Postihlo ma povianočné preplnenie
Počas vianočných sviatkov, tesne pred nimi aj po nich ľudia vyhľadávajú pomoc lekárov. Sú to tí s akútnymi tráviacimi problémami, ktoré súvisia s nadbytkom mastného jedla a alkoholu, ale predovšetkým ide o pacientov, ktorí už majú diagnostikované ochorenie, napríklad žlčníkové kamene, a nedodržia tradičný režim. Pod vplyvom vianočného hodovania môže dôjsť k posunu kamienka a zablokovanie žlčových ciest, čo vyvolá akútny záchvat (koliku). Pacientov často privádza aj podráždenie pankreasu (pankreatitída) v dôsledku konzumácie alkoholu, čo býva zásadný problém, ktorý si vyžaduje posúdenie odborníkom a správnu liečbu.
Menej, ale stále dosť býva ľudí, ktorí jednoducho len urobili diétnu chybu, skonzumovali nevhodné potraviny alebo sa niekoľko dní za sebou prejedali a telo rázne naznačilo, že tadiaľ cesta nevedie. Podľa lekárov sú bohužiaľ Vianoce pre mnohých z nás stresujúcou záležitosťou. Zháňame darčeky aj zásoby jedla, nestíhame a už samotný zhon a zhon na zdravie nikomu nepridáva.
Málo pohybu - menej jedla
U ľudí, ktorí počas Vianoc trpia tráviacimi problémami, platí, že si chtiac-nechtiac musia vypestovať pomyselnú brzdu, stopku, kedy si povedia tak dosť, už ani kúsok sladkostí, žiadny ďalší rezeň a ide sa na prechádzku. Pohyb je neodvratný a výletom do prírody, do hôr, osviežite svoj organizmus a podporíte trávenie. Hlavne nesedieť od rána do večera doma s plným tanierom tučných, sladkých a kalorických jedál. Mnoho môžu urobiť kuchárky tým, že si miesto majonézy navyknú používať biely jogurt, rybu pripraví v pare a dobre ju ochutia, miesto sladkého zákusku naservírujú kúsok syra a podobne.
Záleží však predovšetkým na tom, nakoľko je človek zodpovedný voči sebe a svojmu zdraviu, ako sa dokáže ovládať a uvedomiť si, čo je pre neho dobré a čo nie. Každopádne platí, že sa všeobecne málo pohybujeme, a preto by sme mali primerane tomu (teda menej) jesť, a to aj na Vianoce. Ľudia, ktorí trpia tráviacimi problémami, by mali dodržiavať pravidlo troch "N": jedlo nezamrazovať, nerozmrazovať, neohrievať (rozhodne nie v mikrovlnej rúre). Mali by pravidelne jesť menšie porcie a dávať prednosť príprave varením a v páre.
Samoliečba má svoje limity
Chronickí pacienti, napríklad žlčníkári, už svoje problémy spoznajú, respektíve dopredu tušia, že ak zjedia napríklad šišku, nebude im najlepšie. Preto si hneď po nástupe problémov vezmú lieky na uvoľnenie a potom napríklad lieky na zvýšenie produkcie žlče.
Tým sa im celkovo uľaví a k lekárovi ani nezamieria. Ale pozor, aj tisíckrát takto zvládnutá situácia sa môže raz vymknúť z rúk. Napríklad, ak sa na cestu pustí kamienok zo žlčníka a upchá Vaterovu papilu, čo je miesto, kde sa stretáva vývod žlčovodu a podžlučníkovej žľazy (pankreasu). Obsah pankreasu tým pádom nemôže ísť "von" a nastane bilárna pankreatitída, teda akútny záchvat, kedy je potrebné rýchleho zásahu lekára. Na druhej strane nie je na každý tráviaci problém treba brať lieky.
Môžu pomôcť aj bylinky: rumanček, mäta, ľubovník... Alebo - čo sa bude mnohým páčiť - pomáha si dať pred ťažším jedlom aperitív na podporu výroby tráviacich štiav a enzýmov. Toto má význam hlavne u starších ľudí, pretože tráviace procesy potom prebiehajú oveľa lepšie. Po jedle sa zase odporúča pohárik (jeden!) piva na vytrávenie. Takú kačičku určite nie je dobré zapíjať vodou.
Jednoduché je zdravšie
Naši predkovia žili spojení s prírodou, jedli menej hekticky a jednoduché jedlá. V súčasnej dobe je dôležité obmedziť určité potraviny - mäso nejesť každý deň, menej konzumovať mliečne výrobky ako je mlieko samotné, obmedziť potraviny plné konzervačných látok, skrytých tukov a cukrov, bez skutočných živín. Trocha tvarohu s pažítkou je oveľa lepšia voľba ako presladené a prekombinované pochúťky, ktoré deťom aj dospelým len kazia žalúdky, trávenie, zuby a priberá sa po nich. Napríklad niekto si doma dáva k štedrovečernej večeri granátové jablko.
Než sa vymrštia jednotlivé guľôčky, je s tým práca aj zábava, ide o určitý rituál, ktorý prispieva k celkovej pohode a navyše granátové jablko je kyslejšie, takže je dobré na trávenie. Pocit nasýtenia prichádza s minimálne polhodinovým oneskorením, a preto je dobré jesť pomaly a dôkladne žuť. Keď hltáme, skonzumujeme do dostavenia sa pocitu sýtosti oveľa viac jedla.
Nepríjemný reflux
Problém zvaný reflux je v populácii veľmi častý. Miernejšie prejavy spočívajú v grganí, ľahkom pálení záhy, zatekaniu štiav - často až do úst - v predklone. V prípade drobných problémov postačí dodržiavať režimové opatrenia, teda neprejedať sa, nepiť perlivé nápoje, nedávať si kysnuté cesto (buchty, knedle, koláče), nefajčiť, menej sedieť a viac sa pohybovať.
Pri výraznejších prejavoch refluxu, vracanie a poleptanie pažeráka kyslými žalúdočnými šťavami, si však s úpravou životosprávy nevystačíme a treba vyraziť pre lieky, ktoré znižujú produkciu žalúdočných štiav, eventuálne prokinetiká, aby sa potrava posúvala ďalej tráviacou trubicou. Aj pri užívaní liekov je však veľmi dôležitá diéta, respektíve zmenšenie dávok jedla. Tiež zníženie stresovej záťaže sa pozitívne odrazí v úľave od problémov s refluxom.
Prepojenie s psychikou
Príčinou dyspepsie s prejavmi podráždenia žalúdka, prekyslenie a podobne, nemusí byť len diétna chyba. Dôležitú úlohu hrá psychika - babička zostane na Vianoce sama a je jej smutno, vdovci spomínajú na svojho partnera, ktorý im v tomto období chýba viac ako inokedy, partneri sa rozídu..., to všetko sa môže prejaviť dyspepsiou, rozhodením trávenia. Hovorí sa, že práve stres a psychická nepohoda veľmi prispievajú k vzniku žalúdočných vredov. Medzi sviatkami príde pomerne veľké percento ľudí k takzvaným nemým vredom.
Vznikajú trochu paradoxne - keď chceme všetko stíhať, upratať, navariť, pripraviť, postarať sa, zariadiť, tak sa dostavia bolesti chrbta či kĺbov z pretiahnutia, a preto si naordinujeme nesteroidné antireumatiká. Jeme však nepravidelne, sme v strese a v kombinácii s týmito liekmi si nevedomky poškodzujeme žalúdočnú sliznicu a dávame priestor na tvorbu vredov. Zároveň však tieto lieky pôsobia proti bolesti, tak o tom ani nevieme. Následne si taký človek všimne krv v stolici a príde na vyšetrenie s tým, že to určite nič nie je, pretože ho nič nebolí.
A vyšetrenia pre niekoho prekvapujúco odhalí vredovú chorobu. Popísaný mechanizmus jeho vzniku je častý u starších ľudí, u ktorých býva žalúdočná sliznica krehkejšia, prekrvená, menej odolná.
Pankreas dostáva zabrať
Aj ľudia, ktorí s pankreasom nikdy nemali problém, si na Vianoce môžu diétnou chybou vyvolať akútny záchvat pankreasu (pankreatitídu). Medzi prejavy patria dramatické bolesti brucha (vrátane nadbrušku), nevoľnosti, pocity na zvracanie, kŕče. Je lepšie nechať sa hneď vyšetriť, pretože ak by sa tento stav neriešil, môže mať fatálny koniec. Veľké riziko hrozí hlavne pri nezodpovednej konzumácii alkoholu (a samozrejme u alkoholikov).
Užite si pohodu, nie jedlo
Byť v pokoji, naučiť sa sebaovládaniu, mať v sebe pokoru, nerobiť si príliš veľké starosti. Vianoce nemajú byť o jedle, ale o duchovnej stránke. Je krásne započúvať sa do vianočného koncertu, vnímať špecifickú atmosféru Štedrého dňa a potom sa prejsť mestom alebo prírodou, navyše to pôsobí blahodarne na trávenie.
Antistresové tipy
Vyskúšajte jógu, alebo taj-či. Upokojí vás a naučí sebaovládanie. Na škodu nie je ani nácvik relaxácie v zmysle uvoľňovanie jednotlivých partií tela. Prínosom môže byť aj meditácia, ktorá však neprospeje ľuďom s diagnistikovaným duševným ochorením.
Do fitka po Vianociach v každom veku
Udržiavať telo v kondícii je dôležité pre každého, nehľadiac na vek či zdravotný stav. Impulzom môže byť voucher na Vianoce. Starší ľudia sa síce nemôžu športu venovať tak intenzívne ako v mladosti, ale rozhodne nie sú odsúdení na obyčajné posedávanie. Práve v seniorskom veku majú ľudia na svoje záľuby viac času. Je teda len potrebné prekonať lenivosť alebo hanblivosť a aspoň pol hodiny denne sa venovať akémukoľvek pohybu.
Zahodiť hanblivosť
Keď sa spýtate starších ľudí, či cvičia, veľmi často sa pousmejú a povedia, že to vlastne nepotrebujú. Veľmi často sa však za týmto úsmevom skrýva strach z návštevy fitka a hanblivosť pred ostatnými návštevníkmi. V takej chvíli je práve na mladšej generácii, aby "naučila" svojich rodičov alebo prarodičov znova aktívne cvičiť. Napríklad práve tak, že im venujete permanentku do obľúbeného fitka. Dnes už existujú aj fitka, v ktorých nestretnete len spoteného svalovca, ženúceho sa za objemom svalov.
Starším a hanblivým ženám, ktoré so športom po rokoch začínajú od začiatku, sa určite bude lepšie cvičiť v komornejšom fitku, v ktorom im bude vždy po ruke skúsená trénerka a prevedie ich krok za krokom jednotlivými cvikmi. Najdôležitejšie je zohľadniť pri plánovaní tréningu možnosti, zdravotný stav a vek. Aktivita vhodná pre mamičky a babičky by mala hlavne udržiavať svalovú hmotu v primeranom rozsahu a pomáhať zachovať funkčný a zdravý kardiovaskulárny systém. Tým, že svojej mamičke alebo babičke venujete voucher do fitka, kde sa jej dostane správnej starostlivosti od skúsených tréneriekk, zlepšíte nielen ich zdravotný stav, ale tiež im zdvihnete sebavedomie. A vďaka hormónom šťastia budú mať väčšiu radosť zo života.
Najlepšie sa chudne a mení životný štýl v dvoch. Dvaja sa dokážu podporovať navzájom a výsledky sú potom viditeľnejšie. Nájdite si na online zoznamke partnera, ktorý vás bude podporovať.
[ivi]