Práve teraz začína chudnutie do plaviek
Dôležitá je príprava
Ak ste sa pevne rozhodli, že je nutné "zoštíhliť", urobili ste prvý krok k tomu, aby sa tak aj skutočne stalo. Či už je za týmto impulzom ktokoľvek alebo čokoľvek, najdôležitejšie je, že schudnúť chcete preto, pretože vy sami chcete. Už prvé zhodené kilogramy vás budú motivovať k ešte výraznejším zmenám vo svojom živote aj jedálnom lístku. Budete sa cítiť ľahšie, štíhlejšie, aktraktívnejšie, čo sa určite odrazí v lepšej nálade a vyžarovaní. A už prvá pochvala od kolegov alebo manželky vás utvrdí v tom, že stojí za to bojovať.
Nedržte diéty!
Jo-jo efekt - postrach každej ženy, ktorá sa vydala na cestu za úpravou stravy a zhodením kilogramov. Bolo vaším cieľom zhodiť 10 kilogramov, úspešne sa to podarilo, no po návrate sa k pôvodnému štýlu stravovania ste zistili, že kilá sa nielenže vrátili, ale ešte ich pár pribudlo? Vaša psychika je na bode mrazu a uvedomujete si, že niekoľkomesačné odopieranie si obľúbených jedál nemalo žiadny význam. Prečo tento efekt vzniká? Samotná "diéta", pod ktorou si predstavíme akúkoľvek zmenu v strave (či už kalorickú alebo vylúčenie určitého spektra potravín), neprináša dlhodobé výsledky, a teda má len krátkodobý efekt.
Týmto spôsobom organizmus privádzame do stresu a dochádza k aktivácii obranného mechanizmu - ukladáme do tukových zásob aj to, čo by sme bežne neuložili. Ako sa obávaného jo-jo efektu vyhnúť? Nevnímajte diétu ako obdobie, kedy sa musíte vzdať obľúbených pochúťok, ale prejdite na prirodzenú zdravú stravu. Riaďte sa heslom, že dôležitejšia je kvalita potravín než kvantita a nebojte sa zdravších, možno pre vás nových alternatív.
Biela múka, biely cukor a tuky. Tieto tri zložky potravy bývajú najdiskutovatelnejšími zložkami stravy pri plánovaných úpravách jedálneho lístka. Ako si s nimi poradiť?
Cukor - biely jed?
Akné, obezita, cukrovka, srdcovo-cievne ochorenia, zvýšený cholesterol, žalúdočné vredy - na vzniku týchto a ďalších ochorení sa podľa odborníkov podpisuje nadmerné užívanie cukru. Aj napriek informovanosti o škodlivom vplyve tejto zložky na ľudský organizmus, prieskumy ukazujú, že jeho spotreba na celom svete narastá. Práve proces rafinácie sa podpisuje pod to, že biely cukor obsahuje tzv. prázdne kalórie, takže kalórie, ktoré telu nedodávajú žiadne vitamíny alebo minerály, ale len energiu.
Na trhu je množstvo náhradných sladidiel, ktoré predstavujú vhodnejšiu a predovšetkým zdravšiu alternatívu sladenia. Bylinka stévia, trstinový cukor, melasa, agáve, kokosový cukor atď. Každé sladidlo má však svoje nevýhody či už v podobe odlišnej chuti (napr. stévia chutí trochu ako bendrek, a preto nie každému vyhovuje) alebo cene. Skúste pri pečení sladiť ovocím. Banán, hrozienka, figy dokážu v koláčoch úplne nahradiť cukor. Ale aj pri iných, zdravších druhoch sladidiel platí - všetko s mierou. Keď koláč dosladíme sušeným ovocím či kokosovým cukrom, pripravíte si zdraviu prospešnú dobrotu, neznamená to, že môžete zjesť celý plech.
Prispôsobenie chuťou
Obilniny sú odvekou súčasťou ľudského jedálneho lístka. V minulosti sa pšenica, ovos alebo jačmeň drvili medzi kameňmi. V kuchyni sa preto používala zmes, ktorá obsahovala povrchovú a najhodnotnejšiu vrstvu zrnká - otruby. Odstránením otrúb je múka zbavená dôležitých vitamínov, minerálov a vlákniny. Biela múka má z nutričného hľadiska nulovú hodnotu. Jej konzumácia má následky v podobe zápalových procesov v tele. Vhodnejšie odrody pšenice sú špalda a semolina, ale v celozrnnej podobe.
Aké obilniny teda do stravy zaradiť? Pšenicu, hnedú ryžu, pohánku, ovsené vločky alebo kukuričné krúpy. Verte, že nové potraviny prinesú do vášho jedálneho lístka nielen zdraviu prospešné vitamíny a minerály, ale aj nové chute. Ak ste do teraz konzumovali potraviny výlučne z bielej pšeničnej múky, nevymieňajte ju ihneď za iný druh múky. Môže sa stať, že vaše chuťové poháriky nebudú okamžite nadšené, keď skonzumuje napríklad čistoé špaldové cestoviny. Skúste najskôr zmiešať špaldové špagety s tými s bielej pšeničnej múky. Chute sa časom prispôsobis a zrazu zistíte, že aj keď vám na začiatku tak nechutili, po pár týždňoch si ani nespomeniete, že ste niekedy jedli produkty z "obyčajnej" múky.
Zázrak z minulosti
Mnohí z nás považujú práve tuk - či už v podobe oleja alebo masiel - za ničiteľa diéty. V prípade tukov je ale opak pravdou. Tukom sa pri zmene životosprávy a redukcii hmotnosti nie je potrebné vyhýbať. Teória o škodlivosti tukov sú dávno prekonané. Ideálne je denne svoj jedálniček doplniť o zdravé tuky vo forme orechov, semienok (konopných, slnečnicových, tekvicových alebo sezamových), avokáda, strúhaného kokosu, maku, prípadne olív. Vedeli ste, že je dôležité rozlišovať, či budete olej používať v teplej alebo studenej kuchyni?
Do šalátov sa odporúča používať za studena lisované oleje, napríklad olivový olej. Keď sa chystáte pripraviť jedlo varením alebo dusením, ideálnou voľbou je ghee maslo. Napadlo vás, že opäť nejaká komerčná novinka? Mýlite sa! Ghee alebo čistý mliečny tuk poznali už naše babičky. Môžete si ho kúpiť v bio obchodoch, alebo dokonca vyrobiť doma. Stačí, keď maslo vložíte do nádoby a pomaly ho rozohrejete. Pozor, aby sa nepripálilo. Na povrchu vznikne biela pena, ktorú zozbierajte lyžičkou. Keď je maslo číre dole tuhá zmes, odstavíme ho z ohňa a ešte teplé ho precedíme cez husté sitko.
A ghee maslo je hotové. Z takéhoto masla je odstránená laktóza a bielkovina kravského mlieka, takže je vhodné aj pre tých, ktorým bežné maslo spôsobuje zdravotné problémy. Je ľahko stráviteľné, obsahuje vitamín A, B, E, C a množstvo minerálov (sodík, vápnik, draslík, železo) a je zdrojom antioxidantov. Znižuje cholesterol, krvný tlak, posilňuje imunitu a na rozdiel od klasického masla pomáha tráveniu. Vďaka vysokému bodu varu je vhodné pri varení, pečení a aj vyprážaní. A čo na klasiku v podobe hovoria odborníci?
V súčastnosti bežne dostupná masť pochádza obyčajne z konvenčných chovov a pravdepodobne je plná kontaminačných látok, pochádzajúcich zo stravy zvierat a spôsobu ich chovu. Takže masť nie je vhodná na prípravu jedál.
Súčasný trh ponúka množstvo produktov, ktoré sú pri úprave jedálneho lístka zdraviu prospešnejšie, než tie, ktoré boli používané v minulosti. Vyskúšajte, ktoré z nich sú pre vás tie správne.
Chudnutie bez pohybu? Ani náhodou!
Vycvičte si telo ako prútik a srdce ako zvon
Chcete si užívať život plný zdravia? Začnite športovať! Práve cvičením rozprúdite krv v žilách, posilníte svoju pumpu a ako bonus navyše zhodíte nadbytočné kilá a potom budete môcť bez výčitiek skočiť do plaviek.
Divoká zumba
Už ako malí ste milovali tanec? Fascinujú vás latinskoamerické tance? Chcete sa ponoriť do víru vášne a rozvlniť svoje boky? Ak ste trikrát odpovedali, že áno, neváhajte ani minútu a choďte vyskúšať lekciu zumby. Pochádza z juhoamerickej Kolumbie a počas krátkej doby si získala milióny "závislákov" po celom svete vrátane Slovenska. Zumba kombinuje prvky latinskoamerických tancov (salsa, rumba, mambo, merengue) s klasickým aeróbnym cvičením. Za hodinu zábavnej zumby, ktorá utečie ako nič, si prídu na svoje svaly zadočku, nôh, paží aj bruška.
Fitbox
Bývate občas napružení a s chuťou by ste niekomu jednu dve vrazili? Potom práve fitbox bude pre vás tým pravým orechovým. Nadopujevás optimizmom a pomôže k štíhlej, primerane svalnatej postave. Fitbox je zábavné, energetické vysoko účinné cvičenie na špeciálne upravených boxovacích totemoch, vhodné pre všetkých bez ohľadu na vek alebo fyzickú kondíciu. Kombinuje niekoľko základných úderov s nevyčerpateľným množstvom cvikov a kopov, takže sa určite nudiť nebudete. A motivácia?
Tá je viac ako jednoduchá: úplne stačí, keď si miesto boxovacieho vreca predstavíte tvár človeka, ktorý vám ukrivdil, ublížil alebo vás niečím poriadne vytočil.
Spinning
Jazda na bicykli patrí k činnostiam, ktoré, keď sa v mladosti naučíte, v starobe ako keď nájdete. Takže do spinningu sa môžete zamilovať v akomkoľvek veku. Tento druh aeróbneho cvičenia navyše prevádzkuje väčšina miest v Slovenskej republike vo svojich fitness centrách, a tak na neho môžu vyraziť aj obyvateľky zapadnutých dediniek. Počas jazdy na spinneri dostávajú zabrať hlavne zadoček a stehná, ale lektorka sa zvyčajne snaží na konci hodiny zaradiť aj nejaký ten klik.
Squash
Rýchlejší tenis v malej štvorcovej miestnosti so špeciálnou raketou a poriadne rýchlou loptičkou z vás vyklepe dušu. Pravidelným hraním squashu znateľne zvýšite svoju fyzičku a posilníte svaly na rukách aj nohách. Čo však ocenia ženy dvojnásobne je jeho priaznivý vplyv na nepeknú pomarančovú kožu, ktorú redukujú rýchle štarty za loptou.
Švihadlo
Kto z vás ako malý neskákal cez švihadlo? Spomínate si ešte hmlisto, čo to znamená dvojvýskok, vajíčko alebo "klus-skok"? Že nie? Tak si to pripomeňte! Skákanie cez švihadlo je ideálny v mnohých smeroch. Po prvé je lacné - stačí, keď budete mať tenisky a švihadlo, ktoré za pár korún kúpite v hypermarkete alebo obchode so športovým náčiním. Po druhé môžete skákať na čerstvom vzduchu, kedykoľvek sa vám zachce, napríklad keď vezmete psa do parku. Po tretie si vytvarujete perfektné svaly.
A ak hľadáte niekoho, kto má rovnaké záujmy ako vy, môžete k tomu úplne ľahko a rýchlo využiť vedecký zoznamovací dotazník, ktorý vám nájde ten najlepší náprotivok.
[ivi]