Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Ortorexia: posadnutosť zdravým jedlom existuje

3.september 2021
Ortorexia: posadnutosť zdravým jedlom existuje

Nie je všetko zlato čo sa blyští. A ani tí, ktorí si úzkostlivo chránia obsah chladničky, nie sú vždy hodní obdivu. Je totiž veľký rozdiel medzi ľuďmi, ktorí sa naučia tzv. zdravému životnému štýlu a tými, u ktorých sa z honby za zdravou stravou stane posadnutosť nazvaná ortorexia.

Cez prah domu k nim nesmie prísť nič, čo nie je kvalitné, zdravé a starostlivo vybrané. Denne si presne strážia, čo ich telu prospeje, a na rodinnú večeru si pokojne vezmú svoje jedlo, pretože len oni vedia, čo je pre nich najlepšie. Na pozvanie do reštaurácie v ich prípade tiež pokojne zabudnite a nesmiete sa čudovať, keď opovrhnú aj ponúkanými dobrotami v biokvalite, ktoré kvôli nim prichystáte. V tej najťažšej fáze svojej choroby totiž človek posadnutý zdravou stravou alebo ortorektik pokojne môže prežívať paranoidné stavy a podozrievať vás, že mu pod nálepkou bio chcete podstrčiť niečo nezdravé.

Ich život sa podobá peklu, ale oni v ňom žijú s pocitom, že robia to najlepšie, čo môžu. Často ich v tom podporuje aj ich okolie, ktorému dlho nedochádza, že nie je niečo v poriadku a slepo obdivuje ortorektickú schopnosť sebadisciplíny. Najväčšou zákernosťou ortorexie, alebo snahy jesť extrémne správne a zdravo, je totiž fakt, že prichádza pomaly a spočiatku to skutočne vyzerá ako ideálny model. Opak je ale, bohužiaľ, pravdou...

Najmladší z rodu PPP

Ortorexii (lat. Orthorexia nervosa) dnes medicína zaraďuje už regulárne medzi tzv. poruchy príjmu potravy (PPP), medzi ktoré ešte do 80. rokov minulého storočia patrili len známejšia anorexia a bulímia. To, okrem iného, ​​znamená, že ide o ochorenie psychického pôvodu, ktoré sa zdravým životným štýlom, s ktorým sa zamieňa, nemá nič spoločné. Ortorektik totiž zameriava svoju pozornosť len na jedlo, zatiaľ čo do zdravého životného štýlu predsa patrí aj pohyb, relaxácia, priestor pre seba samého a predovšetkým duševná rovnováha.

Ortorektikovi ale všetok voľný čas pohltí jeho snaha jesť ortodoxne správne. A táto nutkavá, extrémna úzkostná snaha ho, okrem iného, ​​stresuje. Tým viac, čím viac sa jej venuje.

Ohrozený druh

Medzi tích, ktorých ortorexia ohrozuje, patria predovšetkým citlivejší jedinci zameraní na detail, ľudia veľmi precízne, väčšinou s vyšším vzdelaním, najčastejšie vo veku 30 - 40 rokov, vo väčšine prípadov ženy. Ortorektikov - mužov je viac ako anorektikov alebo bulimikov. Patria k nim aj niektorí športovci, ktorým sa strava vymkla z rúk, aj obyčajní dospievajúci chlapci, ktorí chodia do posilňovne a chcú vyzerať dobre, a tak nielen cvičia, ale tiež si strážia stravu. To, že sa človek orientuje na zloženie stravy, nie je choroba ako taká, je to len najviditeľnejší príznak choroby, ktorá má u každého iný základ, impulz, prejavy.

Ste posadnutí zdravou stravou a cvičením?

Ortorexia nie je ochorenie, ktoré sa dá jednoducho označiť. Ortorexia predstavuje široké pole rôznych diagnóz, ktorých zložitosť je individuálna a u každého ortorektika môže byť výraznejšia iná zložka choroby. Jediným jednotným javom je práve nutkavá pozornosť venovaná zloženiu stravy.

Nenápadné začiatky

Ochorenie ako také potom pre svoje prejavy vypuknutia potrebuje základné veci. Nielen citlivú osobnosť, o ktorej sme už hovorili, a okolie, ktoré tendenciu k ortorexii nevedomky podporuje. Potrebuje predovšetkým povestnú poslednú kvapku, konkrétny impulz, ktorý všetko spustí. U ortorektika býva často súčasťou jeho okolia niekto obézny, ťažko chorý, ktorý v budúcom ortorektikovi prebudí obavy zo smrti, utrpenie, choroby. Tiež tam môže byť niekto, kto si sám úzkostlivo stráži stravovacie návyky.

Ale všeobecne u PPP nikdy nie je príčina choroby v stravovaní, vždy ide o ventilované správanie, kedy sa človek trápi niečím emocionálnym, citovým, čo nemôže dostať pod kontrolu, a preto sa snaží dostať pod kontrolu niečo iné. Tým sa stane práve strava, ktorú - keď môže riadiť - si spája s pocitom bezpečia a istoty, ktoré inak pociťuje ako chybujúci. V každom prípade nemusíte dlhé mesiace ani roky poznať, že sa niečo deje. Že je niečo zle, nemusí vedieť ani sám ortorektik, ktorý je presvedčený o správnosti svojho konania.

Ochudobnený život

Rozhodne smutné na ortorexii je, že výrazne znižuje kvalitu života. Ortorektik so zhoršujúcou sa chorobou obmedzuje množstvo obchodov, v ktorých je ochotný nakupovať. Starostlivo číta etikety a nutkavým spôsobom si zisťuje zloženie toho, čo je. Postupom času sa orientuje len na obchody so zdravou výživou, biopredajne, farmárske trhy. Sedí na internete a zbiera informácie o tom, čo je zdravé a čo nie, je schopný si overovať zloženie potraviny aj výrobcov, keď na to príde. Často medzi ortorektikmi nájdete priaznivcov makrobiotiky, vegánstvo a iných, relatívne extrémnych stravovacích systémov, ktorým síce nejde o počítanie kalórií, ale obmedzovaním vhodného spektra potravín aj tak býva výsledkom chudnutie, nedostatok vitamínov, tukov v strave, rýchlych sacharidov...

A logicky nasleduje zhoršenie zdravotného stavu, ktoré je paradoxné, keď vezmete do úvahy, že ortorektik všetko vyššie uvedené podniká v snahe udržať sa zdravý. So zhoršujúcou sa chorobou sa zmenšuje spektrum "vhodných" potravín, kalorický príjem, čo má za následok okrem iného nutričnú ​​podvýživu, chudokrvnosť, rednutie kostí, vypadávanie vlasov alebo napríklad stavy hypoglykémie alebo nízkej hladiny cukru v krvi.

Pozor na cukrovku!

Tá potom prehlbuje ortorektikovi stavy úzkosti, spôsobuje dezorientáciu, narušuje sústredenie. Telo, ktoré by teda oproti laickému predpokladu malo na extrémne zdravej strave prospievať, začne namiesto toho postupne upadať. Po fyzickej aj psychickej stránke, pretože k úzkostiam sa pridáva roztržitosť, nervozita, nespolečenskosť, u iného zase depresia, paranoja a podobne. Pri tom všetkom je najviac potrebné mať stále na pamäti, že u každého sa ortorexii prejaví trochu inak, rovnako ako trochu inak vznikla.

Liečba, alebo smrť?

Ako pri každej psychickej poruche je liečba ortorexii zložitá. Predpokladá hlavne ochotu chorého chorobu priznať, nechať sa liečiť a zmieriť sa s tým, že bude doživotne ohrozený návratom svojho ochorenia. To je, bohužiaľ, rovnaké pri všetkých psychických poruchách a bez osvietenej pomoci niekoho z blízkych takmer nereálne. Ale ani to, že problémy dostanete za niekoľko rokov s pomocou odborníkov pod kontrolu, neznamená, že nad nimi raz a navždy zvíťazíte. Stále budú bublať pod povrchom a keď príde impulz, ktorý chorého znovu zneistí, môže sa všetko vrátiť.

A všetko začne znova. Ortorexiu je zložité liečiť aj pre jej komplexnosť. Keď si pripomeniete, čo ju môže sprevádzať, dá sa vlastne ľahko zameniť s množstvom iných psychických ochorení. Tak či onak, v prvom rade je u nej potrebné zistiť príčinu, prekonať základný problém. Pokiaľ sa toto podarí, ortorexia v zmysle posadnutosti zdravým jedlom automaticky zmizne. Začínať ale od riešenia otázky jedla je nezmysel, pretože si znovu zopakujme, že posadnutosť zdravou stravou je len príznakom hlbšej psychickej poruchy.

A čo keď ortorektik so svojimi problémami nič nerobí? Potom sa tiež, bohužiaľ, môže stať, že sa v úvodzovkách nie tak závažná ortorexii rozvinie do závažnejšieho problému - anorexia. A aj napriek tomu, že toto je naozaj extrémny scenár, je dobré to vziať do úvahy a nenechať problémy zájsť ďalej, než je potrebné.

Najedzte sa poriadne, zdravý životný štýl počká

Čitateľný pôvod

Slovo ortorexia sa skladá z dvoch gréckych slov: ORTHOS = správny a OREXIS = chuť. A aj keď je dôležité aj to, aby sme jedli správne, rovnako ako chutne, patologickej ortorexii je lepšie sa vyhnúť veľkým oblúkom.

Kde sa ortorexia vzala?

O ortorexii počuli prvýkrát ľudia v USA, kde v roku 1997 vydal lekár Steven Bratman knihu Fanatici zdravej stravy. V nej vychádzal zo svojich vlastných skúseností, pretože práve on sám podľahol nutkaniu mať zdravé stravovanie perfektne pod kontrolou. Ako lekári si svoje chyby, našťastie, včas uvedomil a začal o nich verejne hovoriť aj v súvislosti s mediálnou masážou a kultom prehnanej štíhlosti, ktorú prezentujú mnohé celebrity a známe osobnosti a ktorú sa snažia obyčajní ľudia bezhlavo napodobňovať.

Kde končí zdravé stravovanie a kde začína ortorexia?

Choroba začína tam, kde niečo začína človeka v niečom obmedzovať... Keď nemôžete ísť na dovolenku, pretože sa bojíte, že v destinácii nebudú dosť dobré obchody alebo reštaurácie, keď sa správate zvláštne, vymykajú sa normálnemu životu a po celý deň vás zviera strach a obavy, že robíte niečo zle.

Otestujte sa!

Je veľmi nepravdepodobné, že by ste po prečítaní článku sami dokázali povedať, že ste asi posadnutí zdravou stravou. Ale pre istotu: nechcete si urobiť jednoduchý Bratmanov test? Zaberie vám to sotva pár sekúnd a rýchlo odhalí, ako na tom práve vy ste vo vzťahu k ortorexii. Pravdivo odpovedzte nasledujúce otázky:

  • Plánujete svoj jedálniček niekoľko dní dopredu?
  • Premýšľate tri a viac hodín denne nad diétou?
  • Stali ste sa k sebe prísnejšími?
  • Znížila sa kvalita vášho osobného života na úkor dodržiavania zdravého životného štýlu?
  • Uprednostníte vždy nutričné ​​kalórie, alebo chuť jedla?
  • Zvýšila sa vaša sebaúcta k vlastnej osobe, pretože žijete zdravšie?
  • Máte pocit viny, keď porušíte diétu?
  • Vymizli z vášho jedálnička nekompromisne navždy vaše obľúbené pokrmy?
  • Pôsobí vaša diéta problémy pri stretnutiach s priateľmi, s rodinou alebo pri stravovaní mimo domova?
  • Cítite uspokojenie, keď sa zdravo stravujete?

0 - 5 kladných odpovedí

Zdravý životný štýl vás zaujíma tým viac, čím viac ho máte, ale ak ste pod hranicou piatich, postačí, keď sa zastavíte a prehodnotíte, či by ste si nezaslúžili venovať pozornosť aj niečomu inému.

6 a viac kladných odpovedí

S každým ďalším ÁNO je istejšie, že by bolo rozumné vyhľadať odborníka špecializujúceho sa na poruchy príjmu potravy...

Pokúste sa s niekým zoznámiť na našej zoznamke a vyrazte na rande.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: