Oslávte Deň matiek
Deň matiek je pre väčšinu ľudí sviatkom, kedy môžu dať najavo svoju vďačnosť voči matkám po celom svete. Ide o každoročnú udalosť, ktorá sa dodržiava pravidelne, v závislosti na jednotlivých krajinách. Sviatok matiek pripadá tento rok na 8.5.2016.
Ako ľudia oslavujú?
Matkou môžu byť označované mamičky, babičky, opatrovateľky alebo príbuzní a známi, ktorí majú deti. Existuje mnoho rôznych spôsobov, ako osláviť Deň matiek. Môžete svoju mamičku pozvať na večeru, vybrať jej nejaký darček alebo skúste pár našich tipov:
- Darujte kvetinu.
- Kúpte koláč, tortu, bonboniéru.
- Obstarajte darčekovú poukážku do jej obľúbeného obchodu.
- Usporiadajte oslavu s prekvapením.
- Doprajte svojej mamičke raňajky do postele.
- Pozvite ju na obed, do kaviarne alebo uvarte večeru sami.
- Ak vaša mamička žije ďaleko, nezabudnite jej zavolať alebo si urobiť rovno výlet.
- Napíšte jej báseň alebo si nájdite nejakú krásnu báseň, ktorou ju potešíte.
- Obdarujte ju čokoládou, šperkom, módnym doplnkom, každý z vás najlepšie vie, aký darček a ktorá drobnosť vašu mamičku naozaj poteší.
- Vezmite svoju mamku do kina, divadla, kúpte jej lístky na nejaké predstavenie.
Deň matiek sa oslavuje odlišne v rôznych krajinách. V Číne sú napríklad na tento deň veľmi populárnym darčekom karafiáty. Niektoré skupiny v oblasti Samoa údajne aj organizujú tanečné vystúpenia a spievajú piesne na oslavu mamičiek po celej ich krajine.
Kedy sa oslavuje?
Deň matiek pripadá na dni v závislosti na krajine, kde sa oslavuje. Koná sa väčšinou druhú nedeľu v máji. Medzi tieto krajiny patrí napríklad Česko, Slovensko, Nemecko, Austrália, Kanada a Spojené štáty Americké. Vo Veľkej Británii býva presne tri týždne pred veľkonočnou nedeľou. Deň matiek je tiež každoročný deň pracovného pokoja v krajinách ako je Costa Rica, kde sa oslavuje 15. augusta, v rovnaký deň ako deň Nanebovzatia Panny Márie, v Gruzínsku 3. marca, Samoa druhý pondelok v máji a v Thajsku 12. augusta. Reštaurácie a kaviarne môžu byť v tomto období rušnejšie než v obvyklý čas.
História tohto sviatku
Zmienku o oslave sviatku matiek možno podľa niektorých zdrojov nájsť už v starovekej gréckej civilizácii. Tento sviatok bol oslavovaný na počesť bohyne Héry, ktorá je považovaná za matku bohov. Neskôr bol tento sviatok v Spojenom kráľovstve tradične dňom, kedy ľudia navštevovali kostol, deň kedy boli pokrstení. Deň matiek možno pripísať v novodobej histórii v Spojených štátoch dvom ženám, ich mená sú: Julia Ward Howe a Anna Jarvis. Julia Ward Howe vraj okolo roku 1870 začala tento sviatok sláviť po každý rok. Podarilo sa jej to v oblasti Bostonu po dobu asi 10-tich rokov. Následne ale tento sviatok zanikol. Julie Calhoun Blakely tento sviatok vytvorila v Michigane, v neskorých rokoch 19. storočia. Synovia po jej smrti jej vzdávali hold naďalej každý rok, vyznávali tým česť svojej matke a jej pamiatke. Iné zdroje hovoria, že zakladateľkou bola druhá spomínaná žena, Anna Jarvis, ktorá v roku 1907 usporiadala súkromnú oslavu na pamiatku svojej matky, v Západnej Virgínii. V roku 1908 zohrala táto žena hlavnú úlohu pri zariaďovaní bohoslužby, ktorá v tej dobe prilákala asi 407 detí a ich matky. Medzinárodný deň matiek bol založený oficiálne v roku 1912 a od tej doby je stále viac a viac populárny aj obľúbený.
Súčasnosť
Veľa ľudí je presvedčených, že tento sviatok je zase len komerčný nezmysel, za účelom zvýšenia tržieb v kvetinárstve, klenotníctve, reštaurácií a iných obchodov. Oficiálnym symbolom pre tento sviatok Anna Jarvis zvolila biele klinčeky. Druh tejto kvetiny sa samozrejme od tej doby zmenil a každá žena, matka, je rada za akúkoľvek kvetinu. Spomeňte si na svoju mamičku.
Aj otcovia majú svoj deň, tento rok pripadne tiež na nedeľu, a to 19.6.2016.
[kač]