Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Pleť sa lieči v zime

2.december 2020
Pleť sa lieči v zime

Zima, ktorá sa na nás chystá, bude poriadne štipľavá. Počas nej máme mierne obmedzené možnosti ako tráviť voľný čas. Z dermatologického hľadiska ale ide o obzvlášť priaznivé obdobie, ktoré je vhodné na regeneráciu/revitalizáciu pokožky. Existujú totiž zákroky, ktorým slnečné mesiace vyslovene škodia.

Možno si myslíte, že pre pokožku, a obzvlášť tú problematickú, nie je nič zdravšieho, než hrejivé letné slniečko. A naopak, že skorá tma, alebo chlad počas zimy jej škodí. Dermatológovia by vás však vyviedli z omylu. V určitých prípadoch slniečko človeku skutočne prospieva. Každá minca má dve strany. Slnko je zodpovedné za mnoho pozitívnych vecí, ako je tvorba vitamínu D, za zdravý vývoj kostí detí, metabolizmus vápnika a fosfóru. Tiež za zvýšené vylučovanie hormónu šťastia, melatonínu, ktorý zlepšuje náladu, uvoľňuje stres a tým nás robí zdravšími. Ale nevýhodou slnenia je, že dlhodobé škody sa na našej koži často prejavia až o mnoho rokov neskôr.

K neskorým a nežiadaným zmenám v našej koži sa radí fotoageing a fotokarcinogenéza. Prvý z termínov označuje predčasné starnutie kože súvisiace s tvorbou vrások, stratou odolnosti a pružnosti kože, tvorbou pigmentových fľakov, žltnutia pokožky. Druhý termín označuje stav, ktorý vedie k vzniku kožných nádorov.

Keď slnko škodí...

Je teda jasné, že prehnané opaľovanie nie je vôbec zdravé ani skrášľujúce, ako sa mnohé ženy domnievajú. A tento negatívny vplyv sa znásobí v momente, kedy ste sa rozhodli podstúpiť estetické vylepšenia. V určitých prípadoch zákrokov je preto lepšie, keď s nimi počkáte na to najchladnejšie obdobie v roku, pretože nebudete nič riskovať. Otázkou ostáva už len to, o ktoré konkrétne procedúry ide? Sú to predovšetkým laserové zákroky. Liečba laserom či fototerapia, ktorá sa využíva na korekciu nedostatkov, napríklad pri odstraňovaní rozšírených kožných cievok, pigmentácií či znamienok. Na druhej strane, po zákroku nie je vhodné vystavovať sa UV žiareniu pre možné poruchy hojenia a predovšetkým vznik pigmentácii.

Prečo práve laser?

V prípade chránenia pokožky pred silným slnečným žiarením po tom, keď podstúpite ošetrenie laserom, sa rozhodne nebavíme len o oblasti tváre. V uplynulých rokoch sa stal fenoménom zákrok, počas ktorého vás laser natrvalo zbaví nežiaduceho ochlpenia. A to na akejkoľvek časti tela. Preto musí byť v takomto prípade reč o komplexnej ochrane pred slnečnými lúčmi. Laserové svetlo sa často využíva na epilaciu, odstraňovanie ochlpenia v nežiaducich lokalitách na tvári či tele. Počas procedúry je dôležitý čo najväčší kontrast medzi pokožkou a chĺpkom, preto je optimálne odstraňovať nežiadúce ochlpenie z neopálenej kože.

Starejte se v zimě o svou pokožku

Laserové žiarenie reaguje s pigmentom ako takým, nerozoznáva špecifický pigment kože a chlpu, takže pri neopálenej pokožke dosiahneme rýchlejší a lepší výsledok a zároveň predídeme možným komplikáciám. Reč je napríklad o chemickom či laserovom peelingu. Ich podstúpenie sa vyslovene odporúča len počas chladných mesiacov. Pozor na zákroky, pri ktorých dochádza k narušeniu vrchných vrstiev kože. Napríklad pri chemickom či ešte výraznejšom laserovom peelingu dochádza k odstraňovaniu vrchných vrstiev kože, čím je zamedzená prirodzená ochrana pokožky pred UV žiarením. Vystavenie takto ošetrenej pleti slnečnému žiareniu preto môže viesť k vzniku hyperpigmentácie.

Zákroky, ktoré je vhodné podstúpiť v zime

Chemický peeling

Je to jedna z foriem omladenia pleti, pričom pomáha pri riešení následných problémov: starnutie pokožky - fotoageing, vrásky, pigmentové škvrny, mastná drsná pleť, hyperpigmentácia, akné, jazvičky po akné, mastná pokožka s rozšírenými pórmi. Vhodne zvolený chemický peeling je možné aplikovať na všetky typy pleti a v každom veku. A aby sme boli presní, je to metóda, pri ktorej dochádza k odlúčeniu povrchových vrstiev kože po aplikácii chemických látok s jej následnou regeneráciou. Podľa hĺbky prieniku chemických látok a tým následného uvoľnenia jednotlivých vrstiev kože, môžeme chemický peeling rozdeliť od povrchového cez stredne hlboký až po hlboký.

Laserový peeling

Ide o najprirodzenejšiu a najšetrnejšiu formu peelingu, pri ktorej je možnosť voľby od povrchového až po hlboký. Zákrok je plne homogénny, s možnosťou voľby desatín milimetrov. Je rýchly, s krátkou dobou hojenia, s možnosťou voľby intenzity prehriatia, s kontrolou pigmentačných dôsledkov. Laserové zákroky pri antiageingu sa vykonávajú samostatne, ale často tvoria komplex ošetrenia s inými typmi zákrokov, čím sa dosiahne výraznejšieho liftingového efektu.

Laserová epilácia

Je to terapeutická metóda určená na permanentnú redukciu nežiaduceho ochlpenia, založená na princípe selektívnej fototermolýzy. Laserové žiarenie preniká do vlasového folikula, kde v aktívnej fáze rastu chlpu dochádza k jeho tepelnej deštrukcii, a tým sa zamedzuje rast. Najefektívnejšie prístroje pritom dosahujú požadovanú redukciu už po 4-5 sedeniach. Počet ošetrenia je ovplyvniteľný rozdielnym počtom chlpov, nachádzajúcich sa v aktívnej fáze rastu. Aj interval medzi ošetreniami závisí na rastovom cykle, ktorý je rozdielny podľa lokality.

Odstránenie znamienok

Pod znamienkami si môže niekto predstaviť výrastok farby kože, alebo červenú bodku tvorenú zhlukom drobných povrchových ciev, iná ako hnedá škvrna na koži.

Požádejte o radu dermatologa

Kožný lekár považuje za znamienka melanocytárne (pigmentové) lézie kože. Nie všetky znamienka sú nebezpečné. Keď však znamienko spontánne krváca, páli, bolí, svrbí, odiera sa, rýchlo sa zväčšuje, má nepravidelné okraje, je asymetrické, väčšie ako 6mm a môžete v ňom nájsť viac ako jednu farbu, neváhajte a kontaktujte svojho dermatológa. Ten vám po dohode znamienka odstráni, pričom ideálne obdobie na tento zákrok je práve teraz.

Hyperpigmentácia

Pigmentové škvrny typu Melasma môžu vznikať na hormonálnom podklade, na základe predispozície či v dôsledku dlhodobej liečby niektorými liekmi, alebo ako následok používania určitých druhov kozmetiky či krémov. Pigmentové škvrny sú teda rozdielne genézy a jednoznačne patria do rúk dermatológa. V terapii sa využíva peeling AHA kyselinami, I2PL a laserová fototerapia, častejšie ako kombinovaná liečba.

Fotorejuvenizácia

Metóda omladenia pleti aplikáciou svetla sa stala jedným z najžiadanejších a najfrekventovanejších zákrokov v poslednom desaťročí. Najnovšia laserová 4D fotóny rieši predovšetkým liftingový efekt zameraný na pevnosť a pružnosť pleti, staršiia 3D rieši predovšetkým plošnú korekciu nedostatkov (cievok, pigmentácií). Zároveň v menšej miere aj nezrovnalosti kožného povrchu, teda predovšetkým vypnutie vrások.

Facelift bez skalpela

Frakčný laserový resurfacing je posledným trendom v nechirurgických omladzovacích, avšak invazívnych ošetreniach. Tvorí modernú laserovú technológiu dermabrázia, teda zbrusovanie kožného povrchu. Koža je po resurfacingu pevnejšia a zdravšia so zjednotením farebného koloritu, textúry, pri súčasnej stimulácii novotvorby kolagénu. Frakčná technológia spôsobí len čiastočnú abláciu kožného povrchu, čím je zabezpečené rýchlejšie hojenie z okolitej nepoškodenej časti kože. Zákrok sa môže realizovať vo forme mikropeeling, tzv. refresh tváre, alebo klasického resurfacingu.

Frakčný laser na jazvy či strie

Frakčný laserový resurfacing sa využíva nielen z estetického, ale aj zdravotného hľadiska. Dokáže si poradiť s vráskami a tiež vyriešiť problém nesprávne sa hojacich, tzv. zhrubnutých alebo rozostupených jaziev či strií, a to miniinvazním spôsobom. Koža po resurfacingu je pevnejšia a zdravšia so zjednotením textúry, pri súčasnej stimulácii novotvorby kolagénu.

Zima je nepřítelem vaší pokožky

Päť rád, ako sa starať o pokožku v zimnom odbobí

Tvár

Vhodné sú najmä laserové ošetrenia, chemické peelingy, výživné ošetrenie. Cieľom je zregenerovať kožu, odstrániť prefarbenie, naštartovať tvorbu kolagénu. Ďalšou možnosťou sú výživné ošetrenia, kedy dodáme pleti výživné látky, napríklad mezoterapia, alebo ošetrenie obohatené krvnou plazmou tzv. drakulo terapia alebo PRP, kedy dodávame obrovské množstvo živín a aminokyselín. Nič nie je výživnejšie ako naša vlastná krv. Výhodou ošetrenia je, že nehrozí riziko žiadnych alergických reakcií.

Nezabúdajme ani na klasické kozmetické ošetrenie, masáže (zlepšujú prekrvenie pokožky), výživné a hydratačné krémy (mastnejšia). Cieľom je pokožku vyživiť, hydratovať a následne rozžiariť.

Očné okolie

Koža v okolí očí je veľmi tenká a citlivá, odporúčajú sa mikromasáže očného okolia, mezoterapia očného okolia, radiotermolifting očného okolia, zapracovanie výživných látok/sér ultrazvukom alebo rádiofrekvenciou. Na zlepšenie tonusu pokožky, jej celkového vzhľadu a odstránenie očných vačkov je vhodná frakčná ihličková rádiofrekvencia.

Telo

Lymfodrenážnu kúru je potrebné opakovať viackrát, zlepší sa prekrvenie, zásobovanie tukových buniek kyslíkom, odvodnenie organizmu a zredukujeme celulitídu. Nápomocné sú tiež anticelulitídové masáže a zábaly. Celulitída je problémom väčšiny žien. Záleží len na stupni postihnutia.

Ruky a nohy

Parafínové zábaly majú výborné účinky na bolesti kĺbov. Dôkladne zvlhčia a premastia kožu, čo je vhodné hlavne v zimných mesiacoch, pretože koža na nohách a rukách je namáhaná. Nezabúdajte na pedikúru.

Nechty

Nohy sú väčšiu časť dňa zatvorené v obuvi. Dôkladne sledujte ich stav, dbajte na udržiavanie tvaru nechtového lôžka. Odporúča sa japonská manikúra, t.j. zapracovanie vosku do nechtov, ktoré zlepšia vzhľad a kvalitu nechtu a na rozdiel od akrylátových gélov alebo lakov nepoškodzuje nechty.

Jeseň a zimu pochopiteľne vnímame ako zmenu oproti hrejivému letu, bežne si ale neuvedomujeme, že aj náš imunitný systém, ktorého je koža súčasťou, musia na tieto zmeny prirodzene reagovať. Laicky je imunita spájaná s obranou proti infekciám, keď imunitný systém zasiahne, až keď sa niečo deje. V skutočnosti je imunitný systém v činnosti neustále - funguje ako určitý strážca a to, čo vyhodnotí ako hrozbu, sa snaží zlikvidovať pomocou spustenia obranného zápalu, ktorý potom ale musí aj utlmiť. To všetko sú veľmi zložité deje, ktoré sa vyvíjali po milióny rokov vývoja živých organizmov na Zemi.

Starajte sa o svoju pokožku, a ak nebudete vedieť ako, nezúfajte. Odborníkov na slovo vzatých nájdete v každom meste - v Prešove, KošiciachBanskej Bystrici alebo napríklad Bratislave.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: