúca pod vedením iba skúseného odborníka. Zažité nadmerné písanie diktátov alebo iných gramatických cvičení má bohužiaľ len veľmi slabý, až skoro žiadny efekt.
Dyskalkúlia
Porucha, ktorá sa netýka gramatiky, ale počítania. Rovnako ako ostatné zvyšné "dys" špecifické poruchy učenia nesúvisí s inteligenciou.
Ďalšie prehrešky, ktorých sa okrem gramatiky môžete dopustiť, je veľa, každému vadí niečo iné, tu sú niektoré z tých najčastejších:
Porovnávanie s vysneným ideálom
Vyvarujte sa porovnávaniu s ideálmi a nezmyselnými romantickými filmami. Čakaním na princa alebo princeznú v bielom a prehnane drahom aute len strácate čas. Ak máte nejakú svoju utkvelú predstavu, ako má váš partner alebo partnerka vyzerať, skúste ju po nejakom čase márneho čakania, prehodnotiť. Vzhľad nie je všetko a možno sa ten pravý/ tá pravá pohybuje už dlhší čas vo vašom okolí, len to jednoducho nie je ten "televízny" ideál krásy. Skvelý vzťah nepríde len tak, na skvelom vzťahu sa musí pracovať.
Nazeranie k minulým krivdám
Nerozoberajte, čo vás kedy zlého postretlo, ani kto, ako a kedy vám ublížil. Každý má za sebou nejaký rozchod, či životnú drámu a nie je potreba to hneď počas prvých schôdzok dávať na obdiv, snažiť sa vzbudzovať ľútosť, alebo dokonca možno aj dojatie. Ak vás niekto v minulom vzťahu sklamal a vy očakávate opäť len sklamanie, tak si ho len sami privoláte. Ak sa začnete na niečo sústrediť, uvidíte to všade. Minulý rozchod bol kvôli niekomu tretiemu? Bolo to ťažké, ale preto nemusíte hneď svojho súčasného partnera alebo partnerku podozrievať, že budú rovnakí.
Zanedbaný a neupravený vzhľad
Než sa vydáte na schôdzku, venujte svojmu zovňajšku trochu času. Nikto nehovorí, že musíte vyzerať ako model alebo modelka, ale určitá snaha bude určite len kladne ocenená. Dajte si pozor predovšetkým na svoje ruky, ohryzané nechty a špinu za nimi, prestíž vám to nedodá. Mastná hlava, veľa make-upu, špinavé topánky a pokrčené, špinavé oblečenie sú len jedny z mnohých ďalších prehreškov vizáže, ktorými naozaj neoslníte. Použite kvalitný parfém, striedme oblečenie.
Sprosté slová pri konverzácii
Nevyjadrujte sa ako hulváti. Tým, že budete hovoriť sprosto nezapôsobíte, skôr naopak. Potencionálneho partnera alebo partnerku odradíte. Nikto po vás nechce spisovnú slovenčinu a správnu artikuláciu, ale oslovenie "vole", veľmi ľudí nenadchne.
Prehnané sebavedomie
Nemachrujte! Máte skvelú prácu? Drahé auto? Krásny byt?... A chcete normálny vzťah? Skúste si tieto vaše prednosti nechať počas prvých schôdzok iba pre seba. Skúste zaujať aj inak ako tým, čo vlastníte. Vzťah postavený na materiálnych veciach veľmi veľkú perspektívu nemá a mať nebude.
Zdroj: http://www.milan.cernoch.net/web/dyslexie.htm
[kač]