Plánovanie: v domácnosti, rodine aj v zamestnaní
"Starším gazdinám to ani tak zle pokladati nemožno, ale dievčatká majú pilné na to hľadieti, aby sa vždy novým veciam naučili a vlastné skúsenosti potom umenie toto po sebe najpotrebnejšie viac vzdelávali, nevyslovene smutný je stav mladej gazdinej, ktorá vydati sa ani trochu polievky uvariti nevie." Mravoličné slová k tretiemu vydaniu preslávenej Domácej kuchárky M. D. Rettigovej nám možno pripadajú úsmevné a väčšina žien by jej do záhrobia najskôr poslali korenistý odkaz, ale Magdaléna Dobromila má vo všeličom pravdu.
Čo sa však ani za tie roky nezmenilo, je jadro veci. Ak má byť náš život, či už single, v páre, alebo v rodine, pokiaľ možno bez zádrhelov, musíme svoju domácnosť, ktorej srdce leží v kuchyni, podrobiť manažérskym postupom. Pokiaľ ich neovladáme, potrebujeme ich tak isto ako "dievčatka" dôb M. D. R. návody a informácie. A to ako ženy, tak aj muži.
Kuchyňa vs. kancelária
Zrekapitulujeme si to: 19. storočie je už síce minulosťou, ale doby, keď ženy boli zvrchovanými vládkyňami svojej domácnosti, ktorá tvorila hlavnú náplň ich života, ešte niesu tak vzdialené. Samozrejme, ako bola starostlivá domáca príprava na varenie a vedenie domácnosti, doplňovalo aj inštitucionalizované vzdelávanie, najrôznejšie spolky, kurzy a literatúra. To všetko malo cieľ vychovať z dievčat dobré gazdiné.
Po 2. svetovej vojne začali ženy vo veľkom opúšťať domácnosť čo bol hlavný pracovný priestor, aby k nemu pribrali ďalšie, zárobkové činnosti. Zrodila sa dichotómia a tzv. multiasking. Žena z domova od tých čias odchádza kvôli zamestnaniu a vracia sa kvôli ďalšej práci. Tento stav je dnes vo väčšine sveta normou, s ktorej bolo a je nevyhnutné sa vyrovnať. Zhruba koniec a prelom tisícročia tak aj u nás nastolili úplne iné parametre.
Pribudlo žien v manažerských pozíciách, v cela pozmenených partnerských aj rodových vzťahov, s oveľa lepšími finančnými možnosťami. Napriek tomu je aj vo futuristických kuchyniach dneska potrebné variť a pre mnohé z nás zostáva domov a všetko s ním spojené tým najoceňovanejším a chceme v ňom byť v kľude a pohode. A je jedno, kto stojí za nákupmi a za kuchynskou linkou. Či muž alebo žena. A kto by nechcel dokázať, že doma je tak isto schopný ako v zamestnaní? Nehľadiac na to, že niekedy človek nemá inú voľbu.
Áno, dnešné dievčatá a chlapci sa môžu naučiť variť polievku jedným kliknutím, ale zvládnuť takto celú rodinu a domácnosť je cez všetku prístrojovú vybavenosť tak isto náročné, ako to bolo vždy. Not easy, Dobromila!
Ako to zvládnuť
Deti, k tomu náročná práca, nedostatok finacií, ešte náročnejšia práca, ďalšie dieťa, tlaky v zamestnaní, permanentný nedostatok času, ambície jesť zdravo, kombinácia rôznych faktorov môže byť nekonečná. O niektorých z nich sa dávnym gazdinám ani nezdálo a mužom vôbec nie. Vegetariánstvo, vegánstvo, raw food, intolerancia laktózy či lepku, alergia..., ale mnohé z nich zostávajú rovnaké a logicky majú aj rovnaké riešenie.
Máme šancu poučiť sa z dávnych príručiek a k tomu máme dokonalé informačné možnosti, aké poskytuje internet. A tak je tu taký život, ktorý nás obvykle vyučuje po svojom. Býva to tvrdé, ale o kachle sa človek spáli väčšinou iba raz. Ak tak či tak, k nejakému systému by sme časom mali dospieť. Pretože o to tu v podstate ide. Vniesť poriadok niekam, čo je zo svojej podstaty dielom náhody.
Organizovať a premýšľať
Zľahčiť a zprehľadniť chod domácnosti svojím spôsobom znamená zľahčiť a zprehľadniť si život. Každý z nás je samozrejme iný, žijeme rôzne životy a máme odlišné potreby, ale všeobecné zásady oceníme všetci. Preto si načrtneme niekoľko užitočných smerníc a vytýčiť prehľadné body, ktoré vám pomôžu zvládnuť všetko lepšie a predovšetkým si aj ujasniť, čo je naozaj dôležité a čo trebárs môže čakať alebo sa úplne vynechať. Cieľ je jasný, váš kľudnejší život a spokojnejší život.
Desať krokov k chytrému nakupovaniu
- Pred výjazdom na nákup skontrolujte chladničku a špajzu, nekúpite tak niečo, čo už máte.
- Uvedomte si, koľko dní v týždni budete skutočne večerať doma. Nemá cenu plánovať jedálniček pre toho, kto večerá inde.
- Aspoň niektoré jedlá však naplánujte a urobte zoznam potrebných surovín. Cielené nakupovanie, šetrí čas aj peniaze.
- Špeciálne ponuky (viac kusov za cenu jedného a pod.) sú vhodné len vtedy, ak sa týkajú potravín, ktoré máte rádi a zužitkujete to. To čo ihneď nezjete, zmrazte ihneď alebo po dovarení.
- Vo väčších množstvách nakupujte iba trvanlivejšie potraviny, v prípade sezónného ovocia a zeleniny opäť len to, čo vám naozaj chutí.
- Pokiaľ je to možné, kupujte voľno balený tovar a obaly z nich vždy recyklujte.
- Balené šalátové zmesi sú predražené, celý čerstvý šalát je rozhodne lepšou a ekonomickejšou voľbou.
- Nechoďte na nákup, ak ste hladní, vedie to k impulzívnym a zbytočným nákupom.
- Kontrolujte dátumi spotreby a hľadajte také produkty, ktoré sú na začiatku tejto doby.
- Noste nákupnú tašku. Pokiaľ ju zabudnete, kúpené tašky recyklujte.
Chvála šetrenia
Domácnosť je najväčším odberateľom energií a vody, a to má samozrejme dopad nie len finančný, ale aj ten globálny, dnes skloňovaný vo všetkých pádoch. Šetrné nakladanie so zdrojmi je v súastnosti proste nutnosť.
Šetrite vodou
Situácie so zásobami pitnej vody je hockde tak katastrofálne, že sa začína hovoriť aj o vodnej stope. Z priezkumu napríklad vyplýva, že na vypestovanie 1 paradajky (plodu, nie rastliny) je potrebné 13 litrov vody.
- Zeleninu a zemiaky umývajte skôr vo väčšom škopku s vodou ( ktorú môžete ďalej používať k zalievaniu) než pod tečúcim kohútikom.
- Tak isto oplachujte aj šalát a rôzne zelené lístky, ako je špenát.
- Kohútik, ktorý by občas trošku nekvapkal, snáď neexistuje. Postavte pod neho prázdnu nádobu, do rána bude najskôr plná. Vodu zužitkujte na zalievanie či na čaj a kohútik nechajte opraviť.
- Využite možnosti na nastaviteľných hrncov s parákom, napríklad cestoviny môžete variť v spodnom hrnci s vodou, zatiaľčo zeleninu v pare nad ním.
- Využite zvyšnú horkú vodu v konvici a zalejte ňou napríklad zemiaky, ktoré sa chystáte variť, doba varu bude oveľa kratšia.
- Všetko sa oveľa rýchlejšie uvarí, ak prikryjete nádobu aspoň z časti pokrievkou. Tak môžete znížiť príkon a použiť menej vody, pretože potravina sa varí v horkej pare.
- Je mnohokrát potvrdené, že myčka na riad potrebuje menej vody. Pokiaľ ju nemáte, umývajte riad v uzavretom a napustenom dreze.
Ako premyslene variť
Aj keď sme skutočnými vládcami svojej domácnosti, ešte to neznamená, že občas nevládne ona nám. Tu je pár tipov, ako sa s ňou spriateliť.
- Jedným z dôvodov vyhadzovania jedla je to, že varíme viac než potrebujeme. Prehodnoťte veľkosť porcií, napríklad jedna porcia ryže pre dospelého je zhruba 1 hrsť sýrovej ryže, 100g cestovín, 1 veľký zemiak.
- Plaťte za kvalitu, nie za kvantitu. Platí to trebárs o mäse, lepší jeden skvelý steak než kilo podradnej údeniny. Ak využijete častejšie nekonečné ponuky cestovín, strukovín a sezónnej zeleniny, ušetríte tým svoju peňaženku aj zdravie.
- Spriateľte sa z mrazákom. Ak už toho navaríte alebo nakúpite viac, než potrebujete, šup s tým do mrazáku. Ak kúpite ovocie a zeleninu vo vrcholnej kondícii a vo väčšom množstve, opäť šup do mrazáku. Zmrazené čitateľne označte vrátane dátumu uloženia. Zhruba raz za mesiac zásoby prejdite a prípadne spotrebujte.
- Kompostujte a recyklujte. Znížiť jedálny odpad na minimum je dnes osobný aj spoločenský záväzok. Triedenie odpadu aj kompostovanie by malo byť samozrejmosťou.
- Zúžitkujte zbytky. Generácia pred nami by sa nad vyhadzovaním potravín aj hotových jedál naozaj hrubo pohoršovala a dnes sa táto téma preberá v plnej šírke. Čísla sú naozaj alarmujúce. U nás je to 180 kg vyhodených potravím ročne na osobu. Rada receptov pritom zbytky skvele využije.
Recyklovaná kuchárka Jitka Rákosníková
Kuchárka je sprievodcom pre neplytvanie všetkými zakladnými skupinami potravín: pečivom, mäsom, strukovinami, ryžou a obilninámi, mliečnými výrobkami, zemiakmi a zeleninou. Základom knihy je cez 40 veľkých receptov z českej svetovej kuchyne - z autorkynej domácej skúsenosti a rodinných pokladov, z ciest a z inšpirácie zahraničními kuchármi - a k tomu autorka sype z rukáva početne užitočných variácií a „metamorfóz“, vďaka ktorým budete môcť chutne a vtipne „zrecyklovať zvyšky“ a ešte rozšíriť svoj kuchársky repertoár.
Nájdite si tie rituály, ktoré vás budú robiť šťastnejšími a venujte im dostatok času. Usmievajte sa na ľudí okolo seba a choďte si za svojím šťastím - v Bratislave, Košiciach, Prešove, Banskej Bystrici, Nitre, Žiline, Trnave, Trenčíne.
Zdroj: https://www.databazeknih.cz/
[ivi]